Atopický ekzém: Ako sa dá liečiť?

Choroba, ktorá vie pekne potrápiť, je atopický ekzém. Jeho prejavy sú veľmi nepríjemné, veľa človeka obmedzujú v živote.

Atopický ekzém u detí

Liečba je často náročná a zdĺhavá, veľa pacientov sa s ňou trápi dlhé roky a príliš si nevie rady. Pritom sa táto choroba liečiť dá. Dôležité je nerezignovať, snažiť sa a skúšať.

Pôvod býva väčšinou alergický

Čo to vlastne je atopický ekzém? Ide o kožný zápal, ktorý často býva alergického pôvodu, avšak nemusí to tak byť vždy a vo všetkých prípadoch.

Niekedy môže byť príčina aj nealergická, napríklad vplyvom veľmi suchej pokožky. Mnohé odborné knihy uvádzajú, že ide o ochorenie trvalé, celoživotné, u ktorého sa striedajú obdobia vzplanutia choroby s pokojnejšími.

Vyskúšajte Saloos Atopikderm!

Prírodný balzam v BIO kvalite pre kompletnú starostlivosť a výživu presušenej pokožky so sklonom k popraskaniu.

Saloos Bio Karité balzam - Atopikderm

 Saloos Bio Karité balzam – Atopikderm, 50 ml

Účinky a recenzie

Choroba ale nie je nákazlivá, a tak sa nikto nemusí obávať prenosu z jednej osoby na druhú. Napriek tomu niekedy vzbudzuje odpor okolia, veľmi nepríjemný je napríklad viditeľný atopický ekzém na tvári.

Šupinaté ložiská sú nepríjemné

Veľmi často sprevádzajú atopický ekzém aj rôzne ďalšie alergie ako astma, senná nádcha, zápaly dutín, migréna, zápaly spojiviek.

Navyše silné znečistenie prostredia, nevhodná strava a takisto aj dedičnosť má na atopický ekzém silný vplyv.

Vyskúšajte Konopnú masť CutisHelp!

 

Konopná masť na atopický ekzém

 Nočná konopná masť na atopický ekzém, 50 ml

Pomáha aj pri:

  • žihľavke
  • kožnej alergií
  • kontaktnej a solárnej dermatitíde
  • numulárnom ekzéme

Zistiť viac

Ako vyzerá atopický ekzém? Môže mať pomerne rôznorodé príznaky, a preto sa často pomerne ťažko rozoznáva od inej alergie alebo vyrážky.

Atopický ekzém na ruke

V kocke ale môžeme povedať, že príznaky atopického ekzému sú nasledovné: začervenané, silne svrbiace šupinaté ložiská, vyrážky, ktoré sa často vyskytujú na tvári a potom aj na rukách a na nohách.

Často vzniká v ohyboch kože. Nevýhodou je, že je veľmi svrbivý a kvôli škrabaniu môže dôjsť k infekcii, čo prejavy ešte viac zhoršuje. Postupne sa šupinky odlupujú.

Postihnuté bývajú aj dojčatá

Bohužiaľ sa atopický ekzém často vyskytuje aj u detí a to dokonca vo veľmi nízkom dojčenskom veku, neraz napríklad už u trojmesačných dojčiat.

Atopický ekzém u dojčiat je obzvlášť nepríjemný, pretože dieťa jeho svrbivými prejavmi nesmierne trpí. Začína na tvári, šíri sa na ruky, nohy aj na celé telo.

Atoppický ekzém u detí

V mnohých prípadoch sa sklon k tvorbe ekzému dedí, ale niekedy sa nemusí prejaviť v detskom veku, ale až omnoho neskôr.

Preto je býva atopický ekzém častý aj u dospelých alebo dospievajúcich. Jednoducho k spusteniu choroby dochádza až v neskoršom veku.

Uvádza sa, že na iniciáciu choroby môže mať vplyv aj stres, najmä ak ste mu vystavení častejšie a dlhodobejšie.

Kortikoidy majú vedľajšie účinky

Ako je to s liečbou atopického ekzému? Zvyčajne ju určí kožný lekár – dermatológ. Jadrom väčšinou bývajú antihistaminiká, teda antialergická liečba.

Alebo v ťažších prípadoch sa tiež predpisujú kortikoidy, čiže hormonálne prípravky, najčastejšie v podobe mastí, krémov a mliek.

Tie sa ale aplikujú len na konkrétne postihnuté miesta a len na krátku dobu, pretože sa, žiaľ, vyznačujú celým radom značne nepriaznivých vedľajších účinkov.

Pokožku, na ktorej ekzém ustúpil, je tiež potrebné veľa mastiť, na doliečovanie hojacich sa prejavov sa používa zinková masť.

Zinková mastička Dulcia na atopický ekzém

 Zinková mastička Dulcia, 30 g

Zistiť viac

Bylinková alternatíva môže fungovať

Veľa pacientov premýšľa o tom, čo na atopický ekzém? Mnoho ľudí liečba veľmi zaťažuje, a preto sa zaujímajú, či u atopického ekzému môže pomôcť alternatívna liečba.

Niekto skúša napríklad homeopatické prípravky ako Arsenicum album či Calcare Carbonica.

Dosť často zaberá na atopický ekzém liečba bylinkami. Odporúčajú sa hlavne gély alebo maste z:

Rovnako môžu poskytnúť úľavu aj kamilkové kúpele na atopický ekzém.

Existuje niekoľko babských rád, ako napríklad snažiť sa prísť na alergén a ten vylúčiť zo života a zo stravy. Vďaka tomu sa choroba postupne dostane do pokojovej fázy a vy si budete môcť vydýchnuť.

U alergológa sa tiež skúma reakcia pokožky na rôzne látky, takže lekárske vyšetrenie vám môže významne pomôcť odhaliť alergény.

Preventívne opatrenia sú dôležité

Ako na atopický ekzém u detí, keď liečba často nezaberá? Osvedčili sa mnohé preventívne opatrenia, napríklad nahradiť obyčajná mydlá antialergickými, ktoré sú šetrné k pokožke a natoľko ju nevysušujú.

Vyskúšajte Atopický kúpeľový gél pre deti!

Gél určený na každodennú starostlivosť o suchú a citlivú pokožku bábätiek a detí.

BABÉ DIEŤA Atopický kúpeľový gél

 Babe Atopický kúpeľový gél, 200 ml

Zistiť viac

Na otázku, čo pomáha na atopický ekzém u detí, môžeme odporučiť aj pobyt na slniečku a pri mori, ktorý liečbe rozhodne prospieva.

Dôležitá je tiež snaha zdržiavať sa v čistom prostredí, kde je čo najnižšia pravdepodobnosť prípadných alergií.

Podstatné je aj oblečenie, najlepšie je preferovať bavlnené kúsky, minimalizovať naopak vlnu a umelé vlákna. Tiež prať bielizeň pomocou pracích práškov pre alergikov.

V prípade dojčiat by mala matka zo svojej stravy vynechať potenciálne alergény.

Atopický ekzém: Ako sa dá liečiť?
4.6 (92%) 5

2 komentáre


  1. najhorsie pri ekzeme je to, že každému pomôže niečo iné – mne pomohlo trebárs chorvátske more ale sestre nie … jej pomohol protopan ale aj mne dosť je to vždy také individuálne

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *