Čo na boľavý žlčník? Lieky, čaj alebo bylinky?

Žlčník je orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza pod pečeňou. Jeho dôležitou úlohou je trávenie tukov.

Bolesť žalúdka u muža

To sa uskutočňuje, okrem iného, aj vďaka žlči, ktorú v sebe žlčník hromadí z pečene vtedy, ak práve nič nekonzumujeme. Po príjme potravy sa žlč uvoľňuje pomocou hormónu cholecystokinínu do tenkého čreva a štiepi tuky z jedla.

Účinné lieky proti bolesti žlčníka nájdete v ponuke  online lekárne Dr. Max!

Žlčník príznaky – ako sa prejavujú žlčníkové bolesti a ťažkosti?

Problém môže nastať, ak si jedlá s vysokým obsahom mastných tukov doprajete v pravidelných intervaloch a bez pridania kombinácie inej pestrej a zdravej stravy. Vtedy hrozí napríklad vyzrážanie žlče do podoby tzv. žlčových kameňov. Tie nie vždy spôsobujú problémy. Mnohí ľudia o tom, že ich majú veľakrát ani nevedia.

Pomocnú ruku podáte žlčníku aj doma, ale iba v prípade, že nehrozí zápal a bolesti nie sú naozaj intenzívne. Ak cítite intenzívnu bolesť pod pravým rebrom, pričom vystreľuje až pod pravú lopatku a pridruženým javom je aj napínanie na zvracanie, vtedy návštevu lekára určite neodkladajte.

Náš tip - prírodný liek na žlčník

Žlčníkový elixír je osvedčená kombinácia šiestich bylín (fialka, praslička, stavikrv, púpava, ľubovník, zemežlč) a propolisu pre normálnu činnosť žlčníka.

Purus Meda Žlčníkový elixír 60 tbl.
 Purus Meda Žlčníkový elixír, 60 tbl.

Zistiť viac

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s Žlčníkovým elixírom Purus Meda

Symptómy podráždeného až zapáleného žlčníka sú:

 • koliky
 • triaška
 • vysoká teplota
 • tmavý moč
 • zožltnutá pokožka a očné bielka

Posledný spomínaný symptóm už môže byť pre človeka nebezpečný, pretože pravdepodobne došlo k upchatiu žlčových ciest žlčovými kameňmialebo k zápalu žlčníkovej steny.

Žlčníkové kamene a prírodná liečba – je postačujúca?

Ak často prijímame vysokokalorické či korenisté jedlá, žlčník v niektorých prípadoch môže reagovať záchvatom. Bolesti však u väčšiny ľudí vyvolávajú žlčové kamene (predovšetkým cholesterolové) nachádzajúce sa buď v žlčníku, tzv. cholecystolitiáza, alebo v žlčových cestách, tzv. choledocholitiáza. Tie sa dostavia najmä vtedy, ak zablokujú odvod žlče von zo žlčníka.

Žlčníkové kamene - vyzrážaná žlč v žlčníku

Ako sme už naznačili, žlčové kamene sa nemusia prejaviť aj niekoľko rokov, i keď ľudia ktorí ich majú, zvyknú pociťovať brušný diskomfort týkajúci sa napríklad nafukovania, plynatosti, nepravidelnej stolice či tlaku v nadbrušku. Prírodná liečba môže pomôcť do istej miery. Funguje na princípe tlmenia bolesti a zlepšenia prúdenia žlče. Kamene však rozpustiť nedokáže, najmä, ak už obsahujú soli vápnika.

Žlčníková diéta a jedálny lístok

Dodržiavanie „diétnej stravy“ je pri problémoch so žlčníkom alfou omegou. Ak sa prejavili aj u vás, snažte sa dodržiavať nasledovné odporúčania:

 • Obmedziť mastné a tučné jedlá je najlepšie riešenie na predchádzanie problémov so žlčníkom. Hranolčeky a opekané zemiaky sú síce pochúťkou, no pre tento prípad na ne zabudnite. Varené budú správnou voľbou.
 • Pridajte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, ktoré pomôžu zvýšiť vstrebávanie nadbytočného tuku, a tiež na vitamín C.
 • Čo sa týka olejov, používajte maslo alebo olivový olej (aj tie v redukovanom množstve). Ostatné druhy, predovšetkým prepálený tuk, sa neodporúčajú.
 • Žlčníková diéta by nemala obsahovať vajcia, a to najmä vaječné žĺtky.
 • Pri varení zabudnite na cibuľový základ na oleji či pridanie zápražky.
 • Mäso varte, duste, prípadne opekajte na sucho a až následne pridajte vodu. Nepečte na oleji, nesmažte ani negrilujte. Vynechajte baraninu, divinu a surové mäso.
 • Polievky vo forme vývarov z chudého mäsa sú vhodné, rovnako tie zo zeleniny, avšak s výnimkou strukovín.
 • Aj keď ovocie a zelenina sú odporúčané z hľadiska zdravej výživy, v tomto prípade si radšej dajte pozor na kel, kapustu, cibuľu, cesnak, zelenú papriku, kyslé uhorky, hrozno, hrušky či čerešne.
 • Vyhýbajte sa čerstvému kysnutému pečivu, údeninám, ostrým koreninám, strukovinám, tučným mliečnym výrobkom (s nízkym obsahom tuku sú povolené), plesňovým syrom, ale tiež orechom a maku.
 • Ani káva, čokoláda a alkohol vám neurobia dobre.
 • Nevynechávajte raňajky, jedzte pravidelne, no po menších porciách.
 • Dodržiavanie pitného režimu je dôležité. Minerálky sa však neodporúčajú. Ideálna je čistá voda, prípadne jablková šťava.

Bylinky a čaje na boľavý žlčník

 Čaj zo zemežlče menšej je síce špecifický svojou horkosťou, ale tiež liečivými účinkami a takmer okamžitou úľavou od bolestí žlčníka alebo žalúdka. S jeho dávkovaním však opatrne, inak by vám mohla hroziť hnačka.

Agrokarpaty Zemežlč menšia sypaný čaj
 Agrokarpaty Zemežlč menšia, vňať

Zistiť viac

 Malinový čaj taktiež pomáha na bolesti žlčníka. Malinové listy zalejte šálkou vriacej vody, nechajte lúhovať a sceďte.

Regeneračne pôsobia i čaj z mäty priepornej, pestreca mariánskeho, repíka lekárskeho či jablčníka obyčajného.Tíšia bolesť, čistia žlčové cesty, znižujú riziko zápalových procesov a podporujú tvorbu žlče. Jeden a pol čajovej lyžičky vybranej usušenej rastliny zalejte tromi decilitrami vriacej vody a pred vypitím nechajte desať minút lúhovať.

Podobné účinky má aj  rumančekový čaj. Zalejte jeden a pol čajovej lyžičky sušeného rumančeka šálkou horúcej vody a po desiatich minútach lúhovania sceďte. Pre lepšiu chuť môžete pridať pár kvapiek citrónu. Zelený čaj je tiež výborným antioxidantom. Pitie sa ako pri ostatných uvedených odporúča aspoň dvakrát denne.

Rumanček kamilkový proti črevným poruchám a hnačkám

Tabletky na boľavý žlčník verzus chirurgický zákrok

Liečba boľavého žlčníka závisí od toho, do akej miery žlčník „robí problémy“. V niektorých prípadoch postačí iba primerané stravovanie, inokedy je nevyhnutá medikamentózna liečba, napríklad pomocou spazmolytík, choleritík a podobne. Mnohí ľudia sa nevyhnú ani chirurgickému zákroku.

Laparoskopická operácia je v tomto smere vyhľadávanejšia, keďže pacient sa po nej zotavuje rýchlejšie. V závažnejších prípadoch ide o odstránenie žlčníka, a tak žlčové šťavy odtekajú do dvanástnika. Preto je dôležité špeciálne dodržiavanie jedálnička aj naďalej, aby nedochádzalo k problémom s nafukovaním a trávením.

Laparopická operácia žlčníka

Po operácii môžu pacienti postupne pridávať niektoré „zakázané potraviny“, ich znášanlivosť je však individuálnou záležitosťou. U niektorých je trávenie bezproblémové, u iných je naopak nutné tiež užívanie liekov proti bolesti alebo na podporu trávenia.

Čo na boľavý žlčník? Lieky, čaj alebo bylinky?
3 (60%) 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *