Najlepšia a najrýchlejšia diéta – ktorá to je?

Diéta, magické slovo, ktoré prebleslo mysľou už každej ženy. Niet sa čo čudovať, každá dáma sa chce cítiť krásna a relatívne štíhla. Samozrejme, súčasná doba je taká rýchla, že trend držania rozličných diét pochytil i mužov.

Chudnutie pomocou diéty

Diétu by sme mohli charakterizovať ako časovo obmedzené dodržiavanie špecifického režimu, počas ktorého konzumujeme len vybrané potraviny. Najčastejšie ju držíme z dvoch dôvodov. Prvým sú zdravotné problémy - ak s našim organizmom nie je všetko úplne v poriadku a je nutné upraviť stravovanie. Druhým dôvodom je samozrejme redukcia telesnej hmotnosti.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, komu napadlo vôbec držať diétu a kde sú teda jej korene?

Prvá nevydarená diéta

Prvý zaznamenaný príbeh držania redukčnej diéty sa odohrával koncom 11. storočia v Anglicku. Traduje sa, že William I., známy ako William Dobyvateľ, bol najtučnejším mužom tejto doby. William bol taký tučný, že okrem problémov s ranným vstávaním z postele, nedokázal vysadnúť a jazdiť na svojom koni, čo predstavovalo problém nie len v oblasti prepravy, ale i výsmech jeho okolia. Kráľ sa preto rozhodol nahradiť prijímanie jedla tekutinou. A zvolil samozrejme tú najlákavejšiu - čistý alkohol.

Táto alkoholická diéta mala dvojaký účinok. Pomohla Williamovi schudnúť, no zároveň ho doviedla do truhly. Čoskoro po tom, čo bol kráľ bol schopný vysadnúť do sedla, sa pri jazde stala nehoda. Kôň, na ktorom jazdil sa postavil na zadné nohy a roh sedla spôsobil Williamovi vnútorné zranenia brušnej dutiny, ktorým po pár dňoch podľahol. A napriek držaniu "prísnej" diéty bolo potrebné kráľa poriadne stlačiť, aby sa vošiel do svojej rakvy.

Nová éra diéty

Od tohto obdobia až do prvej polovice 20. storočia bol svet svedkom množstva viac či menej úspešných metód. Zvrat prišiel s prvým gurum amerických diét, Horacem Fletcherom. Jeho učenie bolo zamerané viac na spôsob prijímania potravy, ako na výber a obmedzovanie jej množstva.

Prijímanie zeleniny počas diéty

Fletcher bol totiž zástancom názoru, že nadváhu i zlý stav chrupu možno vysvetliť tým, že ľudia málo prežúvajú jedlo. Navyše tento samoučenec v odbore výživy odporúčal jesť iba vtedy, ak je človek naozaj veľmi hladný.

Storočie diét

Od konca minulého storočia sme toho zažili už mnoho. 7 až 90 dňové diéty, bielkovinové a krabičkové diéty striedajú populárna ketónováAtkinsonova či Dukanova diéta. Otázka, ktorú by sme si však mali položiť nie je, nakoľko sú tieto diéty účinné a ako rýchlo pomocou nich schudneme, ale ako nám tieto metódy môžu uškodiť.

Každá živina, ktorú sme bežne zvyknutí zjesť, nám môže aj chýbať. Je preto potrebné pozrieť sa i na druhú stránku diéty a starostlivo si preštudovať aj jej dopad na naše budúce zdravie.

Nárazové diéty môže skôr uškodiť, ako pomôcť

Ak ste sa rozhodli, že je najvyšší čas zhodiť nejaké tie kilogramy, nevrhajte sa bezhlavo do "zaručených" diét, o ktorých ste počuli či čítali v najnovších číslach ženských magazínov. Pravdu povediac takmer každá z populárnych diét, ktoré vyskúšala tá či oná celebrita, Vám môže skôr uškodiť než pomôcť.

Chudnutie by nemalo byť radikálnym skokom, ktorý organizmus zaskočí, ale plynulým procesom, smerujúcim k Vašej spokojnosti. V prvom rade si musíme uvedomiť, že naše telo potrebuje na zabezpečenie správneho chodu všetkých jeho súčastí energiu, ktorú získa príjmom potravy. Prebytkovú energiu si následne ukladá ako rezervu vo forme tukov. Ak teda prijmeme viac energie, než organizmus skutočne potrebuje, začneme priberať.

Úprava jedálnička pri chudnutí

Chudnutie začne v momente, keď začne využívať zásobu energie. Najvhodnejšou metódou je úprava jedálnička, aby sme znížili príjem kalórií a zvýšená telesná aktivita. Jednoduché. Ak sa rozhodnete pre zdravé chudnutie, je vhodné osvojiť si zdravé stravovacie návyky. Diéta a chudnutie je spravidla krátkodobým procesom, ale zdravý životný štýl si môžete vybudovať permanentne.

Pohyb pri chudnutí

Ak nie ste najväčším fanúšikom fitness centier a nemáte chuť nútiť sa každý deň do behania, uvedomte si, že aj obyčajná prechádzka pomôže viac ako vysedávanie pred televízorom.

Začnite pomaly a zistíte, že pre svoje zdravie spravíte veľa, ak napríklad pred MHD uprednostníte svoje nohy. Nejazdte všade výťahom, ale sa prebehnite po schodoch. Choďte si zaplávať a na nákupy sa prejdite. Nájdite si individuálny či kolektívny šport, ktorý Vás baví.

Akýkoľvek pohyb, čo i len pol hodinka denne, Vám môže priniesť benefity, ak sa vykonáva pravidelne. Nebojte sa preto začať ešte dnes a možno budete prekvapení, aké je chudnutie jednoduché.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Grapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potravinyGrapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potraviny

V čom spočívajú princípy grapefruitovej diéty, aké výhody má konzumácia grapefruitu, čo vám môže diéta priniesť a aké má riziká?

Raw diéta – účinky, jedálniček, skúsenostiRaw diéta – účinky, jedálniček, skúsenosti

Počuli ste už pojem „raw diéta“? Okrem zásad raw stravy sme sa pozreli na jej pôvod, výhody a nevýhody, ako by mal vyzerať váš jedálniček a aké sú možné riziká tejto stravy.

Bielkovinová diéta ako ničiteľ tuku: V čom spočíva?Bielkovinová diéta ako ničiteľ tuku: V čom spočíva?

Diéty spôsobujú odvodnenie organizmu – váha nás môže oklamať a my si myslíme, že sme schudli z tuku. Bielkovinová diéta je však iná. Prečítajte si, čo stojí za jej úspechom.