Najlepšia a najrýchlejšia diéta- ktorá to je?

Diéta, magické slovo, ktoré prebleslo mysľou už každej ženy. Niet sa čo čudovať, každá dáma sa chce cítiť krásna a relatívne štíhla. Samozrejme, súčasná doba je taká rýchla, že trend držania rozličných diét pochytil i mužov.

Zdravý zeleninový šalát

Diétu by sme mohli charakterizovať ako časovo obmedzené dodržiavanie špecifického režimu, počas ktorého konzumujeme len vybrané potraviny. Najčastejšie ju držíme z dvoch dôvodov. Prvým sú zdravotné problémy – ak s našim organizmom nie je všetko úplne v poriadku a je nutné upraviť stravovanie. Druhým dôvodom je samozrejme redukcia telesnej hmotnosti.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, komu napadlo vôbec držať diétu a kde sú teda jej korene?

Prvá nevydarená diéta

Prvý zaznamenaný príbeh držania redukčnej diéty sa odohrával koncom 11. storočia v Anglicku. Traduje sa, že William I., známy ako William Dobyvateľ, bol najtučnejším mužom tejto doby. William bol taký tučný, že okrem problémov s ranným vstávaním z postele, nedokázal vysadnúť a jazdiť na svojom koni, čo predstavovalo problém nie len v oblasti prepravy, ale i výsmech jeho okolia. Kráľ sa preto rozhodol nahradiť prijímanie jedla tekutinou. A zvolil samozrejme tú najlákavejšiu – čistý alkohol.

Táto alkoholická diéta mala dvojaký účinok. Pomohla Williamovi schudnúť, no zároveň ho doviedla do truhly. Čoskoro po tom, čo bol kráľ bol schopný vysadnúť do sedla, sa pri jazde stala nehoda. Kôň, na ktorom jazdil sa postavil na zadné nohy a roh sedla spôsobil Williamovi vnútorné zranenia brušnej dutiny, ktorým po pár dňoch podľahol. A napriek držaniu “prísnej” diéty bolo potrebné kráľa poriadne stlačiť, aby sa vošiel do svojej rakvy.

Nová éra diéty

Od tohto obdobia až do prvej polovice 20. storočia bol svet svedkom množstva viac či menej úspešných metód. Zvrat prišiel s prvým gurum amerických diét, Horacem Fletcherom. Jeho učenie bolo zamerané viac na spôsob prijímania potravy, ako na výber a obmedzovanie jej množstva. Fletcher bol totiž zástancom názoru, že nadváhu i zlý stav chrupu možno vysvetliť tým, že ľudia málo prežúvajú jedlo. Navyše tento samoučenec v odbore výživy odporúčal jesť iba vtedy, ak je človek naozaj veľmi hladný.

Storočie diét

Od konca minulého storočia sme toho zažili už mnoho. 7 až 90 dňové diéty, bielkovinové a krabičkové diéty striedajú populárna Atkinsonova či Dukanova diéta. Otázka, ktorú by sme si však mali položiť nie je, nakoľko sú tieto diéty účinné a ako rýchlo pomocou nich schudneme, ale ako nám tieto metódy môžu uškodiť. Ak si naše telo predstavíme ako stroj, ktorý je presne naprogramovaný na príjem a využívanie jeho zložiek, logicky prídeme na to, že každá živina, ktorú sme bežne zvyknutí zjesť, nám môže aj chýbať. Je preto potrebné pozrieť sa i na druhú stránku diéty a starostlivo si preštudovať aj jej dopad na naše budúce zdravie.

Najlepšia a najrýchlejšia diéta- ktorá to je?
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *