Recenzia Dorithricinu: lokálne antibiotikum na hrdlo aj pre deti od 2 rokov

Prekvapila vás náhla bolesť hrdla? Nie vždy treba hneď navštíviť lekára. Siahnite po Dorithricine, lokálnom antibiotiku v pastilkách.

Dorithricin lokálne antibiotikum na cmúľanie

Tento voľnopredajný liek proti bolesti hrdla od spoločnosti Medice Arzneimittel Pütter sa predáva už od roku 1955. Je jedným z najosvedčenejších produktov na našom trhu a to najmä vďaka tomu, že obsahuje 3 účinné látky, ktoré účinne liečia bakteriálne zápaly hrdla, hrtana, hltana a ďasien.

V našom článku si o ňom povieme všetko podstatné. Prezradíme vám ako sa dávkuje, pre koho je a nie je vhodný, ale reálne skúsenosti pacientov, ktorí ho vyskúšali.

✅ Najlacnejší Dorithricin

Balenie Dorithricin 20 pastiliekAktuálne najvýhodnejšiu cenu* za 20 kusové balenie Dorithricinu ponúka online lekáreň pilulka.sk!

Do lekárne

Kompletné účinky

Pastilky Dorithricin odporúčame nasadiť ihneď po tom, čo sa objaví hoc i len mierna bolesť hrdla. Liek je určený na samoliečbu ľahších ochorení, ktoré by mali odoznieť už do pár dní.

 • liečba zápalu hrdla, hltana, hrtana
 • liečba zápalu ďasien
 • liečba infekcií ústnej dutiny a nosohltana
 • odstránenie bolestí hrdla a ťažkostí pri prehĺtaní

Lokálne antibiotikum na hrdlo Dorithricin

Náš tip: Ak bolesti hrdla pretrvávajú dlhšie ako 3 dni, prípadne ak sa k nim pridá aj horúčka alebo dýchavičnosť, potom neodkladajte návštevu lekára. To isté platí aj v prípade zhoršenia prvotných príznakov.

Zloženie Dorithricinu

Dorithricin sú biele okrúhle tablety s jemnou mätovou príchuťou. Na každej tablete je vyrité aj ich meno. Ide o veľmi obľúbené, v niektorých recenziách dokonca označované aj ako najlepšie pastilky na hrdlo.

Ich úspech v liečení rôznych zápalov hrdla tkvie vo výbornom zložení. Ide o kombináciu látok, ktoré na jednej strane účinne ničia cudzorodé baktérie a zároveň tlmia príznaky – najmä nepríjemné bolesti pri prehĺtaní.

 • tyrotricín (0,5 mg) – lokálne antibiotikum, ktoré preruší energetický metabolizmus baktérií, dôsledkom čoho dochádza k ich odumieraniu
 • benzalkóniumchlorid (1 mg) – antiseptikum, ktoré ničí rôzne typy baktérií a niektoré druhy kvasiniek
 • benzokaín (1,5 mg) – lokálne anestetikum, ktoré zabezpečuje znecitlivenie bolestivých miest a zmiernenie bolesti pri prehĺtaní

Ďalšie zložky lieku: sorbitol, mastenec, ester sacharózy, dihydrát sodnej soli sacharínu, silica mäty piepornej, sodná soľ karmelózy, povidón

Výhodou týchto pastieliek je i fakt, že pri dodržaní odporučeného dávkovania neobmedzujú pôsobenie iných liekov. V prípade potreby alebo užívania ďalších voľnopredajných liekov využite možnosť konzultácie s lekárnikom.

Pre koho sú pastilky Dorithricin vhodné? Môžu ich užívať aj tehotné ženy?

Voľnopredajné antibiotikum na hrdlo Dorithricin je určené dospelým a deťom od 2 rokov. Liek nemá vplyv na vedenie motorových vozidiel či obsluhu strojov, preto ho možno užívať bez obáv z toho, že akokoľvek otupí našu pozornosť.

V období tehotenstva a dojčenia pastilky možno užívať až po konzultácií s lekárom a to i napriek tomu, že nebol pozorovaný negatívny vplyv na plod.

Dorithricin voľnopredajné antibiotikum na hrdlo

Liek nie je vhodný pre:

 • osoby trpiace alergiou na niektorú zo zložiek
 • osoby s vrodenou neznášanlivosťou sorbitolu alebo fruktózy
 • dojčatá a deti do 2 rokov (kvôli neschopnosti cmúľania)

Čo sa týka užívania diabetikmi, je dobré vedieť, že každá pastilka Dorithricinu obsahuje aj náhradu za cukor vo forme sorbitolu ( obsah v 1 tablete zodpovedá cca 0,07 BE).

Aká je cena Dorithricinu? Kde sa ho oplatí kúpiť online?

Dorithricin je liek, ktorí zoženiete vo väčšine lekární. Predajú vám ho aj bez lekárskeho predpisu. Cenu lieku si hradí pacient v plnej výške.

V prípade objednávky z online lekárne sa oplatí porovnávať ponuku viacerých lekární. Dorithricin sa predáva v baleniach po 20 a 40 ks, lekárne majú skladom najmä menšie balenie, ktorého cena je 5 až 7€.

Balenie Dorithricin 20 pastiliek

✅ Online lekáreň Pilulka.sk Cena: 5,99€

Do lekárne
✅ Online lekáreň Dr. Max Cena: 7,49€

Do lekárne
✅ Online lekáreň Lekarentriveze.sk Cena: 7,20€

Do lekárne
✅ Online lekáreň Lieky24.sk Cena: 7,40€

Do lekárne

Upozorňujeme, že ceny sú platné v čase písania recenzie a môžu sa meniť vzhľadom na prebiehajúce akcie či zmenu cenovej politiky konkrétnej online lekárne.

Užívanie a dávkovanie Dorithricinu

Príbalový leták Dorithricinu odporúča užívať 1 – 2 pastilky raz za 2 až 3 hodiny. Pastilky sa neprehĺtajú! Nechajú sa voľne rozpustiť v ústach, vďaka čomu dochádza k aplikácií na postihnuté miesta. Po užití lieku odporúčame nepiť a nejesť aspoň 20 min.

Pastilky treba užívať tak dlho, až kým nepocítite značnú úľavu od bolesti hrdla. Liečba by však mala pokračovať aspoň jeden deň po odoznení príznakov zápalu hrdla.

Príbalový leták Dorithricin

Aj napriek tomu, že je liek pomerne univerzálny a pomáha liečiť rôzne bakteriálne ochorenia ústnej dutiny, existujú 2 obmedzenia, ktoré by ste mali mať napämati pri samoliečbe:

 • ak spozorujete hnisavý zápal mandlí, potom sa o vhodnosti určite poraďte s lekárom
 • rovnaké odporúčanie platí aj v prípade ak máte čerstvé poranenie ústnej dutiny a hltanu

 Dávkovanie lieku môže určiť aj lekár. V takomto prípade dodržiavajte jeho pokyny a neriaďte sa odporúčaným dávkovaním výrobcu.

Nežiaduce účinky Dorithricinu, predávkovanie sa

Liek väčšinou nevyvoláva vážnejšie vedľajšie účinky, tie sa však môžu vyskytnúť najmä u citlivejších jedincov. Zriedkavo sa vyskytujú alergické kožné reakcie (najmä na zložku benzokaín).

Pri dodržaní dávkovania nemôže dôjsť k predávkovaniu. V prípade užitia veľkého počtu pastiliek v krátkom časovom úseku sa môžu vyskytnúť žalúdočné a črevné ťažkosti, u detí aj zvýšená tvorba methemoglobínu (oxidovaná forma hemoglobínu).

Prvou pomocou pri predávkovaní sa je užitie aktívneho uhlia, prípadne výplach žalúdka. V prípade predávkovania sa u detí je nutné vyhladať lekársku pomoc.

 V prípade výskytu akýchkoľvek nežiaducich účinkov užívanie lieku ihneď prerušte a oboznámte svojho lekára. Je totiž možné, že ste alergickí na niektorú zo zložiek lieku a ani o tom neviete.

Recenzie a skúsenosti s užívaním Dorithricinu

Na záver si odpovieme na otázku či liek naozaj funguje. Prieskum spokojnosti pacientov je totiž oveľa lepší ako popis účinkov aktívnych látok.

Z recenzií Dorithricinu na heureke je jasné, že ide o obľúbený liek, ktorý pomáha. Pacienti chvália účinok, dobrú chuť a najmä to, že Dorithricin vždy pomôže. Tu však musíme upozorniť, že pomôže naozaj iba vtedy, ak ochorenie podchytíte v začiatkoch.

Ak sa bolesť hrdla vyskytuje už niekoľko dní a nepomáha ani bežná domáca liečba, potom radšej zájdite k lekárovi.

Recenzie a skúsenosti s Dorithricin na heureke

 

* cena nami porovnávaných online lekární

Recenzia Dorithricinu: lokálne antibiotikum na hrdlo aj pre deti od 2 rokov
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *