Starostlivosť o duševné zdravie. Psychologické a psychiatrické testy

Ak sa chce človek cítiť v poriadku, musí dbať na obe stránky svojho zdravia. Rovnako dôležitým ako fyzické je totiž aj duševné zdravie. Udržiavať svoje duševné zdravie v pohode je dôležité v každom štádiu života, od detstva až do staroby.

Duševne zdravý jedinec je schopný bez problémov reagovať na požiadavky života, má ujasnený vzťah k sebe samému a iným ľuďom, dokáže si užívať život a adaptovať sa na prípadné zmeny. Je produktívny a každodenný stres mu nenarobí príliš vrások.

Nanešťastie však existuje rada psychických chorôb, s ktorými sa v súčasnej spoločnosti musíme vysporadúvať čoraz častejšie. Ide o bežné poruchy, ako napríklad úzkostlivosť či depresie, rozličné závislosti či vážnejšie ochorenia ako schizofrénia. V súčasnej dobe sme svedkami mnohých chorôb, vyvolaných stresom, ktoré dokážu človeka odrovnať aj na niekoľko mesiacov.

duševné zdravie

Ako chrániť svoje psychické zdravie?

Na kondíciu našej psychiky vplýva hneď niekoľko faktorov. Konkrétne ide o vrodené, dedičné faktory, sociálne, ekonomické, politické či kultúrne faktory. Samozrejmosťou je vplyv prostredia, v ktorom človek vyrastal, socializoval sa, ale i vplyv prostredia, v ktorom sa momentálne pohybuje a pôsobí.

Ak chceme udržať svoje psychické zdravie v poriadku, mali by sme dbať na psychohygienu. Rovnako ako je potrebné udržiavať svoju fyzickú schránku v čistote, je nutné myslieť aj na duševné zdravie a zabezpečiť jeho celkovú harmóniu. Psychohygiena funguje ako návod k lepšiemu a hlavne zdravšiemu spôsobu života. Základným predpokladom udržania psychiky v absolútnom poriadku je sebavýchova. Vďaka nej možno naučiť jednotlivca zvládať každodenné konflikty, nápory, pretvoriť zlé návyky na vhodné zvyky a dopomôcť človeku k ideálnemu stavu jeho duševného zdravia.

Starostlivosť o duševné zdravie. Psychologické a psychiatrické testy
Pridaj hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *