Gastroskopia aj cez nos a v narkóze. Potrebná je príprava

Gastroskopia, ezofago-gastro-duodenoskopia, endoskopia či transnazálna gastroskopia, to všetko sú názvy označujúce vyšetrenie žalúdka. Konkrétne ide o vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja ukončeného minikamerou, tzv. gastrofibroskopu.

Gastrofibroskopia v nemocnici

V podstate ide o dlhú flexibilnú trubicu, ktorá je okrem spomínanej kamerky vybavená i osvetlením, a tak dokáže preniesť obraz hornej časti tráviaceho traktu na monitor. Na základe toho lekár diagnostikuje alebo vylúči ochorenie, možný zápal. Prístroj je zároveň prispôsobený na odobratie vzoriek sliznice, čím získate i histologické vyšetrenie.

Gastroskopia a príprava. Čo treba dodržiavať?

Príprava na gastroskopiu spočíva najmä v úprave stravy a príjmu tekutín. Keďže je nutnosťou, aby bol žalúdok vyprázdnený kvôli správnemu výhľadu minikamerky, pred vyšetrením sa nesmie jesť a piť šesť hodín. Čo sa týka príjmu vody, malé množstvo je niekedy povolené, no maximálne dve hodiny pred vyšetrením.

V každom prípade je vhodné skonzultovať prípravu s lekárom, rovnako ako užívanie liekov. Napríklad, ak užívate lieky na zredukovanie kyselín vo vašom žalúdku, odporúča sa ich vysadenie dva týždne pred gastroskopiou. Iný postup nastane, ak je vyšetrenie len kontrolné, napríklad na zistenie dobre sa hojacich vredov.

Gastroskopia a narkóza. S injekciou alebo lokálnym anestetikom?

Môžete si vybrať sedatíva alebo znecitlivenie hrdla lokálnym anestetikom v spreji. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, budú vám podané prostredníctvom kanyly do žily na ruke. Zostávate pri vedomí, no ste malátni. Sedatíva majú upokojujúci účinok, a preto ani niekoľko hodín po gastroskopii, nebudete môcť riadiť motorové vozidlo, piť alkohol, vykonávať manuálnu prácu. Budete potrebovať niekoho, kto vás bude v daný deň sprevádzať domov i doma.

Lokálne znecitlivenie hrdla pred gastrofibroskopiou

Metóda lokálneho znecitlivenia hrdla je čoraz vyhľadávanejšia, keďže vďaka moderným technológiám je endoskop tenší a ohybnejší ako kedysi. Mohli by sme ju napríklad prirovnať k injekcii u dentálneho lekára. Efekt je okamžitý, ihneď pocítite znecitlivenie jazyka a hrdla. Ste však pri plnom vedomí a po gastroskopii môžete pokojne odísť bez dozoru, i na aute.

Ak sa rozhodnete pre narkózu, zistite si najskôr, či ju poisťovňa prepláca. Často sa totiž stretnete s tým, že si ju budete musieť hradiť sami alebo vám bude preplatená iba časť finančnej čiastky.

Ako prebieha gastroenterologické vyšetrenie?

Dôvodom na vyšetrenie môže byť niekoľko príznakov. Patrí sem predovšetkým pokazený žalúdok, problémy s prehĺtaním, zvracanie krvi, anémia, výskyt čiernej stolice a podobne. Čo sa týka samotného priebehu vyšetrenia, obavy a strach z gastroskopie bývajú zvyčajne prehnané.

Po podaní sedatív alebo po lokálnom znecitlivení anestetickým sprejom vám bude do úst umiestnená násadka, ktorá zabraňuje prípadnému rozhrýznutiu gastroskopu. Pacient je v polohe ležmo na ľavom boku, pričom mu lekár pomaly zavádza gastroskop do hrdla, následne do žalúdka a monitoruje pritom prostredie tráviaceho traktu.

Dá sa to aj cez nos! Gastroskopia nosom je komfortnejšia

Transnazálna gastroskopia sa líši v spôsobe a mieste zavádzania endoskopu. Vstupuje do žalúdka cez nosnú dutinu a rovnako ponúka i možnosti odobratia vzoriek sliznice. Trvá zvyčajne dve minúty. Bežné gastroenterologické vyšetrenie trvá tri až päť minút, predĺžiť sa môže v prípade, že sa odoberajú i vzorky tkaniva.

Transnazálna gastroskopia

Rozdiel spočíva i v priemere hadičky gastroskopu. Štandardná sonda má priemer väčší o cca 3 mm ako tá transnazálna. Navyše, pacient môže pri zákroku i komunikovať. Mnohí pacienti, ktorí majú problémy so žalúdkom a absolvovali štandardnú gastroskopiu i tú cez nos, by klasické vyšetrenie tráviaceho traktu viac nevyhľadali.

Možno povedať, že vyšetrenie nosom je nepochybne príjemnejšou metódou, pretože menej dráždi hltaciu trubicu vďaka svojej malej hrúbke a nevyžaduje ani lokálne znecitlivenie krku. Lekár aplikuje špeciálne nosové kvapky a gél uľahčujúci priechod endoskopu. Po vyšetrení tak môžete pokojne jesť a piť.

Gastroskopia nie je bolestivá metóda vyšetrenia. Je pravda, že zavádzanie prístroja nie je práve pohodlnou záležitosťou, no trvá pomerne krátko, pričom dokáže odhaliť príčinu zdravotných ťažkostí. Transnazálna je pre mnohých neporovnateľne príjemnejšia, no ponúkajú ju len niektoré kliniky na Slovensku.

Gastroskopia aj cez nos a v narkóze. Potrebná je príprava
4 (80%) 6

Jeden komentár


  1. Na gastroskopii som bola 3x – raz s lokalnym umrtvenim a 2x s injekciou. Mne ovela viac vyhovovala prave ta injekcia, vobec nic som nevnimala a ten zazitok preto nebol vobec taky hrozny. Odporucam to najma tym, ktori sa boja ako toto vysetrenie zvladnu.. clovek je sice trochu otapeny este pol hodinku / hodinku po vysetreni, ale da sa to zvladnut. Treba sa doktora popytat na moznosti este pred vysetrenim.

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *