Klinčekový olej na zuby – prírodná liečba bolesti. Účinky, skúsenosti, cena

Pri klinčeku väčšinu ľudí hneď ako prvé napadne jeho vôňa. Táto vôňa sa spája najmä s vianočnými sviatkami. Vedeli ste ale, že klinček má oveľa širšie využitie?

Kličekový olej a jeho účinky

Klinček ako aj klinčekový olej je považovaný za jedno z najsilnejších antiseptík. Ďalej je výnimočný vďaka svojím protiplesňovým, antivírusovým a stimulačným vlastnostiam. Používa sa na liečbu bolesti zubov, kašľa, astmy a bolesti hlavy. Takisto je skvelým pomocníkom v boji proti stresu.

BIO klinčekový olej na vnútorné i vonkajšie použitie nájdete v ponuke ✅ eshopu babickinazahrada.sk!

Výroba klinčekového oleja

Klinček pochádza zo stromu Eugenia caryophyllata. Klinčekavec voňavý je neopadavý strom, ktorý dorastá do výšky 10 - 20 metrov. Rastie v tropických oblastiach. Klinček tak ako ho poznáme u nás je vlastne kvetom tohto stromu.

Kvety stromu klinčeka

Zbierajú sa púčiky tohto kvetu, ktoré sa odstopkujú a sušia sa na slnku. Výroba klinčekového oleja (najmä toho éterického) spočíva v destilácii pomocou vodných pár. Proces trvá priemerne 17 hodín a z kila klinčekov dostaneme do 200 ml oleja. Kuchynský klinčekový olej sa získava aj lisovaním za studena.

Vedeli ste, že klinček bol využívaný starovekými indickými a čínskymi civilizáciami a do ostatných častí sveta sa dostal počas siedmeho a ôsmeho storočia? Použitie klinčekového oleja odporúčajú odjakživa aj dentisti ako prostriedok na upokojenie bolesti. Je zároveň súčasťou niektorých zubných pást, ústnych vôd a prostriedkov dentálnej hygieny.

Zloženie a účinné látky klinčekového oleja

Klinček je veľmi silné antiseptikum kvôli vysokému obsahu zlúčeniny, ktorá sa volá eugenol. Táto látka je účinná proti črevným parazitom a v prevencii proti vírusovým ochoreniam. Klinček je bohatý na minerály ako kalcium, kyselina chlorovodíková, fosfor, železo, draslík, sodík. Obsahuje vitamíny A a C. Ako éterický olej z klinčeka môžeme nájsť olej z kvetov klinčeka (ten sa používa na liečbu a venuje sa mu článok), olej zo stopiek “pazúrikov” kveta, ktorý obsahuje cca 6 % eugenolu alebo olej z listov, ktorý obsahuje len 2-3% eugenolu.

Klinček a jeho liečivé vlastnosti

K základným vlastnostiam klinčekového oleja patrí fakt, že je:

  • antiseptický
  • analgetický
  • dezinfekčný
  • antimikrobiálny
  • protiplesňový
  • antivírusový
  • neurotický
  • stimulačný
  • afrodizikálny

Účinky klinčekového oleja

Klinčekový olej je vhodný na vonkajšie, ale aj vnútorné použitie. Ako je vyššie spomenuté - najčastejšie sa používa klinčekový olej na bolesť zubov ešte predtým ako sa vám podarí navštíviť stomatológa. Aké sú však ďalšie účinky klinčekového oleja?

  • zuby: bolesti, baktérie, paradentóza, opuch, zubný kaz (zmierňuje bolesť, nelieči), po vytrhnutí zuba
  • na afty
  • celkovo na rôzne infekcie - zažívacie (aj proti hnačke), močové alebo dýchacie
  • pri plynatosti a nadúvaní
  • pri kožných zápaloch a akné
  • popôrodné infekčné komplikácie
  • povzbudzujúci pre maternicu - pozitívne účinky pri popôrodnej depresii
  • proti stresu - povzbudzuje a upokojuje
  • znižuje hladinu krvného cukru
  • vynikajúci na pleť - zmierňuje prejavy starnutia, oživuje očné okolie, zvyšuje prísun krvi do nezdravých častí kože
  • je účinný proti zvracaniu a ranným nevoľnostiam napríklad v tehotenstve
  • používa sa ako zložka do repelentov proti hmyzu
  • je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov
  • pri bolestiach uší

Vedeli ste, že klinček sa v Indonézii pridával do cigariet? Fajčiari sa totiž domnievali, že mnoho zdravotných účinkov vykompenzuje škodlivosť cigarety. Prírodné zložky klinčeka síce dopady cigariet redukujú, naďalej je však fajčenie karcinogénne a nezdravé.

Kde sa dá kúpiť a koľko stojí klinčekový olej?

Klinčekový olej kúpite bez problémov na internete ako kuchynský olej alebo aromaolej. Cena klinčekového oleja je cca 10 eur za 100 ml. Čím je viac koncentrovaný, tým je aj drahší a olej do aromalampy kúpite za cca 5 eur za 10 ml. Pozitívne recenzie sú napríklad na značku Biopurus. Pri výbere klinčekového oleja si dajte pozor, aby ste si vybrali ten správny - niektoré sú vhodné len na vonkajšie použitie a iné zase len do aromalámp. Vždy si preto starostlivo preštudujte etiketu!

Pre koho je a pre koho nie je vhodný?

Klinčekový olej je väčšinou silne koncentrovaný, a preto nie je vhodný na používanie dlhšie ako týždeň. Takisto sa neodporúča tehotným ženámženám, ktoré koja a nie je vhodný ani pre deti do šiestich rokov. Je tomu práve kvôli jeho silnej koncentrácii a silným účinkom. Preto je pred jeho použitím vhodné rozriediť ho, a to najmä pred vnútorným použitím. Takisto si treba dať pred jeho použitím pozor, ak ste alergickí alebo ste ešte žiadny olej neužívali (vtedy sa odporúčajú malé dávky).

Ako sa užíva a aké je jeho dávkovanie?

Klinčekový olej môžeme používať zvnútra alebo zvonku. Pri vnútornom použití je vhodné zmiešať ho s iným olejom alebo vodou.

  • ak vás trápi kašeľ, tak si urobte kloktadlo tak, že zmiešate pohár vody so štyrmi kvapkami oleja
  • ak chcete použiť klinčekový olej na boľavý zub, tak nakvapkajte pár kvapiek na vatový tampón a priložte na postihnuté miesto. Uvoľní bolesť až na pár hodín.
  • ak chcete použiť klinčekový olej na pleť, tak ho zmiešajte so svojím krémom alebo s mandľovým olejom (v pomere 1:3) a potierajte akné.
  • ak ste v strese, tak nakvapkajte pár kvapiek klinčekového esenciálneho oleja do aromalampy

Klinčekový olej na bolesť zubov

Babské rady a prírodné recepty s klinčekovým olejom

  • Zubná hygiena - zmiešajte kokosový, mätový a klinčekový olej v pomere 4:2:2 a kloktajte zmesou ústnu dutinu, prípadne si ňou umyte zuby.
  • Prvé príznaky prechladnutia - hovädzí vývar zmiešajte s cibuľou, bobkovým listom a šiestimi klinčekmi alebo pár kvapkami klinčekového oleja. Všetky ingrediencie varte a duste spolu 30 minút a podávajte horúce.

Vedľajšie účinky klinčekového oleja

Pri predávkovaní sa olejom sa môžu objaviť črevné problémy. Takisto môže klinčekový olej spôsobiť pokles cukru, preto by pri jeho použití mali byť pozorní najmä diabetici. Pred vonkajším použitím klinčekového oleja si vyskúšajte či nebudete mať alergickú reakciu (skúste si jemne potrieť vnútornú stranu zápästia). A ako pri každom oleji -  pred jeho použitím je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

Recenzie a skúsenosti s klinčekovým olejom

Veľmi pozitívne skúsenosti s klinčekovým olejom sú najmä práve v oblasti zubov. Veľa recenzií si klinčekový olej chváli ako prostriedok, ktorý zmierňuje bolesť zubov ako pri dospelých, tak aj pri deťoch.Klinčekový olej sa v diskusiách odporúča použiť aj pri príznakoch prechladnutia. Takisto je dobrým pomocníkom na uvoľnenie a takisto pri migréne.


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého olejaJojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého oleja

Jojobový olej je známy mnohými priaznivými účinkami, ako hydratujúcimi vlastnosťami, výživou a podporou regenerácie. Čím sa líši, aké je jeho zloženie a aké priaznivé účinky ponúka?

Orechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cenaOrechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cena

Orieškové oleje patria k najzdravším druhom olejov s obsahom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín či vitamínu K. V článku sa dozviete o jeho zložení, účinkoch, možnostiach využitiach.

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.