Kolostrum (colostrum) – účinky, skúsenosti aj pre deti

Kolostrum Virde tabletyKolostrum (colostrum alebo aj mledzivo) je takpovediac zázračná tekutina, ktorá je produkovaná mliečnymi žľazami cicavcov po pôrode.

V súčasnosti je populárne najmä preto, lebo dokáže výrazne podporiť ľudskú imunitu. Pomáha prekonávať časté nachladnutia a organizmu dodáva látky, vďaka ktorým sa môže lepšie brániť pred baktériami a vírusmi.

Okrem toho je výborné aj pri boji so zápalmi. Užívaním kolostra podporíme hneď niekoľko biologických procesov, ktoré prebiehajú v našom organizme.

Aké druhy kolostra existujú? Čo kolostrum obsahuje, koľko stojí, kde sa dá kúpiť? Ktoré produkty majú najlepšie recenzie? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku!

Kravské aj kozie kolostrum od viacerých výrobcov kúpite v eshope prezdravie.sk

Čo to je kolostrum?

Ide o prvé mlieko, tekutinu žltej farby a hustej konzistencie, ktorá sa tvorí pred a ešte aj pár dní po pôrode. Táto životodarná tekutina zaručuje novorodencom príjem tých najdôležitejších látok, ktoré pre svoj život nutne potrebujú. Nový organizmus, ktorý je po pôrode naozaj veľmi zraniteľný, sa totiž musí vysporiadať s množstvom baktérií či vírusov, ohrozujúcich jeho život. Keďže imunita jedinca nie je krátko po pôrode ešte úplne vyvinutá, dôležité látky mu dodáva práve jeho matka prostredníctvom mledziva.

Kolostrum pre novorodenca obsahuje množstvo biologicky účinných látok

Kolostrum je preto v tejto dobe naozaj populárne. Moderná veda totiž dokázala izolovať biologicky aktívne látky z colostra a preto si ich môžete dopriať aj v dospelom veku. Mledzivo je totiž plné proteinov, karbohydrátov, vitamínov, minerálnych látok a látok, podporujúcich ✅ ľudskú imunitu a rast. Látky, ktoré tento všestranný rozvoj organizmu pomocou kolostra zabezpečujú, sa nazývajú IgG, IgA a IgM.

Kolostrum z kravského mlieka

Výrobcovia deklarujú fakt, že kolostrum z kravského mlieka (tzv. bovinné kolostrum) obsahuje až 40x viac aktívnych látok než ľudské. Colostrum je v surovej forme tekutinou, trvanlivou asi ako mlieko. Preto sa tento prírodný výživový doplnok dodáva v sušenej forme – v tabletách resp. tobolkách.

Najväčšou výhodou kolostra v tabletkách je však jeho skladnosť, trvanlivosť a fakt, že väčšie balenie vydrží niekoľko týždňov.

Vyskúšajte najpredávanejšie LR colostrum!

Kolostrum od značky LR patrí k najobľúbenejším výrobkom na našom trhu. Ide o 100% čisté kolostrum v tekutej forme. Jedno balenie vydrží 15 dní.

Tektuté LR colostrum lifetakt
 LR Colostrum Lifetakt, 125 ml

Zistiť viac

 

V prípade dlhodobého užívania odporúčame zakúpiť cenovo zvýhodnenú sadu šiestich 125ml fľaštičiek tekutého kolostra LR.

100% čisté tekuté kolostrum LR
 LR Colostrum Lifetakt, 6x 125 ml

Zistiť viac

Kolostrum na posilnenie imunity a vývoj organizmu

Organizmus, ktorý po pôrode prijíma prirodzené kolostrum, si vytvorí najlepší predpoklad na rozvoj imunity a rastu. Správne fungujúci imunitný systém ochraňuje organizmus pred všetkým, čo ho ohrozuje zvonka, zatiaľ čo rastové faktory zabezpečujú všeobecný rozvoj jedinca rast kostí, svalstva, vývoj nervového systému a pod.

Kolostrum je nevyhnutné pre budovanie imunity a zdravý rast jedinca.

Štúdie potvrdzujú, že rastové faktory dokonca spomaľujú starnutie organizmu. Vďaka nemu sa novorodenec lepšie dokáže brániť nielen pred vírusmi, baktériami ale aj alergénmi a plesňami.

Colostrum dokáže zaktivovať slabší imunitný systém, rovnako však znormalizovať hyperaktívny imunitný systém, príznačný pre autoimunitné ochorenia. Preto je kolostrum pre deti naozaj veľmi vhodnou formou podpory zdravia, má však preukázateľné účinky aj na dospelý organizmus a preto naň niektorí nedajú dopustiť.

Rozdielne rastové faktory fungujú na odlišných princípoch – kým jeden podporuje tvorbu nových buniek (a teda rast organizmu), ďalší bráni rozmnožovaniu a premene buniek (ochrana pred rakovinou).

Čo obsahuje kolostrum?

Okrem spomínaných biologicky aktívnych látok, podporujúcich imunitu a rast organizmu, je mledzivo bohaté na tzv. imunoglobulíny. Ide o látky, ktoré nás ochraňujú pred zápalmi, ktoré vyvolávajú rôzne infekcie. V prípade, že sa v našom organizme vyskytne takýto cudzí škodlivý organizmus, práve imunoglobulíny ho dokážu lokalizovať a zlikvidovať.

Užívanie kolostra je najlepšou prevenciou proti infekčným stavom, rovnako dobre však pomôže aj pri liečbe.

Možno vás prekvapí, že krava dokáže počas prvých pár dní po pôrode uvoľniť prostredníctvom mledziva hneď 2 kg imunoglobulínov. Preto je bovinné (teda kravské) kolostrum tak obľúbené.

Ďalšími nevyhnutnými látkami sú aminokyseliny. Tie sú stavebným prvkom ostatných bioaktívnych zlúčenín a ich nedostatočný prísun ohrozuje tvorbu ostatných enzýmov či peptidov, čo môže mať za následok nedostatočnú funkciu či dokonca zlyhanie procesov v organizme. Aminokyseliny majú priamy vplyv na obnovovanie buniek, látkovú výmenu, ich dostatočný príjem má priamy vplyv na našu výkonnosť. Ak ich máme málo, trpí naša imunita, dochádza k spomaleniu rozvoja organizmu, predlžuje sa dĺžka rekonvalescencie..

Lactoferín, nesmierne dôležitá látka – zodpovedá za transport železa po organizme, podporuje našu obranyschopnosť. Pôsobí bakteriostaticky, keďže na seba viaže železo, potrebné pre množenie baktérií E-coli či stafylokokov. Jeho nedostatok spôsobuje narušenie črevnej mikroflóry a problémy s trávením.

V colostre nájdeme všetky dôležité vitamíny (skupiny A, B, C, E, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, biotín, niacín,…) a minerály (draslík, vápnik, fosfor, sodík, železo, jód, chróm…) zodpovedné za dokonalý chod všetkých biologických procesov, funkciu nervového systému, tvorbu hemoglobínu, správny rast svalov, kostí a mnoho ďalších procesov.

Okrem toho sa v colostre nachádzajú desiatky ďalších aktívnych látok, čo z neho robí naozaj revolučný produkt.

Účinky kolostra na organizmus

 • posilnenie imunity
 • zmiernenie prejavov alergií
 • zníženie chorobnosti
 • podpora rastu kostí, svalov, rozvoj nervového systému
 • správna funkcia biologických procesov v organizme
 • zníženie odolnosti baktérií voči antibiotikám
 • liečba zápaľových ochorení, hnačiek, Crohnovej choroby
 • podpora tráviaceho traktu (rast bifidobaktérií a laktobacilov)
 • zmierňuje proces starnutia organizmu
 • urýchľuje hojenie rán aj regeneráciu poškodených nervov, svalov a kostí
 • zlepšuje vstrebávanie ostatných vitamínov, minerálov a stopových prvkov

Dávkovanie kolostra, cena

V našej ponuke nájdete tak kolostrum pre deti ako i pre dospelých. V našej ponuke nájdete produkt najvyššej kvality, pôvodom z Českej republiky.

Prečo si vybrať colostrum? Jeho výhody sú:

 • ide o 100% bio kravské kolostrum bez akýchkoľvek pridaných látok
 • pochádza od zdravých kráv, chovaných na farmách s pravidelným dohľadom veterinára
 • prísne kontrolované podmienky kvality výroby, riadenie kvality HACCP a ISO 9001:2001
 • viac než 40% obsahu imunoglobulínu G 
 • vysoký obsah účinných biologicky aktívnych látok
 • obsahuje iba necelých 5% tuku
 • ide o čisto prírodný produkt bez akejkoľvek chémie

 

Dávkovanie kolostra je veľmi jednoduché – odporúčame užiť 1 tabletu 2 až 3x denne. Tabletu zapite dostatočným množstvom vody, odporúčame nezapíjať ju teplými nápojmi.

Naše skúsenosti a odporúčanie na záver

Kolostrum patrí k doplnkom výživy, ktoré pravidelne užívame aj v našej redakcií. Našej editorke Lucii pomohlo výrazne posilniť imunitu a zlepšiť zdravie.

“Začiatkom roka som sa naozaj necítila vo svojej koži. Každý mesiac som 3 týždne bojovala s nádchou, kašľom, bolesťami hrdla a hlavy, nekonečnou únavou a pocitom totálneho vyčerpania. Nepomáhali mi už ani antibiotiká, 3 týždne mi bolo na umretie, nasledovalo niekoľko dňové zlepšenie a opätovný príchod choroby.

Rozhodla som ta teda nájsť niečo, čo by mi pomohlo. Po prečítaní množstva článkov som našla aj fórum o kolostre, ktoré ma presvedčilo, že sa ho oplatí vyskúšať. Toľko mamičiek a ľudí sa predsa nemôže mýliť!

Zvažovala som výber kravské vs. kozie kolostrum. Keďže o tom kravskom sa ale popísalo predsa len viac, vybrala som si práve to. A neľutujem. Už po mesiaci užívania (3x denne, nakoľko som chcela, aby sa účinok prejavil čím skôr) som videla zmenu. Choroba opäť dorazila v apríli, tentokrát ale trvala iba týždeň. Intenzita kašľa i nádchy bola o 2/3 nižšia, než pred začatím užívania produktu. Bola som naozaj prekvapená. Od mája som úplne zdravá (napriek tomu, že som párkrát podcenila oblečenie a v lete zažila aj nočné kúpanie v studenej vode, kde som sa zmierila s tým, že toto určite obležím 🙂 )

Je jeseň, veľa ľudí okolo mňa ničí prechladnutie a chrípka, no ja som v poriadku.. Som rada, že môžem účinky kolostra prezentovať aj Vám a verím, že Vám pomôže tak, ako aj mne.”

Z našich skúseností Vám preto odporúčame brať kolostrum dlhodobo, aby ste si zdravie a imunitu zlepšovali priebežne. Predídete tak veľkému množstvu zdravotných komplikácií a ušetríte peniaze, ktoré by ste inak vynaložili na kúpu liekov proti prechladnutiu, chrípke a ostatným ťažkostiam.

Kolostrum (colostrum) – účinky, skúsenosti aj pre deti
4 (80%) 12

3 komentáre


 1. Ja na kolostrum nedám dopustiť, berú ho obe moje deti a choré nebývajú. Samozrejme, že občas ich chytí nejaká nádcha a bolesť hrdla, ale tomu sa úplne v škole nevyhnú, ale antibiotiká v našej domácnosti neexistujú 🙂 Nie je to najlacnejšia záležitosť, ale zas ak by som mala kvôli maródkam byť stále na OČRke, vyšlo by ma to drahšie

  Odpovedať

 2. podľa mňa je kolostrum zázrak 🙂 ja som si ho tiež kúpila kvôli tomu, že som bývala pomerne často nachaldnutá, už ma nebavilo stále kýchať, kašľať a nosiť so sebou všade tonu vreckoviek. Kamoška mi poradila kolostrum, ona to berie už roky a chorá nebýva vlôbec. Tak som sa nechala ukecať a som rada, momentálne ho odporúčam vštkým kamarátom, ktorí okolo mňa smrkajú 😀

  Odpovedať

 3. colostrum mozem takisto len a len odporucit, je to prirodna vec, ktora naozaj funguje a mal by ju skusit kazdy, kto byva casto chory

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *