Kostihoj lekársky – výborný pomocník pri liečbe rôznych zranení

Kostihoj lekársky, alebo dobrý či čierny koreň patrí k veľmi všestranným rastlinám, ktoré používali už naše staré a prastaré mamy pri mnohých problémoch a produkty z neho by rozhodne nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Masť a tinktúra z kostihoja lekárskeho

Už jeho názov napovedá o tom, že pomáha pri rôznych problémoch s kosťami, no nie len s nimi. Urýchľuje liečbu pooperačných rán a jaziev, pomáha pri reumatických bolestiach ale aj pri liečbe kŕčových žíl. Ak chcete vedieť viac o jeho účinkoch, potom čítajte ďalej.

Pestovanie kostihoju v domácich podmienkach

Kostihoj nie je veľmi náročná rastlina. Rastie voľne v prírode na vlhkých miestach, či už pri krajoch potokov a riek, na okrajoch lúk a polí ale aj pri cestách. No vypestovať si ho môžete aj doma na záhrade.

Kvitne počas letných mesiacov, kedy je vhodný na zber listov. Od jesene až do jari sa zbiera jeho koreň, ktorý obsahuje najviac účinných látok. Nemusíte sa báť toho, že by ste pri vykopávaní kostihoj poškodili a ďalší rok by už nerástol.

Jeho korene siahajú do zeme veľmi hlboko a sú veľmi rozvetvené, takže aj pri väčšom zásahu aspoň malá časť v zemi zostane a z nej na ďalší rok vyraší nová rastlina.

Účinky kostihoja

Kostihoj obsahuje účinné látky ako napríklad alantoín, pyrolizidínové alkaloidy, draslík, fosfor, vitamíny A a B12, hojivý sliz a triesloviny. Tieto látky napomáhajú pri:

 • Opuchoch kĺbov
 • Rýchlejšie hoja zlomeniny
 • Reumatických bolestiach
 • Kŕčových žilách
 • Pooperačných ranách a jazvách
 • Bolesti šliach a svalov
 • Hnisavých ranách
 • Kostných výrastkoch
 • Preležaninách
 • Krvavých podliatinách
 • Hnisavých ďasnách
 • Čaj z kostihoja má pozitívny vplyv pri zápale priedušiek alebo pomáha pri problémoch s trávením
 • Kaša z koreňa zabraňuje problémom s chrbticou, zmierňuje vredy a pomáha pri zápaloch okostice
 • Tinktúra alebo masť tiež pomáhajú pri liečbe hemoroidov (vyskúšajte napríklad kostihojovú tinktúru Prírodná farmácia)

Vyskúšajte masť Traumaplant!

Masť je prírodné antiflogistikum – má protizápalový a analgetický účinok. Je výborná pri liečbe pomliaždenín, vytknutí, natrhnutých svalov a šlich, ale aj bolestivých svalov aj kĺbov. Urýchľuje liečbu zle hojacich sa rán, zmierňuje bolesti a mierne opuchy.

 TRAUMAPLANT ung 100 g Masť s kostihojom lekárskym
 Traumaplant masť s Kostihojom lekárskym, 100 g

Zistiť viac

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s masťou s kostihojom lekárskym Traumaplant

Kostihoj pre deti, v tehotenstve a počas dojčenia

Hoci je kostihoj veľkým pomocníkom pri rôznych druhoch bolesti, nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Okrem účinných látok obsahuje aj malé množstvo alkaloidov, ktoré pri vnútornom použití pôsobia toxicky na pečeň.

Prípravky z kostihoja

Kostihoj je veľmi všestranný, nie len čo sa jeho použitia pri bolesti týka, ale aj v tom v akej forme ho použiť.

V prvom rade sa dajú využiť čerstvo natrhané listy, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesto, obalia sa gázou a sťahujú opuchy a rany. Alebo ich môžete vysušiť a využiť na čaj. Ak si listy neviete nasušiť vo vlastnej réžií, potom si ich môžete zakúpiť. My vám odporúčame siahnuť po osvedčenom slovenskom výrobcovi Hanus.

 

HANUS Kostihoj lekársky sypaný 100g
 HANUS Kostihoj lekársky sypaný, 100g

Zistiť viac

Takisto aj koreň z kostihoja slúži na prípravu mnohých prípravok. Ten sa tiež nastrúha, vysuší a potom sa z neho pripravuje tinktúra, čaj alebo masť (vákuovo zahustený extrakt z koreňa kostihoja lekárskeho obsahuje aj  kostihojová masť Grešík).

Kostihojové prípravky z lekárne

Na eshopoch alebo v lekárňach taktiež nájdete veľa prípravkov s obsahom kostihoju, či už ide o masť, tinktúru alebo prášok. Napríklad od spomínanej firmy Hanus.

Výborná je napríklad ich obkladová pasta s obsahom kostihoja. 55 gramové balenie stojí cca 3 €. Pasta má mierne tlmivý vplyv na bolesť a odporúča pri liečbe zápalov. Podporuje tvorbu kalusu pri zlomeninách a pozitívne vplýva na regeneráciu tkanív.

Kostihojová pasta Hanus 55 g

 Hanus Kostihojová pasta, 55 g

Zistiť viac

Mimoriadne obľúbená je aj tradičná Konská masť Forte s obsahom kostihoju a ďalších 24 bylín. Chladivá alebo hrejivá masť sa používa:

 • pri reumatických stavoch
 • pri opuchoch kĺbov
 • pri ischiatických ťažkostiach
 • pri kŕčových žilách

Konská masť Forte Herbamedicus

Objednať konskú masť

Alebo navštívte  online lekáreň Dr. Max, kde nájdete široký výber výrobkov s kostihojom v rôznych veľkostných ale aj cenových kategóriách. Kostihojová masť vás tu vyjde približne 5 € za 125 ml balenie.

Domáca výroba kostihojových prípravkov

Na kostihojovú masť budete potrebovať 5-6 nastrúhaných, vysušených koreňov kostihoja, 250 g bielej vazelíny, 30 g lanolínu a včelí vosk alebo môžete vazelínu nahradiť bravčovou masťou.

Nastrúhané korene vložte do rozohriatej masti a premiešajte. Na druhý deň tento proces opakujte. Na tretí deň masť opäť zahrejte a rozohriatu ju pasírujte cez gázu alebo cez jemné sitko. Nalejte do menších nádob a uskladnite v suchu.

Domáca výroba maste z kostihoju

Tinktúru si pripravíte tak, že nastrúhaným alebo jemne nakrájaným kostihojom naplníte nádobu, ktorú následne zalejete alkoholom až po samý vrch. Necháte ju odstáť aspoň dva týždne a občas premiešate. Môžete vidieť ako tinktúra mení v priebehu procesu farbu. Je to znakom toho, že sa do nej uvoľňujú účinné látky. Hotovou tinktúrou si potom potierate bolestivé miesta, či už ďasná alebo opuchy.

Ak potrebujete rýchlu pomoc hneď, môžete si z nastrúhanej kostihojovej múčky vyrobiť pastu, tak, že do múčky pridáte trochu vriacej vody a trochu oleja, či už kokosového, olivového alebo iného, na tom nezáleží. Zmes miešate pokým nevznikne kašovitá hmota, ktorú potom prikladáte na boľavé miesto. Prikryjete gázou a necháte pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc.

Ak nemáte kostihoj doma v zásobe alebo sa vám nechce si prípravky vlastnoručne pripravovať, môžete si ich zakúpiť prakticky kdekoľvek.

Kostihoj lekársky – výborný pomocník pri liečbe rôznych zranení
4 (80%) 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *