Najlepší kreatín monohydrát má silné účinky

Kreatín patrí medzi najúčinnejšie doplnky výživy, zaručujúce nárast výkonu, svalového objemu, sily a výbušnosti.

Kreatín na nárast výkonu, svalového objemu, sily a výbušnosti

Predstavuje okamžitý zdroj energie pri práci svalov a ocenia ho aj tí, ktorí majú inak problémy s naberaním hmotnosti. Nie je kreatín ako kreatín. Ktoré preparáty stoja za vyskúšanie? Aké dávkovanie má pre telo pozitívne výsledky?

Kreatín v prášku i kapsulách nájdeme v ponuke výborného ✅ eshopu gymbeam.sk!

Čo je kreatín?

Kreatín je organická kyselina, derivát z aminokyselín glycínu, arginínu a metionínu. Syntetizuje sa v obličkách, pečeni a podžalúdkovej žľaze, pričom necelých sto percent je prítomných v kostrových svaloch. Má významnú funkciu pri metabolizme adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý plní úlohu bezprostredného zdroja energie pre svalovú činnosť.

Výživové doplnky s kreatínom zvyšujú absorpčnosť kreatínfosfátu (CP, čiže kreatín + kyselina fosforečná), čím zároveň dochádza k zvýšeniu svalového výkonu. CP slúži na resyntézu ATP, to znamená, že poskytuje energiu aj počas vysoko intenzívneho cvičenia a zabezpečuje rovnováhu medzi spotrebou a zásobovaním ATP.

Kreatín v prášku

CP tiež odďaľuje únavu, pretože eliminuje ióny vodíka vo vnútri bunky, vznikajúce pri tvorbe laktátu (soľ kyseliny mliečnej, ktorá je konečným metabolickým produktom anaeróbneho štiepenia glykogénu, ide o „faktor únavy“). Ak to zovšeobecníme, kreatín je tiež akýmsi nástrojom pri odstraňovaní kyslého prostredia z pracujúcich svalov, čo má za následok lepšiu regeneráciu a obnovu energie.

Čo je kreatín monohydrát?

Kreatín monohydrát je typ kreatínu kombinovaný s molekulou vody. Práve zvýšené ukladanie vody vo svaloch prispieva k ich nárastu. Ide o najpopulárnejšiu formu kreatínu, zároveň i najviac skúmanú v štúdiách venujúcich sa tejto tematike. Aj vďaka pozitívnym výsledkom, ktoré v nich boli prezentované a potvrdili bezpečnosť a účinnosť, je tento typ považovaný za efektívny zdroj energie a „palivo“ pri zväčšovaní objemu svalovej hmoty, ako aj celkovej sily.

Kreatín je vhodný pre ženy i mužov

Zo všetkých ostatných foriem kreatínu je lepšie využiteľný našim telom, čo bolo i dokázané. Napriek tomu, že má pre organizmus vysokú biologickú hodnotu sa občas môžete stretnúť aj s opačným tvrdením. Faktom ale zostáva, že pri iných typoch kreatínu dochádza rýchlejšie k degradácii na kreatinín („odpad“ z energetických zásob svalov), zatiaľ čo kreatín monohydrát si udržiava svoju aktívnu podobu, a teda efektivitu.

Účinky kreatín monohydrátu – prečo ho užívať?

Zjednodušene povedané, kreatín vám umožní lepší a dlhší výkon, čiže v porovnaní s cvičením bez kreatínu získate v prípade jeho užívania niekoľko sérií navyše. Je to však len jedna z množstva výhod, ktoré prináša. Smerodajné sú i ďalšie účinky, medzi nimi napríklad:

  • zväčšenie objemu svalov
  • zlepšenie svalovej vytrvalosti
  • zvýšenie maximálnej sily
  • zvýšenie výkonnosti a anaeróbnej sily
  • zlepšenie regenerácie
  • zlepšenie hydratácie v extrémnych exteriérových podmienkach

Ktorý kreatín si vybrať?

Ponúkame vám stručný prehľad kvalitných keratínov, ktoré majú pozitívne hodnotenia a účinky:

Kreatín Crea7in 300 g - GymBeam

ide o viaczložkový kreatín, ktorý zlepšuje celkový výkon, silu a rast svalovej hmoty, ale tiež vytrvalosť a regeneráciu. Tým, že je doplnený o aminokyselinu L-citrulín napomáha rýchlemu prekrveniu svalov. Nevyžaduje si nasycovaciu fázu. Stojí približne sedem eur.

Kreatín 100% Monohydrate - Gym Beam

kreatín zásobuje svaly energiou, čím zvyšuje ich výkon, silu a objem. Potláča tvorbu kyseliny mliečnej, čím znižuje riziko vzniku svalových kŕčov. Zväčšovanie svalových buniek a hmoty môže dosiahnuť o cca 5 – 10% . Za 500 g zaplatíte okolo sedem eur.

100% Pure Creatine - Scitec Nutrition

zväčšuje objem svalových buniek, sily, zlepšuje športové výkony. Jeho pôsobenie je v začiatočnej fáze možné výsledkami prirovnať k anabolickým steroidom. Jeho užívanie sa odporúča doplniť napríklad gainerom. Dvanásť eur je približná cena za 500 g.

Creatin Tabs 1500 mg - GymBeam

kreatín monohydrát spôsobí, že do svalu sa dostane aj voda a vďaka hydratácii sa zvýši proteosyntéza, anabolické a rastové procesy. Výsledkom je tiež výbušnosť a nárast sily. Suplement je efektívny aj z hľadiska udržania svalovej energie. Za dvesto tabliet (Jedna tableta obsahuje 1500 mg kreatín monohydrátu) si predajcovia pýtajú cca desať eur.

Kreatín HCl 120 kaps - GymBeam

je kreatín hydrochlorid v tabletách. Charakterizuje ho vysoká rozpustnosť, výborná vstrebateľnosť a stabilnosť. Nevyžaduje konzumáciu sacharidov na zlepšenie vstrebávania, ani nasycovaciu fázu. Dávky sú menšie ako pri iných formách. 120 tabliet stojí približne sedem eur (jedna tableta obsahuje 800 mg kreatínu HCl).

Kreatín monohydrát a užívanie – ako ho dávkovať?

Kreatín môžu užívať začínajúci, aktívni aj vrcholoví športovci. Je vhodný pre mužov i ženy. V každom prípade sa odporúča dodržiavať dennú dávku, ktorú stanovuje výrobca. Ideálne bude, ak ju telo neprijme jednorazovo, ale viackrát, s dostatočným príjmom tekutín, a nie tesne pred spaním.

Názory na to, či kreatín monohydrát užívať pred jedlom alebo po jedle sa líšia, no nepísaným pravidlom zostáva jeho konzumácia po jedle. Využiť jeho účinky môžete aj kombináciou užívania pred tréningom a po tréningu. Získate tak potrebnú energiu a podporíte regeneráciu svalov. Vyberte si variant vyhovujúci vašim podmienkam a cieľom. Pripomíname, že po necelých dvoch mesiacoch užívania je vhodné kreatín na určitý čas vysadiť, aby nedošlo k strate účinnosti.

Užívanie a dávkovanie kreatín monohydrátu

Spôsoby dávkovania môžete realizovať najčastejšie v dvoch fázach:

  1. Nasycovacia fáza – je rozdelená do dvoch častí. V prvej, počas siedmich dní, užívate 20 g kreatín monohydrátu. Druhá časť predstavuje dvadsať dní, kedy jeho množstvo obmedzíte na 5 g. Hovoríme o tzv. udržiavaní. Je potrebné poznamenať, že vyššia dávka nie je využiteľná v celistvosti, a tak sa jej určitého množstva telo zbaví. Výhodou je, že dochádza k rýchlemu nasýteniu svalov.
  2. Klasická fáza – rovnako pozostáva z dvoch častí, tréningovej a netréningovej. Každý tréningový deň užívaje 10 g kreatínu monohydrátu, v netréningový 5 g. Ide síce o pomalšie „nasycovanie“ svalov, no nedochádza k výrazným stratám výživového doplnku. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že maximálna využiteľná dávka je 5 – 6 g, zvyšku sa telo zbavuje.

Kreatín monohydrát a vedľajšie účinky – je škodlivý?

Čo sa týka vedľajších účinkov, doposiaľ neboli preukázané žiadne. Aj keď sa do vašich uší mohli dostať napríklad informácie o svalových kŕčoch, nikdy neboli testovaním potvrdené. Paradoxne, pri niektorých štúdiách boli dokázané opačné výsledky, a teda, že pri športovom vyťažení sa kŕče objavili výrazne viac práve u ľudí, ktorí kreatín neužili.

Vyvrátené boli tiež možné problémy s obličkami (pokiaľ netrpíte chorobou s nimi spojenou). Stretnúť sa však môžete s nežiaducimi účinkami v podobe ťažkého pocitu v žalúdku. Či sa tento pocit dostaví ovplyvňujú viaceré faktory, ako napríklad vek, hmotnosť, trávenie, výrobca výživového doplnku a pod. Aj keď ide o individuálnu záležitosť, pomôcť by malo rozpustenie kreatínu vo vlažnej vode spolu s rýchlym cukrom.

Kreatín monohydrát a skúsenosti

Kreatín je látka, ktorá sa prirodzene syntetizuje v ľudskom organizme. Jeho prísun v doplnkoch výživy však umožňuje dosiahnuť lepšie fyzické výsledky v rámci rôznych športových aktivít a vrcholových súťaží. Výskumy preukázali, že kreatín monohydrát je bezpečný a zdravie človeka neovplyvňuje negatívne. Naopak, u mnohých mal pozitívny vplyv aj na kosti či nervový systém.

Recenzie a skúsenosti s Creatine Monohydrate Gym Beam
Recenzie Kreatín 100% Monohydrate od GymBeam

Čo sa týka recenzií a hodnotení na internete, v drvivej väčšine sa s tými tvrdeniami stotožňujú. Názory sa mierne líšia v závislosti od výrobcu produktu a od toho, či ide o čistú formu alebo kombináciu s inými formami kreatínu. Môžeme teda skonštatovať, že hovoríme o efektívnom suplemente, pretože výborné výsledky sa objavili nielen v štúdiách, ale tiež u zákazníkov.

Najlepší kreatín monohydrát má silné účinky
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *