Voľnopredajné lieky na alergiu a homeopatiká

Čoraz viac ľudí trápia alergie. Viac ako 25% populácie je v súčasnosti na niečo alergická. Niekedy môžete alergiu nadobudnúť aj počas života.

Voľnopredajný liek na alergiu na trávu

Nemusí sa totiž ihneď prejaviť. V tomto článku sa dozviete niečo viac o alergiách a ako proti nim bojovať.

Čo je alergia?

Alergia je prehnaná reakcia nášho imunitného systému na určitú látku, s ktorou sa dostaneme do kontaktu. Tieto látky nazývame v tomto prípade alergény. Pri alergickej reakcii ide o vyplavenie väčšieho množstva histamínu do organizmu, čo sa prejavuje reakciou organizmu.

Práve histamín je zodpovedný za príznaky alergie, ktoré ju spúšťajú. Alergické prejavy môžu byť rôzne, záleží od typu alergénu. Môžeme tam zaradiť nádchu, opuchy, ale aj anafylaktický šok, ktorý môže končiť smrťou. Alergie by sa nemali podceňovať, práve naopak, je potrebné zistiť, prečo a na čo alergia vzniká a ako jej predísť.

Aké môžu byť alergény?

  • Inhalačné alergény: sú také, ktoré sa do organizmu dostanú vdýchnutím. Patria sem pele tráv, bylín, stromov, ďalej roztoče, plesne a zvieracie alergény. Prejavia sa väčšinou kýchaním, nádchou, zdurením nosnej sliznice, opuchom očí, ťažkým dýchaním v dôsledku zúženia priedušiek…
  • Potravinové alergény: významnú úlohu majú stravovacie návyky, čiže po čase môže dôjsť k vypestovaniu si alergie na určité potraviny ako pšeničná múka, mlieko, paradajky, vajíčka a i. Prejavujú sa väčšinou kožnými vyrážkami alebo začervenaním kože, ťažobou na žalúdku (najmä pri alergii na lepok), opuchom ústnej dutiny, jazyka. Je to nebezpečné, pretože pri silnej alergickej reakcii môže dôjsť až k zaduseniu sa.
  • Bodnutie hmyzom zastupujú najmä včely a osy, sršne a čmeliaky. Pri silnej alergii telo odpovedá alafylaktickým šokom, kedy je nutné zaistiť dýchanie a pichnúť adrenalínovú injekciu. Tento stav si vyžaduje urgentnú lekársku pomoc a zásah.
  • Pri alergii na lieky sa môže telo prejaviť alergickými príznakmi po požití penicilínu, ale aj iných druhov antibiotík. Prejavujú sa bolesťami žalúdka, zvracaním alebo hnačkami. Samozrejme, alergickú reakciu môže vyvolať akýkoľvek liek (nielen antibiotíká), a to tak jeho účinná látka, ako aj jedna z pomocných látok obsiahnutá v lieku.

Liečba alergie

Najlepšie spravíte, ak navštívite alergológa, ktorý vám spraví testy na inhalačné alebo potravinové alergény priamo v ordinácii, prípadne dá vyšetriť alergie aj z krvi.

Vyšetrenie alergie u lekára

Následne vám predpíše lieky, ktoré budú pre vás vhodné. Môžete tak predísť možným nepríjemnostiam a rizikám, ktoré so sebou prinášajú alergie.

Ak však nechcete navštíviť alergológa a chcete riešiť problém samostatne, máme pre vás niekoľko typov na voľnopredajné lieky na alergiu.

Lieky na peľovú alergiu by sa mali brať zhruba týždeň až dva pred sezónou. Predídete tak alergickej reakcii.

Ak sa už alergia prejavila, neostáva vám nič iné ako tlmiť jej príznaky. Preto by ste mali vedieť, na čo ste alergickí a sledovať peľový kalendár. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku je nutné prečítať si príbalový leták.

Voľnopredajné lieky na alergiu

Fixonel kvapky do nosa 

Flixonel 50 mikrogramov/dávka aer.nau.1x60 dávok

Blokujú zápalové látky, ktoré spúšťajú alergickú reakciu a tým predchádzajú jej prejaveniu sa. Sú voľne dostupné v lekárňach a pomáhajú pri upchatom nose, nádche, kýchaní, svrbení nosa a očí či slzení. Cena sa pohybuje okolo 12 €. Liek nie je vhodný pre deti a mladistvých mladších ako 18 rokov.

Zistiť viac

Fenistil gél 

Fenistil gel 50g s obsahom antihistaminika

Gél na liečbu kožných alergií, ktoré spôsobujú svrbenie. Takisto je vhodný na alergickú reakciu vyvolanú bodnutím hmyzom. Liek je voľnopredajný a vhodný aj pre deti. Cena 50g balenia sa pohybuje okolo 9 €.

Zistiť viac

Claritine 

Claritine 10 x 10 mg

Je liek určený na vnútorné použitie. Pomáha pri prejavoch alergie na pele. Indikácie: kýchanie, nádcha, svrbenie nosa a očí, žihľavka u ktorej nie je známa príčina. Liek je voľne dostupný v cene 5 € a vhodný pre dospelých a deti od 12 rokov.

Zistiť viac

Zodac

Zodac 10 mg 7 tabliet na alergiu

Liek určený pre dospelých a deti nad 6 rokov. Zmierňuje príznaky sezónnej nádchy (jarnej alergie), alergie na peľ a žihľavky. Liek je potrebné pre efekt užívať pravidelne. Cena sa pohybuje v závislosti od veľkosti balenia okolo 3 €.

Zistiť viac

Zyrtec 

Zyrtec 7x10mg tablety proti alergií

Antialergikum, ktoré sa používa na zmiernenie príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy a žihľavky. Zmierňuje nosné a očné príznaky. Je vhodný pre dospelých a deti od 6 rokov a jeho cena sa pohybuje okolo 3 €.

Zistiť viac

Xyzal

Xyzal 7 ks antialergikum

Liečivo, antialergikum, ktoré sa používa pri alergických prejavoch, akými sú alergická nádcha a žihľavka. Liek je voľne dostupný, vhodný pre dospelých a deti od 6 rokov. Cena lieku je okolo 4 €.

Zistiť viac

Homeopatická liečba

Homeopatiká sú lieky založené na prírodnej báze, ktoré sú dostupné vo vybraných lekárňach a na internetových stránkach lekární.

Pri sezónnych nádchach sú vhodné homeopatiká:

Pri upchatom nose, vodovom výtoku z nosa a pri aktívnom kýchaní:

Pri postihnutí očí v dôsledku sennej nádchy:

Pomôže pri rezaní pálení alebo slzení očí. Taktiež pri ich podráždení a začervenaní.

Domáca liečba alergie

  • Skorocel. Na suché a svrbiace miesta v dôsledku alergickej reakcie môže byť účinný skorocel. Malé listy skorocelu natrháme a zasypeme ovocným cukrom, spolu rozdrvíme v mažiari. Prilejeme rovnaký diel jablčného octu a niekoľkokrát za deň vmasírujeme na postihnuté miesto.
  • Tymián. Jeho prítomnosť v príbytku pomáha zmierňovať prejavy kašľa a ľahšie sa alergikom dýcha. Na tento účel poslúži čerstvý tymián alebo tymiánová silica do aromalampy.
  • Zápar z majoránky. 1 PL zalejeme 0,5 l horúcej vody. Necháme 5 min, lúhovať, precedíme a môžeme kloktať. Pomáha to zmierniť príznaky sennej nádchy.

Pokiaľ trpíte alergiou na určitý druh peľu, je dobré vedieť, kedy sa mu vyhýbať a byť na čerstvom vzduchu čo najmenej. Predídete tak silným alergickým reakciám. Pri výbere vhodného lieku sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Pred použitím akéhokoľvek lieku si pozorne prečítajte príbalový leták.

Voľnopredajné lieky na alergiu a homeopatiká
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *