Lupienka – príznaky, prejavy, liečba u detí i dospelých

Lupienka (psoriáza, odborne psoriasis vulgaris) je imunologické chronické ochorenie, prejavujúce sa na pokožke. Postihuje tak deti, ako aj dospelých a je dôležité ho nezanedbať.

Lupienka na rukách u dospelého človeka

Aj keď sa lupienka nedá vyliečiť úplne, je potrebné zmierňovať jej príznaky.

Obľúbené prípravky na liečbu lupienky

U každého sa prejavuje inak

Lupienka má individuálny charakter. U každého pacienta sa prejavuje inak, preto si toto ochorenie žiada osobitný prístup. Podstata ochorenia spočíva v rýchlej výmene kožných buniek. Za normálnych podmienok sa naša pokožka obnovuje každý mesiac, čiže tento proces trvá 28 - 30 dní.

Pri lupienke je tento proces narušený a pokožka sa obnovuje zhruba každých 5 dní. Náš imunitný systém nedokáže regulovať túto výmenu, čím dochádza ku komplikáciám, ktoré nie sú veľmi príjemné tak na pocit, ako aj z estetického hľadiska.

Ochorenie môže zhoršiť aj zlá životospráva

Príčiny vzniku tohto ochorenia doteraz nie sú presne známe, preto sa lupienka nedá vyliečiť úplne. V prvom rade je toto ochorenie podmienené dedičnosťou a našim imunitným systémom.

Lupienka (psoriáza) vo vlasoch

V druhom rade je to vplyv rizikových faktorov, ktoré toto ochorenie spúšťajú. Najčastejšie ide o:

  • infekcie,
  • hormonálne faktory,
  • baktérie, najmä streptokoky,
  • stres,
  • fajčenie,
  • alkohol,
  • zlá životospráva.

Samozrejme, že tieto vplyvy majú priamy dosah aj na zhoršenie samotného ochorenia.

Aké sú prejavy lupienky?

Typickým prejavom sú červené ložiská (plaky) so zrohovatenou vrchnou časťou pokožky, ktorá má striebristú farbu, svrbí a postupne sa odlupuje. Charakteristické znaky pre toto ochorenie sú „fenomén sviečky, fenomén poslednej kožtičky a krvavá rosa“. Ak sa človek poškriabe, z plaku sa oddelí šupinatá vrstva, ktorá zbledne a pripomína vosk sviečky.

Lupienka - psoriáza na rukách

Pri jej odstránení sa objaví „posledná kožtička striebristej farby. Ak je poškrabanie hlbšie, dochádza k drobnému krvácaniu, nazývanému „krvavá rosa“.

Ako ochorenie prebieha a aké sú jeho typy

Priebeh ochorenia môžeme rozdeliť na dve obdobia: akútne vzplanutie (exacerbácia), počas ktorého sú príznaky dosť závažné, hlavne v jarných a jesenných mesiacoch a obdobie remisie, kedy ide o relatívne upokojenie príznakov. Rozlišujeme niekoľko druhov lupienky:

  • Psoriasis vulgaris – je najčastejšie vyskytujúcou sa formou lupienky. Prejavuje sa červenými ložiskami, ktoré sú menšie a objavujú sa na hlave, lakťoch, a kolenách. Vyskytujú sa však aj na hrudníku a spodnej časti chrbta, či na zadku.
  • Prejavy sú rozdielne. Niektoré prípady ostávajú dokonca nepovšimnuté, agresívnejšie prípady sú sprevádzané svrbením. Zasiahnuté môžu byť aj nechty, dochádza k olejovitým škvrnám a bodkám alebo k úplnému poškodeniu nechtov.
  • Psoriasis pustulosa – prejavuje sa začervenanými ložiskami, na ktorých sa utvárajú pľuzgiere. Postihované sú najmä ruky a chodidlá. V extrémnejších prípadoch sa lupienka rozširuje na celé telo, koža je zapálená s pľuzgiermi a väčšinou sa pridá horúčka a zimnica.
  • Tento stav patrí do rúk odborníkov, preto je potrebná hospitalizácia pacienta a pravidelná kontrola jeho stavu.
  • Psoriasis arthritis – je reumatická forma psoriázy, ktorá napáda hlavne kĺby a často sa zamieňa s inými ochoreniami kĺbov. Prejavuje sa bolestivými opuchmi, ktoré bránia v pohybe.
  • Najčastejšie ide o kĺby na nohách a rukách, ohrozené sú aj veľké kĺby a chrbtica. Sprievodným príznakom je aj postihnutie nechtov a očí. Pri ťažšej forme môže dôjsť k trvalému poškodeniu kĺbov na rukách, či nohách, preto je nutná spolupráca s reumatológom.

Psoriasis arthritis zvonka

Psoriasis arthritis u staršieho človeka

Ako sa lieči lupienka?

Liečba lupienky u dospelých je komplikovaná, nakoľko každý človek má iné príznaky a priebeh ochorenia. Existuje množstvo prípravkov, ktoré pomôžu prejavy zmierniť, avšak nie vyliečiť. Liečba zahŕňa aj lieky na tlmenie imunitného systému, pričom treba rozlíšiť topickú a systémovú (lokálnu a vnútornú) terapiu.

  • Topická terapia predstavuje celú sadu mastí a krémov, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. Ide o to, aby sa odstránila vrchná hrubá vrstva pokožky a účinné látky mohli preniknúť do miesta pôsobenia. Prípravky obsahujú kyselinu mliečnu, močovinu alebo kyselinu salicylovú. Je potrebné ošetrovať pokožku aj v časoch pokoja a doplniť stravu o ✅ vitamín D.
  • Systémová terapia spočíva v orálnom užívaní liekov, ktoré predpisuje lekár, aby zmiernil príznaky a preliečil postihnuté miesta. Ďalšími alternatívami liečby sú fototerapia, laserová terapia, suportívna terapia a iné. Záleží na konkrétnom prípade a konkrétnom priebehu ochorenia. Všetko je nutné prekonzultovať s kožným lekárom, ktorý určí spôsob liečby. Vo všeobecnosti však platí, že psoriatickej pokožke prospieva slaná voda a slnko, takže ak máte možnosť navštíviť prímorské teplé oblasti, nič tým nepokazíte.

Lupienka u detí a mládeže

Lupienka u detí sa prejaví najmä po prekonaní vírusových ochorení, najčastejšie angíny, po zápale mandlí alebo zápale stredného ucha. Začína sa vyrážkami, ktoré sa objavia na hrudníku, brušku a končatinách. Tvoria ich malé kvapkovité pupence so suchým šupinatým povrchom.

Niekedy sa objavia aj na lakťoch alebo kolenách a na hlave vo vlasoch.

Psoriáza u detí

Najčastejšie sa prejavy objavia v jarných a zimných mesiacoch. Toto ochorenie sa často zamieňa so seboroickou dermatitídou (mliečnou chrastou). Vždy je nutné vyhľadať lekára.

Liečba lupienky u detí pozostáva z používania rôznych mastí a roztokov, ktoré však musí predpísať kožný lekár. Dieťa by sme mali často kúpať, aby pokožka nebola veľmi suchá, pričom by sme mali používať nedráždivé šampóny a mydlá.

Zabráňte styku suchej pokožky na hlave s vlnenými tkaninami, ktoré by mohli tieto miesta rozdráždiť, preto je dôležitá vhodná pokrývka hlavy najmä v zimných mesiacoch, kedy môže dôjsť k regresii ochorenia. Pomáha aj pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku pri mori, samozrejme, dieťa treba chrániť pred akoukoľvek infekciou a vírusmi.

Lupienka, psoriáza, nie je nákazlivé ochorenie. Môže sa prejaviť len raz, ale zväčša ma recidívny charakter. Je dôležité prekonzultovať zdravotný stav s kožným lekárom, riadiť sa jeho radami a byť dôsledný v procese liečby tohto ochorenia.

Obľúbené prípravky na liečbu lupienky


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?

V nasledujúcich riadkoch sa chcem s vami podeliť o moju už takmer 3-mesačnú skúsenosť s kolagénom Oslo Skin Lab. Prečo som si ho vybrala a ako som s ním spokojná? Čítajte ďalej... 

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.