Lupienka – príznaky, prejavy, liečba u detí i dospelých

Lupienka (psoriáza) je imunologické chronické ochorenie, prejavujúce sa na pokožke. Postihuje tak deti, ako aj dospelých a je dôležité ho nezanedbať.

Výrazná psoriáza na chrbte

Aj keď sa lupienka nedá vyliečiť úplne, je potrebné zmierňovať jej príznaky.

U každého sa prejavuje inak

Lupienka má individuálny charakter. U každého pacienta sa prejavuje inak, preto si toto ochorenie žiada osobitný prístup.

Podstata ochorenia spočíva v rýchlej výmene kožných buniek. Za normálnych podmienok sa naša pokožka obnovuje každý mesiac, čiže tento proces trvá 28 – 30 dní.

Pri lupienke je tento proces narušený a pokožka sa obnovuje zhruba každých 5 dní. Náš imunitný systém nedokáže regulovať túto výmenu, čím dochádza ku komplikáciám, ktoré nie sú veľmi príjemné tak na pocit, ako aj z estetického hľadiska.

Veľký výber krémov na psoriázu nájdete v  online lekárni Dr. Max!

Ochorenie môže zhoršiť aj zlá životospráva

Príčiny vzniku tohto ochorenia doteraz nie sú presne známe, preto sa lupienka nedá vyliečiť úplne. V prvom rade je toto ochorenie podmienené dedičnosťou a našim imunitným systémom.

Psoriáza na lakti u dieťaťa

V druhom rade je to vplyv rizikových faktorov, ktoré toto ochorenie spúšťajú. Najčastejšie ide o:

  • infekcie
  • hormonálne faktory
  • baktérie, najmä streptokoky
  • stres
  • fajčenie
  • alkohol
  • zlá životospráva

Samozrejme, že tieto vplyvy majú priamy dosah aj na zhoršenie samotného ochorenia.

Náš tip - kozmetika Dr. Michaels

Výrobky zastavujú olupovanie, vyhladzujú a hydratujú pokožku, potláčajú zápal v postihnutom ložisku a vytvárajú ochranný film na pokožke.

Maste Dr. Michaels na psoriázu a lupienku

 Dr. Michaels – čistiaci gél, krém a telový olej

Zistiť viac

Lupienka – prejavy

Typickým prejavom sú červené ložiská (plaky) so zrohovatenou vrchnou časťou pokožky, ktorá má striebristú farbu, svrbí a postupne sa odlupuje.

Charakteristické znaky pre toto ochorenie sú „fenomén sviečky, fenomén poslednej kožtičky a krvavá rosa“. Ak sa človek poškriabe, z plaku sa oddelí šupinatá vrstva, ktorá zbledne a pripomína vosk sviečky.

Psoriáza na nohách

Pri jej odstránení sa objaví „posledná kožtička“ striebristej farby. Ak je poškrabanie hlbšie, dochádza k drobnému krvácaniu, nazývanému „krvavá rosa“.

Ako ochorenie prebieha a aké sú jeho typy

Priebeh ochorenia môžeme rozdeliť na dve obdobia: akútne vzplanutie (exacerbácia), počas ktorého sú príznaky dosť závažné, hlavne v jarných a jesenných mesiacoch a obdobie remisie, kedy ide o relatívne upokojenie príznakov. Rozlišujeme niekoľko druhov lupienky:

  • Psoriasis vulgaris – je najčastejšie vyskytujúcou sa formou lupienky. Prejavuje sa červenými ložiskami, ktoré sú menšie a objavujú sa na hlave, lakťoch, a kolenách. Vyskytujú sa však aj na hrudníku a spodnej časti chrbta, či na zadku.

Prejavy sú rozdielne. Niektoré prípady ostávajú dokonca nepovšimnuté, agresívnejšie prípady sú sprevádzané svrbením. Zasiahnuté môžu byť aj nechty, dochádza k olejovitým škvrnám a bodkám alebo k úplnému poškodeniu nechtov.

  • Psoriasis pustulosa – prejavuje sa začervenanými ložiskami, na ktorých sa utvárajú pľuzgiere. Postihované sú najmä ruky a chodidlá. V extrémnejších prípadoch sa lupienka rozširuje na celé telo, koža je zapálená s pľuzgiermi a väčšinou sa pridá horúčka a zimnica.

Tento stav patrí do rúk odborníkov, preto je potrebná hospitalizácia pacienta a pravidelná kontrola jeho stavu.

  • Psoriasis arthritis – je reumatická forma psoriázy, ktorá napáda hlavne kĺby a často sa zamieňa s inými ochoreniami kĺbov. Prejavuje sa bolestivými opuchmi, ktoré bránia v pohybe.

Najčastejšie ide o kĺby na nohách a rukách, ohrozené sú aj veľké kĺby a chrbtica. Sprievodným príznakom je aj postihnutie nechtov a očí. Pri ťažšej forme môže dôjsť k trvalému poškodeniu kĺbov na rukách, či nohách, preto je nutná spolupráca s reumatológom.

Psoriasis arthritis zvonka

Psoriasis arthritis u staršieho človeka

Ako sa lieči lupienka?

Liečba lupienky u dospelých je komplikovaná, nakoľko každý človek má iné príznaky a priebeh ochorenia. Existuje množstvo prípravkov, ktoré pomôžu prejavy zmierniť, avšak nie vyliečiť. Liečba zahŕňa aj lieky na tlmenie imunitného systému, pričom treba rozlíšiť topickú a systémovú (lokálnu a vnútornú) terapiu.

Topická terapia predstavuje celú sadu mastí a krémov, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. Ide o to, aby sa odstránila vrchná hrubá vrstva pokožky a účinné látky mohli preniknúť do miesta pôsobenia. Prípravky obsahujú kyselinu mliečnu, močovinu alebo kyselinu salicylovú. Je potrebné ošetrovať pokožku aj v časoch pokoja a doplniť stravu o vitamín D.

Systémová terapia spočíva v orálnom užívaní liekov, ktoré predpisuje lekár, aby zmiernil príznaky a preliečil postihnuté miesta.

Ďalšími alternatívami liečby sú fototerapia, laserová terapia, suportívna terapia a iné. Záleží na konkrétnom prípade a konkrétnom priebehu ochorenia. Všetko je nutné prekonzultovať s kožným lekárom, ktorý určí spôsob liečby. Vo všeobecnosti však platí, že psoriatickej pokožke prospieva slaná voda a slnko, takže ak máte možnosť navštíviť prímorské teplé oblasti, nič tým nepokazíte.

Siahnuť môžete aj po prírodných liečivých olejoch, ktoré sa osvedčili pri liečbe psoriázy:

Lupienka u detí

Lupienka u detí sa prejaví najmä po prekonaní vírusových ochorení, najčastejšie angíny, po zápale mandlí alebo zápale stredného ucha.

Začína sa vyrážkami, ktoré sa objavia na hrudníku, brušku a končatinách. Tvoria ich malé kvapkovité pupence so suchým šupinatým povrchom. Niekedy sa objavia aj na lakťoch alebo kolenách a na hlave vo vlasoch.

Prejavy psoriázy u detí

Najčastejšie sa prejavy objavia v jarných a zimných mesiacoch. Toto ochorenie sa často zamieňa so seboroickou dermatitídou (mliečnou chrastou). Vždy je nutné vyhľadať lekára.

Liečba lupienky u detí pozostáva z používania rôznych mastí a roztokov, ktoré však musí predpísať kožný lekár. Dieťa by sme mali často kúpať, aby pokožka nebola veľmi suchá, pričom by sme mali používať nedráždivé šampóny a mydlá.

 Zabráňte styku suchej pokožky na hlave s vlnenými tkaninami, ktoré by mohli tieto miesta rozdráždiť, preto je dôležitá vhodná pokrývka hlavy najmä v zimných mesiacoch, kedy môže dôjsť k regresii ochorenia. Pomáha aj pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku pri mori, samozrejme, dieťa treba chrániť pred akoukoľvek infekciou a vírusmi.

Lupienka, psoriáza, nie je nákazlivé ochorenie. Môže sa prejaviť len raz, ale zväčša ma recidívny charakter. Je dôležité prekonzultovať zdravotný stav s kožným lekárom, riadiť sa jeho radami a byť dôsledný v procese liečby tohto ochorenia.

Lupienka – príznaky, prejavy, liečba u detí i dospelých
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *