Lieky, masti a náplasti na bolesť chrbta. Čo pomáha najrýchlejšie?

Akýkoľvek vek, akékoľvek pohlavie, rôzne príčiny – bolesti chrbta trápia mladých i seniorov. Zvyčajne si vystačia s gélmi, masťami či náplasťami.

Náplasť Flector na chrbát

Kedy siahnuť aj po liekoch predpísaných lekárom? Ak vaše bolesti neutíchajú a objavujú sa v pravidelných intervaloch, je nutné nielen tlmiť bolesť, ale poznať jej príčinu.

Bohatú ponuku liekov, mastí, gélov a náplastí nájdete aj v  online lekárni pilulka.sk!

Príčiny bolesti chrbta

Prečo ma bolí chrbát? Poznať odpoveď na túto neľahkú otázku je tým správnym predpokladom jej komplexného odstránenia. Záleží tiež na tom, aby ste bolesť podchytili včas a predišli tak jej prípadnému zhoršeniu, prejdeniu do vyššieho štádia chronickej bolesti. Avšak nie vždy ide o tieto dôvody bolestí. Bolesť môže vzniknúť z viacerých príčin:

 • deformita chrbtice (môže ju napríklad vyvolať dlhodobé sedenie alebo spanie v zlej polohe, zlé držanie tela)
 • preťažovanie svalstva, väzov, kĺbov (napríklad náročná manuálna práca, nosenie ťažkých nákupov, šport)
 • reumatické ochorenia
 • zúženie miechového kanála
 • minimálny pohyb (neustále vysedávanie pred TV, sedavé zamestnanie, dlhodobé šoférovanie)
 • nadváha, obezita
 • úrazy a fyzické zranenia
 • tehotenstvo
 • poškodenie platničiek a začínajúce degeneratívne zmeny stavcov
 • emocionálny stres
 • iné ochorenia niektorých orgánov, ktoré vyvoláva bolesť ako ďalší symptóm

Náš tip - náplaste Flector!

Náplaste pomáhajú pri bolestiach svalov, zápaloch šliach. Možno ich použiť aj pri pomliaždenách, vyvrtnutí členka i natiahnutí svalov. Zmierňujú reumatické bolesti.

Flector EP náplasť emp.med.10x14g
 Flector EP náplasť

Zistiť viac

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s Flector náplasťami

Ako na bolesť chrbta? Doprajte si pilates, strečing alebo jógu

Ak sa bolesti chrbta ešte len začínajú objavovať, ich najbežnejším prejavom je pocit stuhnutia alebo napätia. Aj keď platí, že oddych je účinným pomocníkom, paradoxne aj pohyb môže uľaviť bolestivej chrbtici. Cvičenia pilates, jóga, ale aj plávanie vám môžu priniesť väčšiu úľavu, ako by ste čakali. Vyskúšajte napríklad mačací chrbát, zdvíhanie panvy, mostík, zakláňanie hlavy do strán či tzv. pozíciu kobry. Cviky, samozrejme, treba vykonávať pravidelne.

Nepodceňujte význam strečingu. Vždy, keď máte chvíľu času, ponaťahujte sa. Ak totiž svalstvo nezaťažujete, začne sa postupne skracovať. Pri sedavom zamestnaní dbajte na výber kvalitnej stoličky, no i tak sa odporúča občas ju vymeniť za fitloptu. Nie, nemusíte na nej počas práce cvičiť. Slúži ako skvelý prostriedok na udržiavanie rovnováhy a správne držanie tela.

Nielen cviky na bolesť chrbta pomáhajú

Čo sa týka liečby, závisí od konkrétnych príčin alebo prejavov bolesti. Prognóza je však priaznivá a u väčšiny ľudí dochádza k ustúpeniu bolesti. Ani úplne zotavenie nie je výnimkou. Základom je pokoj a nájdenie si tzv. úľavovej polohy, potom prichádzajú na rad už spomínané cvičenia a pohyb.

Aj teplo a zahrievanie boľavých miest pôsobí u mnohých pozitívne. No ak by bol príčinou bolesti napríklad zápal nervu alebo svalu, bolesti by sa naopak mohli zintenzívniť. Okrem medikamentóznej liečby je využívaná najmä fyzioterapia a rôzne rehabilitačné terapie, niektoré druhy masáží či špeciálnych kúpeľov.

Masáž chrbta na uvoľnenie svalstva

Vyskúšať môžete aj účinky akupunktúry, ozónotorapie alebo tzv. obstrekov. Prevenciou voči ďalším neželaným bolestiam chrbta je aj naďalej pravidelný pohyb, posilňovanie chrbta a úprava životosprávy. Inak hrozí ich návrat a zvyšuje sa pravdepodobnosť nosenia ortopedických pomôcok (napríklad korzetu či bedrového pásu).

Lieky na bolesť chrbta

Lieky proti bolesti sú pre mnohých jediným možným riešením. Ich užívanie by ste však mali kombinovať s vitamínmi skupiny B (dlhodobo, najmä B1, B6, B12), čím sa nielenže zníži výskyt nežiaducich účinkov, ale tiež zosilní samotný liečivý efekt.

Liekmi proti bolesti bez predpisu sú napríklad:

Medikamenty síce akútnu bolesť odstránia, no samotnú príčinu už nie. Dlhodobé užívanie tabletiek, ktoré prinášajú iba úľavu, ale nie riešenie problému, môže mať negatívny dopad na vaše zdravie. Vyliečenie si potom bude vyžadovať dostatok času, a to nielen v domácom prostredí.

Ak sa na bolesti chrbta budíte aj zo spánku, napriek používaniu voľnopredajných liekov či náplastí nedochádza k tlmeniu bolesti, ak sa naopak stupňuje a neustupuje v priebehu piatich týždňov, neodkladajte návštevu lekára. To platí i v prípade, ak je bolesť krátkodobá, no vyžaruje do dolnej končatiny. Vtedy sa môžu objaviť aj poruchy citlivosti.

Vyšetrenie chrbta u lekára

Náplaste na bolesť chrbta verzus masť na bolesť chrbta

Ako sme už naznačili, prípravky z lekárne pomôžu bolesť eliminovať, dokonca aj zneškodniť, no iba vtedy, ak ide o príčiny súvisiace napríklad z preťažením svalstva, nosenia ťažkých bremien a podobne. Účinky jednotlivých produktov sú individuálne.

Za zmienku stoja napríklad náplaste:

 Herbalex hrejivá náplasť s gaštanom

Herbalex Hrejivá náplasť s gaštanom 4 ks

 •  hlboká svalová relaxácia pri únave
 • 4 ks v balení
Zistiť viac
 Diclobene liečivé náplaste

Diclobene 140 mg liečivá náplasť 5 ks

 • výborné na liečbu bolestí chrbtice či kĺbov
 • 5 ks v balení
Zistiť viac
 Veral HOT hrejivá náplasť

VERAL HOT hrejivá náplasť 1 x 2 ks

 • úľavu od bolesti a svalová relaxácia pri bolesti svalov, chrbta, krku a ramien
 • 2 ks v balení
Zistiť viac
 Kapsaicínová hrejivá náplasť

Kapsaicínová hrejivá náplasť

 
 • úľava pri bolestí svalov, chrbta a kĺbov
 • 1 ks v balení
Zistiť viac

Stačí ich nalepiť na postihnuté miesto a môžete očakávať pocity úľavy zvyčajne do dvadsiatich minút.

Medzi gély a krémy, ktoré bojujú proti lokálnej bolesti patria napríklad:

Aj keď masti majú overené účinky, zaberajú zvyčajne v rozmedzí tridsiatich minút. Náplasti sú preto z časového hľadiska víťazmi.

Lieky, masti a náplasti na bolesť chrbta. Čo pomáha najrýchlejšie?
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *