Najlepší gainer na priberanie a objem? Mutant mass aj pre ženy

Nabrať na telesnej hmotnosti a budovať svalovú hmotu, to sú výsledky, ktoré ponúka pomerne veľké množstvo výživových doplnkov.

Výživový doplnok na nabratie hmoty - gainer

Ak sa v tejto súvislosti bavíme tiež o rýchlosti akou sa dá takýto výsledok dosiahnuť, vedú predovšetkým gainery (aj keď veľmi nezaostávajú ani proteínové suplementy).

Široký výber gainerov od najrenomovaneších výrobcov nájdete v ponuke  eshopu protein.sk!

Čo je gainer? Aké je jeho zloženie?

Gainer je doplnok výživy, ktorý pomáha s rýchlym nárastom objemu a súčasne predstavuje kvalitný zdroj energie. Je to vďaka zloženiu, ktoré pozostáva z kombinácie sacharidov, bielkovín a tukov. V tomto pomere víťazia jednoznačne sacharidy (niektoré obsahujú až 80%), ktoré kvôli svojej prevahe bránia tomu, aby telo využilo ako zdroj energie bielkoviny (tie prenechajú výžive svalov) a fungujú ako spúšťač naberania hmotnosti.

Proteíny vystupujú v úlohe skvalitnenia svalovej hmoty, chránia svaly pred jej úbytkom a obnovujú svalové vlákna. Súčasťou zloženia sú tiež vitamíny, minerály, aminokyseliny, ktoré po intenzívnych tréningoch zabezpečia regeneráciu.

Posilňovanie v telocvični

Stretnete sa i s ďalšími doplnkovými látkami, ako napríklad kreatín, ktorý podporuje výkonnosť a výbušnú silu (vhodné napríklad pri vzpieraní).

Gainer ako „naberač hmotnosti“ vyhľadávajú predovšetkým začínajúci športovci. Má však vysokú energetickú hodnotu, preto je dôležité uvedomiť si, že čo telo pri cvičení nevyužije, premietne do podoby podkožného tuku. Tento výživový preparát má práškovú formu, ktorú je potrebné rozpustiť vo vode alebo v mlieku. Núdza nie je o rôzne príchute.

Pre koho je gainer určený? Je vhodný aj pre ženy?

Gainer sa odporúča užívať v dvoch prípadoch:

  • ak patríte medzi športovcov s veľmi vysokým energetickým výdajom (napríklad plavci, vytrvalostní bežci a pod.) a máte problém s naberaním hmotnosti
  • ak chcete nabrať hmotnosť čo najrýchlejšie, bez ohľadu na jej kvalitu (až neskôr prichádza na rad rysovanie)

Spomínanú kvalitu ovplyvňuje zloženie gaineru. Ten môže obsahovať jednoduché sacharidy, ako laktóza a glukóza. Vtedy síce váha stúpa, no ukladá sa najmä do tukov. Pokiaľ obsahuje komplexné sacharidy, zväčšujú sa svaly. Gainer môžu užívať i ženy, dokonca mladiství, keďže sa v testovaní preukázal ako bezpečný doplnok stravy.

Gainer je vhodný pre všetkých, ktorí majú rýchly metabolizmus a napriek značnému príjmu stravy majú problém s naberaním hmotnosti. Keďže cvičenie ešte viac podporí ich proces chudnutia, ide o začarovaný kruh, z ktorého často pomôžu vyjsť len výživové doplnky. Vtedy si vyberajte gainer s nižším obsahom bielkovín. Naopak, ak túžite po náraste svalovej hmoty, no vaše spaľovanie je pomalšie, siahnite radšej po proteíne.

Gainery na priberanie, ktoré jednoznačne odporúčame

✅ Gainer Mutant Mass

Gainer Mutant Mass - PVL

patrí medzi svetovo najpredávanejšie produkty v rámci danej kategórie, pričom je vhodný pre začiatočníkov, a tiež pre profesionálov. Obsahuje až desať zdrojov proteínov, zložky s vysokou biologickou hodnotou, ako napríklad vaječné bielky a izolát z vaječných žĺtkov.
Ide o výživový doplnok, ktorý dodáva svalom postupne uvoľňované aminokyseliny, čím zabezpečuje aj ich ochranu. Vďaka jeho zaručeným účinkom a veľkému množstvu pozitívnych skúseností mu právom patrí prvé miesto v našom rebríčku. 2 270g stojí cca sedemnásť eur.

Zistiť viac

✅ Weider Mega Mass 4000

Weider GIANT MEGA MASS 4000

aktuálne najpredávanejší gainer na heureke je výbornou voľbou na objem a rast svalov. Kvalitné zloženie pozostáva z proteínového mixu, kreatínu, z aminokyselín, BCAA, vitamínov a minerálov. To z neho robí výborného pomocníka na vyrovnávanie pH hladiny.
Je tak eliminovaný katabolický stav, spomalenie metabolických procesov budovania hmoty a regenerácie. Funkčná dávka všetkých obsiahnutých zložiek a výborné recenzie ho právom zaraďujú medzi TOP gainery. Za 3000g zaplatíte od tridsaťpäť eur.

Zistiť viac

✅ Gainer Serious Mass Optimum Nutrition

Gainer Serious Mass - Optimum Nutrition

ide o kvalitný gainer na budovanie svalovej hmoty. Obsahuje 250g komplexných sacharidov, 50g bielkovín, pričom je obohatený aj o kreatín, L-glutamín, inositol a komplex dvadsiatich piatich vitamínov a minerálov. Za cca tridsať eur si kúpite 2 727g tohto výživového doplnku.

Zistiť viac

✅ Muscle Booster Best Nutrition

Best Nutrtition Muscle Booster 7000 g

správna voľba pre začínajúcich športovcov. Postupné uvoľňovanie energie zabezpečí výkonnosť počas celého tréningu, o rýchly nárast svalovej hmoty taktiež nebude núdza. Okrem sacharidov a bielkovín tvorí obsah gainera i kreatín monohydrát. Za veľké balenie 7000 g zaplatíte v priemere päťdesiattri eur.

Zistiť viac

✅ Gainer Whey Mass Gain Megabol

Gainer Whey Mass Gain 3000 g - Megabol

je určený pre športovcov, ktorí majú problémy s naberaním hmoty, ale tiež pre tých, ktorých metabolizmus je veľmi rýchly. Výživový doplnok je zmesou sacharidov s rôznou rýchlosťou vstrebávania, čím umožňuje rýchle doplnenie svalového glykogénu. Súčasťou zloženia sú i aminokyseliny, BCAA a vitamíny.

Cena za 3000g je približne štrnásť eur.

Zistiť viac

Gainer na objem a dávkovanie – ako sa užíva?

Nutrične bohaté jedlá sú síce vhodným riešením pri naberaní objemu, avšak veľké množstvo stravy, ktoré by ste za deň museli skonzumovať na dosiahnutie požadovaného výsledku by ste reálne nedokázali prijať. Gainer vám doplní chýbajúce kalórie, stačí mať stanovený presný kalorický cieľ. Od toho sa totiž odvíja aj samotné užívanie.

V prvom rade je potrebné si všímať odporúčania výrobcu na obale suplememtu a nutričné hodnoty. Ideálne bude, ak nezačnete ihneď s maximálnym možným dávkovaním (tri dávky denne).

Dávkovanie a užívanie gaineru

Prvý týždeň zvoľte polovičné dávky, až následne ich začnite zvyšovať. Zvyčajne hovoríme o jednej dávke za deň v začiatkoch, dvoch dávkach po cca týždni (dve sú pre mnohých ideál).

Gainer berte v plnej dávke ihneď po cvičení. Avšak pozor, pripravený nápoj konzumujte postupne, v pokoji, cca do tridsiatich minúť po tréningu. Nezabudnite, že by mal obsahovať aspoň 30 g bielkovín. Gainer môžete užívať tiež ráno, najlepšie medzi raňajkami a obedom. Pred spaním sa odporúča v prípade, že ste v naozaj veľkej „objemovke“. Gainer môžete brať i v dni, kedy práve nemáte tréning. Niektorí vtedy odporúčajú dávku mierne upraviť, aby sa zbytočne netvorili tukové zásoby.

Gainer a vedľajšie účinky

Ak vám ide o masívny nárast svalovej hmoty za krátky čas, gainer je vhodný práve pre vás. Pri výbere nezabúdajte na typ postavy v kombinácii správneho cvičenia. Tak či onak ide o bezpečné výživové preparáty. Nie je nutné počítať s nežiaducimi účinkami, pretože nie sú potvrdené. Niektorí športovci však spomenuli možné ťažkosti s trávením. Opäť ide o individuálnu záležitosť, o množstvo prijatej dávky, intenzitu tréningu a ďalšie faktory.

Pokiaľ to preženiete s užívaním gaineru, jediné, čo sa vám môže stať je, že energiu, ktorú by inak telo využilo na rast a regeneráciu, uloží vo forme tuku. Jednoducho povedané priberiete. Je to výsledok, s ktorým treba pri užívaní počítať. Gainer je vhodný predovšetkým na objem a až po jeho dosiahnutí prichádza na rad skvalitnenie svalov a „rysovačka“.

Gainer alebo proteín? Napovie vám Sheldonova metóda

Základný rozdiel je v zložení. Zatiaľ čo u gainera dominujú sacharidy, proteín je, logicky, tvorený bielkovinami. Ak sa neviete rozhodnúť, či sú pre vás vhodnejšie výživové doplnky s vysokým obsahom sacharidov alebo bielkovín, mali by ste predovšetkým poznať aký „telesný typ“ ste. Zistiť to môžete pomocou tzv. Sheldonovej metódy (platí pre mužov).

Sheldonova metóda - telesný typ mužov

V rámci nej rozlišujeme nasledovné typy ľudí:

  • Ektomorf – človek, ktorý je chudej postavy a má rýchly metabolizmus. Napriek množstvu času strávenému cvičením a veľkému a pravidelnému príjmu kvalitných jedál, či dokonca niektorých výživových doplnkov, sa mu nedarí viditeľne pribrať. Ak sa to aj v menšej miere podarí, stačí pauza v cvičení a hmotnosť nadobudne pôvodné hodnoty. V tomto prípade je gainer tým správnym suplementom.
  • Endomorf – človek, ktorý má pomalý metabolizmus, ľahko a rýchlo priberie. Napriek tomu, že má jeho telo vyšší obsah tuku, svalovú hmotu nemá problém získať. Gainer sa však tento raz neodporúča práve kvôli spomínanému nárastu neželanej hmotnosti. Správnou voľbou je proteín.
  • Mezomorf – človek, ktorý tvorí akýsi stred medzi uvedenými typmi. Od prírody je jeho postava „svalnatá“, pričom budovanie svalovej hmoty, zvyšovanie telesnej hmotnosti alebo jej znižovanie, nepredstavuje žiadny problém. Výber výživového doplnku je ovplyvnený cieľom, ktorý chcete dosiahnuť. Vyhovujúce sú totiž obe podoby.

Gainer vs proteín

V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že dôležitú úlohu má i celková využiteľnosť látok v suplementoch. Pokiaľ chcete pribrať, prevaha sacharidov vám to umožní, pretože telo ich v podstate dokáže vstrebať v neobmedzenom množstve. Bielkoviny, čiže proteíny, sú však využiteľné len sčasti, približne dva gramy na kilogram vašej hmotnosti.

Zaručia predovšetkým kvalitu svalovej hmoty. Endomorf, ale aj mezomorf nimi dokážu navýšiť aj celkovú hmotnosť. Pozor, u ektomorfa by to trvalo veľmi dlho a výsledný efekt by sa buď nemusel dostaviť, alebo by nebol uspokojujúci. Navyše by išlo o zbytočne predražené riešenie.

Najlepší gainer na priberanie a objem? Mutant mass aj pre ženy
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *