Rakytníkový olej – účinky a skúsenosti. Výborný aj na vlasy a pleť!

Rakytníkový olej z rakytníka rešetliakového

Viete, že rakytník ako jediná rastlina obsahuje potrebnú každodennú dávku vitamínu C? Takisto je ako jediný využiteľný celý ako rastlina.

Má podobu kríku a významné látky sa nachádzajú v bobuliach, listoch, vo vetvičkách, v koreni, v kvetoch a semenách. Je bohatý na vitamíny, karoteonidy (viac ako tekvica či mrkva!), nenasýtené mastné kyseliny, minerály a stopové prvky.

Rakytníkový olej sa vyrába z rakytníka rešetliakového lisovaním za studena tak, aby tepelnou úpravou nestratil dôležité vitamíny. Pre svoj vysoký obsah vitamínov je ideálny na podporu imunity, ale aj na kožné problémy či problémy tráviaceho traktu.

Ak máte zdravotné ťažkosti, ktoré neviete riešiť, tak sa nevzdávajte. Rakytníkový olej môže byť tým správnym riešením!

Rakytníkový olej a rôzne druhy prírodnej kozmetiky s obsahom tohto vzácneho oleja si môžete objednať z eshopu  prezdravie.sk

Zloženie a účinné látky rakytníkového oleja

Vitamíny obsiahnuté v rakytníkovom oleji sú A, B1, B2, B6, C, E, K1 a F. Rakytníkový olej je látka, ktorá je v rakytníku najcennejšia. Je tmavooranžovej farby a spôsobom úpravy za studena sa zachovávajú všetky aktívne látky dôležité pre zdravie. Okrem vyššie spomenutých vitamínov obsahuje kyselinu listovú, minerály a taníny.

Rakytníkový olej obsahuje aj omega-7 mastnú kyselinu, ktorá je veľmi vzácna a ojedinelá. Pôsobí priaznivo na tráviaci trakt. Vitamín E je zase známy ako vitamín mladosti. Rakytník regeneruje pokožku a poškodenú kožu.

Náš tip - vyskúšajte 100% rakytníkový olej!

Olej bez prímesí je vyrobený z plodov rakytníka metódou lisovania za studena. Je vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie.

100% Rakytníkový olej na vnútorné i vonkajšie poižitie
 100% Rakytníkový olej, 50 / 200 ml 

Zistť viac

 Ak by sme mali uviesť číselný sumár všetkého, čo rakytník obsahuje, tak je to viac ako 10 rôznych vitamínov, 24 minerálov, 18 aminokyselín, stopové prvky a esenciálne mastné kyseliny. Okrem asi 40 ďalších karotenoidov a flavonoidov má vysoký obsah vitamínu B12, ktorého obsah má na niektorých biotopoch rovnaké zastúpenie ako v pečeni.

Rakytník alebo aj Hippophae rhamnoides pochádza zo Sibíri, Číny a Mongolska. V preklade znamená “trblietajúci sa kôň”, pretože starí Gréci si všimli, že kone po jeho konzumáciu majú trblietavú hrivu a zdravý vzhľad.

Účinky rakytníkového oleja

Ako je vyššie načrtnuté, tak rakytník zvyšuje celkovú odolnosť organizmu a dopĺňa nedostatok minerálov a vitamínov. Využite má takisto v kozmetike – najmä na vlasy alebo ako rakytníkový olej na pleť, obehový a tráviaci systém, močové a pohlavné ústrojenstvo.

Predchádza rozvoju trombózy a preventívne pôsobí proti ochoreniu žíl a tepien.

Takisto zmierňuje zápalové stavy. Zrýchľuje opravu epiteliálneho tkaniva a obnovuje mukóznu vsrtvu dvanástorníka a žalúdka. To znamená, že je účinný pri liečbe vredových ochorení tráviaceho systému a pôsobí takisto preventívne.

Rakytník na vnútorné užívanie

V rakytníkovom oleji sa nachádza aj kyselina palmitoolejová, ktorá znižuje riziko a zlepšuje stav mozgovo-cievnych chorôb.

Viete o tom, že rakytník bol počas vojny používaný ako prostriedok na odstránenie únavy a vyčerpanosti?

Účinky rakytníkového oleja sa dajú zhrnúť nasledovne:

 • očistenie organizmu
 • podpora imunitného systému
 • bojuje proti jarnej únave
 • obnovuje priechodnosť ciev
 • napomáha k zdravej a pružnej pokožke
 • rozpúšťa hlieny
 • podporný prostriedok liečby rakoviny (pri chemoterapii sú napádané aj zdravé bunky, ktoré ochraňuje)
 • detoxikuje organizmus
 • pomáha v boji proti vyčerpanosti
 • má antidepresívne a antistresové účinky
 • napomáha zvyšovaniu kvality vlasov – pomáha rastu a zabraňuje vypadávaniu
 • má antibakteriálne účinky proti stafylokokom a salmonelóze
 • používa sa na výplachy ústnej dutiny a krku
 • je zložkou pleťových masiek
 • podporuje liečbu pľúcnych, obličkových a pečeňových ochorení

Rakytníkový olej z dužiny Dr. Feelgood!

100% olej v BIO kvalite je vhodný na vnútorné aj vonkajšie užívanie.

BIO Rakytníkový olej z dužiny Dr. Feelgood

 BIO Rakytníkový olej Dr. Feelgood, 100 ml

Zistiť viac

Rakytník všeobecne pôsobí ako pre život dôležitý stimulátor, pretože celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje mentálnu pohodu.

Tip: Ako si vyrobiť rakytníkový olej doma? Recept na rakytníkový olej je pomerne jednoduchý. Potrebujete za studena lisovaný olej – slnečnicový alebo olivový. Vysušené plody rozdrvíme a zalejeme olejom tak, aby boli zakryté. Takto pripravenú zmes necháme odstáť počas 3-4 týždňov s tým, že každý deň ju pretrepeme alebo premiešame.

Recept na výrobu rakytníkového oleja

Po uplynutí doby obsah scedíme a zvyšok pretlačíme cez riedke plátno. Návodov ako pripraviť rakytníkový olej je viac, ale princíp je všade rovnaký a pomerne ľahký.

Pre koho je a pre koho nie je vhodný?

Ako je spomenuté vyššie, tak rakytníkový olej má veľmi široké využitie. Napriek tomu sa neodporúča užívať ho, ak máte problémy so žlčníkom alebo pankreasom. Je tomu tak najmä vtedy, ak už máte zápalové ochorenie.

Olej nie je vhodný pre deti do 3 rokov. U starších detičiek však pamätať na znížené dávkovanie. Rakytníkový olej pre deti vždy dávkujte v polovičnej predpísanej dávke pre dospelých.

Náš tip - Rakytníkový olej v kvapkách!

Pre deti od 3 rokov je výborný napríklad  rakytníkový olej v kvapkách od českého výrobcu Terezia Company. Zvnútra zvyšuje imunitu, zvonka udržiava zdravú pokožku. Kvapky sa osvedčili aj pri liečbe aftov, nádchy či zápalu hrdla.

Terezia 100% rakytníkový olej v kvapkách

Zistiť viac

Rakytníkový olej v tehotenstve a počas dojčenia

Rakytníkový olej sa v období tehotenstva považuje za jediný vhodný prírodný liek, pretože nie je toxický a nedráždi sliznicu. Takisto sa olej odporúča používať aj pri kojení.

V súčasnosti sa užíva aj ako liek na rôzne gynekologické problémy. Obsahuje zložky rutín a citrín, ktorých nedostatok môže spôsobovať lámavosť ciev. Rutin je dôležitý pri krvácaniu z delohy a pri opakovaných potratoch.

 V období tehotenstva si vždy vyberajte iba 100% kvalitu – čistý olej bez konzervantov a umelých prísad. Takým je napríklad i  rakytníkový olej Virde.

Ako sa užíva a aké je dávkovanie?

Rakytníkový olej sa užíva vnútorne a je vhodný aj na vonkajšie použitie.

 • pri prevencii: 1 čajová lyžička nalačno (každé ráno)
 • ak máte konkrétny problém: 1 čajovú lyžička 3x denne (vždy pred jedlom)
 • ak máte popáleniny alebo kožné problémy: postihnuté miesto natierajte aspoň 2x denne
 • ak máte suchú pleť alebo dermatologické problémy: zmiešajte niekoľko kvapiek oleja s bežne používaným krémom alebo telovým mliekom

 Presné dávkovanie a použitie rakytníkového oleja by malo byť uvedené v príbalovom letáku alebo na fľaštičke.

Rakytníkový olej v kapsuliach

Na vnútorné užívanie vám odporúčame siahnuť po rakytníkovom oleji v tabletkách s výbornými recenziami.

Terezia Company 100% Rakytníkový olej v tobolkách
 100% Rakytníkový olej Terezia Company, 60 toboliek

Zistiť viac

Z recenzií výrobku….

Rakytníkový olej skúsenosti a recenzie

Kde sa dá kúpiť rakytníkový olej?

BIO Rakytníkový olej sa dá kúpiť v lekárňach alebo na internete. Môžete ho kúpiť ako:

Napríklad prípravok Terezia company rakytníkový olej ponúka  olej v kvapkách, ktorý je 100% čistý a je určený na vnútorné aj vonkajšie použitie. 30 ml kvapky stoja cca 10 eur. Obľúbené sú aj  značky Saloos a Virde.

Cena rakytníkového oleja ale závisí jednak od výrobcu a jednak od toho, či kupujete čistý olej alebo masážny olej či šampón, prípadne tobolky.

Na vonkajšie použitie a masáže odporúčame

Weleda rakytníkový olej na masáže
  Rakytníkový vitalizujúci olej Weleda, 100 ml

Zistiť viac

Nežiaduce účinky

Rakytníkový olej môžete užívať dlhé mesiace. Odporúča sa však striedať ho s inými olejmi. Takisto – ako je vyššie spomenuté – pri zápaloch pankreasu alebo dvanástnika môže v určitých prípadoch ochorenie urýchliť, preto odporúča poradiť sa s lekárom.

Inak je to olej, ktorý má všestranné využitie vo veľa oblastiach. Konkrétne nežiaduce účinky rakytníkového oleja (alebo vedľajšie účinky) neboli zistené.

Skúsenosti s užívaním rakytníkového oleja

Všeobecne sú skúsenosti s rakytníkovým olejom hodnotené veľmi pozitívne. Na heureke sme narazili na výborné hodnotenia  oleju Specialist z eshopu herbatica.sk.

Skúsenosti a recenzie rakytníkového oleja na heureke

Recenzie na rakytníkový olej

Väčšinou sú vyzdvihované účinky na imunitu, krvný tlak, ale aj pozitívne účinky z vonkajšieho použitia. Diskusie vyzdvihujú veľmi dobrý účinok rakytníkového oleja po opalovaní a na prípadné popáleniny. Olej sa osvedčil aj pri liečbe tráviacich ťažkostí a hnačiek.

Recenzie na rakytníkový olej sú dobré, bez negatívnych hodnotení. Podľa nášho názoru sa ho preto naozaj oplatí vyskúšať.

Rakytníkový olej – účinky a skúsenosti. Výborný aj na vlasy a pleť!
4 (80%) 3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *