Rybí olej je výborný pre deti i tehotné ženy. Účinky, cena, skúsenosti

Určite si všetci pamätáte ako nám rodičia hovorili, že ryby a rybí olej sú zdravé. Nepatrí síce medzi žiadnu vyhľadávanú delikatesu, ale je naozaj zdraviu prospešný.

Rybí olej s obsahom omega 3 mastných kyselín

Je tomu tak preto, lebo obsahuje Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nevie samo vyrobiť. Na tieto kyseliny sú bohatšie ryby zo slaných morí ako tie sladkovodné. Sú to najmä makrela, sleď, pstruh, tuniak, losos, sardinky, šproty. Spomínané kyseliny však obsahuje aj treščia pečeň či veľrybí tuk. Ale kto v našich podmienkach môže konzumovať takéto ryby aspoň dva až tri krát týždenne?

Tekutý rybí olej či rybí olej v kapsuliach zoženiete napríklad v zdravom eshope  prezdravie.sk!

Konzumácia rybieho oleja na Slovensku

Rybí olej má históriu spätú s rybolovom. Dlho sa však nepoužíval práve kvôli chuti. Nová kapitola tohto oleja sa začala písať, keď nórsky farmaceut v 19. storočí zistil, že ľudia na nórskom pobreží majú nižší výskyt chorôb. Toto sa potvrdilo aj u Eskimákov, ktorí mali výrazne nižší podiel infarktov a srdcových chorôb.

Slováci patria v konzumácii čerstvého rybieho mäsa na chvost vzhľadom na geografickú polohu. Preto sú na trhu dostupné doplnky stravy v podobe rybieho oleja alebo tabliet, ktorými si možno zabezpečiť jednoduchý príjem blahodarných omega 3 kyselín.

Cenovo dostupná voľba

Rybí olej Omega 3 Zelený život
 Zelený Život Rybí olej s Omega 3 Forte 1000 mg, 30 alebo 90 kapsúl

Zistiť viac

V posledných desaťročiach sa pracovalo na tom, aby rybí olej stratil zlú chuť a bol prijateľný na jedenie, čo spôsobilo jeho obrovský rozmach. K dispozícií sú dokonca aj ochutené verzie (napríklad  rybí olej z tresčej pečene s citrónovou,  pomarančovou príchuťou alebo  s ovocnou arómou) a prírodné rybie oleje zbavené zápachu po rybách (napríklad  Rybí olej Nutraceutica Omega 3 HP natural).

O pozitívnych účinkoch rybieho oleja sa hovorí stále viac. Prečo je tomu tak?

Viete, že kým Slovák skonzumuje približne 4 kilá rýb ročne, tak Severania 60 kíl a Japonci dokonca 90 kíl rýb ročne?

Zloženie rybieho oleja

Ako je spomenuté vyššie, tak rybí olej je predovšetkým bohatým zdrojom Omega 3 mastných kyselín, ktoré si naše telo nevie samo vytvoriť, ale potrebuje ich. Okrem tohto je rybí olej bohatý zdroj vitamínu A a D a obsahuje aj menší pomer Omega 6 mastných kyselín.

Hlavnými funkčnými látkami sú EPA a DHA (kyselina eikozapentaénová a dokozahexaénová), ktoré prispievajú k správnej funkcii srdca. Priaznivú účinok na naše telo má 250 mg týchto látok, čo obsahuje jedna čajová lyžička oleja na celý deň.

Účinky rybieho oleja

Existuje pomerne široká škála účinkov a toho, na čo je dobrý rybí olej:

 • prispieva k vyrovnanej hladine vápnika
 • udržiava zdravé zuby a kosti
 • zabezpečuje správne fungovanie svalov
 • rybí olej je dobrý na imunitu a podporuje imunitný systém
 • udržiava zdravú pokožku
 • prospieva dobrému zraku
 • napomáha k zdravým kĺbom
 • zabezpečuje dobrý tráviaci systém
 • znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
 • podporuje vylučovanie žlče
 • prevencia a liečba kardiovaskulárnych ochorení
 • je to vynikajúca prevencia proti vzniku cukrovky, osteoporózy a aterosklerózy
 • upokojuje nervový systém
 • eliminuje kožné ochorenia
 • upravuje menštruáciu a zmierňuje bolesti, kŕče a silné krvácanie
 • je dobrým podporným prostriedkom pri chudnutí
 • esenciálne kyseliny v rybom oleji sú dôležité pre funkciu mozgu a tým môžu spomaliť úbytok kognitívnych funkcií (Alzheimerova choroba)
 • pomáha zabíjať rôzne druhy rakoviny vrátane rakoviny hrubého čreva, prostaty a prsníka
 • napomáha kvalite vlasov – zmierňuje suchú pokožku

Prezrieť ponuku rybieho oleja v lekárni DR. Max

Je rybí olej vhodný aj pre deti a tehotné ženy?

Áno, je. Rybí olej sa v tehotenstve môže užívať a takisto je vhodný aj pre dojčiace matky. Jeho dávkovanie by ste ale v tomto prípade mali znížiť na polovicu.

Rybí olej pre deti je vhodný od troch rokov. Dávkovanie sa odráža od veku dieťaťa. Deťom od troch rokov sa odporúča polovica čajovej lyžičky a od šiestich rokov celá čajová lyžička. Užívanie rybieho tuku deťmi sa odporúča konzultovať s lekárom.

Rybí olej pre bábätká!
V ponuke značky Nutraceutica nájdeme aj rybí olej pre najmenších. Je vhodný pre bábätká od 6 mesiacov.

Nutraceutica OMEGA 3 HP natural baby rybí olej pre malé deti

 Nutraceutica OMEGA 3 HP natural baby, 50 ml

Zistiť viac

Výrobok spĺňa najvyššie požiadavky stupňa čistoty (HP – high purity). Je schválený ÚVZSR (OHVBPKV3107/2011) na základe odporúčania hlavného pediatra SR.

Rybí olej je teda pri dodržiavaní predpísaného dávkovania vhodný pre všetkých.

Ako sa rybí olej užíva a dávkuje?

Rybí olej sa odporúča konzumovať po jedle, aby sa rýchlejšie a lepšie rozložil – spolu s jedlom. Ak by ste si ho dali pred jedlom, tak by sa dlhšie vstrebával a trávil. Ak si dáte rybí tuk po jedle, tak nakopne trávenie a lepšie vstrebáva vitamíny nachádzajúce sa v strave.

Klasický tekutý rybí olej sa konzumuje len jeden krát za deň a ideálne po raňajkách alebo po večery. Užíva sa jedna čajová lyžica. Výnimku tvoria deti a tehotné (dojčiace) ženy spomenuté vyššie. Dávkovanie by sa malo dodržať.

Čo sa týka kapsúl – na trhu nájdeme rôzne verzie. Niektoré sa užívajú iba 1x denne, iný výrobcovia odporúčajú užívať aj 2 až 3 kapsule denne. Presné dávkovanie nájdeme vždy na obale výrobku.

Rybí olej v tabletách

Má rybí olej nežiaduce alebo vedľajšie účinky?

Pri rybom oleji je veľmi dôležité dodržiavať dávkovanie. Je tomu tak preto, že ako jeden z mála olejov má aj negatívne účinky, ak by ste dávkovanie prehnali. Ak by tomu tak bolo, tak pri predávkovaní môže rybí olej spôsobiť:

 • Krvácanie. Omega 3 mastné kyseliny a viac tukov riedi krv. Pri zvýšenom príjme rybieho oleja sa môže zriediť natoľko, že spôsobí to, že rany budú viac krvácať a zhorší sa zrážanlivosť krvi.
 • Vyšší cholesterol. Ak konzumujete rybí olej podľa dávkovania, tak znižuje cholesterol. Musíte ale obmedziť príjem tukov z iných zdrojov. Nezabúdajte, že rybí olej je tiež tuk. Preto ak konzumujete tučné jedlá a k tomu by ste užívali aj rybí olej, tak to môže viesť k priberaniu a zvýšenému cholesterolu.

Pri chudnutí je rybí tuk odporúčaný len ako doplnok stravovania. Je tomu tak preto, že sám o sebe nespôsobí to, že schudnete. Rybí olej vám ale naštartuje trávenie a pri správnej kombinácii cvičenia, vyváženej stravy a rybím olejom dosiahnete očakávaný efekt skôr ako bez neho. Pri chudnutí a užívaní rybieho oleja nezabudnite dodržiavať pitný režim.

Nezabudnite na to, že rybí olej je tuk. A aj napriek omega 3 mastným kyselinám, vitamínu A a D je potrebné dodržiavať dávkovanie a obmedziť prísun ostatných tukov!

Rybí olej sa odporúča skladovať v chladničke a spotrebovať do troch mesiacov.

Ako je vyššie spomenuté, rybí olej nemá nežiaduce účinky pri správnom dávkovaní. Ak to však s ním preženiete, tak nežiaduce účinky sa prejavujú vo forme gastrointestiálnych symptómov ako napríklad grganie, hnačka alebo zlé trávenie.

Rybí olej obsahuje omega 3 mastné kyseliny

Kde kúpiť rybí olej a koľko stojí?

Pri kupovaní rybieho oleja sa sústreďte najmä na kvalitné výrobky, ktoré majú najvyššiu koncentráciu EPA a DHA. Skontrolujte takisto garanciu kvality (Certifikát výroby). Ideálne je, ak rybí olej uvádza aspoň 2 gramy EPA/DHA, čo je potrebné množstvo na zabezpečenie sľubovaného efektu. Rybí olej nájdete v bioobchodoch, kamenných predajniach alebo na internete. Rybí olej sa dá samozrejme kúpiť aj v online lekárni.

Čo sa týka výberu konkrétneho produktu, uprednostnite radšej kvalitu za vyššiu cenu. Rybí olej sa najčastejšie kupuje ako tabletky alebo ako samotný olej. Kapsule rybieho oleja sa dajú kúpiť v rôznych baleniach a 150 tabletkové balenie stojí priemerne 10 eur. Cena rybieho oleja v tekutej forme je priemerne 10 eur za 250 ml oleja.

TOP 3 na heureke

V čase písania tohto článku sú napredávanejšími produktami výrobky:

 Walmark Omega-3 rybí olej Forte 1000 mg, 180 tbl.

Walmark Omega-3 rybí olej Forte 1000 mg 180 tbl.

Cena: 13 €

Dávkovanie:

 • 2 – 3 kapsule denne
 • nevhodné pre deti do 3 rokov
Objednať z online lekárne Dr. Max
 Galvex Rybí élej, 200 g

Galvex Rybí Olej 200 g

Cena: 6 €

Dávkovanie: 

 • 1 čajová lyžička denne (deti a mládež od 7 rokov, dospelí, tehotné a dojčiace ženy)
 • ½ čajovej lyžičky (deti od 3 do 6 rokov)
Objednať z online lekárne pilulka.sk
 VitaHarmony Rybí olej Omega 3 1000 mg XXL, 150 tbl.

VitaHarmony Rybí olej Omega 3 1000 mg XXL 150 tbl.

Cena: 9 €

Dávkovanie:

 • 1 tobolka denne
 • nevhodné pre deti do 3 rokov
Objednať z eshopu prezdravie.sk

Rybí olej sa dá kúpiť nielen samostatne, ale aj s prídavkami. Štandardne kúpite rybí olej s vitamínom D. Najväčší obsah vitamínu D obsahuje rybí olej z treščej pečene.

Vedeli ste, že zoženiete aj rybí olej pre psov a mačky? Odporúča sa takisto ako doplnok stravy a slúži na zlepšenie pokožky a lesklú srsť. Je vhodný takisto ako pre ľudí – práve kvôli omega 3 mastným kyselinám.

Skúsenosti s rybím olejom

Recenzie na rybí olej sú všeobecne pozitívne. Pripisujú sa mu pozitívne účinky pri bolesti hlavy, ale najmä slúži vynikajúco na zníženie cholesterolu. Takisto sú pozitívne ohlasy pri srdcových ťažkostiach alebo ako doplnok stravy pre deti či pri cvičení.

Recenzie a skúsenosti s rybím olejom na heureke

Recenzie a skúsenosti s užívaním rybieho oleja

Negatívna recenzia sa v diskusiách objavuje len v súvislosti s tým, že ak si kupujete olej a nie kapsule, tak má veľakrát zápach (na trhu existuje aj výrobok zbavený prirodzeného zápachu rýb –  Rybí olej Nutraceutica Omega 3 HP natural). Pri odporúčanej jednej lyžici tekutého rybieho oleja sa to ale dá vydržať. Rybí olej ľudia odporúčajú zajesť, aby zmizol zápach pri prípadnom grganí.

Rybí olej je výborný pre deti i tehotné ženy. Účinky, cena, skúsenosti
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *