Šampúchy Ponio nielen na mastné vlasy – recenzia a vaše skúsenosti

Tuhé šampóny - šampúchy PonioMilovníci prírodnej kozmetiky ich poznajú už dávno. Tuhé šampóny nie sú vo svete žiadna novinka. V európskych metropolách možno naraziť napríklad na predajne značky LUSH, v ktorých kúpite aj takýto zázrak.

Na Slovensku ich poznáme aj pod názvom „šampúch“. Túto slovnú hračku má na svedomí slovenská značka Ponio, ktorá svoje prvé šampóny predstavila už začiatkom roku 2014. Ide o kombináciu slov šampónpampúch 🙂

K milovníkom Ponio šampúchov patrím aj ja. Používam ich takmer 2 roky a nevymenila by som ich za žiaden komerčný šampón z drogérie. Dnes vám teda prezradím, prečo vymeniť klasický šampón za tuhý prírodný.

Aké sú jeho výhody a nevýhody? Koľko stoja, kde sa dajú kúpiť a koľko vydržia? Čítajte a dozviete sa všetko podstatné!

Šampón bez vody

Tuhý šampón je aj napriek odlišnej konzistencií rovnako účinný ako tekutý. Neobsahuje však vodu, ktorá v kozmetike plní najmä funkciu lacného a dostupného plnidla.

A hoci je používanie pevného šampónu odlišné, táto malá vecička umyje vlasy rovnako dobre a dokonca šetrnejšie, než tekutý šampón. Zloženie pevných šampónov obsahuje látky, ktoré na vlasoch vytvoria penuzmyjú aj veľmi mastné vlasy.

Šampúchy Ponio sa dajú objednať napríklad v  eshope babickinazahrada.sk

Aké je zloženie šampúchov?

Jednou z najväčších výhod tohto riešenia je čisto prírodné zloženie. Základom každého tuhého šampónu sú tenzidy rastlinného pôvodu, ktoré čistia vlasy. Zvyšok tvoria odvary a extrakty z liečivých rastlín (žihľava, levanduľa, rozmarín, …), prírodné siliceoleje (kokosový, mandľový, …), glycerín, pantenol a pod.

Prírodné zloženie tuhých šampónov

Tuhé prírodné šampóny neobsahujú sulfáty (SLS ani SLES), konzervačné látky, silikóny ani zbytočné umelé farbivá a vône. Neobsahujú teda látky, ktoré sú často zodpovedné za podráždenie citlivej vlasovej pokožky, dôsledkom čoho dochádza k nadmernému masteniu vlasov, tvorbe lupín či nadbytočnému vysušovaniu.

Môjho srdca šampión!

Ponio šampúch citrón rozmarín

 Žihľavový šampúch citrón a rozmarín
Vhodný pre normálne a mastné vlasy
Cena: 4,10 € (30 g) / 7,80€ (60 g)

Objednať žihľavový šampúch

Pre koho sú určené?

Šampúch na vlasy od Ponio sú absolútne univerzálne – môžu ich používať deti, ženy, muži a dokonca i psíkovia. Šampóny Ponio sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov.

Šampúchy na vlasy od Ponio

Dajú sa použiť aj namiesto sprchovacieho gélu. V prípade potreby nimi dokonca ručne operiete bielizeň či umyjete riad. Nevyužité zvyšky šampúchu môžete vhodiť do práčky, takže ani kúsok nevyjde nazmar.

Šampúchy pre každý typ vlasov

V ponuke Ponio nájdeme tuhý šampón pre každého. Je jedno, či máte problém s lupinami, psoriázou či inou kožnou chorobou alebo rýchlo sa mastiacimi vlasmi. Množstvo šampónov je určených aj pre normálne vlasy, ktoré chcú skúsiť niečo .. iné.

Tuhé šampóny - šampúchy Ponio

Šampúch citrón a rozmarínPonio šampúch žihľava citrón a rozmarín

Vhodný pre:

 • normálne
 • mastné vlasy
Viac informácií

Šampúch dvojitá levanduľa

 Vhodný pre:

 • normálne vlasy
Viac informácií

Šampúch ružová alej

 Vhodný pre:

 • normálne
 • mastné vlasy
Viac informácií

Šampúch pomaranč a eukalyptusPonio šampúch pomaranc eukalyptus

 Vhodný pre:

 • normálne
 • mastné vlasy
  Viac informácií

Šampúch cukrová pivonka
Šampúch Ponio cukrová pivonka

Vhodný pre:

 • normálne vlasy

 

Viac informácií

Šampúch tea tree + lemongras
Ponio Šampúch tea tree+lemongras

 Vhodný pre:

 • normálne
 • mastné vlasy
 • proti lupinám
  Viac informácií

Šampúch s ichtamolom a pyritiónom zinku
Ponio Šampúch s ichtamolom a pyritiónom zinku

Vhodný proti:

 • lupinám
 • psoriáze
 • kožným problémom
Viac informácií

Šampúch Orient Chai proti lupinám
Šampón proti lupinám Orient Chai

 Vhodný proti:

 • lupinám
  Viac informácií

Ako sa používajú?

Aplikácia je trochu pracnejšia, ale je naozaj jednoduchá. Tuhý šampón sa pošúcha po mokrých vlasoch, následne sa pomocou prstov rozpení. Na konci sa zmyje čistou vodou. Na začiatku sa môže zdať používanie tuhých šampónov nepraktické, chce to však iba trochu cviku.

Môj tip: Ja osobne aplikujem šampón najskôr na celú dĺžku vlasov, kde ho poriadne rozpením. Potom ním pošúcham aj pokožku hlavy a následne pracujem s celou napenenou “vlasovou masou”.

Ako dlho šampúch vydrží?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. To, ako dlho vám tuhý šampón vydrží, totiž závisí od viacerých faktorov – dĺžka vlasov, intenzita ich umývania, rýchlosť zamastenia vlasov..

Približne je to však takto:

Pri objednávke šampúchov z eshopu babickinazahrada.sk si veľkosť vyberáte v roletke “Hmotnosť”.

Objednávka tuhého šampúchu

Osobná skúsenosť s používaním Ponio

Na tuhé šampóny som prešla po tom, čo som vyskúšala nekonečné množstvo šampónov z reklám. Na moje rýchlo mastiace sa vlasy žiaden nejak extra nezabral. Navyše mi vlasy dosť vypadávali. Okrem toho som chcela obmedziť chémiu, ktorú na seba denne (a dobrovoľne) aplikujem.

Počas takmer 2 ročného obdobia som vyskúšala viacero druhov šampúchov Ponio. Jednoducho som hľadala taký, ktorý mi bude najviac vyhovovať. A našla som ho! Dnes používam už len zelený žihľavový s rozmarínom a citrónom (vľavo).

Čo sa týka účinkov:

 • najväčšiu zmenu pozorujem v rýchlosti mastenia sa vlasov. Vlasy si už neumývam každý 2., ale každý 4 až 5. deň!
 • prestali mi padať vlasy a dnes už nemusím každý deň vysávať podlahu v kúpelni
 • prírodné šampóny mi dokonca pomohli odstrániť aj lupiny, ktoré sa z času na čas objavili

Ja osobne preto šampúchy odporúčam naozaj každému.

Recenzie Ponio šampúchov

Zopár recenzií na rôzne druhy šampónov sa dajú pohľadať aj na slovenskej heureke.

Výhody a nevýhody tuhých šampónov

Ak ste sa s takýmto šampónom ešte nestretli, potom určite rozmýšľate nad tým, prečo by ste ho mali vyskúšať a vymeniť svoj rokmi osvedčený šampón.

Najväčšie výhody šampúchov

 • Prírodné zloženie –  nedráždi a neškodí vlasom ani pokožke hlavy. Prechodom na prírodné šampóny sa môže vyriešiť hneď niekoľko problémov s vlasmi (lupiny, nadmerné mastenie, vypadávanie vlasov), ktoré reakciou na sulfáty, parabény či konzervanty v komerčných šampónoch.
 • Skladnosť – tuhý šampón zaberá menej miesta a dá sa prenášať oveľa jednoduchšie než 400 ml plastová fľaša. V batožine sa nikdy nevyleje a bez problému ním prejdete kontrolou na letisku.
 • Ekologické balenie – šampúchy Ponio sú balené v papierovej krabičke, ktorá sa dá recyklovať. Žiaden plast a zbytočné zaťaženie životného prostredia.
 • Má hneď niekoľko využití – používajte ho ako bežný šampón, na cestách aj ako mydlo či tuhý “prací gél” na bielizeň, umyjete ním aj riad. Ak sa vám minie šampón na psíka, siahnite po šampúchu. Neuškodíte mu.

Tuhé šampóny Ponio

A aké sú nevýhody?

 • Ťažšie nanášanie zbytkov – tenká placka šampúchu sa v závere svojej životnosti láme, preto sa nanáša ťažšie než obvykle. Zvyšky a úlomky však možno využiť na umývanie rúk alebo ich vhodiť do práčky.

Vyskúšať tuhý šampón

Šampúchy Ponio nielen na mastné vlasy – recenzia a vaše skúsenosti
5 (100%) 2

2 komentáre


 1. Ponio používam tiež, tieto ich šampúchy sú mimoriadne podarené a dlho vydržia 🙂 Skúšala som aj Soaphoriu (na mastné vlasy), ale tá mi veľmi nesadla, obsahovala nejaké pevné častice, ktoré sa mi motali do vlasov. Tak som späť pri zelenom šampúchu, ktorý mi taktiež sadol najlepšie. Ponio šampóny sú malý zázrak!

  Odpovedať

 2. Ponio je super!! používame ich celá rodina – ja, manžel, sestra, mamina a aj zopár mojich kamarátok 🙂 Nanášanie je síce trošku pracnejšie, ale keď si človek zvykne, tak to už vôbec nie je problém. A menej sa mi mastia vlasy, to je ten najlepší účinok týchto tuhých šampúchov. Veľmi odporúčam, oplatí sa vyskúšať a testovať aspoň zopár týždnov. Iba vtedy reálne vidno výsledky.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *