Sóda bikarbóna na žalúdok – domáci recept na bolesti a kŕče v bruchu

Hydrogénuhličitan sodný, NaHCO₃, je známy predovšetkým pod názvom sóda bikarbóna alebo tiež jedlá sóda. Využitie však nemá iba v kulinárskom prostredí. Okrem iného pomôže i pri infekcii močových ciest či ochorení pakostnice (DNA). Výborným pomocníkom je najmä pri problémoch so žalúdkom.

Sóda bikarbóna na žalúdok

Sóda bikarbóna neutralizuje žalúdočnú kyselinu, no jej pravidelné užívanie sa neodporúča. Jednak preto, že obsah solí v nej môže v zvýšenom počte spôsobiť v niektorých prípadoch nežiaduce účinky, ale tiež preto, že prirodzené prostredie žalúdka je kyslé a intenzívnym neutralizovaním sa otvára cesta k poruchám trávenia.

Pravdou však zostáva, že kŕče v bruchu a bolesti vyvolané napríklad veľkým objemom potravy v žalúdku, mierne zápaly alebo nepríjemné pocity pálenia záhy sú pre jedlú sódu jednoduchou záležitosťou a pre vás okamžitou úľavou.

Sóda bikarbóna na žalúdok iba v prípade bežných zdravotných ťažkostí

Ak trpíte iba tzv. prirodzeným refluxom, nasledovné recepty budú pre vás ako stvorené. Ide o zriedkavú prítomnosť kyseliny v pažeráku, ktorá sa doň dostala skorým otvorením zvierača medzi ním a žalúdkom. Tak sa nestrávený obsah žalúdka i s kyselinou HCL vrátil do prostredia, ktoré nie je voči kyseline odolné, čím je vyvolané pálenie.

Reflux spôsobuje pálenie záhy

Pri pravidelných problémoch je nutné vyhľadať lekára, pretože príčiny bolesti môžu byť chronického charakteru, spojené s prekyslením žalúdka alebo naopak, s nedostatkom kyselín v ňom. Keďže ide o protikladné a neprirodzené prostredie v žalúdku a vy by ste nemali vedomosť o tom, ktorý prípad je práve ten váš, tzv. babské recepty by vám mohli i uškodiť.

Základom je totiž udržanie zásadito-kyslej rovnováhy v tele. Sóda bikarbóna je zásada, ktorá žalúdok odkysľuje, čím môže dokonca vyhubiť kyselinotvorné prostredie potrebné pre trávenie. Ak si nechcete privodiť ďalšie nepríjemné zdravotné problémy, užívajte ju s mierou.

Jednoduchý recept na pálenie záhy

Ak hľadáte recept na pálenie záhy, sóda bikarbóna v kombinácii s jablčným octom vám podá rýchlu pomoc, ktorá môže a nemusí mať iba krátkodobé účinky. Zásaditá povaha NaHCO₃ pomáha neutralizovať prebytočné kyseliny v žalúdku. Kyselina octová zase udržiava výšku ich pH hodnoty dostatočnú na to, aby mohlo trávenie jedla bez problémov pokračovať.

Zmiešajte dve lyžice jablčného octu s 250 mililitrami vody a následne pridajte štvrť lyžičky jedlej sódy. Premiešajte, počkajte kým prestane vyrobená zmes peniť a vypite ju. Ideálne je nepiť ju priamo pred jedlom alebo po ňom, ale v čase medzi jednotlivými jedlami počas dňa.

Náš tip - Sóda Vitar!

Čistá sóda bikarbóna bez prímesí pomáha neutralizovať žalúdočné kyseliny. Zlepšuje trávenie ťažko stráviteľných jedlách, osvedčila sa aj ako prvá pomoc pri pálení záhy po nadmernom pití alkoholu alebo kávy.

VITAR SÓDA PRÁŠOK 100 G
 Vitar Sóda prášok, 100 g

Zistiť viac

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s Vitar Sóda prášok na heureke

Sóda bikarbóna na pokazený žalúdok – recept ako prevencia

Prevenciou proti rôznym ochoreniam je tiež kombinácia sódy bikarbóny a javorového sirupu v pomere 1:3. Zmiešajte napríklad pätnásť čajových lyžičiek sirupu a päť lyžičiek NaHCO₃ a mierne zahrievajte na sporáku, približne päť minút, pokiaľ zmes nezhustne. Následne užívajte ako prevenciu jednu lyžičku vyrobenej zmesi denne.

Užívanie sódy bikarbóny a javorového sirupu

Avšak, nie dlhšie ako mesiac, potom si dajte opäť pauzu. Zmes môžete napríklad rozpustiť v pohári vody, primiešať ju do čaju alebo natrieť na chlieb.

  • Ak sa rozhodnete tento recept vyskúšať, odporúča sa vynechať cukor v nápojoch i v pokrmoch.

Zábaly na brucho – ľudový recept na bolesť žalúdka

Bolesti žalúdka môžete zmierniť i dennými zábalmi brucha. Ľudová medicína si v tomto prípade okrem samotnej sódy vyžaduje prítomnosť ricínového oleja. Oblasť brucha, na ktorú budete prikladať zábal, umyte zmiešaným roztokom vody a sódy bikarbóny 1:1. Mierne zohrejte ricínový olej (napríklad ponorením fľaštičky do teplej vody).

Doň namočte gázu a tú následne priložte na brucho, zabaľte do uteráka, aby ste udržali prítomnosť tepla. Použiť môžete dokonca potravinovú fóliu. Nechajte pôsobiť jednu hodinu a procedúru opakujte pokojne viackrát, no vždy iba jeden raz za deň.

Na pravidelné zábaly vám odporúčame zakúpiť si  väčšie balenie jedlej sódy bikarbóny, ktorá vám vydrží na niekoľko týždňov.

Sóda bikarbóna na žalúdok i v tehotenstve

V tehotenstve je pálenie záhy v podstate jeho automatickým sprievodným javom. Trápi dokonca až dve tretiny žien. Najčastejšie sa vyskytuje na začiatku gravidity, v ďalších mesiacoch je skôr ojedinelou záležitosťou. S pôrodom dieťaťa mizne i nepríjemný pocit kyseliny v hrdle.

Sóda bikarbóna pôsobí ako antacidum, a teda skupina liekov, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku. Stačí premiešať čajovú lyžičku jedlej sódy v pohári vody, vypiť na ex a úľava sa dostaví takmer okamžite. Veľmi praktická je aj  sóda bikarbóna v tabletách. Jej výhodou je najmä jednoduché užívanie i fakt, že ju môžete mať stále pri sebe.

Vitar soda tablety 150 ks
 Vitar Sóda tablety, 150 ks

Objednať online

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti so sódou bikarbónou v tabletách

Upozornenia na záver

Ako sme už spomenuli, sóda bikarbóna môže byť dobrý sluha, ale zlý pán. S jej množstvom to nepreháňajte!

I keď má pre organizmus blahodarné účinky, platí to len pre občasné užívanie. Tomu pravidelnému sa vyhnitea rovnako ju vylúčte z jedálnička v prípade, že máte vysoký krvný tlak alebo si musíte zo zdravotných dôvodov sledovať príjem soli v jedle.

Sóda bikarbóna na žalúdok – domáci recept na bolesti a kŕče v bruchu
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *