Strie na prsiach, bokoch a nohách po pôrode – ako sa ich zbaviť? Pomáhajú krémy?

Strie sú v podstate jazvičky, ktoré sa objavujú na ľudskom tele, prevažne ženskom, v tenkých útvaroch podobných priamke. Môžu mať však i vrásčitý, akoby rozkonárený vzhľad.

Strie na bruchu po pôrode

Sú červenej až fialovej farby, postupom času vyblednú do bieleho až striebristého odtieňa. Tvoria teda kontrast najmä s opálenou pokožkou, čo nie je z estetického hľadiska príjemné.

Najčastejšie sa objavujú na bruchu, prsiach, bokoch, zadných partiách, nohách, ale tiež na chrbte. Ich vznik súvisí s rýchlym naťahovaním kože a hormonálnymi zmenami. Pokožka sa nedokáže prispôsobiť zväčšujúcemu sa objemu tela, či už do výšky alebo do šírky, a následne praská.

Ako sa nepríjemných strií zbaviť? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku!

Bohatú ponuku kozmetiky proti striám nájdete  v online lekárni Dr. Max!

Najčastejšie príčiny vzniku strií

Príčinami strií je tehotenstvo, puberta súvisiaca aj s prudkým rastom tela, náhle zvýšenie hmotnosti, naberanie svalovej hmoty, užívanie kortikosteroidov, zavážiť môžu i genetické predispozície.

Nie je pravidlom, že by sa objavovali len u ľudí s nadváhou. Strie rovnako trápia aj ženy a mužov priemernej postavy.

Výrazné strie na bruchu

Ako na strie na prsiach, bruchu, bokoch, stehnách a zadku?

Pokožka musí byť vyživená a hydratovaná, aby nedochádzalo k jej praskaniu, strate pružnosti, a tým aj k možnému vzniku strií. Ľudská koža sa totiž skladá až z troch vrstiev. Vrchnú časť predstavuje epidermis, strednú dermis a tretia, tvorená podkožným väzivom, je hypodermis.

Krémy, maste a oleje zaručia, že pokožka nebude strácať na pevnosti (samozrejme, starnutie je v tomto prípade samostatnou kategóriou). Na ich zložení väčšinou záleží, pretože sa potrebujú vstrebať až do ďalších vrstiev kože a zvýšiť v nich elasticitu kolagénových vlákien. Práve ich narušením totiž vznikajú strie.

Krémovanie tehotenského bruška proti striám

Doprajte si preto aj stravu bohatú na vitamín C, ktorý taktiež ovplyvňuje tvorbu kolagénu, rovnako ako zinok, ale i vitamín E, podieľajúci sa na regenerácii a pružnosti. Listová zelenina, strukoviny, obilniny, orechy, bobuľové ovocie, ale aj citrusy, marhule, slivky, jahody, rakytník či šípky vám ponúkajú ich prirodzenú zásobáreň.

Čo pomáha na strie po pôrode?

Aj keď strie nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú považované za veľký estetický problém. Aby nevznikol, dôležitá je prevencia a používanie krémov, ktoré podporujú elasticitu kože.

Nemusíte nutne siahnuť po najdrahších produktoch, účinným riešením je napríklad jemné vmasírovanie liečivých olejov. Na strie sú vhodné najmä tieto druhy:

Masírovanie olejmi je navyše jeden z najlepších spôsobov prevencie vzniku strií po pôrode. Oleje môžete používať počas tehotenstva i po narodení dieťatka.

Masáž podporí prekrvenie, no najlepším spôsobom na jeho dosiahnutie je pohyb. Nemusíte sa trápiť hodiny v posilňovni. Jednoducho pridajte do svojho harmonogramu 30 minútové cvičenie aspoň 3 x týždenne.

Nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Je dôležitý nielen z hľadiska správnej životosprávy, ale tiež ako prevencia voči vzniku strií.

Pravidelný pohyb ako prevencia vzniku strií

Krém na strie Bepanthen, Eucerin, Elasti-Q, Bi-Oil alebo babské recepty?

Aby vám nevzhľadné prasklinky nezostali na pamiatku, používajte krémy a oleje. Ich aplikácii sa nevyhýbajte ani vtedy, keď už sa strie objavili. Síce nedokážu zmiznúť úplne, no pravidelným natieraním môžete podstatne znížiť ich viditeľnosť, pričom je plusom nielen zjednotenie s okolitou kožou, ale aj hladká a na dotyk jemná pokožka.

Recenziami a skúsenosťami sú overené najmä:

  • Eucerin olej proti striám, ktorý je kombináciou mandľového, jojobového a slnečnicového oleja
  • Elasti-Q krém obsahujúci elastín, kyselinu hyaluronovú, vitamín E, dexpanthenol
  • Bi-Oil olej obsahujúci rastlinné extrakty nechtíkového, rozmarínového, levanduľového a harmančekového oleja, ako aj vitamíny A a E
  • Weleda tehotenský olej proti striám s obsahom mandľového, jojobového a oleja z pšeničných klíčkov v kombinácií so zmesou prírodných éterických olejov a výťažku z arniky
  • Bepanthen krém proti striám s výťažkami z tropickej rastliny Centella asiatica (Pupočník ázijský) a kombináciou dexpanthenolu, glycerínu a olivového oleja

Stretnúť sa môžete i s odporúčaniami, ktoré sa týkajú používania štandardných telových mliek, no s dôležitosťou pravidelnosti.

Medzi babské recepty zase patrí kakaové maslo (napríklad voňavé 100%  kakaové masielko Feelgood), ktoré potrebuje natierať na postihnuté miesta dvakrát denne počas niekoľkých mesiacov. Pozitívne účinky má aj  aloe vera. Stačí si potierať gélom z odtrhnutého listu poškodenú pokožku.

Čo na strie ak zlyhala prevencia?

Pokiaľ ste prevenciu zanedbali alebo sa strie objavili aj napriek starostlivosti o pokožku, pomôcť môže neinvazívna estetická medicína. Faktom zostáva, že zjazvená koža je porušená nenávratne, no eliminovanie jazvičiek, ich zjemnenie a zamaskovanie výrazne zlepší celkový vizuál postihnutých miest.

Procedúra na odstránenie strií

S rozhodovaním však netreba veľmi čakať. Platí totiž, že čím skôr sa rozhodnete navštíviť niektoré z estetických centier, tým sa šanca na docielenie krajšej pokožky zvyšuje. Je len na vás a type vašej pokožky, či vám bude vyhovovať viac kryštálová, diamantová mikrodermabrázia, oxygenoterapia alebo frakčná rádiofrekvencia.

Chirurgicky je možné strie odstrániť úplne, a to abdominoplastikou. Avšak, poškodenia nemôžu byť rozsiahle. Keďže sa pri tomto invazívnom zásahu odstraňuje natiahnutá koža, strie zaberajúce veľkú plochu by nemuseli byť odstránené všetky. Preto nezabúdajte, že najlepšou liečbou je prevencia a starostlivosť o pokožku.

Strie na prsiach, bokoch a nohách po pôrode – ako sa ich zbaviť? Pomáhajú krémy?
5 (100%) 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *