Zázvor – účinky na organizmus. Koľko zázvoru denne?

O pozitívnych účinkoch zázvoru nepochybuje snáď nikto z nás. Koreň rastliny je v súčasnosti s veľkou obľubou využívaný nielen v gastronómií, ale i v domácom liečiteľstve. Pôvod tohto zázraku možno hľadať v Číne, ktorá patrí k jeho najväčším producentom. Vo veľkom sa však pestuje aj v tropických a subtropických častiach  Ázie, Jamajky, Brazílie či Nigérie.

Tradičné čínske liečiteľstvo

Zázvor ovplyvnil históriu ľudstva viac, než by sme si to mohli predstaviť. Obchodovanie s ním patrilo medzi ťahúň ekonomiky starovekej Číny a významný artikel bohatstva niekoľkých dynastií. Zázvor bol využívaný aj v starovekom Ríme, kde bol jedným z najdrahších korení. Cena za približne pol kilogram sa vyrovnala cene za celú ovcu. Po páde rímskej ríše sa na desaťročia zázvor vytratil z povedomia ľudu, avšak čoskoro sa o jeho účinkoch začalo rozprávať v Európe.

Zázvorový čajzazvor-caj

Má výraznú vôňu a špecifickú chuť. Zázvorový čaj je nápoj, ktorý je cenený najmä pre množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. Pripraviť si ho možno jednoducho aj doma, stačí nám pár tenučkých plátkov čerstvého zázvora, vrelá voda, citrón či limetka a med na osladenie. Zdravý nápoj, ktorým nič nepokazíte.

Účinky na organizmus, srdce aj infekcie

Koreň zázvora má veľmi široké použitie. Využijete ho pri menštruačných problémoch, angíne,  vírusových infekciách a dokonca srdečných chorobách. Známe sú jeho protibakteriálne, dezinfekčné, analgetické i protizápalové účinky. Podporuje cirkuláciu energie v tele a tým podporuje metabolizmus organizmu.  Je vhodný aj pri liečbe mykotických ochorení. Účinky koreňa zázvora, ktorá meria približne 30 až 60 cm a je ho takmer nemožné nájsť vo voľnej prírode, sú v prípade problémov s dýchacími cestami také výrazné, že ich nemožno porovnávať s vývarom ktorejkoľvek ďalšej rastliny.

Možno ste o tom ani netušili, ale pitím tohto nápoja si môžete výrazne zlepšiť zdravotný stav. Je to výkonný bojovník proti migréne či bolesti hlavy. Ak máte problémy s tráviacim traktom, pomôže Vám utlmiť pocit na vracanie, napríklad i pri cestovaní. Je nápomocný aj pri samotnom trávení potravy. Ak mávate často pocit prekysleného žalúdku, dajte si šálku zázvorového čaju, ktorý Vám s ním pomôže.

Nápoj pripravený zo zázvora je známy aj vďaka svojim účinkom v boji proti nachladnutiu a chrípke. Je výborný proti kašľu či nádche bežného či alergického pôvodu. Vaše telo sa vďaka nemu bude cítiť lepšie už po prvej šálke.

Zázvorový čaj je pomocníkom aj pri úprave krvného toku, úprave nadmerného potenia, zimnici či zvýšenej telesnej teploty. Ženy, ktoré trpia menštruačnými bolesťami, isto ocenia jeho pozitívne účinky pri zmierňovaní kŕčov.

Ak máte problémy so zápalom kĺbov či únavou a bolesťou svalov, použite obklad zo silného horúceho zázvorového čaju. Redukuje totiž opuchy, rovnako pomáha aj pri pocite pálenia v nohách.

Zázvor na imunitu

V neposlednom rade Vám zázvor pomôže aj pri redukovaní stresu. Dajte si šálku čaju a zlepšite si náladu. Budete svieži a pokojní. Navyše vďaka obsahu aminokyselín a množstvu minerálnych látok Vám zázvorový čaj pomáha zlepšiť celkovú imunitu a pôsobí ako prevencia pred vznikom rakoviny. Dlhodobé pitie čaju zo zázvora znižuje risk vzniku mŕtvice vďaka jeho schopnosti blokovať usádzanie tukových sedimentov, čo vedie k  následnému upchávaniu tepien. Okrem toho pomáha znižovať cholesterol v krvi.

koreň zázvoru
Zázvor je neoceniteľným prírodným liekom pri prechladnutí, nádche i nevoľnostiach.

Zázvor je vďaka svojmu širokému pozitívnemu vplyvu na naše zdravie rastlinou, ktorá si zaslúži našu pozornosť. Navyše je veľmi obľúbeným aj vďaka svojej chuti, pričom ho možno použiť v množstve receptoch pri príprave polievok, hlavných jedál, dezertov či nápojov. Vyskúšajte a zamilujete si ho.

Zázvor v tehotenstve

Množstvo budúcich mamičiek hľadá osvedčené recepty na nevoľnosti počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Ak patríte k nim, čítajte pozorne. Zázvor Vám totiž môže pomôcť nie len pri žalúdočných ťažkostiach, rovnako Vám pomôže prekonať prechladnutie a vy sa úspešne vyhnete akýmkoľvek tabletkám.

Pri užívaní zázvora počas tehotenstva však treba pamätať na staré známe “všetko s mierou”. Maximálna odporúčaná dávka je 1g na jedno použitie. Ak si pripravíte čaj z jednej kávovej lyžičky strúhaného zázvora, možno budete prekvapená jeho jemnou chuťou, no účinky sa isto dostavia.

Zázvorový čaj Vám však neodporúčame pravidelne popíjať, ak ste už v 2. tretine tehotenstva. Ak si dáte občas jednu šálku tohto výborného nápoja, nič nepokazíte. Vyvarujte sa však každodennej konzumácií, ktorá by mohla napáchať viac škody než osohu.

Zázvor – účinky na organizmus. Koľko zázvoru denne?
4 (80%) 4

Jeden komentár


  1. my doma na zázvor nedáme dopustiť 🙂 vždy keď nás začne čo i len trochu bolieť hrdlo, hneď ho vo veľkom varíme a popíjame s medom a citrónom. Skvelý prírodný liek a pravidelná prvá pomoc pri prechladnutí 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *