Doprava z certifikovanej lekárne zadarmo Ukázať podmienky

zavrieť

Chia semienka na raňajky na chudnutie? Aké máte skúsenosti?

Chia semienka sú považované za jednu z najzdravších potravín na svete. Označenie superpotravina získali vďaka výborným účinkom na ľudské zdravie.

Chia semienka

To, odkedy sú chia semienka známe, ako pomôžu vášmu organizmu i to, prečo by ste ich mali začať užívať, sa dozviete ďalej.

Obľúbené chia semienka

Bohatá história

Prvé zmienky o pestovaní chia siahajú až k starým Aztékom do roku 2600 pred n. l. Chia patrili spolu s amarantom, fazuľou a kukuricou k hlavným zložkám jedálnička tohto starého národa. Šalvia hispánska, ktorej sú chia semienka plodmi, bežne pred tisíckami rokmi rástla v Strednej a Južnej Amerike. Vrecko so semienkami patrilo k bežnej výbave Aztékov, potravinu používali na dodanie energie. Cenené boli až do čias Mayov.

Semienka boli natoľko cenné, že sa používali ako obchodná mena. Ich všestranné využitie im zabezpečilo v spoločnosti popredné miesto. Chia používali Aztékovia na prípravu lakov a farieb, robili z nich múku, používali ich na hojenie rán aj ako zdroj energie pre poslov a bojovníkov.

Chia semienka sa po kolonizácii vytratili z hľadáčika a stratili svoju poprednú pozíciu v spoločnosti. Pestovanie šalvie hispánskej sa zachovalo vďaka horským kmeňom v oblastiach Mexika a Guatemaly. Chia sa znovuobjavili až v 90. rokoch minulého storočia.

Široké použitie chia semienok

Chia semienka majú sivú, hnedú alebo čiernu farbu, ich priemer je okolo jedného milimetra. Semienka majú neutrálnu chuť, preto majú bohaté využitie v kuchyni. Vďaka jemnej chuti ich možno použiť do smoothie nápojov, do koláčov, zeleninových či ovocných šalátov. Vhodné sú chia semienka na raňajky, keďže dodávajú telu energiu a telo bude vďaka nim dobre fungovať celý deň. Vyskúšajte napríklad chia puding, prípadne si semienka pridajte do jogurtu.

Chia puding

Vhodné je urobiť si z chia semienok nápoj, sú totiž skvelým zdrojom vitamínov a minerálov. Nemusíte ich používať len pri príprave smoothie, vďaka ich jemnej chuti stačí semienka pridať do vody s citrónom – príjemne sa osviežite a nabudíte organizmus.

Chia semienka – príprava

S konzumáciou semienok by ste mali začať postupne, je potrebné potom zvýšiť príjem tekutín. Semienka treba pred konzumáciou namočiť, zomlieť, prípadne nechať naklíčiť.

Semienka je najvhodnejšie namočiť v pomere 1:10. Do šálky vody zamiešajte približne 1,5 polievkovej lyžice chia, nechajte ich močiť aspoň 30 minút, kým nevytvoria gél. Chia semienka sú tiež veľmi dobrou náhradou múky, stačí ich zomlieť a v recepte napríklad na palacinky, lievance či sušienky nimi nahradiť časť klasickej múky.

Semienka si môžete nechať naklíčiť, v miske na klíčenie tento proces trvá 3 až 4 dni. Počas klíčenia netreba meniť vodu, čo je výhoda oproti iným semenám. Naklíčené chia semienka sú vhodné do šalátov i nátierok.

Chia semienka – z čoho sú?

Semienka sú bohatým zdrojom vlákniny, dokážu vstrebať vodu a premeniť sa na gélovitú hmotu, v žalúdku sa roztiahnu a vyvolávajú väčší pocit sýtosti. Vláknina je kľúčová pre trávenie, je živnou pôdou prospešných baktérií v črevách. Práve vláknina tvorí až 40 % hmotnosti semienok.

Príprava chia semienok

V chia semienkach sa nachádza množstvo vápnika (obsahujú aj látky, ktoré podporujú transport vápnika priamo do kostí), bielkovín, draslíka, horčíka, antioxidantov, železa, omega 3 a 6 mastných kyselín a vitamínov skupiny B. Množstvo obsiahnutého vápnika prekonáva porovnateľné množstvo mliečnych výrobkov, obsah železa je 3-krát väčší ako v špenáte, antioxidantov 3-krát vyšší ako v čučoriedkach a draslíka obsahujú chia 2-krát viac ako banány.

Výhody užívania chia semienok

Vďaka omega-3 mastným kyselinám majú chia priaznivý vplyv na srdcovocievny systém, znižujú hladinu cholesterolu. Horčík priaznivo vplýva na nervovú sústavu, železo má vplyv na krvotvorbu, vápnik podporuje zdravé kosti a zuby. Draslík je zodpovedný za správnu funkciu obličiek a srdca.

Semienka sú skvelým zdrojom energie – obsahujú kvalitné tuky, proteíny, vlákninu, minerály a stopové prvky. Táto potravina uvoľňuje energiu postupne. Vďaka proteínom sú výborným pomocníkom pri budovaní svalovej hmoty. Chia semienka spomaľujú starnutie, množstvo antioxidantov, ktoré obsahujú, dokážu zneškodniť až 70 % voľných radikálov. Pomáhajú tiež stabilizovať hladinu krvného cukru, sú prospešné pre tráviaci trakt.

Chia semienka – chudnutie

Vláknina a bielkoviny, ktoré chia semienka obsahujú, sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú redukovať svoju váhu. Bielkoviny by mohli znížiť chuť maškrtiť, neznamená to však, že vám pomôžu schudnúť. Hoci samotné semienka znižujú apetít, k chudnutiu nepomáhajú. Pomáhajú však udržať si váhu, dodať energiu a vitamíny pri cvičení.

Chudnutie s chia

Chudnutie je vecou viacerých faktorov, strava je len jednou z nich. Chia semienka pomáhajú budovať svaly a udržia vás dlhšie sýtych, preto by ste ich do svojej stravy, keď sa snažíte schudnúť, mali určite zaradiť. Vášmu zdraviu prospejú jedine vtedy, keď semienka spojíte s vyváženou stravou a zdravým životným štýlom.

Chia semienka – nežiaduce účinky?

Chia semienka sú ako doplnok stravy ideálne v podstate pre každého. Môžu ich užívať deti i dospelí, diabetici i pacienti trpiaci kardiovaskulárnymi problémami. Ako pri všetkých zdravých potravinách, i pri semienkach platí – všetko s mierou. Nežiaduce účinky sa vyskytujú len zriedkavo, pri vysokých dávkach môžu vyvolať problémy s trávením. Neodporúčajú sa ľuďom, ktorí berú lieky na krvný tlak, majú problémy s prehĺtaním a sú alergickí na niektorú zo zložiek.

Chia treba pred konzumáciou vždy aktivovať vo vode. Pri jedení nasucho by sa vám mohli nalepiť na steny krku a spôsobiť tráviace ťažkosti. Keď ich nenecháte dostatočne dlho vo vode, mohli by sa vám zas lepiť na zuby. Tekutinou by ste ich nemali zalievať, ale treba ich do tekutiny nasypať.

Denne sa odporúča jesť 15 gramov chia semienok, ide pritom len o doplnok pestrej a vyváženej stravy. Semienka by nemali byť jej základom.

Chia semienka – cena

Chcete si zaobstarať chia semienka? Skúsenosti s nimi majú ľudia, ktorí ich užívajú s mierou a podľa návodu, výborné. Považujú ich za zdraviu prospešné a cenovo výhodné. Najviac sa oplatia veľké balenia. Kilové si môžete zaobstarať už od 3,80 eura, polkilové balenia sú dostupné za približne rovnakú cenu.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 08.02.2019
Hodnotenie článku:
(101.6%)

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Poznáte tento produkt alebo máte otázky? Ste s spokojný? Zapojte sa do diskusie a pridajte komentár. Vaše hodnotenie a skúsenosti pomôžu pri rozhodovaní.

V tejto kategórií nájdete aj:

Mačingovej diéta podľa krvných skupín má dobré recenzie Mačingovej diéta podľa krvných skupín má dobré recenzie

Mačingovej diéta podľa krvných skupín je jedinečným druhom stravovania, ktoré prispeje k tomu, že sa najete do štíhlosti. V čom tento systém stravovania spočíva?

Bioxyn – pochybný prípravok na chudnutie, s ktorým neschudnete Bioxyn – pochybný prípravok na chudnutie, s ktorým neschudnete

Bioxyn sa tvári, že pomôže schudnúť veľa kilogramov za krátky čas bez cvičenia a zmeny stravovacích návykov. Je niečo také vôbec možné, alebo sa treba obrátiť inam?

Generica Redukta – šumivé tablety, ktoré zaženú vašu chuť na sladké Generica Redukta – šumivé tablety, ktoré zaženú vašu chuť na sladké

So šumivými tabletami Generica Redukta by ste mohli chudnúť zdravo bez sladkého o niečo jednoduchšie. Je to vôbec možné? Z čoho sú tieto tablety zložené a čo všetko sľubujú?