Levanduľový olej – účinky, použitie, výroba a cena

Viete o tom, že levanduľový olej je považovaný za jeden z najvšestrannejších a najbezpečnejších olejov? Má veľa účinkov a je vhodný aj pre deti aj pre dospelých. 

Účinky a využitie levanduľového oleja

Chcete mať pleť bez akné a začervenania? A zaspávať v kľude bez stresu? Tieto, ale aj veľa účinkov má práve tento olej. Vyrába sa pridaním k nosnému olej, ktorým je mandľový alebo olivový. Vyrobiť si ho veľmi jednoducho môžete aj doma. Na výroba môžete použiť čerstvú, ale aj sušenú levanduľu bez stoniek.

Levanduľa a história jej používania

Levanduľa sa ako liečivá rastlina reálne používa už niekoľko storočí. Objavuje sa v dejinách a rôznych príbehoch a nachádza sa na celom svete.

Viete o tom, že levanduľa a jej využitie má bohatú históriu? Levanduľový olej sa spomínal už v Biblii. Legenda hovorí, že levanduľu priniesol Adam a Eva z rajskej záhrady, keď z nej boli vyhnaní. V starovekom Egypte sa levanduľový olej používal pri mumifikácii, kedy sa odev mumifikované namočil do oleja alebo levanduľovej vody.
Kleopatra zase nosila levanduľový parfum práve v období, kedy zvádzala Marka Antonia a Júliusa Cézara. Do Anglicka priniesli levanduľu Rimania a stala sa súčasťou anglických kráľovských záhrad.

Táto obľúbená rastlina sa dnes pestuje ako komerčne, tak vo voľnej prírode. Takisto je obľúbenou rastlinou na pestovanie v domácich záhradách a vypestovať ju zvládne aj začiatočník. 

Pestovanie levandule v záhrade

Levandule rastú vo forme malých kríkov. Množí sa odrezkami alebo rozdelením koreňov.

Zloženie a účinné látky levanduľových olejov

Levanduľový olej patrí medzi najčastejšie využívané oleje a dá sa použiť na široké spektrum problémov. Je považovaný za jeden z najbezpečnejších druhov olejov. Je to spôsobené tým, že oleje sú vyrábané z rôznych druhov levandule.

Levanduľový olej pre deti i dospelých

Ideálne je typy levandule rozlišovať podľa jej latinského názvu. Niektoré pôsobia upokojujúco, iné sú zase vhodné na dýchaciu sústavu. Názov levandule, z ktorej bol olej vyrobený, by mal byť uvedený na fľaštičke. Pokiaľ nie je, tak uprednostnite iného výrobcu. Poznáme tieto typy levanduľových olejov:

 • z Levandule prostrednej (Lavandula X intermedia)
 • zo španielskej levandule (Lavandula stoechas)
 • z Levandule širokolistej (Lavandula latifolia alebo Spaik levanduľa), má bylinkovú vôňu podobnú eukalyptovej vôni. Je tomu tak vďaka obsahu eukalyptolu, ktorý majú oba oleje. Tento druh podporuje sústredenie a zmierňuje respiračné problémy.
 • z Levandule lekárskej (Lavandula angustifolia), má jemnú kvetinovú vôňu a slúži primárne na odbúranie stresu a upokojenie. Tento olej je mimoriadne účinný aj voči kvasinke, ktorá spôsobuje kvasinkové infekcie (Candida albicans).

Levanduľové oleje obsahujú najmä cca 95% triacylglycerolov, silice, vitamíny, taníny a doprovodné látky ako vosky, uhlovodíky, beta-karotén, vitamín E a minerály. Pri výrobe sa najčastejšie kombinujú dva typy, a to najmä levanduľa lekárska a prostredná. Pravé oleje neobsahujú umelé zložky a navyše sa pridáva jedine glycerín alebo mandľový olej.

Výroba levanduľového oleja teda spočíva najmä v použití nosného oleja (mandľový, olivový) a zo samotnej levandule (len kvety!). Recept na levanduľový olej je veľmi jednoduchý. Potrebujeme iba kvety levandule a panvicu, v ktorej zohrejeme nosný olej. Následne doň vložíme kvety a necháme ich macerovať aj niekoľko týždňov.

Účinky levanduľového oleja

Účinky levanduľového oleja sú naozaj veľmi široké:

 • zlepšenie pamäte
 • odstraňuje bolesť hlavy
 • pôsobí proti stresu
 • odbúrava nespavosť
 • protizápalové účinky
 • repelent proti hmyzu
 • pomáha pri liečbe pásového oparu

Využitie v kozmetike je napríklad viditeľné v zlepšení kvality vlasov, nechtov a pokožky.

Prírodná kozmetika s obsahom levanduľového oleja

Otec aromaterapie, Rene-Maurice Gattefosse, ako prvý vedecky zdokumentoval liečivé schopnosti levanduľového oleja. Zistil to tak, že raz, keď si popálil ruku, namočil ju do levanduľového oleja. Ruka sa rýchlo uzdravila a mal minimálne následky. Práve toto ho viedlo k experimentovaniu s olejom a využíval ho na uzdravovanie a liečenie počas prvej svetovej vojny.

Vedeli ste, že:

 • Tak ako ľudia považujú levanduľu za voňavú, tak väčšinu hmyzu odpudzuje? Môžete ju nastriekať na parapetu a vytvoríte neviditeľnú ochranu od hmyzu. Levanduľový olej proti kliešťom oceníte pri každej návšteve lesa.
 • Na trhu je veľa falošných levanduľových olejov, tak pri kúpe buďte opatrní a overte si výrobcu.
 • Levanduľa sa používa okrem olejov aj ako súčasť gastronómie a ako dekorácia. Je takisto obľúbenou prísadou do mydiel a parfumov.

Levanduľový olej sa používa:

 • do kúpeľa
 • ako prísada do kozmetiky
 • ako súčasť aromaterapie
 • v studenej kuchyni

BIO Levanduľový olej biopurus

Výhody vonkajšieho použitia levanduľového oleja

 • zmierňuje nespavosť, depresie, nekľud
 • pomáha pri strese, nezvozite a vnútornom napätí
 • lieči ochorenia kože
 • pomáha pri obnove nových tkanív
 • lieči akné, ekzémy, lupienku a psoriázu
 • zmierňuje popáleniny
 • pomáha pri dýchacích problémoch
 • zmierňuje bolesti hlavy
 • prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom
 • zvyšuje organizmu voči voľným radikálom

Pre koho je vhodný levanduľový olej?

Levanduľový olej je vhodný (takmer) pre všetkých. Pre deti najmä ako súčasť aromaterapie, keď nemôžu zaspať. Pre dospelých má celé vyššie portfólio spomenutých pozitívnych účinkov.

 • Olej sa neodporúča používať, ak trpíte nízkym krvným tlakom.
 • U citlivých osôb môže vzbudiť alergické reakcie.

Cena oleja

Cena levanduľového oleja je závislá najmä od podielu levandule a od značky. Klasický levanduľový olej na vonkajšie použitie a do aromalampy sa dá kúpiť v rozpätí od cca 5 - 20 eur.

Dávkovanie a užívanie levanduľového oleja

Väčšina esenciálnych olejov by sa nemala používať nezriedená. Výnimku tvorí levanduľový olej na menšie plochy pokožky. Levanduľový olej všeobecne používame tromi spôsobmi:

 • Cez respiračný systém (vdychovanie)
 • Vstrebávaním cez pokožku
 • Cez tráviaci systém (vnútorne)

Použitie éterického levanduľového oleja do aromalampy sa odporúča v zriedenej podobe, a to 1 - 3 kvapky. Pri masážach je to 10 - 12 kvapiek, ktoré zmiešame s 30 ml základného oleja (napríklad mandľový).

Vnútorne sa užívať olej odporúča iba po konzultácií s lekárom. Vonkajšie použitie je jediný spôsob, kedy môžeme použiť olej aj v nezriedenej forme - pri poštípaní, popálení.

Nežiaduce účinky oleja

Levanduľový olej nemal zistené žiadne nežiaduce alebo vedľajšie účinky. Ako je to ale pri každej liečbe, tak nič netreba preháňať, čo platí aj v prípade tohto oleja.

Levanduľový olej v tehotenstve

Ako pri každom inom oleji - nadmerné užívanie môže mať dráždivé účinky. Preto nie je veľmi vhodné užívať levanduľový olej v tehotenstve.

Využitie pre deti

Pre deti je najčastejšie využívaný v zriedenej forme do aromalámp ako levanduľový esenciálny olej. Alebo na masáž pri bolestiach - či už na bruško alebo chodidlá.

Skúsenosti s užívaním

Na trhu sú rôzne oleje pod rôznymi značkami. Najviac skúseností a recenzií uvádzajú ľudia s Levanduľovým olejom Saloos. Obľúbená je i značka Weleda, Biopurus a slovenská Soaphoria. Najčastejšie uverejňované recenzie sú na masážne oleje a na oleje na vonkajšie použitie.

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s používaním levanduľového oleja

Levanduľový olej na pleť najčastejšie používajú ženy na začervenanú pokožku alebo akné. Takisto je to vhodný prípravok na popáleniny. Pripisujú sa mu relaxačné účinky, čiže ideálne je ho použiť pred spaním - či už na tvár, telo alebo ako levanduľový masážny olej. Levanduľový olej na vlasy zase zlepšuje ich štruktúru, pevnosť a odstraňuje lupiny.

Jediné, čo sa oleju vyčíta, tak že po aplikácií trochu zamastí pokožku tváre. Toto sa ale dá odstrániť jemným papierovým obrúskom. Masnota sa vsaje a zmizne skôr ako sa napríklad idete nalíčiť.  


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

jana 18. Feb. 2019
pouzivam na vyrazky, na natieranie tvare - vecer aplikujem, rano je vyrazka menej zacervenana. Stara mama ho pouzivala pri liecbe pasoveho oparu (treba ho riedit, pre dochodcov je vona velmi vyrazna). Osvedcil sa nam spominany levandulovy olej od Biopurus, nakolko je vhodny aj na vnutorne uzivanie - to preferujem v obdobi zvyseneho stresu zo skusok ci pracovneho vytazenia. Staci si vecer pred spankom dat poriadny hlt, uvarit si levandulovy caj a cloveku je hned pri srdci lepsie :-) Levandula je naozaj univerzalna rastlinka, preto mam tento olejcek stale doma.

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého olejaJojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého oleja

Jojobový olej je známy mnohými priaznivými účinkami, ako hydratujúcimi vlastnosťami, výživou a podporou regenerácie. Čím sa líši, aké je jeho zloženie a aké priaznivé účinky ponúka?

Orechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cenaOrechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cena

Orieškové oleje patria k najzdravším druhom olejov s obsahom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín či vitamínu K. V článku sa dozviete o jeho zložení, účinkoch, možnostiach využitiach.

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.