Doprava z certifikovanej lekárne zadarmo Ukázať podmienky

zavrieť

Tabletky a lieky na trávenie a podráždený žalúdok sú aj bez predpisu

Problémy s trávením raz za čas postihnú takmer každého z nás. Bohužiaľ, niektorí takéto nepríjemnosti zažívajú pomerne často. V druhom prípade sa neoplatí čakať na chvíľu, kedy prirodzene odídu.

Problémy s trávením u dospelého človeka

Riešenie totiž nemusí byť také jednoduché a môže si vyžadovať úpravu stravovania, výrazné eliminovanie stresu a celkovú zmenu životného štýlu. Práve tie sú totiž najčastejším spúšťačom vzniknutých ťažkostí, prípadne ochorenia, na ktoré nie vždy postačuje domáca samoliečba.

Lieky na podporu trávenia nájdete v ponuke online lekárne Dr. Max!

Problémy s trávením a príznaky

  • Nafúknuté brucho a plynatosť – je výsledkom nadmerného hromadenia plynov v tráviacom trakte. Aj preto ho často sprevádzajú nepríjemné kŕče. Vylučovanie plynov patrí k prirodzeným procesom trávenia človeka, najmä, ak sú súčasťou stravovacích návykov strukoviny, kel, karfiol, kapusta, cvikla, pór a pod. Ak však ide o častú a nekontrolovateľnú plynatosť, je potrebné hľadať príčinu v oslabení tráviacich enzýmov, prípadne v nejakej chorobe.
  • Grganie – objavuje sa najmä po konzumácii sýtených nápojov, piva, zmrzliny, žuvaní žuvačky a pod. Ide o prirodzenú reakciu organizmu na zvýšený obsah vzduchu v žalúdku. V podstate ním napomáhate tráveniu, napríklad i vtedy, keď ste jedli rýchlo a hltavo. Ak grgáte často a tzv. ructus nie je odpoveďou na prijatú stravu alebo nápoje, niečo nie je s tráviacou sústavou v poriadku.
  • Zápcha – ak vyprázdňovanie nie je pravidelnou záležitosťou a prebieha menej ako trikrát v týždni, vaša stolica je opakovane tvrdá, a tým sprevádzaná i bolesťami, telo vám dáva jasný signál, že máte zmeniť stravovacie návyky a zaradiť do svojho harmonogramu viac pohybu (v niektorých prípadoch môže ísť aj o vedľajšie účinky užívaných liekov).
  • Hnačka – je riedka až vodnatá stolica, ktorá sa objavuje častejšie ako trikrát za deň. Má očistnú funkciu, keďže telo zbavuje škodlivých látok a baktérií. Väčšinou ide o reakciu na konkrétnu prijatú potravu alebo kombináciu viacerých potravín. Ak však takáto forma detoxikácie trvá viac ako dva dni a navyše ju sprevádza i výskyt krvi alebo hnisu v stolici, mali by ste vyhľadať lekára.
  • Pálenie záhy – občasné pálenie záhy neznamená žiadne zdravotné komplikácie a je len odpoveďou na prejedenie sa alebo opakovaný prísun mastných, korenistých a sladkých jedál. Aj tento raz platí, že ak vás začne záha páliť častejšie, takmer po každom jedle, či dokonca aj keď ste dlhšie neprijali žiadnu potravu, pravdepodobne je narušená funkcia zvierača pažeráku (gastroezofagálny reflux). Možným dôvodom je i „lenivý žalúdok“, ktorý nestíha spracovávať a vyprázdňovať svoj obsah ďalej do tráviaceho traktu.

Pálenie záhy v hrdle

Ako predchádzať problémom s trávením?

Ako sme už naznačili, úprava jedálnička je prvým krokom k dosiahnutiu dobrého trávenia. Uvedomelé stravovanie nutne neznamená vyhýbanie sa nezdravým jedlám, no ich obmedzenie áno. Z času na čas si ich pokojne doprajte, no nezabudnite ich vyvážiť dostatkom zeleniny a ovocia. Základom je pestrá strava. Doprajte si „z každého rožka troška“. Výrobky s vysokým obsahom vlákniny určite nevynechajte! Pitný režim je v tejto súvislosti taktiež alfou omegou. I detoxikácia stojí za zmienku.

Pohyb, samozrejme, nesmie chýbať. Realizujte ho aspoň vo forme prechádzok. V prípade, že máte sedavé zamestnanie to platí obzvlášť. Cvičenie určite neuškodí. A v neposlednom rade, aj keď je to neustále opakovaná téma, ale jedným z najväčších škodcov zdravia je stres. V dnešnej dobe sa mu predchádza naozaj ťažko, no jeho minimalizovanie skutočne prináša priaznivé zdravotné výsledky, fyzickú a duševnú pohodu. Pomôžu pravidelné prechádzky v prírode či jóga.

Problémy s trávením pomôžu vyriešiť prípravky z lekárne

Probiotiká, prospešné baktérie, sa síce vyskytujú v črevnej mikroflóre prirodzene, no ich nedostatok môže znamenať zdravotné problémy. Preto ich treba pravidelne dopĺňať, či už v podobe jogurtov a mliečnych výrobkov alebo doplnkov stravy dostupných v lekárňach.

Vyskúšať môžete napríklad Probio-Fix Inum, kvapky BioGaia ProTectis, LactoFlor Bioplus, VALOSUN Biopron 9 alebo GS Laktobacily Forte 21.

Pri poruchách trávenia pomáha aj prírodná liečba v podobe pitia čajov. Najlepší je mätový, feniklový, alchemilkový či rumančekový čaj.Publikované dňa: 15.05.2018
Hodnotenie článku:
(87.8%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

Poznáte tento produkt alebo máte otázky? Ste s spokojný? Zapojte sa do diskusie a pridajte komentár. Vaše hodnotenie a skúsenosti pomôžu pri rozhodovaní.

V tejto kategórií nájdete aj:

Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie

Švédske kvapky sú špeciálnym bylinným prípravkom na lepšie trávenie, účinkov na zdravie však majú viac. O ich plusoch a mínusoch či dávkovaní sa dozviete v článku.

Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok

Probiotické baktérie majú priaznivé účinky na ľudské zdravie. Prípravok Probio-Fix obsahuje 4 miliardy životaschopných baktérií v 1 kapsule. Aké probiotické kmene sa v Probio-fixe...

Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia

Pretrvávajúce bolesti brucha? Problémy s častým chodením na veľkú potrebu a komplikácie s úbytkom hmotnosti? Aj tieto príznaky môžu byť prejavom ochorenia nazývaného ako Crohova choroba.