Ricínový olej na vlasy i mihalnice. Kompletné účinky, recenzie a skúsenosti

Ricínový olej sa získava z ricinovníka, ktorý rastie najmä v tropických a subtropických oblastiach. Je to jednoročná rastlina. Jej plody sú síce jedovaté, ale olej získaný z týchto plodov je vnímaný ako zázrak. Z plodov ricinovníka sa za studena lisuje olej, ktorý po prefiltrovaní a tepelnej úprave stráca jedovatosť, ale zachováva účinné látky. 

Ricínový olej na vlasy či rast mihalníc

Olej nemá žiadnu chuť a ani farbu – alebo – nanajvýš je jemno žltý. Ricínový olej má dokonalé účinky na skrášlenie - na nechty, vlasy, pokožku alebo na ošetrenie a rast mihalníc a obočia. Takisto je vynikajúci na liečbu bradavíc a pooperačné ošetrenia. Môže sa užívať aj vnútorne - pomáha pri zápche a žalúdočných nevoľnostiach.

Zloženie a účinné látky ricínového oleja

Ricínový olej je zložený z kyseliny ricínovo olejovej. Táto má podiel v oleji až 95%. Okrem tejto kyseliny obsahuje aj bielkoviny, minerálne látky a mastné kyseliny. Práve mastné kyseliny majú premasťujúci a hojaci efekt, zabezpečuje regeneráciu a viažu vlhkosť. Práve vďaka týmto kyselinám je ricínový olej vhodný na ošetrenie suchej, poškodenej alebo citlivej pokožky. Tento olej má hustú a lepkavú konzistenciu. 

Ricínový olej sa vyrába z ricínovníka 
Ricínový olej sa vyrába z ricínovníka

Vedeli ste, že ricínový olej sa používal ako laxatívum už v dávnej minulosti? Spolu s vlákninou predstavoval dôležité prostriedky na zabezpečenie správneho fungovania tráviaceho systému. V starom Egypte a Oriente sa používal na ošetrenie vlasov a pleti, rán a na technické účely.

Účinky ricínového oleja

Tak ako sú plody ricinovníka jedovaté, tak vylisovanému oleju sa pripisuje viac ako dvadsať účinkov! Ricínový olej má široké využitie či už pri vonkajšom alebo vnútornom použití:

 • spevňuje a zhusťuje mihalnice
 • skvalitňuje vlasy a urýchľuje ich rast (najmä jamajský čierny ricínový olej na rast vlasov)
 • pomáha pri dorastaní vlasov na kútoch
 • vhodný proti lupinám
 • zmierňuje vypadávanie vlasov
 • zjednocuje tón pleti, ricínový olej na pleť zmierňuje pigmentáciu kože
 • eliminuje akné, dopĺňa vitamíny a hydratuje pleť
 • pôsobí pozitívne proti tvorbe vrások
 • používa sa na spálenú pokožku alebo pleť
 • účinný na suchú pokožku v zimnom období (zmäkčujúce účinky)
 • je vhodný pri zápaloch kože spôsobených rôznymi baktériami, vírusmi a kvasinkami
 • účinný pri mykotických ochoreniach kože
 • zmierňuje artrídu, dnu, reumu alebo osteoporózu (bolesť kĺbov)
 • ricínový olej je vynikajúci na bradavice
 • účinný pri ošetrovaní infekcie nechtov
 • vnútorne použitie ricínového oleja má laxatívne účinky
 • pôsobí proti menštruačným bolestiam
 • pomáha odstrániť pálenie a podráždenie očí (ako očné kvapky)

ˇUčinky ricínového oleja na vonkajšie použitie

Z recenzií výrobku ...

Recenzie a skúsenosti s používaním ricínového oleja Soaphoria Organic

Ricínový olej sa dá považovať za zázrak. Pri účinkoch je ale potrebné uviesť, že je rozdiel medzi ricínovým olejom na kozmetické a farmaceutické účely a ricínovým olejom, ktorý je určený na technické účely. Tomu druhému sa pri vašich kúrach rozhodne vyhnite!

Ricínový olej aj v tehotenstve aj pre deti

Vo viacerých diskusiách sa uvádza klasický domáci recept na vyvolanie pôrodu. Ricínový olej nie je škodlivý pre tehotné ženy, ale “babské” recepty radšej neskúšajte. Počas tehotenstva sa môže využívať na strie. Pre deti sa používa olej najmä na vonkajšie použitie - je súčasťou prípravkov a receptov proti všiam a hnidám.

Použitie ricínového oleja je možné prioritne na vonkajšie ošetrenie. Vnútorne ho treba užívať s mierou, práve kvôli silným laxatívnym účinkom. Aj keď ho užívate práve pre tento účel, naštartovať si tráviacu sústavu preháňadlom sa odporúča len do určitej miery.

Ako sa užíva ricínový olej?

 • Ricínový olej na akné: Pri kúre na akné si naparte pleť nad horúcou vodou, ktorou si otvoríte póry. Potom si pleť očistite handričkou. Na túto potom nalejte dve lyžičky oleja a pomasírujte pleť. Olej zmyte vlažnou vodou a póry uzavriete tak, že si tvár umyjete studenou vodou.Na záver si dajte na noc trochu ricínového oleja na celú tvár a ráno poriadne zmyte (kľudne aj peelingom). Táto kúra sa odporúča trikrát týždenne.
 • Ricínový olej na vlasy: Tu sa odporúča masírovať olej do pokožky hlavy. Vmasírujte olej do pokožky hlavy, zabaľte vlasy do uteráka a nechajte celú noc pôsobiť. Toto opakujte aspoň trikrát týždenne. Na lupiny zmiešajte ricínový olej s jojobovým a takisto nanášajte na pokožku hlavy.
 • Ricínový olej na nechty: Na nechty sa nanesie ricínový olej a nechá sa pôsobiť. Zabránite tak lámaniu a vaše nechty budú pevné.
 • Ricínový olej na vnútorné použitie sa užíva s mierou. Ricínový olej slúži ako preháňadlo. Obľúbené sú aj obklady z ricínového oleja. Tieto obklady fungujú podľa toho, kam sa obklad položí.Na bruchu detoxikuje tráviace ústrojenstvo, na pľúcach je obklad účinný pri astme. Pri menštruácii je ricínový olej účinný ako obklad na podbruško.

Dávkovanie ricínového oleja

Presné dávkovanie nájdete na obale výrobku, pre ktorý sa rozhodnete. Približné dávkovanie je takéto:

 • vonkajšie použitie - podľa potreby
 • vnútorné užívanie - 1 čajová lyžička ráno (nalačno) aj večer (pred spaním)
 • studená kuchyňa - podľa potreby, chuti resp. množstva jedla

Koľko stojí ricínový olej?

Cena ricínového oleja sa líši podľa toho, či je na telo, vlasy, pleť alebo ako doplnok stravyTelový ricínový olej sa pohybuje od 4 - 10 eur a je zo všetkých spomínaných najlacnejší. Vyskúšajte napríklad obľúbený ✅ ricínový olej Renovality.

Pleťové sa pohybujú od 10 až do 30 €, ✅ oleje na vlasy od 8 eur. Doplnky stravy alebo ✅ kuchynské ricínové oleje sa pohybujú v závislosti od značky a objemu daného oleja, za 100ml zaplatíte cca 15 až 20 eur.

Kde sa dá kúpiť ricínový olej?

Ricínový olej sa dá kúpiť v lekárňach - ricínový olej v Dr. Max na obklady a pooperačné jazvy sa predáva v objeme od 50 ml. Na internete kúpite ricínový olej veľmi jednoducho, odporúčame vám však nakupovať v osvedčených eshopoch:

Nežiadúce účinky a upozornenia

 • Pri ricínovom oleji je dôležité spomenúť, že si ho v žiadnom prípade nepripravujte doma. Plody ricinovníka sú jedovaté a pri zlej výrobe by mohol byť jedovatý.
 • Dávajte si takisto pozor, aby ste sa nepredávkovali. Vnútorne vám to môže spôsobiť až tráviace problémy a spôsobíte si viac škody ako úžitku. Takisto obklady - najskôr si vyskúšajte či vám nespôsobí začervenanie a až potom aplikujte obklady.
 • Ricínový olej na tvár používajte tiež s určitými prestávkami - nie stále a dlhé časové obdobie. Pretože, ak budete ricínový olej používať pravidelne na celú tvár, môže sa vám jemné ochlpenie zvýšiť. Keďže spôsobuje rast vlasov, mihalníc a obočia, tak mu to takisto dobre ide aj s ostatnými chĺpkami.

Skúsenosti s užívaním ricínového oleja

Ricínový olej je obľúbený predovšetkým u žien ako prostriedok, ktorý spôsobuje hustnutie vlasov, obočia a mihalníc. Recenzie na ricínový olej takisto uvádzajú, že ricínový olej na mihalnice nespôsobí to, že sú dlhšie, ale rýchlejšie rastú, čiže sú hustejšie. Ľudia si takisto chvália ricínový olej ako rôzne vyššie spomenuté obklady. 

Skúsenosti s používaním ricínového oleja na heureke

Ricínový olej Soaphoria Organic 

Výborné sú aj recenzie Ricínového oleja značky Saloos:

 Ricínový olej Saloos skúsenosti

Ricínový olej je skutočne výborný produkt, ktorý sa oplatí vyskúšať. Jeho cena je viac než priaznivá a nakoľko je hustejší než ostatné oleje, na jedno použitie ho miniete iba máličko. Zakúpené balenie vám tak vydrží aj zopár mesiacov.


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

Janka 18. Mar. 2019
ricinovy olej je hustejsi a lepkavy, takze sa trochu horsie roztiera (mam zatial skusenost iba so znackou Soaphoria), ale zas ho netreba pouzit vela. Je vsak velmi lacny. Pouzivam ho na obocie a riasy, podporuje ich rast a zhustuje, preto je vyborny aj pre ludi, ktorym velmi padaju vlasy. Treba skusit, oplati sa.

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého olejaJojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého oleja

Jojobový olej je známy mnohými priaznivými účinkami, ako hydratujúcimi vlastnosťami, výživou a podporou regenerácie. Čím sa líši, aké je jeho zloženie a aké priaznivé účinky ponúka?

Orechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cenaOrechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cena

Orieškové oleje patria k najzdravším druhom olejov s obsahom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín či vitamínu K. V článku sa dozviete o jeho zložení, účinkoch, možnostiach využitiach.

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.