Harmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, recept

Harmanček je jedna z bylín, ktorú ľudia poznajú po celom svete. Je známy pre svoje protizápalové a upokojujúce účinky, pomáha zlepšovať trávenie aj spánok. Aj keď najčastejšie si ho zvykneme dopriať v podobe čaju, z tejto byliny sa vyrába aj harmančekový esenciálny olej.

Harmančekový olej má priaznivé účinky na zdravie

O jeho účinkoch, spôsoboch využitia a zaujímavostiach sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Harmančekový olej do aromalampy i na čistenie pleti

Charakteristika harmančekového oleja

Harmanček, rumanček či kamilka – pod týmito názvami sa ukrýva bylinka používaná po stáročia. Poznali ju už v starovekom Egypte, v Grécku a používa sa dodnes po celom svete. Odjakživa bola známa pre svoje liečivé vlastnosti, liečili sa ňou žalúdočné problémy, bolesti, nespavosť a nervozita. Harmanček obsahuje významné esenciálne oleje s príjemnou vôňou a liečivými účinkami, ktoré sa využívajú vo farmácii aj kozmetike.

Keďže harmanček patrí k najrozšírenejším bylinkám na svete, jestvuje množstvo druhov harmančeka. Olej sa však najčastejšie vyrába z harmančeka nemeckého, marockého, rímskeho a kapského. Nemecký harmanček pôvodom z Európy sa u nás nazýva aj rumanček kamilkový. Jeho olej je charakteristický sýtou azúrovou farbou z chamazulénu. Používa sa hlavne na ochorenia pokožky, uštipnutia hmyzom, bolesti hlavy, nervozitu a nevoľnosť. Marocký harmanček je z oblasti Stredomoria a Stredného východu a je známy vďaka svojej výraznej, kvetovo-ovocnej aróme. Preto sa používa hlavne pri aromaterapii na zmierňovanie respiračných ochorení, upchatého nosa, nevoľnosti či zápalov.

Ďalší európsky druh harmančeka je harmanček rímsky používaný predovšetkým na prípravu čaju. Je jemnejší oproti ostatných druhom, preto je vhodný aj pre deti. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu, pomáha pri nespavosti, strese a úzkosti, liečia sa ním zápaly, bolesti aj nevoľnosť. Kapský harmanček pochádza z pobrežia Južnej Afriky, kde sa používa na uvoľnenie, zmiernenie stresu a nespavosti. Má blahodarné účinky na pleť, pomáha pri liečbe akné a ekzémov, uvoľňuje svaly a napätie. Kým jednotlivé druhy harmančekového oleja majú svoje podobnosti, v mnohom sa líšia, preto je pred ich použitím vhodné bližšie si prečítať o vplyvoch konkrétneho oleja.

Výhody harmančekového oleja

 • Zlepšuje trávenie – Harmanček sa odjakživa používal pri zažívacích problémoch. Dnes už aj vedecké štúdie dokazujú, že harmanček môže byť dobrou voľbou pri pomocnej liečbe syndrómu dráždivého čreva (IBS) a môže pomôcť pri plynatosti, pálení záhy a zlepšiť trávenie.
 • Prináša úľavu od bolesti – Vďaka svojim analgetickým vlastnostiam môže harmančekový olej priniesť úľavu od rôznych druhov bolesti – bolestí zubov, hlavy, kostí, svalov či dutín. Nápomocný môže byť aj pri reumatických bolestiach, osteoartritíde či karpálnom tuneli.
 • Má protizápalové účinky – Liečba rán sa niekedy predlžuje a komplikuje kvôli zápalom a bakteriálnym infekciám, s ktorými si harmančekový olej poradí vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.
 • Vyživuje a lieči pokožku – S obľubou sa používa v kozmetike, keďže má priaznivý vplyv na pokožku. Pomáha pri liečení rán, jaziev, odrenín a popálenín. Môže byť nápomocný pri liečbe ekzémov a akné.
 • Je prospešný pre nervovú sústavu – Harmančekový olej pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu a pomáha udržiavať nervy zdravé. Môže pomôcť pri stiahnutých svaloch v končatinách a bolestivých kŕčoch.
 • Má pozitívny vplyv na duševné zdravie – Látky obsiahnuté v harmančekovom oleji môžu mať priaznivý vplyv na znižovanie pocitov nervozity, smútku, úzkosti, depresie či stresu. Aromaterapia prispieva k zlepšovaniu nálady a navodzuje pocity šťastia.
 • Pomáha pri nespavosti – Rumančekový olej môže byť nápomocný pri problémoch so zaspávaním, prerušovaným spánkom a ľahkým spánkom. Má upokojujúce účinky, ktoré môžu zlepšovať kvalitu spánku.

Harmančekový olej má protizápalové účinky, zlepšuje trávenie a vyživuje pokožku

Zloženie

Harmančekový olej sa vyrába procesom destilácie, na základe ktorej sa môže zloženie oleja líšiť. Ingrediencie jednotlivých harmančekových olejov sa taktiež líšia podľa druhu použitého harmančeka, ktorý ovplyvňuje aj farbu oleja. V rámci zloženia harmančekové oleje obsahujú predovšetkým:

 • Esenciálne oleje – Majú veľký význam v aromaterapii a pýšia sa mnohými liečivými vlastnosťami, ako vplyv na náladu, relaxáciu, pomáhajú pri nachladnutí a respiračných problémoch.
 • Flavonoidy – Slúžia ako významné antioxidanty, ktoré telo chránia pred voľnými radikálmi, pomáhajú regenerovať bunky a zlepšovať psychické zdravie.
 • Terpény – Sú súčasťou ovocia, zeleniny a rastlín. Majú relaxačné účinky, dokážu zlepšiť náladu a dodať energiu.
 • Azulén – Táto tmavomodrá zlúčenina sa používa vo farmácii vďaka svojim hojacim, upokojujúcim a protizápalovým účinkom.
 • Chamazulén – Je to látka spôsobujúca modré zafarbenie harmančekového oleja. Má upokojujúce a protizápalové účinky na organizmus.
 • Bisabolol – Často sa využíva v kozmetike, hlavne vďaka protizápalovým účinkom, schopnosti regenerovať a hydratovať pokožku a urýchliť tak hojenie.
 • Apigenín – Zlúčenina sa radí medzi flavonoidy. Predstavuje antioxidant s protizápalovými účinkami. Má vplyv na psychickú pohodu, pomáha zdraviu kostí a môže mať aj významné prínosy v boji s rakovinovými bunkami.
 • Kvercetín – Ide o silný antioxidant, ktorý má veľký potenciál pri liečení alergií. Pôsobí protizápalovo, protirakovinovo a predchádza vzniku trombóz.
 • Patuletín – Z rastlinných zdrojov získaný patuletín je antioxidant s protizápalovými a upokojujúcimi účinkami.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie liečivé oleje

Nežiaduce účinky

Harmančekový olej je väčšinou veľmi dobre znášaný a nežiaduce účinky sú skôr zriedkavé. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Typickými prejavmi sú svrbenie, začervenanie či opuch. Kamilkový olej by nemali užívať ľudia alergickí na akúkoľvek jeho zložku. Pokiaľ spozorujete alergickú reakciu, ihneď prestaňte s užívaním a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc. Ak užívate lieky, najmä antidepresíva, overte si u svojho lekára alebo lekárnika, či nepredstavujú kontradikciu. Nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie a harmančekový olej užívajte spôsobom uvedeným na výrobku. Tento druh oleja nie je vhodný na konzumáciu, ale je určený na vonkajšie použitie.

Pre koho nie je vhodný

Obzvlášť pozorné by s užívaním harmančekových olejov mali byť tehotné a dojčiace ženy. Nie všetky esenciálne oleje sa v tehotenstve odporúčajú a rovnako je to aj s harmančekovým olejom. Ten by sa mal obmedziť na olej z jemnejších odrôd, ako nemecký alebo rímsky harmanček. Najlepšie je užívanie oleja konzultovať so svojím lekárom, hlavne ak jestvujú aj iné prekážky v zdravotnom stave. To isté platí aj pre bábätká a deti. Kamilkovým olejom sa podporne lieči najmä nespavosť a zmierňujú úzkostné prejavy u detí, avšak používa sa olej z harmančeka nemeckého alebo rímskeho. Dôležité je pritom dbať na správne dávkovanie a v prípade pochybností alebo iných pridružených zdravotných komplikácii vždy konzultovať dávkovanie s lekárom.

Modrý harmančekový olej

Spôsoby využitia

Aj keď častejšie siahame po harmančekovom čaji, ktorý sa priamo konzumuje, harmančekový olej sa nesmie užívať vnútorne. Kamilkový olej má vonkajšie využitie, či už prikladaním, využitím v kúpeli alebo v aromalampe. Harmančekový olej užívajte vždy podľa pokynov a dávkovania uvedenom na obale. Odporúčame si olej najprv vyskúšať v malom množstve, zriedený na pokožke, či sa náhodou nevyskytne podráždenie. V takom prípade by ste mali užívanie prerušiť. Ak je olej pre vás bezpečný, pokojne ho používajte naďalej. My vám k tomu ponúkame niekoľko inšpirácií.

 • Inhalácia – Inhalácia esenciálnych olejov z harmančeka vedie k upokojeniu nervového systému, zmiernenie úzkosti a nabudeniu pocitu spánku. Harmančekový olej môžete inhalovať priamo z fľašky alebo ho aplikovať na textilnú vreckovku.
 • Aromalampa – Uvoľňovanie esenciálnych olejov do ovzdušia je základom aromaterapie. Používa sa na to aromalampa, do ktorej stačí nakvapkať pár kvapiek do vody. Vplyvom tepla z plameňa sviečky sa jemná harmančeková vôňa rozvinie po okolí a navodí pocity uvoľnenia.
 • Sprej – Ďalším spôsobom použitia rumančekového oleja v rámci inhalácie je použitie spreja. Olej sa nakvapká do vody, asi 10 kvapiek na pohár vody, a za pomoci rozprašovača ho môžete rozptýliť po okolí. Sprej môžete použiť aj na pokožu.
 • Kúpeľ – Kúpeľ s kamilkovým olejom prináša uvoľnenie stuhnutého a boľavého svalstva a upokojenie mysle. Použite niekoľko kvapiek do horúceho kúpeľa a nechajte pôsobiť 5 – 10 min., kým sa uvoľní vôňa.
 • Masáž – Nie je nič lepšie na stuhnuté svalstvo ako kvalitná masáž. S upokojujúcimi a relaxačnými účinkami kamilkového oleja však svalom prinesiete ešte viac úľavy. Harmančekový olej jednoducho primiešajte v malom množstve do masážneho oleja a votrite do pokožky.
 • Krém – Keďže harmanček má skvelé účinky na pokožku, bola by škoda nevyužiť ho aj priamou aplikáciou. Namiesto rozotierania oleja je účinnejšie a bezpečnejšie ho zmiešať s krémom alebo telovým mliekom, ktoré používate a takto natrieť na pokožku.
 • Olej na vlasy – Harmančekový olej vlasy vyživuje, zbavuje lupín a predchádza vypadávaniu. Dá sa aplikovať ako olej na vlasy primiešaním k oleju, ktorý používate, alebo vytvorením si vlastného oleja, napr. v kombinácii s jojoba olejom či levanduľovým olejom. Olej naneste na vlasy pred umývaním, nechajte pôsobiť a dôkladne vypláchnite.

Podobným spôsobom môžete harmančekový olej využiť zmiešaním s viacerými kozmetickými produktami. Napr. primiešaním do šampónu alebo kondicionéra na zmiernenie krepovatenia vlasov, primiešaním do krému na ruky na vyživenie pokožky alebo krému na tvár na zmiernenie začervenania, zápalu a vyživenie pokožky.

Ako vyrobiť domáci harmančekový olej

Kamilkový olej nemusíte len kupovať, ale ak vám v okolí rastie veľa harmančeka, môžete si ho vyrobiť aj doma. Kvitne od júna do septembra, takže na jeho zber budete mať dostatok času. Na olej sa používajú kvety harmančeka, ktoré je dobré nechať vysušiť, alebo aspoň počkať, kým zvädnú. Nadbytočná vlaha z kvetov by totiž mohla viesť k plesni pri výrobe oleja. Pred sušením nezabudnite kvety očistiť, čím sa zbavíte prachu a nečistôt, ktoré by taktiež mohli byť príčinou skazeného oleja.

Na olej si pripravte sklenený zaváraninový pohár, ktorý musí byť sterilizovaný a suchý. Pohár naplňte doplna sušenými harmančekovými kvetmi a zalejte až po okraj olejom. Najlepšie je použiť panenský olivový olej alebo iný za studena lisovaný olej, napr. aj marhuľový olej, ktorý je jemný. Pohár zatvorte vekom a položte ho na teplé, slnečné miesto, najlepšie na okno. Na pohár by mali dopadať priame slnečné lúče aspoň 6 hodín denne, preto sa oplatí olej vyrábať v lete. Po 2 týždňoch olej cez sitko prelejte do nového sterilizovaného pohára.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého olejaJojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého oleja

Jojobový olej je známy mnohými priaznivými účinkami, ako hydratujúcimi vlastnosťami, výživou a podporou regenerácie. Čím sa líši, aké je jeho zloženie a aké priaznivé účinky ponúka?

Orechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cenaOrechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cena

Orieškové oleje patria k najzdravším druhom olejov s obsahom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín či vitamínu K. V článku sa dozviete o jeho zložení, účinkoch, možnostiach využitiach.

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.