Krémy a lieky na kŕčové žily na nohách. Domáca liečba funguje

Varixy, ako sa odborne nazývajú kŕčové žily, sú rozšírené cievy rôznej hrúbky, ako aj farby, na dolných končatinách. V prvotnej forme majú podobu tzv. metličkových venektázií, ktoré však môžu prerásť až do nepravidelných kľukatých výbežkov.

Kŕčové žily na nohách

V niektorých prípadoch vytvárajú dokonca strapcovité útvary. Červenkastú farbu a hrúbku do jedného milimetra majú tenké žily, vyskytujúce sa v tvare vejára. Retikulárne žily sú sfarbené dofialova až modra a rozširujú sa až do troch milimetrov. Dokonca niekoľko centimetrov môžu mať varixy, ktoré sa nachádzajú akoby nad povrchom dolnej končatiny. Vytvárajú už spomínané hrboľčeky.

Obľúbené prípravky na liečbu kŕčových žíl a unavených nôh

Príznaky kŕčových žíl

Žilný systém dolných končatín obsahuje na rozdiel od tepien chlopne, ktoré súčasne s činnosťou svalov umožňujú návrat krvi smerom k srdcu, proti gravitácii. Oslabená a roztiahnutá žilná stena spôsobí, že chlopne nefungujú ako majú, krv zostáva prevažne v nohách a žily sa tak rozťahujú stále viac. Ich vznik je podmienený niekoľkými faktormi, ako napríklad dedičné predispozície, nadváha a obezita, dlhodobé státie, ale aj sedenie či hormonálne zmeny.

Okrem estetických zmien sú prejavmi varixov:

 • svrbenie
 • mravenčenie
 • pálenie
 • opuchy nôh spojené s bolesťami
 • kŕče
 • zápaly žíl
 • strata pružnosti kože
 • zvýšená pigmentácia kože

Varixy je nutné neodkladne liečiť, pretože ich pokročilé štádium môže viesť až k trombóze či bercovým vredom.

Elastický obväz na kŕčové žily

Kŕčové žily a domáca liečba

Pre liečbu vykonávanú v pohodlí domova platí niekoľko základných odporúčaní:

 • telesnú hmotnosť sa snažte udržiavať v norme, buďte pohybovo aktívni. Plávanie, beh, tanec budú dobrou voľbou, aerobik, zumbu či jumping vynechajte
 • seďte s vyloženými nohami, no nie príliš dlho – vtedy prerušte sedenie, poprechádzajte sa po byte, doprajte si krátke cvičenie s členkom.
 • obmedzte sedenie s prekríženými nohami
 • vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, saune, ale tiež priamemu slnečnému žiareniu.
 • ak sa venujete rôznym domácim prácam, snažte sa striedať polohy
 • posilňovanie svalov dolných končatín je plusom
 • nezabúdajte na dennú gymnastiku v podobe krúženia zdvihnutých nôh, striedavého chodenia po špičkách a pätách
 • každý večer sprchujte nohy od chodidiel smerom nahor studenou a následne teplou vodou. Opakujte päťkrát, pričom sprchu ukončite vždy studenou vodou. Nohy vyložte nad úroveň srdca
 • nenoste úzke nepružné nohavice či ponožky a podkolienky so silnou gumičkou. Ideálne sú topánky s opätkom tri až štyri centimetre. Príliš vysoká alebo naopak nízka obuv nie je vhodná
 • jedzte ľahko stráviteľné jedlá, do jedálnička zaraďte pohánku, cibuľu, cesnak, paradajky, mladé lístky žihľavy, šťavy z citrónov, pomarančov a grapefruitov či čaje s obsahom rutínu. Doprajte si prísun vitamínov E, C, koenzým Q10 a antioxidanty
 • vyvarujte sa noseniu ťažkých bremien, fajčeniu a alkoholu

Z recenzií výrobku: 

Recenzie a skúsenosti s Priessnitz Žilná a cievna výživa Forte 60 tob. + Mazanie na žily a cievy De Luxe

Krémy na kŕčové žily - pomáha aj prírodná liečba

Pri používaní a aplikácií krémov buďte opatrní. Masáž je tento raz zakázaná. Vyduté žily vytvárajú tzv. klky, v ktorých krv dostatočne neprúdi. Tá začína tuhnúť a meniť sa na krvné zrazeniny, tromby. Masážou by sa mohli dať do pohybu a v užších miestach žilu upchať. To by malo za následok, že živiny sa nedostanú do cieľa, toxíny sa neodplavia. Vzniknú komplikácie, ktoré už krémy nevyriešia. Medzi osvedčené gély a krémy na kŕčové žily patria Lioton, Konopné mazanie na žily a Diosven gél.

Je nutné poznamenať, že krémy vyriešia len počiatočné príznaky kŕčových žíl a utlmia bolesť a opuchy. Pre úplne vyliečenie vyhľadajte angiológa!

Vyšetrenie kŕčových žíl u angiológa

Lieky na kŕčové žily

Kŕčové žily nepostihujú len ženské pohlavie, aj keď je pravdou, že v pomere k mužom vedie 3:1. Najčastejšie sa toto neestetické a bolestivé ochorenie chlopní ciev vyskytuje u ľudí nad päťdesiat rokov, no nie je žiadnou výnimkou, že ním trpia aj podstatne mladšie ročníky. Dôležité je, aby oba prívlastky ochorenia boli pri liečbe eliminované.

Aj keď pre mnohých sú varixy i psychickou záťažou, a to kvôli nevábnemu vzhľadu nôh, liečenie z estetických dôvodov nie je postačujúce. Ak sa totiž problém nevyrieši aj z medicínskeho hľadiska, môže dôjsť k závažným komplikáciám. V tomto prípade je nasadenie medikamentóznej liečby lekárom nutnosťou.

Najčastejšie pacienti užívajú lieky Anavenol, Detralex, prípadne Anopirín. Liečivá stanovuje výhradne lekár s prihliadnutím na štádium kŕčových žíl. Ak pozorujete, že vaše kŕčové žily sú už veľmi výrazné, potom sa nenechajte v lekárni nahovoriť na rôzne výživové doplnky a užívajte tablety odporučené jedine odborníkom.

Liečba kŕčových žíl – aby bolo odstránenie trvalé

Pri tomto druhu cievneho ochorenia sa pravdepodobne nezaobídete bez tzv. kompresívnej liečby, ktorá funguje na princípe zmeny šírky žily vonkajším tlakom. Jej realizácia je nevyhnutná z dlhodobého hľadiska. Počítať treba s tým, že už rozšírené žily nie je možné touto formou vrátiť do pôvodnej veľkosti. Účinok nosenia špeciálnych pančúch spočíva v optimálnom rozložení kompresného tlaku na chodidlo a celú nohu. Čím je tlak vyšší, tým je liečba účinnejšia. Odstraňuje príznaky spojené so zadržiavaním tekutín, pôsobí preventívne proti varixom a opuchom, podporuje žilový obeh, redukuje pocit ťažkých a unavených nôh.

Ďalšie možnosti liečby kŕčových žíl

 • Efektívnou liečbou môže byť chirurgická ablácia žíl, pomocou ktorej dochádza k odstráneniu chorej žily.
 • Pre pacientov je komfortnejšia napríklad endovaskulárna laseroterapia.
 • Invazívnou metódou je tiež tzv. skleroterapia, pri ktorej sa do žily vstrekuje roztok, prostredníctvom ktorého postupne dôjde k uzavretiu jej priesvitu.
 • Na prevenciu ďalšej tvorby kŕčových žíl po liečbe je vhodná napríklad magnetoterapia.

Ak pacient neadekvátne zaťažuje žilový systém aj po liečbe, zvyčajne dochádza k tvorbe nových kŕčových žíl.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

Anna 18. Mar. 2019
Priessnitz je ucinny krem, vyborne sa rozotiera a navyse aj dobre vonia. Pouzivam ho pravidelne, pomaha mi totiz zbavit sa pocitu tazkych noh, mam pocit ze aj pokozka je po pouziti hladkejsia.

Odpovedať

pista 19. Mar. 2019
domaca leicba funguje ale iba do urciteho momentu, ak uz ma clovek velmi vyrazne zily ktore mu vystupuju z noh, tak nepomoze nic iba doktor a operacia, treba to vybrat. ludia to vsak velmi casto neachju zajst prilis daleko a potom sa cuduju, ze koncia pod nozom. treba sa o svoje zdravie viac starat a ak vas trapia akekolvek tazkosti, netreba cakat donekonecna lebo ono sa to potom takmer vzdy vypomsti!!!

Odpovedať

Alenka 20. Jan. 2020
Rovnako súhlasím, je veľmi dôležité starať sa o svoje zdravie a v prípade, že si človek niečo všimne, zájsť s tým k lekárovi. Všetky krémy a maste na kŕčové žily pomáhajú, ale len do určitého štádia a tiež záleží ako na tom už ste. Nie pri všetkých druhoch kŕčových žíl sa to ešte dá a potom človek, bohužiaľ musí končiť na zákroku. Bohužiaľ poznám aj také prípady, avšak veľmi môžem, čo sa toho týka odporučiť Blumental Clinic, ktorá je veľmi super v tom, čo robí ;)

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Arterin Cholesterol – užívanie bez vedľajších účinkovRecenzia: Arterin Cholesterol – užívanie bez vedľajších účinkov

Bojujete so zvýšeným cholesterol? Siahnite po výživovom doplnku Arterin Cholesterol, ktorý vám s úpravou jedálnička môže pomôcť. Prečítajte si osobnú skúsenosť nášho redaktora.

Ako si správne zmerať krvný tlak + najlepšie tlakomery na domaAko si správne zmerať krvný tlak + najlepšie tlakomery na doma

V článku sa dozviete, ako si vybrať najpresnejší tlakomer a prečo je vôbec pravidelné meranie s presnými výsledkami dôležité pre váš zdravotný stav.

Meda Pharma ArmoLipid Plus na zníženie cholesterolu – recenzia, skúsenosti, zloženie, cenaMeda Pharma ArmoLipid Plus na zníženie cholesterolu – recenzia, skúsenosti, zloženie, cena

Vplyvom vysokého cholesterolu vám môže vypovedať srdce. Čo s tým môžete urobiť? Pravidelne chodievajte na preventívne prehliadky, zdravo jedzte, športujte a užívajte ArmoLipid Pus,...