Ako si správne zmerať krvný tlak + najlepšie tlakomery na doma

Rozhodli ste sa pre kúpu tlakomeru, no z obrovskej ponuky prístrojov na trhu si neviete vybrať?

Tlakomer na rameno

V tomto článku sa dozviete, či je pre vás vhodný tlakomer na rameno alebo zápästie, ako si vybrať najpresnejší tlakomer, aké kritéria sú pri výbere dôležité a prečo je vôbec pravidelné meranie s presnými výsledkami dôležité pre váš zdravotný stav.

Veľký výber tlakomerov na zápästie i na rameno nájdete v ✅ internetovej lekárni Dr.Max.

Prečo by tlakomer nemal chýbať v žiadnej domácnosti

Meranie krvného tlaku nezaberie viac než 10 minút, no táto pravidelná kontrola môže včas odhaliť zákerné ochorenie, ktoré nebolí a navonok sa neprejavuje. Hypertenzia patrí k civilizačným chorobám, ktorými trpí čoraz viac ľudí v čoraz mladšom veku. Stres, uponáhľaný spôsob života, životospráva, nedostatok pohybu, obezita – to a množstvo ďalších faktorov vplývať na vznik hypertenzie.

Môže sa objaviť vekom, najmä po 40, u žien v menopauze, v 2. – 3. trimestri tehotenstva, u ľudí s inými chronickými ochoreniami a ľudí s nezdravým životným štýlom a sedavým zamestnaním. Štúdie ukazujú, že len 3 zo 4 ľudí trpiacich hypertenziou o tomto ochorení vie. Preventívnym meraním krvného tlaku sa však toto ochorenie môže včas odhaliť a lekár tak môže nasadiť liečbu.

Tlakomer by mali mať doma najmä:

 • ľudia trpiaci hypertenziu, kvôli pravidelnému kontrolovaniu,
 • ľudia, u ktorých sa hypertenzia objavila v rodine,
 • ľudia vo vyššom veku (kontrolovať krvný tlak by však mali už ľudia po 30),
 • tehotné ženy,
 • obézni ľudia,
 • ľudia s chronickými ochoreniami, ktoré sa môžu prejaviť zvýšeným krvným tlakom (diabetes),
 • ľudia s nízkym tlakom a závratmi.

Okrem domácich tlakomerov si môžete nechať krvný tlak zmerať aj u svojho lekára alebo v lekárni. V mnohých prípadoch merania tlaku u lekára sa však objaví tzv. hypertenzia bieleho plášťa. Znamená to, že pacient je zo samotného merania alebo návštevy lekára mierne vystresovaný, preto je hodnota vyššia, než keby si krvný tlak meral doma v pokoji. Práve preto je u ľudí trpiacich hypertenziou dôležité merať si krvný tlak pravidelne doma, no so spoľahlivým a presným tlakomerom.

Ako si vybrať tlakomer

Pri výbere tlakomeru rozhoduje niekoľko kľúčových vlastností. Tou najdôležitejšou je presnosť tlakomeru. Ako bežný užívateľ si túto informáciu nemôžete overiť inak než prostredníctvom klinického testovania, ktorým si kvalitné tlakomery prešli. Klinicky testované tlakomery zaručujú presnosť meraní a sú označené certifikátom z jednej z medzinárodne uznávaných spoločností. Príkladom takýchto spoločností sú:

 • ESH – Európska spoločnosť pre hypertenziu (protokol IP)
 • GHS – Nemecká spoločnosť pre hypertenziu
 • BHS – Britská spoločnosť pre hypertenziu
 • AAMI – Americká asociácia pre vývoj lekárskych prístrojov

Automatický tlakomer na zápästie je vhodný pre športovcov a ľudí s optimálnym tlakom

Pri kúpe je potrebné overiť si, o aký typ tlakomera ide. Poznáme 3 typy tlakomerov:

 • Mechanické – sú tlakomery, ktorým by ste sa pri domácom meraní mali vyhnúť. Vynikajú síce najvyššou presnosťou, no ich použitie môže byť pre bežného používateľa náročné. Používajú ich lekári a pri meraní je potrebný fonendoskop.
 • Poloautomatické – sú digitálne tlakomery, pri ktorých sa výsledok merania objaví na displeji. Nevýhodou však je, že manžetu je potrebné nafúkať manuálne, a to pumpovaním za pomoci balónika.
 • Automatické – sú digitálne tlakomery, pri ktorých sa manžeta nafúkne aj vyfúkne sama a výsledok merania sa objaví na displeji. Tieto tlakomery sú najjednoduchšie na použitie a sú vhodné na pravidelné meranie v domácom prostredí.

Okrem tohto rozdelenia typov ponúkajú digitálne tlakomery možnosť merať tlak buď na ramene, alebo na zápästí. V tomto prípade odporúčame vybrať si tlakomer s manžetou na ramene. Meranie na zápästí nie je vhodné pre každého, napríklad seniori by sa mu mali určite vyhnúť. Na zápästí si merajú tlak napríklad športovci a ľudia, ktorí majú optimálny tlak, pretože takýto tlakomer je síce kompaktný a ľahko prenosný, no pri týchto odchýlkach sú výsledky len orientačné.

Ďalšie parametre, ktoré je vhodné zvážiť, sú rôzne funkcie, ako možnosť zaznamenávať si výsledky do pamäte prístroja. Kvalitnejšie prístroje zaznačia merania 2 – 4 rozdielnych osôb a osobitne ich vyhodnocujú. Top prístroje sa dokonca dajú spárovať so smartphonom, v ktorom si môžete prezrieť prehľad meraní a ich vyhodnotenie. Nápomocná je aj funkcia zaznamenania srdcových arytmií, ktorá odhalí nepravidelný tep srdca.

Čo sa ešte oplatí pri výbere zvážiť

Keďže tlakomer nie je prístroj, ktorý vám poslúži len zopár mesiacov, ale ide o investíciu na niekoľko rokov, je dôležité zvážiť, či sa oplatí kúpiť lacnejší prístroj s menšou spoľahlivosťou a životnosťou, alebo radšej investovať do tlakomera viac a uistiť sa, že vám tento prístroj vydrží niekoľko rokov. Samozrejme, drahší neznamená vždy kvalitnejší, preto sa treba zamerať skôr na iné faktory.

Pri výbere siahajte skôr po overených značkách, ktoré sa výrobe tlakomerov alebo zdravotníckych pomôcok venujú dlhodobo a ich výrobky získavajú certifikáty a vyhrávajú spotrebiteľské testy. Overte si, akú dlhú má tlakomer záručnú dobu – tie kvalitnejšie poskytujú záruku aj na 5 rokov. Dôležité je, aby mala značka zákaznícku podporu a servis aj v krajine, v ktorej žijete. V prípade, že sa na vašom tlakomere objaví chyba, sa tak budete môcť na servis spoľahnúť.

Pri výbere si prezrite aj zákaznícke recenzie. Ak značná časť tlakomer vrátila alebo im prekážala určitá vlastnosť výrobku, pravdepodobne nejde o veľmi spoľahlivý výrobok a s podobnými problémami sa môžete (no nemusíte) stretnúť aj vy. Napokon zvážte, pre koho výrobok kupujete. Ak ide o darček pre rodičov, seniorov, vyberte spoľahlivý tlakomer s čo najjednoduchším a intuitívnym ovládaním. Pomôže veľký displej s veľkými číslami. Mnohé ponúkajú LED svetlá, ktoré pri výslednej hodnote zasvietia nazeleno pri normálnom krvnom tlaku alebo načerveno či naoranžovo v prípade vysokého či nízkeho tlaku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysoký krvný tlak

Ako si správne zmerať krvný tlak

Na pravidelné meranie tlaku si vyhraďte každý deň rovnaký čas. Tlak sa nám totiž v priebehu dňa mení, takže ak si dnes zmeriate tlak popoludní, urobte tak aj zajtra. Na meranie tlaku je dôležitý pokoj. Stres a fyzická aktivita totiž tlak zvyšujú. Ak by ste si zmerali tlak napríklad okamžite po upratovaní, po hádke alebo hneď po večeri, tlak by bol vyšší. Preto aspoň hodinu pred meraním tlaku nepite kávu, nefajčite a nejedzte. Tesne pred meraním si sadnite pohodlne na stoličku a počkajte 5 – 10 minút, kým sa tlak upokojí.

Dôležité je správne nasadenie manžety. Vždy sa riaďte pokynmi k príslušnému tlakomeru. Manžeta na rameno sa nasadzuje zhruba 1 – 3 cm od jamky lakťa. Manžetu utiahnite dostatočne, no nie príliš, aby vás po nafúknutí neškrtila. Kvalitnejšie tlakomery dokonca dokážu upozorniť na to, či ste si manžetu nasadili správne. Ak máte dlhý rukáv, ktorý si vyhrniete, ubezpečte sa, že neobopína rameno príliš tesno, pretože by to takisto mohlo skresliť výsledky.

Meranie tlaku v domácom prostredí

Čo sa týka manžety, overte si jej dĺžku ešte pred kúpou prístroja. Manžety sú zvyčajne vhodné pre 22 – 32 cm obvod paže, pričom mnohé prístroje majú tzv. univerzálnu manžetu vhodnú pre až 42 cm obvod. To by malo byť pre väčšinu ľudí postačujúce, no ak trpíte obezitou, budete potrebovať vyšší obvod. Takisto je potrebné zvážiť výber manžety pri nižšom obvode, najmä v prípade detí, kde je možné zakúpiť tlakomery s manžetou určenou pre ne.

Pri meraní sa zamerajte na tieto zásady:

 • Pre meraním vyprázdnite močový mechúr a vyhnite sa kofeínovým nápojom.
 • Sadnite si vzpriamene, ruky si položte voľne na stôl s dlaňami hore.
 • Nohy neprekrižujte, ani s nimi počas merania nehýbte.
 • Počas merania nerozprávajte a buďte v pokoji – pohyb by meranie skreslil.
 • Pri meraní sa nenechajte rušiť inými osobami, nájdite si tichú miestnosť.
 • Po nameraní hodnoty meranie zopakujte, najlepšie 2-krát. Pre najpresnejší výsledok je vhodné merania spriemerovať.
 • Ak s meraním tlaku len začínate, skúste zamerať tlak na oboch rukách. Pokiaľ nebudú odchýlky výrazné, môžete pokračovať v meraní len na jednej ruke.
 • Ak váš tlakomer umožňuje zaznamenávanie hodnôt, uložte si výsledky do pamäte. Ak túto funkciu nepodporuje, zaznačte si výsledky na papier alebo do počítača.

Kedy hovoríme o vysokom tlaku?

Za optimálny krvný tlak sa považuje hodnota nižšia ako 120/80. Aj to však treba brať s rezervou, pretože oproti vysokému tlaku je tu druhý extrém – nízky tlak, za ktorý sa pokladá hodnota nižšia ako 100/60. Nižší tlak sa nepokladá za taký nebezpečný ako vysoký, no môže viesť k únave, točeniu hlavy a odpadávaniu a aj za ním sa môžu skrývať ochorenia.

Za vysoký tlak sa pokladajú hodnoty 130/85 a vyššie. Čím vyšší tlak, tým väčšie riziko zdravotných komplikácií. Pokiaľ mávate pravidelne vysoký krvný tlak, poraďte sa so svojím lekárom. Ak máte krvný tlak 180/110 alebo vyšší, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak je tlak privysoký, zvyšuje sa záťaž srdca, krv a kyslík sa distribuujú s väčšou námahou, čo môže viesť k ateoskleróze, infarktu myokardu alebo mozgovej mŕtvici. Vysoký tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy, nevoľnosťou ale aj búšením srdca. Tieto príznaky však nie sú vždy prítomné, a práve v tom spočíva nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku.  Pravidelným monitorovaním krvného tlaku je však možné včas nastaviť vhodnú liečbu a predísť tak prípadným komplikáciám.

Najlepšie tlakomery

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Meda Pharma ArmoLipid Plus na zníženie cholesterolu – recenzia, skúsenosti, zloženie, cenaMeda Pharma ArmoLipid Plus na zníženie cholesterolu – recenzia, skúsenosti, zloženie, cena

Vplyvom vysokého cholesterolu vám môže vypovedať srdce. Čo s tým môžete urobiť? Pravidelne chodievajte na preventívne prehliadky, zdravo jedzte, športujte a užívajte ArmoLipid Pus,...

Ako znížiť cholesterol? Lieky a strava pre dobré hodnotyAko znížiť cholesterol? Lieky a strava pre dobré hodnoty

Cholesterol je tuková látka, nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu. To sa odvíja práve od jeho optimálnej hladiny 5,0 mmol/l. V našom článku sa dozviete ako ho v prípade potreby...

Tabletky, bylinky a čaje na zníženie hladiny cukru v krviTabletky, bylinky a čaje na zníženie hladiny cukru v krvi

Hladinu glukózy v krvi udržuje v optimálnom množstve hormón inzulín. Ak je jeho hladina nižšia, hladina cukru v krvi sa zvyšuje. V našom článku vám poradíme čo brať  na vysoký cukor.