Espumisan aj pre novorodencov. Účinky, dávkovanie, skúsenosti, recenzie

Espumisan je osvedčený liek od nemeckej spoločnosti Berlin-Chemie, ktorý sa užíva pri liečbe žalúdočno-črevných ťažkostí. Z hľadiska účinkov sa radí medzi lieky proti nadúvaniu a plynatosti. Obsahuje totiž účinnú látku, ktorá znižuje produkciu črevných plynov a preto pomáha zmierňovať ťažkosti spojené s nadúvaním. 

Espumisan na nafúknuté brucho

Liek pomáha aj pri nepríjemných kolikách, ktoré často postihnú novorodencov. Preto po ňom občas siahnu aj čerstvé mamičky. Aké účinné látky obsahuje? Aká je cena Espumisanu, kde sa dá kúpiť, v akých formách sa vyrába a ako sa užíva? Je vhodný pre dojčiace a tehotné ženy? Všetko podstatné o tomto lieku sa dozviete u nás!

Rôzne druhy Espumisanu pre deti i dospelých

Účinky Espumisanu

Espumisan sa používa na odstránenie viacerých ťažkostí zažívacieho traktu. Bežne sa však užíva aj pred diagnostickými vyšetreniami oblasti brucha (sonografia, RTG vyšetrenie, gastroskopia).

 • Lieči plynatosť a nadúvanie,
 • zmierňuje pocit plnosti,
 • znižuje pocity napätia v bruchu,
 • znižuje penenie v črevách (pri intoxikácií saponátmi),
 • odstraňuje príznaky porúch žalúdkovo-črevnej oblasti - grganie, škŕkanie v črevách, predčasné pocity najedenia,
 • ostraňuje nafúknuté brucho.

Účinná látka a zloženie

Hlavnou zložkou lieku je liečivo simetikón, ktoré znižuje povrchové napätie a rozkladá plynové bubliny v potrave, ale aj v sliznici žalúdkovo-črevného traktu. Uvoľnené plyny sa tak jednoduchšie vstrebú a uvoľnia vďaka prirodzenému pohybu čriev. Rôzne formy lieku obsahujú ďalšie zložky. Informáciu o kompletnom zložení jednotlivých foriem lieku Espumisan nájdete v príbalovom letáku alebo v online lekárni.

Príbalový leták Espumisan kapsúl

Pre koho je vhodný?

 • Espumisan kapsule a granulát (Espumisan Easy) je vhodný pre dospelých a deti od 6 rokov
 • Perorálnu emulziu (Espumisan L) a kvapky (Espumisan Comfort) môžu užívať bábätká a deti od 1 roka

Espumisan v tehotenstve

Je Espumisan vhodný tehotné ženy? V príbalovom letáku kapsúl sa dočítame, že výrobca nemá k dispozícií klinické údaje o použití lieku u tehotných žien. Zároveň však dodáva, že účinná látka simetikón sa nevstrebáva z tráviaceho traktu do tela, preto sa neočakáva, že by liek mohol vyvolať nežiadúce účinky u tehotných.

Užívanie Espumisanu v tehotenstve a počas dojčenia je preto vždy vhodné konzultovať so svojim lekárom alebo lekárnikom aj napriek tomu, že príbalové letáky niektorých foriem lieku jeho užívanie nevylučujú.

Espumisan kvapky, kapsule i granulát

Liek sa aktuálne predáva vo štyroch formách. Malé žlté kapsule sú vôbec prvou verziou, v akej sa liek začal distribuovať. Kvapky sú vhodné pre deti a ľudí, ktorí majú problém s prehĺtaním tabletiek. Výhodou granulátu je jeho jednoduché užívanie.

Dávkovanie Espumisanu

Dávkovanie lieku záleží od formy, ktorú pacient užíva, no zároveň aj od veku. Množstvo a intenzita podávania lieku sa líši aj vzhľadom k účelu užívania. Iné dávkovanie je v prípade odstraňovania nadmernej plynatosti, iné v prípade prípravy na vyšetrenie brucha.

Dávkovanie Espumisan

Pred podávaním lieku je nutné zistiť si ako dávkovať Espumisan bábätku, ako deťom a ako dospelým. Zdrojom podrobných informácií je vždy príbalový leták, ktorý sa distribuuje v každom balení lieku.

Množstvo mamičiek sa zaujíma o to, koľko kvapiek Espumisanu možno podať novorodencom a dojčatám. Z príbalového letáku Espumisanu L pre deti sme sa dozvedeli, že dávkovanie a podávanie lieku vo veku od 3 týždňov do 6 rokov je nasledovné:

 • 25 kvapiek každých 4 až 6 hodín
 • kvapky možno pridať do fľašky s mliekom
 • užívajú sa pred alebo po každom dojčení

Užívanie lieku

Odpoveď na otázku kedy dávať Espumisan je veľmi jednoduchá - možno ho totiž užívať pred alebo po jedle, v prípade potreby aj pred spaním. Espumisan nie je škodlivý alebo návykový ani pri dlhodobom užívaní.

 • Espumisan možno užívať dlhodobo,
 • nie sú známe žiadne interakcie s ostatnými liekmi,
 • užívanie neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Ak sa žalúdočno-črevné problémy vyskytujú dlhodobo, zvážte návštevu odborníka.

 • Liek neužívajte v prípade alergie na simetikón či niektorú zo zložiek, ktoré obsahuje.

Cena Espumisanu je rôzna

Liek si možno kúpiť v kamennej alebo online lekárni. Cena jednotlivých foriem lieku je približne:

 • 4,30 € za sirup pre deti
 • 4,20 € za 50 ks/6,50 € za 100 ks kapsulí
 • 4,90 € za granulát
 • 7 € za kvapky

Nežiadúce účinky Espumisan

V príbalových letákoch jednotlivých foriem lieku nájdeme informáciu o tom, že doposiaľ neboli pozorované akékoľvek vedľajšie účinky pri užívaní lieku Espumisan. Dôvodom je aj fakt, že účinná látka simetikón sa nevstrebáva. Počas prechodu črevom sa nemenia jeho chemické ani biologické vlastnosti, preto sa liek vo väčšine prípadov znáša veľmi dobre. Nežiadúce účinky sa samozrejme môžu vyskytnúť v prípade alergie na niektorú zo zložiek.

Recenzie a skúsenosti s užívaním

Aké sú reálne skúsenosti s užívaním Espumisanu pre deti? To sa dá veľmi jednoducho zistiť na heureke. Z pozitívnych recenzií vyplýva, že tento liek detičkám naozaj pomáha.

Recenzie a skúsenosti s užívaním Espumisanu pre deti

Pozitívne sú aj reakcie na kapsule pre dospelých.

Skúsenosti s Espumisan na heureke

Rôzne druhy Espumisanu pre deti i dospelýchPublikované dňa: 14.02.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička sa zaujímam o účinky rôznych byliniek a prírodných preparátov na náš organizmus. Miesto klasickej liečby vždy najskôr siahnem po tej...


Komentáre

anka 03. May. 2019
uzivam ho uz velmi dlho a vzdy pomaha, je to osvedceny liek + dobre sa prehlta

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosťRecenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosť

Svoju imunitu posilňujem aj doplnkami výživy. V minulosti som už mal dobrú skúsenosť s doplnkami, ktoré obsahovali výťažky z rastliny moringa olejodárna. Aká je moja skúsenosť s doplnkom...

Recenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intoleranciiRecenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intolerancii

Dlhodobo striedam probiotiká, ktoré mi s mojimi ťažkosťami pomáhajú. Aj napriek tomu sa u mňa z času na čas objavia nepríjemné ťažkosti s trávením. Ako mi pomohol Revicolin?

Recenzia: Probiotiká Biopron 9 Premium - výborná skúsenosťRecenzia: Probiotiká Biopron 9 Premium - výborná skúsenosť

Probiotiká vnímam ako skvelú podporu pre moje trávenie. Za roky užívania môžem potvrdiť, že to naozaj funguje. Viac z osobnej skúsenosti s užívaním probiotík Biopron 9 Premium nájdete v...