Kokosový olej je najlepší na obočie, vlasy aj chudnutie

Kokosovému oleju je takmer automaticky pripisovaný prívlastok všestranný. Táto jeho vlastnosť spočíva vo využiteľnosti v oblasti zdravia, krásy či v kuchyni.

Kokosový olej a kokosový orech

Vraj. Aká je však pravda? Má naozaj toľko blahodarných účinkov? Sú niečím podložené? Nie je to všetko len jedna veľká marketingová bublina?

Čo je kokosový olej?

Ide o rastlinný olej, ktorý sa získava z plodu kokosovníka, z kokosového orecha. Ak chceme hovoriť o účinnom a zdravom produkte, do úvahy by sme mali zobrať nielen jeho samotné zloženie, ale tiež proces spracovania. Jednoznačnú prednosť má preto panenský kokosový olej, ktorý nie je pri výrobe vystavený vysokým teplotám a chemickému čisteniu. Je teda lisovaný za studena a zachováva si svoje prírodné zloženie.

Lisovanie kokosového oleja

To pozostáva z kyseliny laurovej, myristovej, kaprylovej, palmitovej, kaprínovej, olejovej, linolovej, stearovej, vitamínu E, K a iných. Z dužiny sušenej a pri teplotách nad 200º C sa vyrába olej rafinovaný, ktorý navyše obsahuje i pridané chemické látky. Líši sa tiež farbou (nerafinovaný je takmer bezfarebný) a značnou stratou antioxidačných vlastností či vitamínov.

Rozdiel medzi panenským a rafinovaným kokosovým olejom

Kokosový olej sa získava z kokosových orechov, no môže byť spracovaný dvoma spôsobmi, a to suchým alebo mokrým. Mokrý spôsob je časovo aj technicky omnoho náročnejší. V percentách sa takto pri výrobe získa len necelých 50 % všetkého oleja, pretože sú pri nej používané čerstvo odtrhnuté orechy s obsahom kokosového mlieka. Týmto spôsobom spracovania vzniká nerafinovaný kokosový olej, ktorý si zachováva všetky vitamíny a taktiež typickú kokosovú vôňu.

Rafinovaný olej sa vyrába suchou metódou zo sušených orechov. Tradičným spôsobom je sušenie na slnku, no komerčne vyrábaný olej prejde procesom dehydratácie v špeciálnych sušičkách. Z orechov sa teda vytratí veľké množstvo vitamínov a navyše v mnohých prípadoch dochádza aj k chemickej úprave oleja. Dobrou správou je, že obsah kyselín a minerálov ostáva v podstate nezmenený, keďže tieto látky vplyvom tepla nedegradujú.

Kokosový verzus palmový olej

Možno ani vy nerozumiete tomu, prečo sa o palmovom oleji hovorí skôr negatívne a o tom kokosovom zas pozitívne. Aj keď oba oleje pochádzajú z paliem, ide o iné rastliny. Olej kokosový pochádza z plodov palmy kokosovej, no a palmový z plodov palmy olejnej. Rozdiel je aj v množstve nasýtených tukov, ktoré, ako vieme, nepatria v nadmernom množstve k tým najzdravším látkam pre náš organizmus. Kokosový olej dokonca obsahuje viac nasýtených mastných kyselín, približne 87 g na 100 g oleja, palmový len 49 g.

Panenský kokosový olej

Prečo je teda palmový tuk považovaný za horší? Dôvodom je najmä katastrofálny dopad na životné prostredie. Len v Malajzii, ktorá je jeho najväčším producentom, sú kvôli pestovaniu paliem vyrubované stovky hektárov pôvodného dažďového pralesa. Malí farmári prichádzajú o prácu a takéto bezhlavé pestovanie jedného druhu rastliny a tiež jej následné spracovanie má za následok neskutočné zvýšenie emisií.

Kokosový olej na vlasy

Ak je 100% prírodný, neobsahuje alkohol, silikóny ani žiadne chemické látky, nemôžeme mu uprieť, že pre výživu vlasov je vhodným kandidátom. Časté fénovanie, žehlenie a vlasový styling vlasy zaťažuje. Pri nesprávnej starostlivosti strácajú lesk i pevnosť. Kokosový olej im pomôže tieto vlastnosti prinavrátiť, či už v podobe hydratačnej masky počas noci alebo ako výživa po umytí (do mierne vlhkých vlasov).

Kokosový olej na vlasy

Ak máte rozštiepené končeky, potrite ich malým množstvom kokosového oleja. Síce nedocielite ich opätovné scelenie, ale tento efekt dosiahnete aspoň opticky. Platí tiež, že jeho aplikácia na vlasy je prevenciou voči ich lámavosti. Buďte však opatrní s množstvom a „miestom“. Veľa oleja by mohlo spôsobiť mastenie vlasov a jeho časté nanášanie na pokožku hlavy zase upchávanie pórov (sporadicky je to ale dobrá zbraň proti lupinám). 

Kokosový olej na obočie

Mať dokonalé obočie je snom nejednej ženy. Ak vás vidina permanentného mejkapu neláka, môžete staviť na prírodné produkty. Jedným z nich je i kokosový olej. Keďže v oblasti kozmetiky sú jeho účinky prínosom, vďaka nemu môžete zlepšiť rast obočia (mnohí dokonca tvrdia, že to platí aj pri riasach). Stačí dodržať kombináciu trpezlivosti a pravidelnosti.

Kokosový olej je vhodný aj na posilnenie obočia

V priebehu približne dvoch mesiacov si večer pred spaním aplikujte na obočie kokosový olej a jemným poklepkávaním bruškami prstov ho vmasírujte do celej oblasti obočia. Pokožku tým prekrvíte, korienky obočia budú vyživené a zlepší sa tak jeho celkový stav a vzhľad. Skúste si vypestovať husté obočie, ktoré aj napriek pravidelnému vytrhávaniu, voskovaniu či farbeniu bude vyzerať ako zo salónu krásy.

Kokosový olej na zuby

Pri citlivých zuboch môžete použiť kokosový tuk ako zubnú pastu. Vďaka absencii chemických látok nespôsobí podráždenie ďasien či ich citlivosť. Mnohí tvrdia, že má i bieliaci účinok a chráni zubnú sklovinu. Je tak prevenciou voči zubnému kazu. Ak olej použijete na vyplachovanie úst, eliminujete zápach z ústnej dutiny.

Kokosový olej na zuby

Je však dôležité, aby ste olej nevypľuli do umývadla, mohol by v potrubí stuhnúť a upchať ho. Či ide o mýtus alebo nie sa môžete presvedčiť sami, prostredníctvom metódy „pokus-omyl“. Tento raz nemáte čo stratiť a zdravotné ťažkosti vám nehrozia. Vlastná skúsenosť je najlepšia, najmä ak ide o tak individuálnu záležitosť.

Vyberáme z nášho katalógu

Kokosový olej na tvár a akné

Ak máte aknóznu pleť, budete kokosový olej milovať alebo nenávidieť. Môže ju totiž výrazne zlepšiť, ale tiež zhoršiť. Bez individuálnej skúsenosti a experimentovania to teda opäť nepôjde. Výsledok ovplyvňujú najmä dve skutočnosti. Prvou je, že nasýtené mastné kyseliny nachádzajúce sa v kokosovom oleji v zastúpení nad 80% pôsobia antimikrobiálne a protizápalovo, a tak bojujú aj proti baktérii spôsobujúcej akné (propionibacterium acnes).

Kokosový olej na tvár aj akné

Treba však poznamenať, že akné nevzniká iba z tohto dôvodu, ale tiež z mnohých ďalších príčin (hladina hormónov, strava, dedičná predispozícia, stres a pod.), a preto nie je očakávaný efekt zaručený. Druhým faktom je, že kokosový olej dokáže pôsobiť i komedogénne, a teda môže upchávať póry. Netreba ho zatracovať, keďže hydratovaná pokožka je pri liečbe akné dôležitá, no ani veľmi vychvaľovať.

Tipy na použitie kokosového oleja v kozmetike

 • Ak chcete zvýrazniť lícne kosti, naneste na ne malé množstvo kokosového oleja priamo na mejkap,
 • môžete ho použiť ako odličovač mejkapu,
 • v diskusiách sa môžete stretnúť i s odporúčaniami v podobe kokosového oleja ako lubrikačného gélu (pozor pri kondómoch, môže „rozkladať“ latex),
 • je vhodný ako náhrada krémov pri masáži,
 • ženy si pochvaľujú dosiahnutie hebkej pokožky po holení,
 • v kombinácii s hrubozrnnou soľou vytvorí píling na stvrdnutú a suchú pokožku chodidiel,
 • pridajte ho do kúpeľa a pokožka nadobudne zamatový vzhľad,
 • natrite ním pokožku po uštipnutí hmyzom, zmierni podráždenie pokožky,
 • potrite ním okolie nechtového lôžka a eliminujte zádery,
 • použite ho na pleť, dosiahnete jej hydratáciu – nečakajte však, že vďaka nemu zmiznú pigmentové škvrny alebo vrásky, aj keď ich zmiernenie vylúčené nie je.

Naše tipy na kvalitné kokosové oleje

Kokosový olej a chudnutie? Nečakajte zázraky

Mnohí zástancovia kokosového oleja tvrdia, že jeho dlhšie trávenie spôsobuje dodávanie energie pre telo postupne, pričom sa v ňom neusadzuje, pretože sa rozkladá na glukózu. To je čiastočná pravda. Ak vaše telo prijme niekoľko lyžičiek oleja za deň a pravidelne počas týždňa, paradoxne môže byť výsledok opačný. Máte síce pocit nasýtenia aj na niekoľko hodín, avšak množstvo nasýtených mastných kyselín sa odzrkadlí v nesprávnom svetle.

Na jednej strane vám teda môže pomôcť znížiť hmotnosť, keďže do istej miery zamedzí hladu a poskytne energiu, ktorú môžete využiť pri cvičení. Na strane druhej kilogramy dokáže navýšiť. Aj keď bol v posledných rokoch senzáciou medzi potravinami, v žiadnom prípade nie je liekom na všetko, ako sa mnohí domnievajú. Ak chcete schudnúť, nepochybne sa v tomto smere nájdu lepší pomocníci ako kokosový olej.

Kyselina laurová v kokosovom oleji a jej vplyv na cholesterol

Ako to už býva, jeden odborník povie to, druhá štúdia preukáže niečo iné, no a tretia to všetko vyvráti. Presne takto je to aj v prípade kyseliny laurovej, ktorá tvorí takmer 50 % kokosového oleja. Ide o nasýtenú mastnú kyselinu, o ktorej sa dlho tvrdilo, že napomáha znižovať cholesterol. Najnovšie výskumy však ukázali opak. Kde je pravda? Pozrime sa na to prostredníctvom faktov.

 • Kyselina laurová je nasýtená mastná kyselina.
 • Nasýtené mastné kyseliny zvyšujú „zlý“ LDL cholesterol.
 • LDL cholesterol zásobuje bunky, ktoré ho nevyhnutne potrebujú.
 • „Dobrý“ HDL cholesterol odvádza nadmerné množstvá cholesterolu z buniek do pečene.
 • Výška nášho cholesterolu je kombináciou HDL a LDL cholesterolu.
 • Správnu hladinu cholesterolu zabezpečuje správny pomer HDL a LDL.

Je konzumácia kokosového oleja zdraviu prospešná?

Ak sa na to pozrieme z laického pohľadu, pretože nikto z nás asi nemá laboratórium, v ktorom by mohol skúmať kyselinu laurovú a zistiť, ako to s ňou v skutočnosti je, kokosový olej nemôžeme považovať za vyslovene nezdravý. A to hlavne vtedy, ak je konzumovaný s mierou, pretože naše telo potrebuje ako nasýtené, tak nenasýtené mastné kyseliny. Navyše, kyselina laurová sa v organizme mení na zlúčeninu monolaurín, ktorá narušuje lipidové membrány vírusov a baktérií. Preto má protizápalové a dezinfekčné účinky, takže minimálne v tejto oblasti je pre nás prospešná.

Kokosový olej pre diabetikov

Môžete sa stretnúť aj s tvrdeniami, že kokosový olej je vhodný pre diabetikov. Jeho hlavným pozitívom v tomto smere je, že vysoký obsah tukov človeka zasýti na dlhšiu dobu. Olej však zároveň nemá vplyv na zvyšovanie glykémie, takže ak patríte k tým diabetikom, ktorí neustále bojujú s pocitom hladu, olej v jedle vám môže pomôcť s pocitom nasýtenia, no bez zvyšovania dávky inzulínu alebo vysokej glykémie.

Na druhej strane to s ním netreba preháňať, kvôli nejasnému vplyvu na cholesterol. Mimochodom, dokonca ani FDA (americká správa potravín a liečiv) nevie s istotou potvrdiť alebo vyvrátiť jeho prospešnosť. Diabetici pritom patria automaticky do skupiny ľudí, ktorá je ohrozená vysokým cholesterolom a následným vznikom kardiovaskulárnych chorôb. Medzi oleje, ktoré sú dokázateľne lepšou alternatívou pre ľudí trpiacich diabetom, patrí olej repkový, olivový a ryžový.

S mierou môžu kokosový olej konzumovať aj diabetici

Kokosový olej na vrásky

Vysoké množstvo vitamínu E obsiahnuté v kokosovom oleji, ktorý patrí k najsilnejším antioxidantom, skutočne môže pomôcť pri boji s vráskami. V prvom rade pokožku chráni pred voľnými radikálmi, čím prirodzene zabraňuje jej starnutiu. Má však ešte jednu úlohu, a to napomáhať lepšiemu vstrebávaniu vitamínu C, ktorý je druhým najsilnejším antioxidantom, no zároveň je nevyhnutný pre produkciu kolagénu. Kolagén je pritom základom pružnej a mlado vyzerajúcej pleti bez vrások. Vidíte? Celé to do seba zapadá. Kokosový olej má taktiež silné hydratačné účinky, preto hovoríme o veľmi dobrej kombinácii látok a účinkov pre našu pleť.

Maska proti vráskam z kokosového oleja

1 polievkovú lyžicu kokosového oleja zmiešajte s 1 kávovou lyžičkou mletej kurkumy. Pokiaľ sa vám podarí zohnať čerstvý koreň, použite ten, v nastrúhanej forme. Kurkuma má silné protizápalové účinky a navyše pôsobí taktiež ako antioxidantTretiu zložku masky si môžete vybrať sami. Napríklad rozpučený banán vyživuje pleť do hĺbky, med ju upokojuje a uhorková šťava pokožku napína. Všetko dobre zmiešajte a masku si naneste na vyčistenú tvár. Asi po 15 minútach si ju opláchnite. Ak budete cítiť mierne pnutie pokožky, je to dobré. Masku si môžete aplikovať aj priamo na kruhy pod očami. Nielenže ich stiahne, ale zmierni nepekne vyzerajúcu fialovú farbu.

Je kokosový olej vhodný na vnútorné použitie?

Často je prezentované, že pravidelné užívanie kokosového oleja má na organizmus blahodarné účinky. Nie je to pravda. Zvyšuje totiž „zlý“ cholesterol (LDL), následkom čoho sa môžete potýkať s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Sám o sebe síce cholesterol neobsahuje, avšak kvôli jeho zloženiu dochádza v tele k nárastu LDL (môže za to napríklad kyselina laurová a kyselina myristová).

Vnútorné užívanie kokosového oleja

Práve kyselina laurová je vnímaná kontroverzne (tvorí cca 50% celkového zloženia). To že patrí medzi nasýtené mastné kyseliny je fakt. Mnohí sa však oháňajú tým, že ide o kyselinu so stredne dlhým reťazcom, čo môže byť pre organizmus prospešné. Aj to je pravda. Z chemického hľadiska.

Má to však jedno ALE. Ak sa na to pozrieme z „metabolického uhla“, správa sa zároveň ako dlhoreťazová (štúdia od Dr. Laurencea Eyersa z Nového Zélandu). To má za následok, že o nej opodstatnene nemôžeme tvrdiť, že je dobrá. Jej nadmerný príjem by mohol viesť napríklad k ateroskleróze.

Pre porovnanie s inými rastlinnými olejmi či tukmi má kokosový olej podstatne viac „zlých nasýtených kyselín“, dokonca aj viac ako palmový tuk. Je potrebné poznamenať, že tuky by mali byť súčasťou každého jedálnička. Na tom sa odborníci na zdravú výživu zhodujú. Sú totiž zdrojom esenciálnych mastných kyselín a pestrá a vyvážená strava je zdravá.

Ak to zhrnieme, tak konzumácia kokosového oleja v malých a občasných dávkach organizmu neublíži. Tvrdiť však, že ide o potravinu so zdraviu prospešnými účinkami by bolo naozaj prehnané. V tomto ohľade nie je nijak viac výnimočná ako iné produkty medzi olejmi či tukmi.

Kokosový olej a opaľovanie rovná sa nulová ochrana

V tomto prípade je kokosový olej taktiež kontroverznou témou. Mnohí si totiž opaľovanie bez neho nedokážu predstaviť. V internetových diskusiách nájdete jeho horlivých zástancov a odporcov bežných krémov na opaľovanie – vraj kvôli chemickému zloženiu. Nenamietame, že tieto prípravky nie sú chemicky upravované, avšak sú spracované tak, aby telu neublížili, ale ochránili ho pred UV žiarením.

Kokosový olej na pokožku

To sa však o kokosovom oleji povedať nedá. Jeho zloženie nijak nezodpovedá obsahu látok, ktoré by mali zabezpečiť ochranný faktor proti UV žiareniu. Aby sme však nezavádzali, jeho hodnota SPF dosahuje číslo sedem, čo je ďaleko od odporúčaného štandardu – tridsiatky.

Jednoducho povedané, ak sa nenatriete vôbec alebo použijete na pokožku kokosový olej, v podstate to bude to isté. Opaľovacie krémy musia pred uvedením na trh podliehať testovaniu a štandardizácii. Pozitívne účinky kokosového oleja pri opaľovaní však nie sú podložené žiadnymi vedeckými štúdiami. Všetky argumenty týkajúce sa jeho obhajoby v tomto smere majú pseudocharakter, pretože nenájdete dôkazy a fakty, ktoré by ich potvrdili.

Kokosový olej na varenie – (prečo) je zdravší?

Hlavnou výhodou kokosového oleja pri varení je vysoký bod prepaľovania, pri ktorom sa aj zdravé oleje a tuky menia na karcinogénne, teda na nezdravé. Kokosový olej je na tom dokonca lepšie ako bravčová masť, avšak iba ten rafinovaný. Pri vyprážaní a iných spôsoboch prípravy jedla, pri ktorých je používaná vysoká teplota, preto radšej zabudnite na akékoľvek panenské oleje.

Stupne prepaľovania u najčastejšie využívaných olejov a tukov:

 • Kokosový olej: rafinovaný – 230 °C, panenský – 177 °C
 • Extra ľahký olivový olej: rafinovaný – 240 °C, panenský – 191 °C
 • Bravčová masť: 188 °C
 • Repkový olej: rafinovaný – 204 °C, panenský – 190 až 232 °C
 • Slnečnicový olej: rafinovaný – 227 °C, panenský – 160 °C
 • Maslo: 120 – 150 °C

Druhým pozitívom kokosového oleja pri varení je fakt, že nemení chuť ani vôňu jedla. To ocenia najmä vegáni a vegetariáni, pretože napríklad olej olivový má svoju špecifickú chuť, ktorá sa nehodí do všetkých pokrmov.

Kokosový olej využijete aj v domácnosti

Kokosový olej je veľmi dobrým prírodným prípravkom na ošetrovanie dreva, a to hlavne tých predmetov, ktoré prichádzajú do kontaktu s jedlom. Lopáre, drevené varešky či valčeky, preto môžete kokosovým olejom bez obáv impregnovať. Rovnako dobre vám poslúži aj olej olivový, ktorý je však o niečo drahší. Ak sa rozhodnete kokosový olej použiť týmto spôsobom, postačí vám aj ten rafinovaný. Môžete ho použiť taktiež na impregnovanie podláh či dreveného nábytku.

Kokosový olej môžete použiť na ošetrenie dreva

Účinky kokosového oleja – ÁNO verzus NIE

Zloženie kokosového oleja môže byť pre telo prospešné, a to vtedy, ak ho prijíma zvonka. Čo sa týka vnútorného užívania, polemizovať o čisto výhradne pozitívnych účinkoch je na mieste. Aj keď sú tuky pre ľudský organizmus nevyhnutnosťou, ich obsah v kokosovom oleji nenaznačuje, že o ňom môžeme vyhlásiť, že sú základom zdravej výživy. Kedy siahnuť po kokosovom oleji:

 • starostlivosť o pleť a vlasy – ÁNO
 • dosiahnutie hebkej pokožky po holení – ÁNO
 • opaľovanie – NIE ale použitie po opaľovaní ÁNO (pokožka bude hydratovaná bez zachovania mastného filmu)
  • vnútorné užívanie – NIE, iba ak v malom množstve a striedmo (niektoré exotické národy síce bežne konzumujú kokosový olej, no ich stravovanie je kvôli podmienkam, v ktorých žijú odlišné od nášho)
   • chudnutie – NIE (bolo by nutné presné dávkovanie v kombinácii konkrétneho množstva potravín a jedál na deň, pričom by muselo ísť o pravidelnosť, ktorá sa v prípade kokosového oleja na vnútorné užívanie neodporúča z už spomínaných dôvodov – ak ho chcete použiť ako prísadu do smoothie, ovsenej kaše a pod., radšej ho nahraďte kokosovým mliekom alebo strúhaným kokosom)
   • smaženie a vyprážanie – NIE (je pravda, že kokosový olej je termostabilný a neprepaľuje sa pri vyšších teplotách, avšak jeho nerafinovaná panenská forma má iný „dymový bod“ a dymenie, ktoré sa dostaví, prepaľuje mastné kyseliny, ktoré sa tým pádom stávajú karcinogénne)
   • ak to zhrnieme, kategória krása má ÁNO (no aj to s mierou), kategória zdravie NIE (oveľa prospešnejšie sú iné prírodné produkty)

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

23/01/2019 20:33
Lucia Mi

Toto je asi najuniverzálnejší olej, čo mám doma. Je super na tvár, vlasy, na zuby, používam ho aj do varenia. Aj keď sa možno zdá byť drahý, vôbec to nie je pravda - stačí ho totiž veľmi málo. A to platí hlavne vtedy, ak sa používa namiesto kondicionéru, bacha na to :-)
Na začiatku som v supermarketoch kupovala lacnejšie 0,5 kg balenia v plastových obaloch, tým sa radšej treba vyhnúť. Vôbec totiž nevoňali ako kokos.
Odporúčam kupovať kokosový olej v skle - ešte som sa nestresla, že by nevoňal a navyše je to aj ekologickejšie balenie.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého olejaJojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého oleja

Jojobový olej je známy mnohými priaznivými účinkami, ako hydratujúcimi vlastnosťami, výživou a podporou regenerácie. Čím sa líši, aké je jeho zloženie a aké priaznivé účinky ponúka?

Orechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cenaOrechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cena

Orieškové oleje patria k najzdravším druhom olejov s obsahom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín či vitamínu K. V článku sa dozviete o jeho zložení, účinkoch, možnostiach využitiach.

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.