Kokosový olej je najlepší na obočie, vlasy aj chudnutie

Kokosovému oleju je takmer automaticky pripisovaný prívlastok všestranný. Táto jeho vlastnosť spočíva vo využiteľnosti v oblasti zdravia, krásy či v kuchyni.

Kokosový olej a kokosový orech

Vraj. Aká je však pravda? Má naozaj toľko blahodarných účinkov? Sú niečím podložené? Nie je to všetko len jedna veľká marketingová bublina?

Čo je kokosový olej?

Ide o rastlinný olej, ktorý sa získava z plodu kokosovníka, z kokosového orecha. Ak chceme hovoriť o účinnom a zdravom produkte, do úvahy by sme mali zobrať nielen jeho samotné zloženie, ale tiež proces spracovania. Jednoznačnú prednosť má preto panenský kokosový olej, ktorý nie je pri výrobe vystavený vysokým teplotám a chemickému čisteniu. Je teda lisovaný za studena a zachováva si svoje prírodné zloženie.

Lisovanie kokosového oleja

To pozostáva z kyseliny laurovej, myristovej, kaprylovej, palmitovej, kaprínovej, olejovej, linolovej, stearovej, vitamínu E, K a iných. Z dužiny sušenej a pri teplotách nad 200º C sa vyrába olej rafinovaný, ktorý navyše obsahuje i pridané chemické látky. Líši sa tiež farbou (nerafinovaný je takmer bezfarebný) a značnou stratou antioxidačných vlastností či vitamínov.

Kokosový olej na vlasy

Ak je 100% prírodný, neobsahuje alkohol, silikóny ani žiadne chemické látky, nemôžeme mu uprieť, že pre výživu vlasov je vhodným kandidátom. Časté fénovanie, žehlenie a vlasový styling vlasy zaťažuje. Pri nesprávnej starostlivosti strácajú lesk i pevnosť. Kokosový olej im pomôže tieto vlastnosti prinavrátiť, či už v podobe hydratačnej masky počas noci alebo ako výživa po umytí (do mierne vlhkých vlasov).

Kokosový olej na vlasy

Ak máte rozštiepené končeky, potrite ich malým množstvom kokosového oleja. Síce nedocielite ich opätovné scelenie, ale tento efekt dosiahnete aspoň opticky. Platí tiež, že jeho aplikácia na vlasy je prevenciou voči ich lámavosti. Buďte však opatrní s množstvom a „miestom“. Veľa oleja by mohlo spôsobiť mastenie vlasov a jeho časté nanášanie na pokožku hlavy zase upchávanie pórov (sporadicky je to ale dobrá zbraň proti lupinám). 

Kokosový olej na obočie

Mať dokonalé obočie je snom nejednej ženy. Ak vás vidina permanentného mejkapu neláka, môžete staviť na prírodné produkty. Jedným z nich je i kokosový olej. Keďže v oblasti kozmetiky sú jeho účinky prínosom, vďaka nemu môžete zlepšiť rast obočia (mnohí dokonca tvrdia, že to platí aj pri riasach). Stačí dodržať kombináciu trpezlivosti a pravidelnosti.

V priebehu približne dvoch mesiacov si večer pred spaním aplikujte na obočie kokosový olej a jemným poklepkávaním bruškami prstov ho vmasírujte do celej oblasti obočia. Pokožku tým prekrvíte, korienky obočia budú vyživené a zlepší sa tak jeho celkový stav a vzhľad. Skúste si vypestovať husté obočie, ktoré aj napriek pravidelnému vytrhávaniu, voskovaniu či farbeniu bude vyzerať ako zo salónu krásy.

Kokosový olej na zuby

Pri citlivých zuboch môžete použiť kokosový tuk ako zubnú pastu. Vďaka absencii chemických látok nespôsobí podráždenie ďasien či ich citlivosť. Mnohí tvrdia, že má i bieliaci účinok a chráni zubnú sklovinu. Je tak prevenciou voči zubnému kazu. Ak olej použijete na vyplachovanie úst, eliminujete zápach z ústnej dutiny.

Kokosový olej na zuby

Je však dôležité, aby ste olej nevypľuli do umývadla, mohol by v potrubí stuhnúť a upchať ho. Či ide o mýtus alebo nie sa môžete presvedčiť sami, prostredníctvom metódy „pokus-omyl“. Tento raz nemáte čo stratiť a zdravotné ťažkosti vám nehrozia. Vlastná skúsenosť je najlepšia, najmä ak ide o tak individuálnu záležitosť.

Vyberáme z nášho katalógu

Kokosový olej na tvár a akné

Ak máte aknóznu pleť, budete kokosový olej milovať alebo nenávidieť. Môže ju totiž výrazne zlepšiť, ale tiež zhoršiť. Bez individuálnej skúsenosti a experimentovania to teda opäť nepôjde. Výsledok ovplyvňujú najmä dve skutočnosti. Prvou je, že nasýtené mastné kyseliny nachádzajúce sa v kokosovom oleji v zastúpení nad 80% pôsobia antimikrobiálne a protizápalovo, a tak bojujú aj proti baktérii spôsobujúcej akné (propionibacterium acnes).

Kokosový olej na tvár aj akné

Treba však poznamenať, že akné nevzniká iba z tohto dôvodu, ale tiež z mnohých ďalších príčin (hladina hormónov, strava, dedičná predispozícia, stres a pod.), a preto nie je očakávaný efekt zaručený. Druhým faktom je, že kokosový olej dokáže pôsobiť i komedogénne, a teda môže upchávať póry. Netreba ho zatracovať, keďže hydratovaná pokožka je pri liečbe akné dôležitá, no ani veľmi vychvaľovať.

Tipy na použitie kokosového oleja v kozmetike

 • ak chcete zvýrazniť lícne kosti, naneste na ne malé množstvo kokosového oleja priamo na mejkap
 • môžete ho použiť ako odličovač mejkapu
 • v diskusiách sa môžete stretnúť i s odporúčaniami v podobe kokosového oleja ako lubrikačného gélu (pozor pri kondómoch, môže „rozkladať“ latex)
 • je vhodný ako náhrada krémov pri masáži
 • ženy si pochvaľujú dosiahnutie hebkej pokožky po holení
 • v kombinácii s hrubozrnnou soľou vytvorí píling na stvrdnutú a suchú pokožku chodidiel
 • pridajte ho do kúpeľa a pokožka nadobudne zamatový vzhľad
 • natrite ním pokožku po uštipnutí hmyzom, zmierni podráždenie pokožky
 • potrite ním okolie nechtového lôžka a eliminujte zádery
 • použite ho na pleť, dosiahnete jej hydratáciu – nečakajte však, že vďaka nemu zmiznú pigmentové škvrny alebo vrásky, aj keď ich zmiernenie vylúčené nie je

Naše tipy na kvalitné kokosové oleje

Kokosový olej a chudnutie? Nečakajte zázraky

Mnohí zástancovia kokosového oleja tvrdia, že jeho dlhšie trávenie spôsobuje dodávanie energie pre telo postupne, pričom sa v ňom neusadzuje, pretože sa rozkladá na glukózu. To je čiastočná pravda. Ak vaše telo prijme niekoľko lyžičiek oleja za deň a pravidelne počas týždňa, paradoxne môže byť výsledok opačný. Máte síce pocit nasýtenia aj na niekoľko hodín, avšak množstvo nasýtených mastných kyselín sa odzrkadlí v nesprávnom svetle.

Na jednej strane vám teda môže pomôcť znížiť hmotnosť, keďže do istej miery zamedzí hladu a poskytne energiu, ktorú môžete využiť pri cvičení. Na strane druhej kilogramy dokáže navýšiť. Aj keď bol v posledných rokoch senzáciou medzi potravinami, v žiadnom prípade nie je liekom na všetko, ako sa mnohí domnievajú. Ak chcete schudnúť, nepochybne sa v tomto smere nájdu lepší pomocníci ako kokosový olej.

Je kokosový olej vhodný na vnútorné použitie?

Často je prezentované, že pravidelné užívanie kokosového oleja má na organizmus blahodarné účinky. Nie je to pravda. Zvyšuje totiž „zlý“ cholesterol (LDL), následkom čoho sa môžete potýkať s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Sám o sebe síce cholesterol neobsahuje, avšak kvôli jeho zloženiu dochádza v tele k nárastu LDL (môže za to napríklad kyselina laurová a kyselina myristová).

Vnútorné užívanie kokosového oleja

Práve kyselina laurová je vnímaná kontroverzne (tvorí cca 50% celkového zloženia). To že patrí medzi nasýtené mastné kyseliny je fakt. Mnohí sa však oháňajú tým, že ide o kyselinu so stredne dlhým reťazcom, čo môže byť pre organizmus prospešné. Aj to je pravda. Z chemického hľadiska.

Má to však jedno ALE. Ak sa na to pozrieme z „metabolického uhla“, správa sa zároveň ako dlhoreťazová (štúdia od Dr. Laurencea Eyersa z Nového Zélandu). To má za následok, že o nej opodstatnene nemôžeme tvrdiť, že je dobrá. Jej nadmerný príjem by mohol viesť napríklad k ateroskleróze.

Pre porovnanie s inými rastlinnými olejmi či tukmi má kokosový olej podstatne viac „zlých nasýtených kyselín“, dokonca aj viac ako palmový tuk. Je potrebné poznamenať, že tuky by mali byť súčasťou každého jedálnička. Na tom sa odborníci na zdravú výživu zhodujú. Sú totiž zdrojom esenciálnych mastných kyselín a pestrá a vyvážená strava je zdravá.

Ak to zhrnieme, tak konzumácia kokosového oleja v malých a občasných dávkach organizmu neublíži. Tvrdiť však, že ide o potravinu so zdraviu prospešnými účinkami by bolo naozaj prehnané. V tomto ohľade nie je nijak viac výnimočná ako iné produkty medzi olejmi či tukmi.

Kokosový olej a opaľovanie rovná sa nulová ochrana

V tomto prípade je kokosový olej taktiež kontroverznou témou. Mnohí si totiž opaľovanie bez neho nedokážu predstaviť. V internetových diskusiách nájdete jeho horlivých zástancov a odporcov bežných krémov na opaľovanie – vraj kvôli chemickému zloženiu. Nenamietame, že tieto prípravky nie sú chemicky upravované, avšak sú spracované tak, aby telu neublížili, ale ochránili ho pred UV žiarením.

Kokosový olej na pokožku

To sa však o kokosovom oleji povedať nedá. Jeho zloženie nijak nezodpovedá obsahu látok, ktoré by mali zabezpečiť ochranný faktor proti UV žiareniu. Aby sme však nezavádzali, jeho hodnota SPF dosahuje číslo sedem, čo je ďaleko od odporúčaného štandardu – tridsiatky.

Jednoducho povedané, ak sa nenatriete vôbec alebo použijete na pokožku kokosový olej, v podstate to bude to isté. Opaľovacie krémy musia pred uvedením na trh podliehať testovaniu a štandardizácii. Pozitívne účinky kokosového oleja pri opaľovaní však nie sú podložené žiadnymi vedeckými štúdiami. Všetky argumenty týkajúce sa jeho obhajoby v tomto smere majú pseudocharakter, pretože nenájdete dôkazy a fakty, ktoré by ich potvrdili.

Účinky kokosového oleja – ÁNO verzus NIE

Zloženie kokosového oleja môže byť pre telo prospešné, a to vtedy, ak ho prijíma zvonka. Čo sa týka vnútorného užívania, polemizovať o čisto výhradne pozitívnych účinkoch je na mieste. Aj keď sú tuky pre ľudský organizmus nevyhnutnosťou, ich obsah v kokosovom oleji nenaznačuje, že o ňom môžeme vyhlásiť, že sú základom zdravej výživy. Kedy siahnuť po kokosovom oleji:

 • starostlivosť o pleť a vlasy – ÁNO
 • dosiahnutie hebkej pokožky po holení – ÁNO
 • opaľovanie – NIE ale použitie po opaľovaní ÁNO (pokožka bude hydratovaná bez zachovania mastného filmu)
  • vnútorné užívanie – NIE, iba ak v malom množstve a striedmo (niektoré exotické národy síce bežne konzumujú kokosový olej, no ich stravovanie je kvôli podmienkam, v ktorých žijú odlišné od nášho)
   • chudnutie – NIE (bolo by nutné presné dávkovanie v kombinácii konkrétneho množstva potravín a jedál na deň, pričom by muselo ísť o pravidelnosť, ktorá sa v prípade kokosového oleja na vnútorné užívanie neodporúča z už spomínaných dôvodov – ak ho chcete použiť ako prísadu do smoothie, ovsenej kaše a pod., radšej ho nahraďte kokosovým mliekom alebo strúhaným kokosom)
   • smaženie a vyprážanie – NIE (je pravda, že kokosový olej je termostabilný a neprepaľuje sa pri vyšších teplotách, avšak jeho nerafinovaná panenská forma má iný „dymový bod“ a dymenie, ktoré sa dostaví, prepaľuje mastné kyseliny, ktoré sa tým pádom stávajú karcinogénne)
   • ak to zhrnieme, kategória krása má ÁNO (no aj to s mierou), kategória zdravie NIE (oveľa prospešnejšie sú iné prírodné produkty)

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

23/01/2019 20:33
Lucia Mi

Toto je asi najuniverzálnejší olej, čo mám doma. Je super na tvár, vlasy, na zuby, používam ho aj do varenia. Aj keď sa možno zdá byť drahý, vôbec to nie je pravda - stačí ho totiž veľmi málo. A to platí hlavne vtedy, ak sa používa namiesto kondicionéru, bacha na to :-)
Na začiatku som v supermarketoch kupovala lacnejšie 0,5 kg balenia v plastových obaloch, tým sa radšej treba vyhnúť. Vôbec totiž nevoňali ako kokos.
Odporúčam kupovať kokosový olej v skle - ešte som sa nestresla, že by nevoňal a navyše je to aj ekologickejšie balenie.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jedľový olej – zloženie a účinky na vlasy, pleť a zdravieJedľový olej – zloženie a účinky na vlasy, pleť a zdravie

Olej z jedle sibírskej je liek známy po stáročia. Používal sa pri zraneniach v bojoch, na prekrvenie pokožky a úľavu od bolesti. Vďaka jeho antibiotickým a antivírusovým vlastnostiam je...

Tekvicový olej – dávkovanie, zloženie, účinky na pleť, vlasy, štítnu žlazuTekvicový olej – dávkovanie, zloženie, účinky na pleť, vlasy, štítnu žlazu

Vedeli ste, že tekvicový olej má ešte všestrannejšie využitie ako samotná tekvica a je zdraviu prospešný? V článku sa dozviete, aké je jeho zloženie, účinky i ako sa užíva.

Eukalyptový olej pre deti a v tehotenstve. Výborný je na naparovanieEukalyptový olej pre deti a v tehotenstve. Výborný je na naparovanie

Eukalyptové listy a olej sú charakteristické svojou silnou mentolovou vôňou. Eukalyptový esenciálny olej má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti. Aké je jeho využitie?