Bolesť kĺbov a svalov nielen na nohách pri chôdzi

Problém týkajúci sa bolesti kĺbov a svalov už dávno netrápi len seniorov. Veková hranica ľudí sa znížila už k tridsiatemu roku života.

Bolesť kĺbov a svalov u mladého človeka

Príčin pritom môže byť hneď niekoľko. Práve ich zistenie je najpodstatnejším krokom pre dosiahnutie účinnej liečby. Bolesť totiž nie je choroba, ale len symptóm.

Účinné a overené krémy proti bolesti

Bolesť kĺbov a svalov príčiny vzniku

Smerodajné je i to, či bolesť pretrváva v jednom kĺbe alebo sa objavuje súčasne vo viacerých kĺboch, ako aj to, či putuje z jedného miesta na druhé alebo niekam vyžaruje. Rozdiel je tiež v tom, či je bolesť citeľná v pokoji alebo pri námahe. Doba jej trvania má taktiež hlavné slovo. Pri vírusových ochoreniach sú totiž bolesti kĺbov a svalov normálne, zmiznú pomerne rýchlo, zatiaľ čo tie infekčné si vyžadujú liečbu. Bolesť niekedy nastúpi nečakane, inokedy ide zase o dlhodobý prejav, ktorý môže vyústiť do chronických bolestí. Čo býva najčastejšími príčinami bolestí kĺbov a svalov?

 • vek súvisiaci s obmedzením pohybu a stuhnutosťou
 • nadváha a obezita – kĺby a chrupavky sa opotrebovávajú rýchlejšie, chrbtica musí niesť zvýšenú záťaž
 • sedavé zamestnanie – pri práci takéhoto typu je nutné vyhradiť si dostatok času aj na aktívny spôsob života
 • fyzické preťaženie – telo je vystavené záťaži, na ktorú nie je zvyknuté, môže k nemu dôjsť aj nepredvídaným pohybom
 • neurologické problémy (napríklad po úrazoch)
 • vplyvy a následky rôznych infekčných ochorení
 • obdobie tehotenstva – spôsobené hormonálnymi zmenami, zvýšením hmotnosti, nedostatkom minerálov a horčíka
 • dôsledok športových aktivít, napríklad poranenie vplyvom pádu
 • bolesť kĺbov a svalov sa môže v pokročilom štádiu spájať napríklad s lymskouboreliózou, reumatoidnou artritídou, artrózou alebo Dnou

Bolesť kĺbov v tehotenstve

Počas gravidity sa zvyšovanie hormónov podpisuje na viacerých zdravotných ťažkostiach. Okrem iného spôsobujú aj uvoľňovanie väzív a tkanív, ktoré slúžia ako spojovník kĺbov. Zvyšuje sa tiež telesná hmotnosť ženy, čo spôsobuje veľkú záťaž kĺbov a svalov. Zvyčajne sa mení i držanie tela a jeho ťažisko.

Bolesť chrbta počas tehotenstva

Neprirodzený záklon môže nadmerne zaťažovať chrbtové svaly, čo sa následne odzrkadlí ich bolesťou. Tá sa však u mnohých tehotných žien nevyhýba ani nohám či ramenám. Keďže užívanie liekov je v tomto prípade nevhodné, na zmiernenie pomôžu náhradné riešenia. Tie spočívajú napríklad v plávaní, cvičení na fitlopte či v použití gélu Ozonicon.

Bolesť kĺbov a svalov – lieky, náplasti, masti?

Bolesti kĺbov a svalov môžu v niektorých prípadoch výrazne znižovať kvalitu života. Nie vždy musí ísť o chronické bolesti. V závislosti od toho je odporúčaný aj typ liečby. Mnohí ľudia pred konvenčnou stále uprednostňujú alternatívnu. Prírodné látky a liečivé rastliny sú tak základom tzv. samoliečenia. Ak však ide o druhy reumatických ochorení, väčšinou si vyžadujú aj prítomnosť medikamentov. Vtedy je vhodná ich kombinácia s „doplnkovou terapiou“ po konzultovaní  s lekárom.

Ako výživový doplnok s protizápalovým účinkom sú vhodné napríklad tablety Boswellia Curcumin či Energy Skeletin.

Medzi najznámejšie masti, ktoré sa používajú pri bolestiach kĺbov a svalov, patrí ✅ Konská masť. Jej základnou zložkou je výťažok z rastliny pagaštan konský, no obohatená je aj o ďalšie látky pozitívne vplývajúce na pohybový aparát. Zmierňujú opuchy a zápaly, podporujú krvný obeh.

Ďalšie účinné a overené krémy proti bolesti

Kineziologické tejpovanie, zjednodušene povedané nalepovanie špeciálnych náplastí, taktiež pomôže pri ťažkostiach v oblasti svalstva, šliach, väziva a kĺbov. Využijú ho predovšetkým aktívni športovci. Na svaly je pri intenzívnej bolesti vhodná aj fyzioterapia, v niektorých prípadoch hydroterapia.

Na bolesť kĺbov a svalov aj prírodnými receptami

 • Nielen pitie citrónovej šťavy s vodou má pre telo blahodarné účinky. Aj kôra citrónovníka vám v boji proti bolesti kĺbov a svalov dokáže pomôcť. Obsahuje totiž látky a vitamíny, ktoré pôsobia upokojujúco a protizápalovo. Veľmi jednoduchým receptom je postrúhanie kôry priamo na obväz, ktorým si obviažete postihnuté miesto na minimálne dve hodiny.
 • Môžete si však pripraviť aj účinnejší extrakt. Nastrúhajte citrónovú kôru, zalejte ju v pohári olivovým olejom, ten následne uzavrite a nechajte odstáť dva týždne. Natierajte každý večer pred spaním a kĺb zafixujte obväzom alebo gázou. Odstráňte ráno. Opakujte dovtedy, kým sa bolesť nestratí.

Citrónový extrakt proti bolesti kĺbov

 • Aj domáca masť na kĺby a svaly vám uľaví od bolesti. Štvrť šálky extra panenského kokosového oleja nalejte do misy. Pridajte dve lyžice nastrúhaného včelieho vosku a nechajte rozpustiť v mikrovlnnej rúre. Potom pridajte gáfor (polievkovú lyžicu alebo jedenásť guličiek) a opäť v mikrovlnke rozpustite. Do zmesi nakvapkajte sedem kvapiek arnikového oleja, deväť kvapiek esenciálneho mätového oleja a päť kvapiek silice z klinčeka. Premiešajte drevenou špajdľou, prelejte do sterilnej nádoby, nechajte vychladnúť a natierajte.
 • Medzi tzv. babské rady patria aj nechtíkové a žihľavové obklady.
 • Pridanie korenia kurkumy do jedál vďaka kurkumínu znižuje enzým, ktorý podnecuje zdroj bolesti.
 • Konzumovaním višní a čerešní zase dosiahnete výrazný protizápalový efekt.
 • Účinné prírodné liečivo je aj extrakt z harpagofytu plazivého, z vŕby bielej, ďumbiera lekárskeho alebo arniky horskej.


Publikované dňa: 02.05.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Milgamma N recenzia - zloženie, užívanie, skúsenosti a cena. Injekcie iba na predpis Milgamma N recenzia - zloženie, užívanie, skúsenosti a cena. Injekcie iba na predpis

Na rozdiel od látok ako ibuprofen či paracetamol totiž nepotláča bolesť, ale lieči priamo jej príčinu. V našom článku si o účinkoch Milgamma N prečítate všetko podstatné!

Animal Flex recenzia - účinky, užívanie, skúsenosti Animal Flex recenzia - účinky, užívanie, skúsenosti

Intenzívne posilňovanie, behanie či športovanie kladie na vaše telo nadmernú záťaž, ktorá sa môže  prejaviť v podobe bolestí kĺbov a väzív.   Jedným z najúčinnejších je výživových...

Condrosulf 400 mg voľnopredajný - recenzia a skúsenosti s prípravkom Condrosulf 400 mg voľnopredajný - recenzia a skúsenosti s prípravkom

Liek je určený na dlhodobú liečbu degeneratívnej choroby kĺbov – osteoartrózy. V našom dnešnom článku sa podrobne pozrieme na tento liek a povieme si o ňom niečo viac.