Bolesť kĺbov a svalov nielen na nohách pri chôdzi

Problém týkajúci sa bolesti kĺbov a svalov už dávno netrápi len seniorov. Veková hranica ľudí sa znížila už k tridsiatemu roku života.

Bolesť kĺbov a svalov u mladého človeka

Príčin pritom môže byť hneď niekoľko. Práve ich zistenie je najpodstatnejším krokom pre dosiahnutie účinnej liečby. Bolesť totiž nie je choroba, ale len symptóm.

Účinné a overené krémy proti bolesti

Bolesť kĺbov a svalov príčiny vzniku

Smerodajné je i to, či bolesť pretrváva v jednom kĺbe alebo sa objavuje súčasne vo viacerých kĺboch, ako aj to, či putuje z jedného miesta na druhé alebo niekam vyžaruje. Rozdiel je tiež v tom, či je bolesť citeľná v pokoji alebo pri námahe. Doba jej trvania má taktiež hlavné slovo. Pri vírusových ochoreniach sú totiž bolesti kĺbov a svalov normálne, zmiznú pomerne rýchlo, zatiaľ čo tie infekčné si vyžadujú liečbu. Bolesť niekedy nastúpi nečakane, inokedy ide zase o dlhodobý prejav, ktorý môže vyústiť do chronických bolestí. Čo býva najčastejšími príčinami bolestí kĺbov a svalov?

 • vek súvisiaci s obmedzením pohybu a stuhnutosťou
 • nadváha a obezita – kĺby a chrupavky sa opotrebovávajú rýchlejšie, chrbtica musí niesť zvýšenú záťaž
 • sedavé zamestnanie – pri práci takéhoto typu je nutné vyhradiť si dostatok času aj na aktívny spôsob života
 • fyzické preťaženie – telo je vystavené záťaži, na ktorú nie je zvyknuté, môže k nemu dôjsť aj nepredvídaným pohybom
 • neurologické problémy (napríklad po úrazoch)
 • vplyvy a následky rôznych infekčných ochorení
 • obdobie tehotenstva – spôsobené hormonálnymi zmenami, zvýšením hmotnosti, nedostatkom minerálov a horčíka
 • dôsledok športových aktivít, napríklad poranenie vplyvom pádu
 • bolesť kĺbov a svalov sa môže v pokročilom štádiu spájať napríklad s lymskouboreliózou, reumatoidnou artritídou, artrózou alebo Dnou

Bolesť kĺbov v tehotenstve

Počas gravidity sa zvyšovanie hormónov podpisuje na viacerých zdravotných ťažkostiach. Okrem iného spôsobujú aj uvoľňovanie väzív a tkanív, ktoré slúžia ako spojovník kĺbov. Zvyšuje sa tiež telesná hmotnosť ženy, čo spôsobuje veľkú záťaž kĺbov a svalov. Zvyčajne sa mení i držanie tela a jeho ťažisko.

Bolesť chrbta počas tehotenstva

Neprirodzený záklon môže nadmerne zaťažovať chrbtové svaly, čo sa následne odzrkadlí ich bolesťou. Tá sa však u mnohých tehotných žien nevyhýba ani nohám či ramenám. Keďže užívanie liekov je v tomto prípade nevhodné, na zmiernenie pomôžu náhradné riešenia. Tie spočívajú napríklad v plávaní, cvičení na fitlopte či v použití gélu Ozonicon.

Bolesť kĺbov a svalov – lieky, náplasti, masti?

Bolesti kĺbov a svalov môžu v niektorých prípadoch výrazne znižovať kvalitu života. Nie vždy musí ísť o chronické bolesti. V závislosti od toho je odporúčaný aj typ liečby. Mnohí ľudia pred konvenčnou stále uprednostňujú alternatívnu. Prírodné látky a liečivé rastliny sú tak základom tzv. samoliečenia. Ak však ide o druhy reumatických ochorení, väčšinou si vyžadujú aj prítomnosť medikamentov. Vtedy je vhodná ich kombinácia s „doplnkovou terapiou“ po konzultovaní  s lekárom.

Ako výživový doplnok s protizápalovým účinkom sú vhodné napríklad tablety Boswellia Curcumin či Energy Skeletin.

Medzi najznámejšie masti, ktoré sa používajú pri bolestiach kĺbov a svalov, patrí ✅ Konská masť. Jej základnou zložkou je výťažok z rastliny pagaštan konský, no obohatená je aj o ďalšie látky pozitívne vplývajúce na pohybový aparát. Zmierňujú opuchy a zápaly, podporujú krvný obeh.

Ďalšie účinné a overené krémy proti bolesti

Kineziologické tejpovanie, zjednodušene povedané nalepovanie špeciálnych náplastí, taktiež pomôže pri ťažkostiach v oblasti svalstva, šliach, väziva a kĺbov. Využijú ho predovšetkým aktívni športovci. Na svaly je pri intenzívnej bolesti vhodná aj fyzioterapia, v niektorých prípadoch hydroterapia.

Na bolesť kĺbov a svalov aj prírodnými receptami

 • Nielen pitie citrónovej šťavy s vodou má pre telo blahodarné účinky. Aj kôra citrónovníka vám v boji proti bolesti kĺbov a svalov dokáže pomôcť. Obsahuje totiž látky a vitamíny, ktoré pôsobia upokojujúco a protizápalovo. Veľmi jednoduchým receptom je postrúhanie kôry priamo na obväz, ktorým si obviažete postihnuté miesto na minimálne dve hodiny.
 • Môžete si však pripraviť aj účinnejší extrakt. Nastrúhajte citrónovú kôru, zalejte ju v pohári olivovým olejom, ten následne uzavrite a nechajte odstáť dva týždne. Natierajte každý večer pred spaním a kĺb zafixujte obväzom alebo gázou. Odstráňte ráno. Opakujte dovtedy, kým sa bolesť nestratí.

Citrónový extrakt proti bolesti kĺbov

 • Aj domáca masť na kĺby a svaly vám uľaví od bolesti. Štvrť šálky extra panenského kokosového oleja nalejte do misy. Pridajte dve lyžice nastrúhaného včelieho vosku a nechajte rozpustiť v mikrovlnnej rúre. Potom pridajte gáfor (polievkovú lyžicu alebo jedenásť guličiek) a opäť v mikrovlnke rozpustite. Do zmesi nakvapkajte sedem kvapiek arnikového oleja, deväť kvapiek esenciálneho mätového oleja a päť kvapiek silice z klinčeka. Premiešajte drevenou špajdľou, prelejte do sterilnej nádoby, nechajte vychladnúť a natierajte.
 • Medzi tzv. babské rady patria aj nechtíkové a žihľavové obklady.
 • Pridanie korenia kurkumy do jedál vďaka kurkumínu znižuje enzým, ktorý podnecuje zdroj bolesti.
 • Konzumovaním višní a čerešní zase dosiahnete výrazný protizápalový efekt.
 • Účinné prírodné liečivo je aj extrakt z harpagofytu plazivého, z vŕby bielej, ďumbiera lekárskeho alebo arniky horskej.

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

KetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenziaKetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenzia

Doplňte bielkovinovú alebo ultra nízkosacharidovú diétu aj špeciálnou starostlivosťou o pokožku. Doprajte jej kvalitnú dávku kolagénu, začnite užívať KetoDiet Collagen Plus a zredukujete...

Zerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺbyZerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺby

Bolesťami, zápalmi a ochoreniami kĺbov a kostí sú ohrození hlavne seniori, športovci a ľudia s obezitou. Práve tí by nemali zanedbávať pravidelnú a kvalitnú kĺbovú výživu akou je Zerex...

Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnikOsteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Keď počujete slovo osteoporóza, pravdepodobne si ihneď predstavíte zlomeninu kosti vplyvom jej rednutia. Prezradíme vám, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho symptómy, čo vás čaká, ak...