Bolesť kĺbov a svalov nielen na nohách pri chôdzi

Problém týkajúci sa bolesti kĺbov a svalov už dávno netrápi len seniorov. Veková hranica ľudí sa znížila už k tridsiatemu roku života.

Bolesť kĺbov a svalov u mladého človeka

Príčin pritom môže byť hneď niekoľko. Práve ich zistenie je najpodstatnejším krokom pre dosiahnutie účinnej liečby. Bolesť totiž nie je choroba, ale len symptóm.

Účinné a overené krémy proti bolesti

Bolesť kĺbov a svalov príčiny vzniku

Smerodajné je i to, či bolesť pretrváva v jednom kĺbe alebo sa objavuje súčasne vo viacerých kĺboch, ako aj to, či putuje z jedného miesta na druhé alebo niekam vyžaruje. Rozdiel je tiež v tom, či je bolesť citeľná v pokoji alebo pri námahe. Doba jej trvania má taktiež hlavné slovo. Pri vírusových ochoreniach sú totiž bolesti kĺbov a svalov normálne, zmiznú pomerne rýchlo, zatiaľ čo tie infekčné si vyžadujú liečbu. Bolesť niekedy nastúpi nečakane, inokedy ide zase o dlhodobý prejav, ktorý môže vyústiť do chronických bolestí. Čo býva najčastejšími príčinami bolestí kĺbov a svalov?

 • vek súvisiaci s obmedzením pohybu a stuhnutosťou
 • nadváha a obezita – kĺby a chrupavky sa opotrebovávajú rýchlejšie, chrbtica musí niesť zvýšenú záťaž
 • sedavé zamestnanie – pri práci takéhoto typu je nutné vyhradiť si dostatok času aj na aktívny spôsob života
 • fyzické preťaženie – telo je vystavené záťaži, na ktorú nie je zvyknuté, môže k nemu dôjsť aj nepredvídaným pohybom
 • neurologické problémy (napríklad po úrazoch)
 • vplyvy a následky rôznych infekčných ochorení
 • obdobie tehotenstva – spôsobené hormonálnymi zmenami, zvýšením hmotnosti, nedostatkom minerálov a horčíka
 • dôsledok športových aktivít, napríklad poranenie vplyvom pádu
 • bolesť kĺbov a svalov sa môže v pokročilom štádiu spájať napríklad s lymskouboreliózou, reumatoidnou artritídou, artrózou alebo Dnou

Bolesť kĺbov v tehotenstve

Počas gravidity sa zvyšovanie hormónov podpisuje na viacerých zdravotných ťažkostiach. Okrem iného spôsobujú aj uvoľňovanie väzív a tkanív, ktoré slúžia ako spojovník kĺbov. Zvyšuje sa tiež telesná hmotnosť ženy, čo spôsobuje veľkú záťaž kĺbov a svalov. Zvyčajne sa mení i držanie tela a jeho ťažisko.

Bolesť chrbta počas tehotenstva

Neprirodzený záklon môže nadmerne zaťažovať chrbtové svaly, čo sa následne odzrkadlí ich bolesťou. Tá sa však u mnohých tehotných žien nevyhýba ani nohám či ramenám. Keďže užívanie liekov je v tomto prípade nevhodné, na zmiernenie pomôžu náhradné riešenia. Tie spočívajú napríklad v plávaní, cvičení na fitlopte či v použití gélu Ozonicon.

Bolesť kĺbov a svalov – lieky, náplasti, masti?

Bolesti kĺbov a svalov môžu v niektorých prípadoch výrazne znižovať kvalitu života. Nie vždy musí ísť o chronické bolesti. V závislosti od toho je odporúčaný aj typ liečby. Mnohí ľudia pred konvenčnou stále uprednostňujú alternatívnu. Prírodné látky a liečivé rastliny sú tak základom tzv. samoliečenia. Ak však ide o druhy reumatických ochorení, väčšinou si vyžadujú aj prítomnosť medikamentov. Vtedy je vhodná ich kombinácia s „doplnkovou terapiou“ po konzultovaní  s lekárom.

Ako výživový doplnok s protizápalovým účinkom sú vhodné napríklad tablety Boswellia Curcumin či Energy Skeletin.

Medzi najznámejšie masti, ktoré sa používajú pri bolestiach kĺbov a svalov, patrí ✅ Konská masť. Jej základnou zložkou je výťažok z rastliny pagaštan konský, no obohatená je aj o ďalšie látky pozitívne vplývajúce na pohybový aparát. Zmierňujú opuchy a zápaly, podporujú krvný obeh.

Ďalšie účinné a overené krémy proti bolesti

Kineziologické tejpovanie, zjednodušene povedané nalepovanie špeciálnych náplastí, taktiež pomôže pri ťažkostiach v oblasti svalstva, šliach, väziva a kĺbov. Využijú ho predovšetkým aktívni športovci. Na svaly je pri intenzívnej bolesti vhodná aj fyzioterapia, v niektorých prípadoch hydroterapia.

Na bolesť kĺbov a svalov aj prírodnými receptami

 • Nielen pitie citrónovej šťavy s vodou má pre telo blahodarné účinky. Aj kôra citrónovníka vám v boji proti bolesti kĺbov a svalov dokáže pomôcť. Obsahuje totiž látky a vitamíny, ktoré pôsobia upokojujúco a protizápalovo. Veľmi jednoduchým receptom je postrúhanie kôry priamo na obväz, ktorým si obviažete postihnuté miesto na minimálne dve hodiny.
 • Môžete si však pripraviť aj účinnejší extrakt. Nastrúhajte citrónovú kôru, zalejte ju v pohári olivovým olejom, ten následne uzavrite a nechajte odstáť dva týždne. Natierajte každý večer pred spaním a kĺb zafixujte obväzom alebo gázou. Odstráňte ráno. Opakujte dovtedy, kým sa bolesť nestratí.

Citrónový extrakt proti bolesti kĺbov

 • Aj domáca masť na kĺby a svaly vám uľaví od bolesti. Štvrť šálky extra panenského kokosového oleja nalejte do misy. Pridajte dve lyžice nastrúhaného včelieho vosku a nechajte rozpustiť v mikrovlnnej rúre. Potom pridajte gáfor (polievkovú lyžicu alebo jedenásť guličiek) a opäť v mikrovlnke rozpustite. Do zmesi nakvapkajte sedem kvapiek arnikového oleja, deväť kvapiek esenciálneho mätového oleja a päť kvapiek silice z klinčeka. Premiešajte drevenou špajdľou, prelejte do sterilnej nádoby, nechajte vychladnúť a natierajte.
 • Medzi tzv. babské rady patria aj nechtíkové a žihľavové obklady.
 • Pridanie korenia kurkumy do jedál vďaka kurkumínu znižuje enzým, ktorý podnecuje zdroj bolesti.
 • Konzumovaním višní a čerešní zase dosiahnete výrazný protizápalový efekt.
 • Účinné prírodné liečivo je aj extrakt z harpagofytu plazivého, z vŕby bielej, ďumbiera lekárskeho alebo arniky horskej.

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?

Prečo je MSM prášok taký populárny? Na čo všetko sa používa? Pozreli sme sa na jeho zloženie, účinky, dávkovanie i cenu.

Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?

Kolagén je nevyhnutnou zložkou nášho organizmu, keďže tvorí až 30 % zo všetkých bielkovín. Aby však bola jeho konzumácia skutočne efektívna, telu musíte dodať i ďalšie dôležité živiny.

KetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenziaKetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenzia

Doplňte bielkovinovú alebo ultra nízkosacharidovú diétu aj špeciálnou starostlivosťou o pokožku. Doprajte jej kvalitnú dávku kolagénu, začnite užívať KetoDiet Collagen Plus a zredukujete...