Čo na bolesť hlavy? Lieky, bylinky, ale aj magnézium

Život je rýchly a stresujúci a "bežná" bolesť hlavy je niekedy prehliadaná alebo maskovaná pomocou liečiva proti bolesti, akým je aspirín (ktorý, obzvlášť keď sa používa nadmerne, môže niekedy spôsobiť vážne zdravotné problémy).

Bolesť hlavy je symptóm zdravotného problému

Bolesť hlavy je dobrým indikátorom toho, že vášmu telu niečo chýba - možno budete potrebovať nájsť si viac času na relax a odpočinok, zlepšiť svoj pitný režim alebo zmeniť spôsob, akým budete jesť. Môžete mať nedostatok vitamínov alebo živín alebo citlivosť na určité potraviny, ktorá môže spôsobiť tento problém. Bolesti hlavy môžu byť vyvolané stresom, únavou, alergiami, ťažkosťami s očami, zlým držaním tela, alkoholom alebo drogami, nízkou hladinou cukru v krvi, hormónmi, zápchami a výživovými nedostatkami.

Vaše telo hovorí, že niečo sa musí zmeniť, takže začnite venovať pozornosť týmto signálom. Možno hľadáte spôsob, ako sa zbaviť bolestí hlavy! Ak chcete nájsť úľavu od bolesti hlavy, čítajte ďalej a dozviete sa, aké lieky, bylinky, vitamíny, cvičenie, zmena stravovacích návykov a ďalšie opatrenia vám pomôžu prirodzeným a zdravým spôsobom.

Obľúbené prípravky na bolesť hlavy

Typy bolesti hlavy

Hoci existuje 150 rôznych typov bolesti hlavy, existujú štyri základné typy, ktoré sú najbežnejšie. Ide o:

 • Tenzné bolesti hlavy: Toto je najbežnejší typ bolesti hlavy medzi dospelými a tínejdžermi. Tenzné bolesti hlavy sú tiež známe ako stresom vyvolané bolesti hlavy, chronické bolesti hlavy alebo chronické non-progresívne bolesti hlavy. Spôsobujúc miernu až stredne ťažkú chronickú bolesť, v priebehu času prichádzajú a zasa odchádzajú.
 • Klastrové bolesti hlavy: Tieto bolesti hlavy sú najťažšie, ale našťastie nebývajú časté. Bolesť je intenzívna a môže sa pociťovať ako pichavé bolesti za očami. Klastrové bolesti hlavy sa vyskytujú v skupinách v priebehu niekoľkých týždňov až niekoľkých mesiacov. Môžu sa na niekoľko mesiacov alebo rokov stratiť, ale potom sa vrátia.
 • Sínusové bolesti hlavy: Zapálené prinosové dutiny môžu spôsobiť bolesti v oblasti tváre, čela a oblasti okolo nosa. Zvyčajne sa vyskytujú aj iné príznaky sinusitídy (zápalu prinosových dutín), ako napríklad nádcha, horúčka, tlak či zaľahnutie v ušiach a opuch tváre.
 • MigrénaMigréna môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní a zvyčajne sa vyskytuje jedenkrát alebo viackrát mesačne. Ľudia zvyčajne pociťujú aj iné príznaky ako len bolesti hlavy: citlivosť na svetlo, hluk alebo vôňu; nevoľnosť alebo zvracanie; strata chuti do jedla; bolesti brucha. Dieťa, ktoré zažíva migrénovú bolesť hlavy, môže zblednúť, pociťovať závraty, mať rozmazané videnie, horúčku a žalúdočnú nevoľnosť.

Bolesť hlavy u detí

Zmiešaný syndróm bolesti hlavy: Tento typ bolesti hlavy je tiež známy ako transformovaná bolesť hlavy a zahŕňa symptómy migrény aj bolesti hlavy. Zmiešané bolesti hlavy mávajú dospelí aj deti.

Príčiny a rizikové faktory bolesti hlavy

Možno vás zaujíma, čo spôsobuje bolesti hlavy. Vo všeobecnosti sa bolesti hlavy vyskytujú v dôsledku kombinácie nervových signálov odoslaných z ciev a svalov v hlave. To, čo tieto signály "zapína", je stále neznáme. Spúšťače bolesti hlavy môžu zahŕňať:

 • Choroby, ako sú infekcie prinosových dutín, nachladnutie, horúčka alebo infekcia v krku
 • Stres
 • Problémy so zrakom
 • Environmentálne príčiny, ako napríklad tabakový dym, zápach z chemických látok alebo parfumov
 • Dedičnosť - bolesti hlavy majú tendenciu prebiehať v rodinách, najmä migréna
 • Potravinové alergie
 • Hormonálna nerovnováha
 • Vitamínová alebo minerálna deficiencia
 • Aspartám (= obsahujú ho napríklad žuvačky bez cukru)

Aké lieky môžete užiť na odstránenie bolestí hlavy?

Máte na výber buď z voľnopredajných liekov na bolesti hlavy, alebo môžete navštíviť svojho lekára, ktorý vám môže predpísať aj lieky na recept. V prvom rade si však treba uvedomiť, že lieky len maskujú základný problém a neriešia príčinu vašich bolestí hlavy. Ak trpíte skôr tenznými bolesťami hlavy, ktorých najčastejšou príčinou býva prepracovanosť alebo stres, skúste radšej siahnuť po prírodných prostriedkoch a naučiť sa správne relaxačné techniky. Niekedy však ani samotní lekári nevedia určiť príčinu bolestí hlavy, najmä pokiaľ ide o migrénu a klastrové bolesti hlavy. O ľudskom mozgu sa vie stále veľmi málo a neurológia je zatiaľ takpovediac v plienkach. V týchto prípadoch je dobré siahnuť aj po liekoch z lekárne. Na ľahké a stredne ťažké bolesti hlavy vám budú stačiť tieto lieky, ktoré obsahujú nasledovné účinné látky:

 • kyselina acetylsalycilová,
 • ibuprofen.

Na silnejšie bolesti hlavy odporúčame poradiť sa s lekárom a dať si predpísať liek, ktorého účinná látka je:

 • metamizol.

Vo všetkých prípadoch ide vlastne o lieky, ktoré sú účinné aj na iné druhy bolestí, nielen bolesti hlavy. Keď je to však nevyhnutné, vedia spraviť trpiacemu pacientovi dobrú službu.

Prírodné prostriedky na bolesti hlavy

Čo môžete urobiť pre to, aby ste sa zbavili bolesti hlavy? Našťastie existuje niekoľko prírodných liekov, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa bolestí hlavy aj bez chémie. Skúste niektoré z týchto prirodzených spôsobov boja proti bolestiam hlavy.

Horčík

Horčík je jedným z najúspešnejších liekov na bolesti hlavy, predovšetkým preto, že je oveľa bezpečnejší ako užívanie liekov proti bolesti. Ľudia, ktorí trpia vážnymi bolesťami hlavy, ako sú migrény, majú často nízke hladiny horčíka a niekoľko štúdií naznačuje, že horčík môže znížiť frekvenciu migrénových záchvatov u ľudí s nízkymi hladinami magnézia.

Na deficit horčíka sú náchylní ľudia s cukrovkou, srdcovými chorobami, alkoholizmom, ako aj pacienti užívajúci diuretiká na zníženie krvného tlaku. Horčík môže zabrániť vlne mozgovej signalizácie, ktorá vyvoláva vizuálne a zmyslové zmeny, ktoré sú bežné pri bolestiach hlavy, najmä pri migréne. Horčík môže blokovať chemické látky prenášajúce bolesť v mozgu.

Užívanie 200 až 600 mg horčíka denne môže znížiť frekvenciu záchvatov bolestí hlavy. Prípravky s horčíkom sú široko dostupné, extrémne bezpečné a lacné. Horčík môžu užívať aj tehotné ženy.

Najčastejším vedľajším účinkom horčíka je hnačka, ale zníženie dávky alebo zníženie frekvencie dávkovania môže vylúčiť tento problém. Ak chcete zvýšiť denný príjem horčíka, jedzte viac vlákniny. Výbornými zdrojmi horčíka sú fazuľa, celozrnné výrobky, semená, orechy a zelenina ako brokolica, kapusta či špenát. Mliečne výrobky, mäso, čokoláda a káva tiež obsahujú slušné množstvo horčíka.

Magnézium Galvex

Mätový olej a levanduľový olej

Upokojujúce a znecitlivejúce efekty mäty piepornej a levanduľového oleja z nich robia dokonalé nástroje na úľavu od bolesti hlavy. Olej získaný zo silice mäty piepornej vytvára dlhodobý chladiaci účinok na pokožku. Výskum ukazuje, že olej z mäty piepornej stimuluje výrazné zvýšenie prietoku krvi do čelovej oblasti a upokojuje svalové kŕče. Jedna štúdia ukázala, že olej z mäty piepornej v kombinácii s etanolom znižuje náchylnosť hlavy na bolesti.

✅ Levanduľový olej sa bežne používa ako stabilizátor nálady a prírodné sedatívum. Výskum ukázal, že používanie levanduľového oleja je bezpečné a účinné riešenie na liečbu migrenóznych bolestí hlavy.

Jedna štúdia uskutočnená v roku 2012 merala výsledky inhalácie levanduľového oleja počas 15 minút. 47 účastníkov bolo požiadaných o zaznamenávanie účinkov každú pol hodinu počas dvoch hodín. Zo 129 záchvatov bolestí hlavy 92 reagovalo pozitívne na levanduľový olejový liek.

Oba tieto éterické oleje sú naozaj efektívne lieky proti bolestiam hlavy, takže využite ich výhody tým, že do rúk vložíte pár kvapiek mätového alebo levanduľového oleja a potom si touto vonnou esenciou potierajte čelo, spánky a zadnú časť krku. Ak je pre vás aróma prisilná, alebo ak je mäta príliš chladivá, zrieďte ju zmiešaním esenciálnych olejov s mandľovým, hroznovým alebo kokosovým olejom. Pridaním kokosového oleja môžete využiť jeho úžasné prínosy pre zdravie - vyrovnávanie hormonálen disbalancie, hydratácia pokožky a zníženie tvorby vrások.

Manuálna terapia u dobrého chiropraktika

Jednou z najväčších výhod chiropraktickej starostlivosti je, že je to bez liekov a bez chirurgického zákroku. Niekoľko klinických štúdií naznačuje, že manipulácia s chrbticou môže pomôcť pri liečbe bolestí hlavy. V jednej takejto štúdii hlásilo 22 percent tých, ktorí absolvovali chiropraktickú manipuláciu, viac ako 90 percentné zníženie bolesti hlavy; zatiaľ čo 49% hlásilo, že intenzita bolesti hlavy bola významne znížená po chiropraktickej liečbe.

Rôzne chiropraktické techniky alebo manipulácia s chrbticou pomáhajú zmierniť stres vášho organizmu. Štúdie naznačujú, že chiropraktická manipulácia pomáha najmä pri tenzných a migrenóznych bolestiach hlavy.

Strečing a cvičenie

Ak zostávate v jednej pozícii dlhšiu dobu, napríklad sedíte pri stole za počítačom, môže to viesť k napätiu tela a vytvárať príznaky bolesti hlavy. Platí, že akákoľvek jednostranná pozícia, pri ktorej málo hýbete s krkom, vedie k veľkým tenzným bolestiam hlavy.

Jednoduchý spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je urobiť si prestávku každých 30 - 60 minút - natiahnuť sa a pohýbať hlavou do kruhu. Tým sa uvoľní napätie krčných svalov a môžete sa tak vyhnúť bolestiam hlavy.

Cvičenie jógy proti bolestiam hlavy

Cvičiť jogu je skvelý spôsob, ako zmierniť napätie. Joga čistí vašu myseľ a uvoľňuje vaše svaly - zlepšuje dýchanie, vitalitu a svalovú silu a je skvelá pre obehový systém. Ak máte pocit, že na vás prichádza bolesť hlavy, skúste niekoľko jogových cvičení na krk. Vhodné cviky sú dnes ľahko dohľadateľné na internete. Výborný je aj nácvik relaxačných a meditačných techník, ktoré pomáhajú uvoľniť psychické napätie. Nechajte sa viesť buď skúseným odborníkom na meditácie, alebo navštívte psychológa, ktorý vás môže naviesť na tie správne relaxačné techniky, ktoré budú pre vás fungovať.

Vitamíny B-komplexu

Mnoho vitamínov skupiny B sa podieľa na tvorbe neurotransmiterov a hormónov, ako je napríklad serotonín, ktorého môže byť v organizme nedostatok u ľudí trpiacich migrénami. Dnes väčšina ľudí trpí nedostakom vitamínov zo skupiny B a to spôsobuje únavu, zníženie funkcie nadobličiek, hmlisté myslenie a príznaky bolesti hlavy.

✅ Obyčajný B-komplex z lekárne obsahuje skupinu ôsmich vitamínov rozpustných vo vode: tiamín, riboflavín, niacín, vitamín B6, folát, vitamín B12, biotín a kyselinu pantoténovú. Spolu tieto vitamíny prospievajú mozgovým bunkám, celkovej imunite a udržiavajú fit aj srdcovo-cievny systém. Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode, takže predávkovanie je prakticky nemožné. Čo organizmus nezužitkuje, vylúčite močom.

Štúdie ukazujú, že zatiaľ čo vitamín B2 môže znížiť frekvenciu a trvanie migrény, vitamín B3 upokojuje vaskulárne bolesti hlavy tým, že rozširuje krvné cievy a umožnuje tak zvýšený prietok krvi. Skúste užívať jednu tabletu B komplexu denne, a okrem úľavy od bolesti hlavy získate aj iné zdravotné benefity.

Obľúbené prípravky na bolesť hlavy

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamín b

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.