Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

 Zdroj foto: Getty images.

Bolesť v oblasti hrudníka je častou príčinou vyhľadania odbornej pomoci. Je príznakom vážnych i neškodných zdravotných problémov a nemala by byť podceňovaná. Aké sú časté príčiny bolesti hrudníka? Kedy je vhodné vyhľadať lekára?

Bolesť v hrudníku signalizuje rôzne poruchy a ochorenia nielen srdcovo-cievneho systému. Do hrudníka môže byť taktiež prenášaná bolesť respiračnej, pohybovej i tráviacej sústavy. Je potrebné rozpoznať závažnosť a charakter bolesti. Etiológia vzniku bolesti hrudníka, diagnostika, pomoc a mnoho zaujímavých informácií sa dočítate v článku.

Bolesť v oblasti hrudníka (torakalgia)

Bolesť hrudníka je odborne nazývaná torakalgia. Thorax je po latinky nazývaný hrudník a algia znamená v preklade bolesť.

Bolesť v hrudníku môžu spôsobiť choroby srdca, pľúc, pažeráka, zlomeniny rebier, poškodenie nervov či narušenie svalovej sústavy a mnohé iné faktory. Niektoré z týchto chorôb môžu byť závažné a ohroziť život, iné zase závažné nie sú a môžu samé vymiznúť.

Ak jedinec cíti bolesť na hrudníku a nevie čo daný stav spôsobilo, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Bolesť v hrudníku je možné pociťovať vľavo, vpravo, na srdci, rebrách, pod krkom až po začiatok brucha. Bolesť môže byť prenášaná do oblasti krčno-hrudnej chrbtice, lopatiek i ramien.

Bolesť je podľa charakteru delená na ostrú, tupú, pichľavú a zvieravú. 

Aké sú časté príčiny bolesti hrudníka?

Ochorenia srdcovocievnej sústavy

Angina pectoris je pojem, ktorý označuje nedostatočné prekrvenie srdca. Pre správnu činnosť srdcového svalu je potrebné dostatočné zásobenie krvou. Pri ateroskleróze sa cievy zužujú v dôsledku upchávania tukom a  zhoršujú prísun krvi. To sa následne prejaví zvieravou bolesťou v hrudi.

Ischémia srdca môže byť okrem bolesti prevádzaná nevoľnosťou, úzkosťou, plošnou bolesťou vyžarujúcou do krku, lopatky či hornej končatiny.

Srdcový infarkt (infarkt myokardu) patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia na Slovensku. Dochádza k nemu v prípade, že sa cievy upchajú úplne. Časť srdcového svalu následne nedostáva žiadnu krv, čo spôsobuje závažnú život-ohrozujúcu poruchu funkcie.

Ďalej je v rámci hrudných bolestí je možná perikartitída, a teda zápal srdcových obalov. Prítomná je pálčivá bolesť pri srdci a na hrudníku.

V rámci akútnych stavov je možné poškodenie aorty. Jedná sa o hlavnú cievu srdca, ktorej narušenie sa prejaví akútnou trhavou bolesťou. Tá sa môže šíriť po celom hrudníku až do chrbta či krku. Jedná sa opäť o závažný stav.

 

 

 

Zdroj foto: Getty images.

Ochorenia respiračnej sústavy

Choroby pľúc často krát vedú k bolesti hrudníka. V prípade zápalu pľúc (pneumónia), priedušiek, priedušnice či zápalu obalu pohrudnice (pleuritídy), sa bolesť vyskytuje najmä pri hlbokom dýchaní či kašlaní. Bolesť je pichavá a pomerne dobre ohraničená pod hrudnou kosťou. Ochorenie je najmä dôsledkom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie.

V rámci akútnych závažnejších bolestí hrudníka je možné spomenúť pľúcnu embóliu alebo pneumotorax (prienik vzduchu do pľúcnej dutiny). Pľúcna embólia je vážny stav, pri ktorom dochádza k upchatiu  pľúcnej artérie alebo jej vetiev. Príznakom sú ťažkosti s dýchaním, kašeľ, bolesť na hrudníku, zrýchlené dýchanie, pokles krvného tlaku až cirkulačný šok.

 Zdravé pľúca (čisté alveoly a bronchioly) a pneumónia (zápal pľúc, zapálené alveoly a bronchioly s tekutinou/hnisom).

 

Zdroj foto: Getty images.

Ochorenia tráviacej sústavy

V rámci gastrointestinálnej sústavy je s bolesťou dolného hrudníka spojená refluxná ezofagitída. Toto ochorenie sa objavuje v dôsledku poruchy pažerákového zvierača, pričom sa jedlo a kyselina chlorovodíková zo žalúdka dostáva hore do pažeráka. Kyslý reflux spôsobuje pálenie záhy, ktoré možno pociťovať až v oblasti hrudníku.

Reflux je charakteristický pálčivou bolesťou, ktorá sa zhoršuje po jedle, v polohe ležmo a pri zvýšenom strese.

Všeobecne pri gastrointestinálnych príčinách je bolesť lokalizovaná najmä v oblasti brucha a dolnej časti hrudnej kosti.

Pohybová sústava

Môže sa jednať o  bežné preťaženie svalového tkaniva, pričom jedinec cíti bolesť v priebehu daného svalu a jeho úponov. Bolesť hrudníka tak môže pochádzať zo svalov, mäkkých štruktúr a medzi-rebrových priestorov.

Svaly a iné mäkké štruktúry môže postihnúť preťaženie, natiahnutie, spazmus, trigger point (bolestivý stuhnutý bod svalového vlákna) i zápal.Svalovica“môže vyzerať pomerne dramaticky a natiahnutý/preťažený hrudný sval je tak možné pomýliť i s niečím závažnejším.

Kostrochondritída je zápal chrupaviek spájajúcich rebrá a hrudnú stenu. Ľudia zvyčajne pociťujú tlak na hrudnej stene, podobne ako pri natiahnutom svale. Postihnuté miesto je na pohmat citlivé a bolestivé.

Pri úraze v oblasti hrudníka sú prítomné intenzívne a pichavé bolesti. Pokiaľ je bolesť príliš silná a pohyb v danom segmente je ťažké vykonať, je vhodné navštíviť lekára a vylúčiť zlomeninu.

Veľký prsný sval a trigger point (iritačný bolestivý bod) v preťaženom/natiahnutom svalovom vlákne.

Zdroj foto: Getty images.

Psychické ochorenia a bolesť hrudníka

Zhoršená psychika a vypätý emočný stav môžu byť príčinou bolesti hrudníka. Príkladom je neuróza, depresia či úzkosť. Záchvaty paniky a úzkostné stavy majú tendenciu objaviť sa náhle pri akútnom zhoršení psychickej poruchy.

Okrem zvieravej bolesti a ťažkého pocitu hrudníku môžu príznaky zahŕňať búšenie srdca, zvýšené potenie, tras či nevoľnosť.

Pacienti s psychickým ochorením môžu daný stav rozpoznať, nakoľko je často sprevádzaný zhoršením duševného stavu. V inom prípade je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. 

Aká je diagnostika a liečba bolesti hrudníka?

Diagnostika bolesti na hrudníka je rôznorodá a závisí od charakteru bolesti a zdravotného stavu pacienta.

Pri silnej náhlej bolesti či úraze je vyhľadaná akútna lekárska starostlivosť. Naopak pri chronických miernych obtiažach začína diagnostika vo väčšine prípadov u všeobecného lekára a následne špecialistu (kardiológ, pneumológ..).

Vyšetrená by mala byť každá výraznejšia i opakovaná bolesť v hrudi. Konkrétny liečebný postup závisí od presnej diagnózy a príčiny vzniku bolesti.

Základné je vyšetrenie oblasti hrudníka pohmatom a posluchom. Bežné sú krvné testy pre zhodnotenie celkového krvného obrazu.

V rámci hrudníka je často indikované EKG (elektrokardiograf) pre meranie elektrickej aktivity a impulzov myokardu. Z prístrojových vyšetrení röntgen, CT (počítačová tomografia) či MRI (magnetická rezonancia).

Samotná liečba následne prebieha pod dohľadom príslušného lekára, ako je kardiológ, pneumológ a iní špecialisti.

Liečebné plány v závislosti na diagnóze zahŕňajú konzervatívnu terapiu, úpravu životosprávy (stravovanie, pohybová aktivita, návyky), medikamentóznu liečbu (farmakoterapia) a v niektorých prípadoch i chirurgickú liečbu (napr. koronárny bypass).

V rámci ohorení kardiovaskulárneho systému sa primárne jedná o farmakoterapiu na reguláciu krvného tlaku, beta-blokátory pri liečbe ischémie a iných srdcových ochorení.

V rámci ochorení dýchacej sústavy sa jedná najmä o medikamentóznu liečbu vo forme antibiotík, anti-virotík a protizápalových liekov na liečbu infekcií a zápalov dýchacích ciest. 

Kedy akútne vyhľadať lekársku pomoc?

Vyhľadanie okamžitej lekárskej pomoci je doporučené v prípade, ak má jedinec akútnu silnú bolesť v hrudníku. Prípadne ak bolesť vyráža do ramien, ľavej končatiny, krku, čeľuste či lopatiek. Ďalej ak má jedinec pocit nedostatku vzduchu či problém s dýchaním.

Vyhľadať pomoc je potrebné i v prípade ak bolesť hrudníka sprevádza zvýšené potenie, zmätenosť, zblednutie (v tvári), nevoľnosť či horúčka. Akútnym stavom je i vykašliavanie krvi a hlienu. 

Zavolajte sanitku (rýchlu pomoc) pri:

  • Náhla silná bolesť na hrudníku s podozrením na infarkt
  • Bolesť rozširujúca sa do ľavej končatiny, lopatky či krku
  • Bolesť hrudníku pri úraze či mechanickom poškodení
  • Náhla zmena srdcového rytmu (tepu)
  • Pocit nedostatku vzduchu a zhoršené dýchanie
  • Náhle zblednutie, zvýšené potenie a nevoľnosť

Symptómy srdcového infarktu (infarkt myokardu): Bolesť hrudníka, zmätenosť, bolesť vyžarujúca do ľavej paže, pocit nedostatku vzduchu, nevoľnosť a bolesť žalúdka, bledosť, studený pot, nepravidelný alebo pomalý srdečný tep.

Zdroj foto: Getty images.

 

 

Použité zdroje 

  • Solen - Diferenciální diagnostika bolestí na hrudi. Solen. MUDr. Jan Bajorek
  • Healthline - 10 Causes of Upper Back and Chest Pain. Healthline.  Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
  • Solen - Akútny infarkt myokardu: zásady aktuálneho manažmentu. Solen. František Kovář
  • KETTNER, Jiří a Josef KAUTZNER. Akutní kardiologie. 3., přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2021. ISBN 978-80-271-3096-2.

 Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.