Najlepší gainer na priberanie a objem? Mutant mass aj pre ženy

Nabrať na telesnej hmotnosti a budovať svalovú hmotu, to sú výsledky, ktoré ponúka pomerne veľké množstvo výživových doplnkov.

Výživový doplnok na nabratie hmoty - gainer

Ak sa v tejto súvislosti bavíme tiež o rýchlosti akou sa dá takýto výsledok dosiahnuť, vedú predovšetkým gainery (aj keď veľmi nezaostávajú ani proteínové suplementy).

Široký výber gainerov od najrenomovaneších výrobcov nájdete v ponuke eshopu protein.sk!

Čo je gainer? Aké je jeho zloženie?

Gainer je doplnok výživy, ktorý pomáha s rýchlym nárastom objemu a súčasne predstavuje kvalitný zdroj energie. Je to vďaka zloženiu, ktoré pozostáva z kombinácie sacharidov, bielkovín a tukov. V tomto pomere víťazia jednoznačne sacharidy (niektoré obsahujú až 80%), ktoré kvôli svojej prevahe bránia tomu, aby telo využilo ako zdroj energie bielkoviny (tie prenechajú výžive svalov) a fungujú ako spúšťač naberania hmotnosti.

Proteíny vystupujú v úlohe skvalitnenia svalovej hmoty, chránia svaly pred jej úbytkom a obnovujú svalové vlákna. Súčasťou zloženia sú tiež vitamíny, minerály, aminokyseliny, ktoré po intenzívnych tréningoch zabezpečia regeneráciu.

Posilňovanie v telocvični

Stretnete sa i s ďalšími doplnkovými látkami, ako napríklad kreatín, ktorý podporuje výkonnosť a výbušnú silu (vhodné napríklad pri vzpieraní). Gainer ako „naberač hmotnosti“ vyhľadávajú predovšetkým začínajúci športovci. Má však vysokú energetickú hodnotu, preto je dôležité uvedomiť si, že čo telo pri cvičení nevyužije, premietne do podoby podkožného tuku. Tento výživový preparát má práškovú formu, ktorú je potrebné rozpustiť vo vode alebo v mlieku. Núdza nie je o rôzne príchute.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie gainery

Pre koho je gainer určený? Je vhodný aj pre ženy?

Gainer sa odporúča užívať v dvoch prípadoch:

  • ak patríte k športovcom s veľmi vysokým energetickým výdajom (napríklad plavci, vytrvalostní bežci a pod.) a máte problém s naberaním hmotnosti
  • ak chcete nabrať hmotnosť čo najrýchlejšie, bez ohľadu na jej kvalitu (až neskôr prichádza na rad rysovanie)

Spomínanú kvalitu ovplyvňuje zloženie gaineru. Ten môže obsahovať jednoduché sacharidy, ako laktóza a glukóza. Vtedy síce váha stúpa, no ukladá sa najmä do tukov. Pokiaľ obsahuje komplexné sacharidy, zväčšujú sa svaly. Gainer môžu užívať i ženy, dokonca mladiství, keďže sa v testovaní preukázal ako bezpečný doplnok stravy.

Gainer je vhodný pre všetkých, ktorí majú rýchly metabolizmus a napriek značnému príjmu stravy majú problém s naberaním hmotnosti. Keďže cvičenie ešte viac podporí ich proces chudnutia, ide o začarovaný kruh, z ktorého často pomôžu vyjsť len výživové doplnky. Vtedy si vyberajte gainer s nižším obsahom bielkovín. Naopak, ak túžite po náraste svalovej hmoty, no vaše spaľovanie je pomalšie, siahnite radšej po proteíne.

Gainery na priberanie, ktoré jednoznačne odporúčame

Gainer na objem a dávkovanie – ako sa užíva?

Nutrične bohaté jedlá sú síce vhodným riešením pri naberaní objemu, avšak veľké množstvo stravy, ktoré by ste za deň museli skonzumovať na dosiahnutie požadovaného výsledku by ste reálne nedokázali prijať. Gainer vám doplní chýbajúce kalórie, stačí mať stanovený presný kalorický cieľ. Od toho sa totiž odvíja aj samotné užívanie. V prvom rade je potrebné si všímať odporúčania výrobcu na obale suplememtu a nutričné hodnoty.

Ideálne bude, ak nezačnete ihneď s maximálnym možným dávkovaním (tri dávky denne).

Dávkovanie a užívanie gaineru

Prvý týždeň zvoľte polovičné dávky, až následne ich začnite zvyšovať. Zvyčajne hovoríme o jednej dávke za deň v začiatkoch, dvoch dávkach po cca týždni (dve sú pre mnohých ideál). Gainer berte v plnej dávke ihneď po cvičení. Avšak pozor, pripravený nápoj konzumujte postupne, v pokoji, cca do tridsiatich minúť po tréningu. Nezabudnite, že by mal obsahovať aspoň 30 g bielkovín.

Gainer môžete užívať tiež ráno, najlepšie medzi raňajkami a obedom. Pred spaním sa odporúča v prípade, že ste v naozaj veľkej „objemovke“. Gainer môžete brať i v dni, kedy práve nemáte tréning. Niektorí vtedy odporúčajú dávku mierne upraviť, aby sa zbytočne netvorili tukové zásoby.

Gainer a vedľajšie účinky

Ak vám ide o masívny nárast svalovej hmoty za krátky čas, gainer je vhodný práve pre vás. Pri výbere nezabúdajte na typ postavy v kombinácii správneho cvičenia. Tak či onak ide o bezpečné výživové preparáty. Nie je nutné počítať s nežiaducimi účinkami, pretože nie sú potvrdené. Niektorí športovci však spomenuli možné ťažkosti s trávením. Opäť ide o individuálnu záležitosť, o množstvo prijatej dávky, intenzitu tréningu a ďalšie faktory.

Pokiaľ to preženiete s užívaním gaineru, jediné, čo sa vám môže stať je, že energiu, ktorú by inak telo využilo na rast a regeneráciu, uloží vo forme tuku. Jednoducho povedané priberiete. Je to výsledok, s ktorým treba pri užívaní počítať. Gainer je vhodný predovšetkým na objem a až po jeho dosiahnutí prichádza na rad skvalitnenie svalov a „rysovačka“.

Gainer alebo proteín? Napovie vám Sheldonova metóda

Základný rozdiel je v zložení. Zatiaľ čo u gainera dominujú sacharidy, proteín je, logicky, tvorený bielkovinami. Ak sa neviete rozhodnúť, či sú pre vás vhodnejšie výživové doplnky s vysokým obsahom sacharidov alebo bielkovín, mali by ste predovšetkým poznať aký „telesný typ“ ste. Zistiť to môžete pomocou tzv. Sheldonovej metódy (platí pre mužov).

Sheldonova metóda - telesný typ mužov

V rámci nej rozlišujeme nasledovné typy ľudí:

  • Ektomorf – človek, ktorý je chudej postavy a má rýchly metabolizmus. Napriek množstvu času strávenému cvičením a veľkému a pravidelnému príjmu kvalitných jedál, či dokonca niektorých výživových doplnkov, sa mu nedarí viditeľne pribrať. Ak sa to aj v menšej miere podarí, stačí pauza v cvičení a hmotnosť nadobudne pôvodné hodnoty. V tomto prípade je gainer tým správnym suplementom.
  • Endomorf – človek, ktorý má pomalý metabolizmus, ľahko a rýchlo priberie. Napriek tomu, že má jeho telo vyšší obsah tuku, svalovú hmotu nemá problém získať. Gainer sa však tento raz neodporúča práve kvôli spomínanému nárastu neželanej hmotnosti. Správnou voľbou je proteín.
  • Mezomorf – človek, ktorý tvorí akýsi stred medzi uvedenými typmi. Od prírody je jeho postava „svalnatá“, pričom budovanie svalovej hmoty, zvyšovanie telesnej hmotnosti alebo jej znižovanie, nepredstavuje žiadny problém. Výber výživového doplnku je ovplyvnený cieľom, ktorý chcete dosiahnuť. Vyhovujúce sú totiž obe podoby.

Gainer vs proteín

V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že dôležitú úlohu má i celková využiteľnosť látok v suplementoch. Pokiaľ chcete pribrať, prevaha sacharidov vám to umožní, pretože telo ich v podstate dokáže vstrebať v neobmedzenom množstve. Bielkoviny, čiže proteíny, sú však využiteľné len sčasti, približne dva gramy na kilogram vašej hmotnosti. Zaručia predovšetkým kvalitu svalovej hmoty.

Endomorf, ale aj mezomorf nimi dokážu navýšiť aj celkovú hmotnosť. Pozor, u ektomorfa by to trvalo veľmi dlho a výsledný efekt by sa buď nemusel dostaviť, alebo by nebol uspokojujúci. Navyše by išlo o zbytočne predražené riešenie.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: 100 % Kreatín monohydrát Gymbeam a jeho účinkyRecenzia: 100 % Kreatín monohydrát Gymbeam a jeho účinky

V tejto recenzii vám chcem priblížiť moju skúsenosť a čiastočne aj poznatky ohľadom 100 % Kreatín monohydrátu – GymBeam, s ktorým mám dlhodobú skúsenosť.

Recenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnostiRecenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnosti

V tejto recenzii sa vám pokúsim stručne popísať moju skúsenosť s viaczložkovým kreatínom – Crea7in od spoločnosti GymBeam. Ako sa mi tento komplexný doplnok výživy osvedčil?

Recenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovínRecenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovín

Whey BIO proteín z Decathlonu je chuťovo príjemný proteín pre príležitostných športovcov, ale aj ľudí, ktorí si potrebujú doplniť dennú dávku bielkovín. Prečítajte si našu dnešnú...