Recenzia: 100 % Kreatín monohydrát Gymbeam a jeho účinky

Ak už nejakú dobu cvičíte, možno aj k vám sa dostalo slovíčko kreatín. Ja som v počiatkoch svojho cvičenia registroval maximálne slovo proteín a všetko ostatné pre mňa bola španielska dedina. Kreatín je však jeden z najbežnejších doplnkov výživy u profesionálnych športovcov. Ani náhodou si ho nespájajte so zakázanými látkami alebo, nedajbože, steroidmi. Ide o detailne preskúmaný doplnok stravy, a to viem, pretože je súčasťou mojej výživy už niekoľko rokov. Koniec koncov o jeho účinkoch sú stovky štúdií.

V tejto recenzii vám chcem priblížiť moju skúsenosť a čiastočne aj poznatky ohľadom 100 % Kreatín monohydrátu – GymBeam, s ktorým mám dlhodobú skúsenosť. Ani náhodou nejdem hovoriť o tom, že je to najlepší kreatín, no možno aj táto recenzia vám pomôže vytvoriť si názor na tento doplnok stravy.

Gymbeam 100% kreatín monohydrát (recenzie a skúsenosti)

Čo je kreatín?

Nechcem nikoho zbytočne zahlcovať vyčerpávajúcimi informáciami, preto jednoducho a stručne. Kreatín je látka, ktorú si naše telo produkuje dokonca samo. Pre športovcov však nie vždy v potrebnom množstve. V rámci stravy je bohato zastúpený v červenom a rybom mäse. U ľudí, ktorí cvičia je populárny kreatín preto, že ovplyvňuje pohyb a pracovný výkon svalov. Je vlastne nevyhnutný k tomu, aby sval dokázal pracovať v kontrakcii, pri námahe. Zvyšuje vo svaloch tvorbu adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý je základom pre zásobovanie svalov energiou. Aby to neznelo ako hodina chémie, podstatou je pochopiť, že dostatočné množstvo kreatínu zvyšuje energiu vo svaloch, a to vedie k lepšej svalovej vytrvalosti a výkonnosti.

GymBeam kreatín – účinky a moja skúsenosť

Považujem za dôležité ešte poznamenať, že existuje viacero druhov kreatínu vo forme doplnkov výživy. Tie sa môžu líšiť obsahom účinnej látky, kreatínu, v jednej dávke. Konkrétne recenzovaný kreatín od GymBeamu je monohydrát. To je najbežnejšia forma kreatínu. Údaj 100 % znamená, že tento kreatín neobsahuje vodu. Zloženie je za mňa maximálne čisté. Ochutené verzie obsahujú zvyčajne ešte sladidlo, arómu alebo farbivo.

Nástup účinkov je individuálny. Na sebe som začal cítiť, že svaly sú výkonnejšie a plnšie približne po 3 až 5 týždňoch užívania kreatínu na dennej báze. V silovom tréningu som lepšiu kondíciu svalov dokázal ľahko navnímať hlavne pri väčšom počte opakovaní s rovnakou váhou. Samozrejme, celý proces zlepšovania výkonu nie je postavený len na kreatíne, ale aj kvalitnom tréningu a ďalších veciach. Aj z vlastnej skúsenosti poznamenám, že kreatín naozaj viaže vodu, takže aj to je dôvod, prečo sa u niekoho môže javiť, že vďaka nemu výraznejšie nabral. Pri rysovačke ho odporúčam dať bokom. Podstatné tiež je, že kreatín nefunguje pri krátkodobom užívaní.

Zloženie a dávkovanie Gymbeam 100 % Kreatín monohydrát

Dávkovanie Gymbeam 100 % Kreatín monohydrát

Ako na dávkovanie kreatínu?

Na internete som sa často stretol s polemikou, ako užívať kreatín a kedy ho vlastne užívať. Ja som na začiatku užíval 5 až 10 g po tréningu. Takisto som skúšal spôsob užívania pred tréningom a následne aj po tréningu. Podľa toho, čo mám načítané je ideálna doba na jeho dávkovanie po tréningu alebo vo večerných hodinách. Mám však priateľov, ktorí cvičia a bežne kreatín užívajú pred tréningom i po ňom, čo je úplne v poriadku.

Priamo v balení je aj 5 g odmerka. Dnes dávkujem 5 g kreatínu vždy po tréningu spolu s BCAA alebo proteínom. Túto kombináciu odporúčam aj z dôvodu lepšieho vstrebávania všetkých živín. V netréningové dni si dávam odmerku večer. Za menšie negatívum GymBeam monohydrátu považujem horšiu rozpustnosť v prípade neochutenej verzie. Aj po dlhšom čase v šejkri som v ústach cítil, akoby malé zrniečka. Pri ochutených variantoch som nič také nezaznamenal.

Cena

500 g balenie Kreatín monohydrát – GymBeam kupujem za 20,95 EUR. Za mňa už toto nie je zlá cena. Aktuálne pri dávke 5 g denne mi takéto balenie vydrží približne 3 mesiace. Keď si to prepočítam, platiť pár centov za deň za zrejmé účinky mi nepríde tak vysoko nákladné. Dostupné je aj 1 kg kreatín za 35,95 EUR alebo malé 250 g balenie za 11,50 EUR. Za roky nákupu v GymBeame som si všimol, že sa občas vyskytne rozdiel v cene medzi jednotlivými baleniami či príchuťami. Je teda dobré si prepočítať, ktoré sa oplatí najviac. Odporúčam tiež využívať zľavové kódy influencerov (5 % zľava) alebo si počkať na výpredaje či sezónne ponuky. (06/2024)

Záverečné zhodnotenie

Cvičím už niekoľko rokov. Mal som možnosť vyskúšať viacero kreatínov od rôznych výrobcov a taktiež aj rôzne formy. Kreatín od GymBeamu považujem za cenovo dostupný, no rovnako efektívny, ako mnohé, často drahšie konkurenčné produkty v tejto kategórii. Odporúčam vyskúšať ochutené verzie, napríklad zelené jablko alebo mango marakuja. Verzia bez príchute nemá žiadnu silnú pachuť ani arómu, no pre začiatočníkov je asi lepšie siahnuť po niečom „chutnejšom“.

Kreatín mi pomohol zabezpečiť svalom lepšiu výživu a dodať im energiu. Samozrejme, ruka v ruka so správnym tréningom. Až na spomenutú horšiu rozpustnosť nemám žiadne negatívne skúsenosti. V silovom tréningu sa mi osvedčil. Preto ho odporúčam všetkým, ktorí aktívne cvičia a chcú svojim svalom zabezpečiť viac energie.

Gymbeam 100 % Kreatín monohydrát - zarobená porcia


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnostiRecenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnosti

V tejto recenzii sa vám pokúsim stručne popísať moju skúsenosť s viaczložkovým kreatínom – Crea7in od spoločnosti GymBeam. Ako sa mi tento komplexný doplnok výživy osvedčil?

Recenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovínRecenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovín

Whey BIO proteín z Decathlonu je chuťovo príjemný proteín pre príležitostných športovcov, ale aj ľudí, ktorí si potrebujú doplniť dennú dávku bielkovín. Prečítajte si našu dnešnú...

Recenzia: Tribulus Terrestris GymBeam - ako dlho užívať pre účinky?Recenzia: Tribulus Terrestris GymBeam - ako dlho užívať pre účinky?

Zaujímajú vás účinky výživového doplnku Tribulus Terrestris (Kotvičník zemný) od GymBeam? Potom si prečítajte osobnú skúsenosť nášho redaktora Denisa, ktorý tento doplnok užíva dlhodobo.