Aké BCAA aminokyseliny sú najlepšie? Gymbeam, Biotech alebo Nutrend

Ak sa aminokyseliny spoja, vzniká tzv. reťazec aminokyselín, čiže proteín. Každý takýto reťazec obsahuje rôzne druhy, množstvá a poradie aminokyselín.

Aké BCAA aminokyseliny sú najlepšie?

Práve poradie zlúčených aminokyselín určuje vlastnosti a funkciu konkrétnej bunky proteínu. Aminokyseliny sú teda základnou stavebnou jednotkou proteínov (bielkovín). Plnia niekoľko funkcií súčasne. Zabezpečujú rast svalovej hmoty, no dokážu ovplyvniť aj proces chudnutia, svalové vlákna chránia pred poškodením, urýchľujú regeneráciu. Majú katalytickú, transportnú, regulačnú a obrannú funkciu. Pravidelný prísun aminokyselín má preto opodstatnený a veľký význam. Prečo telu dodávať BCAA aminokyseliny? Ako často? Čo to vlastne je? Ktoré z nich uprednostniť?

Veľký výber kvalitných aminokyselín s TOP kvalitou nájdete v ponuke ✅ eshopu gymbeam.sk!

Rozdelenie aminokyselín

Existuje niekoľko rôznych delení aminokyselín. V rámci danej tematiky je pre nás smerodajné nasledovné delenie:

 • Esenciálne aminokyseliny – organizmus si ich nedokáže vytvoriť sám, a preto je potrebné získavať ich z potravy. Do tejto skupiny patrí arginín, leucín, izoleucín, lyzín, taurín, methionín, tryptofan, valín.
 • Neesenciálne aminokyseliny – telo si ich dokáže vyprodukovať samo, avšak je dôležité poznamenať, že aj ich dopĺňanie je potrebné, či už jedlom alebo výživovými doplnkami. Pri veľkej fyzickej záťaži alebo nevyváženom stravovaní totiž môže nastať ich značný úbytok, a tým nedostatok. Patria sem alanín, glutamín, karnitín, cysteín, tyrozín.

Čo je BCAA? Aminokyseliny verzus BCAA

BCAA je skratka z anglických slov Branched-chain Amino Acid, čo v preklade znamená aminokyselina s rozvetveným reťazcom. Tá zo skupiny všetkých esenciálnych aminokyselín zahŕňa tri, a to leucín, izoleucín a valín. Všetky spája jedno, nie sú „automatickým výrobkom“ organizmu, a preto je dôležité dopĺňať ich rôznymi formami. Vetvené aminokyseliny majú i ďalší spoločný znak, predstavujú okamžitý zdroj energie, keďže sú využiteľné priamo z krvného obehu.

Odtiaľ prechádzajú do svalových buniek, zväčšujú ich objem a zároveň ich ochraňujú. Pomáhajú tiež pri hojení svalového tkaniva, kože a kostí. Ich výhodou je predovšetkým to, že sú metabolizované vo svaloch skôr ako v pečeni a podporujú regeneráciu po náročnom tréningu.

BCAA aminokyseliny v strave a výživovom doplnku

 • Leucín – ide o najdôležitejšiu aminokyselinu z BCAA pre stimuláciu syntézy bielkovín. Jeho samotné užívanie však spôsobuje aminokyselinovú nerovnováhu, a tým i zdravotné ťažkosti. Preto sa neodporúča v osobitej podobe, iba v kombinácii už zmienených aminokyselín. Zdrojom leucínu v potrave je mäso, nelúpaná ryža, celozrnné výrobky, orechy, fazuľa či sójová múka.
 • Izoleucín – je potrebný pri tvorbe hemoglobínu. Upravuje energetickú hladinu, ako aj hladinu cukru v krvi. Jeho nedostatok sa prejaví symptómami podobnými hypoglykémii. Nájsť ho môžete vo vajciach, rybách, kuracom mäse, mandliach, kešu orieškoch, cíceri, šošovici, sójovej bielkovine a vo väčšine semien.
 • Valín – pomáha udržiavať vyvážené hodnoty dusíka v tele. Pomocnú ruku podá i v prípade liečby ochorenia pečene a žlčníka. Ak má telo nedostatok aminokyselín, valín môže poskytnúť „prvú pomoc“ pri náprave. Jeho vysoké množstvo má však negatívne účinky. Spôsobuje svrbenie kože, prípadne nervové poruchy. Obsahuje ho mäso, hríby, burské oriešky, mliečne produkty, obilniny.

Aké sú pozitívne účinky? Majú BCAA vedľajšie účinky?

Preukázateľné účinky BCAA aminokyselín:

 • podpora anabolických procesov v tele a potláčanie katabolických procesov – nárast svalovej hmoty
 • skvalitnenie regenerácie svalových tkanív, skrátenie regeneračnej doby
 • ochrana svalovej hmoty
 • spaľovanie a odbúravanie tukov
 • zvyšovanie výkonnosti
 • zdroj energie nielen vo fáze rysovania svalstva

Keďže aminokyseliny sú pre organizmus prirodzené látky a denne ich prijímame prostredníctvom potravy, BCAA doplnky výživy nie sú nebezpečné. Jediným možným rizikom je dosiahnutie ich nadmerného množstva, čo je skôr veľmi náročný proces ako reálna skutočnosť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bcaa

BCAA a užívanie – sú vhodné aj pre ženy?

Ak patríte k pohybovo aktívnym ľuďom a športovcom, mali by ste siahnuť nielen po vyváženej strave, ale aj po výživových doplnkoch. Bavíme sa predovšetkým o efektivite. Čas, za ktorý dosiahnete požadované výsledky totiž môžete výrazne skrátiť. Potrebovali by ste zjesť naozaj veľké množstvo jedla, aby ste dosiahli optimálne hladiny prijatých bielkovín.

BCAA aminokyseliny sú vhodné pre ženy i mužov

Ak by ste to aj dokázali, vaše telo by s vysokou pravdepodobnosťou malo problémy s trávením. Keďže aminokyseliny sú hydrolyzované (predtrávené), tráviaci systém nezaťažujú. Rýchle vstrebávanie a nízka kalorická hodnota patrí medzi ich prednosti. Ako sme už naznačili, svaly sú tvorené z bielkovín a bielkoviny z aminokyselín. Tretinu svalových bielkovín pritom tvoria BCAA. Počas športového výkonu dochádza k ich strate, a tým k „poškodzovaniu“ svalovej hmoty.

Toto predstavuje problém najmä pre aktívnych športovcov. Podávanie BCAA prostredníctvom doplnkov výživy teda bráni katabolickému procesu svalstva. Zároveň pomôže i tým, ktorí svoju hmotnosť redukujú menším príjmom stravy v kombinácii vysokej fyzickej aktivity. To platí pre mužov i pre ženy (v rámci pohlaví sa zloženie suplementov môže a nemusí mierne líšiť).

Kvalitné aminokyseliny – 5 najlepších BCAA

Veľké množstvo produktov v kategórii výživových doplnkov umožňuje vybrať si kvalitné suplementy v rôznej cenovej relácii a forme užívania. Paradoxne je táto výhoda zároveň nevýhodou, pretože rozhodovanie je oveľa ťažšie a vybrať si ten správny často zaberie hodiny času. Ponúkame vám preto stručný prehľad BCCA s najlepšími hodnoteniami a recenziami na internete.

BCAA a dávkovanie

Dávkovanie je individuálnou záležitosťou v závislosti od typu produktu a konkrétneho výrobcu výživových doplnkov. Ideálne je dodržiavať ním stanovené odporúčania. To sa týka množstva (počet miligramov) aj času (pred jedlom, po jedle, pred tréningom, po ňom, pred spaním atď.). Od toho sa odráža i to, či chcete naberať svalovú hmotu, rysovať alebo sa zbaviť hmotnosti.

Pri vetvených aminokyselinách je potrebné, aby bol udržiavaný ich odporúčaný vzájomný pomer, a to 2:1:1 alebo 4:1:1, v poradí leucín, izoleucín, valín. Nepísaným pravidlom je 3 – 5 g BCAA v jednej dávke, dva až trikrát denne (cca 0,05 g / kg hmotnosti tela).

Ich užitím pred tréningom získate okamžitý zdroj energie, po tréningu (ideálne je užiť BCAA hneď po ňom) zase docielite rýchlu a intenzívnu regeneráciu svalových vlákien. Mnohí odporúčajú tiež suplementáciu počas tréningu. Nie vždy stačí dodržiavať pokyny na etikete výživových preparátov. O konkrétnom dávkovaní by ste sa mali poradiť s odborníkmi v tejto oblasti, ktorí ich podriadia vami vybranému typu športu, tréningu, posilňovaniu a pod. a zároveň skombinujú s inými možnými doplnkami stravy.

Veľký výber kvalitných aminokyselín s TOP kvalitou nájdete v ponuke ✅ eshopu gymbeam.sk!

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Powerlogy Upgraded Sport Protein – kvalitný zdroj bielkovínRecenzia: Powerlogy Upgraded Sport Protein – kvalitný zdroj bielkovín

Kvalitný proteín je súčasťou stravovania športovcov, ale aj ľudí, ktorí neprijímajú dostatočné množstvo bielkovín v bežnej strave. Aké skúsenosti máme s proteínom od Powerlogy?...

Recenzia: Kofeínové tablety GymBeam majú účinky aj pri chudnutíRecenzia: Kofeínové tablety GymBeam majú účinky aj pri chudnutí

Kofeínové tablety GymBeam Caffeine majú povzbudzujúci účinok, ktorý nahradí bežnú šálku kávy. Svoje skúsenosti s ich užívaním vám v dnešnom článku popísal náš redaktor Denis.

Nadmerné cvičenie/pretrénovanosť – príznaky, vplyv na zdravieNadmerné cvičenie/pretrénovanosť – príznaky, vplyv na zdravie

Pohyb má na naše telo blahodarné účinky, avšak žiaden extrém nie je dobrý a pretrénovanie taktiež ohrozuje zdravie. Viete, kedy to s cvičením už preháňate?