Najlepší šampón proti lupinám z lekárne? Poradí test a recenzie

Biele šupinky na vlasoch či oblečení nie sú práve veľmi lákavé. Pokiaľ vás trápia lupiny, rozhodne si prečítajte tento článok.

Lupiny vo vlasoch - ako sa ich zbaviť?

Dozviete sa o lupinách aj o ich odstránení. Zameriame sa na šampóny z lekárne, ktoré sú na to určené, a pozornosť budeme venovať aj domácim receptom.

Obľúbené šampóny proti lupinám

Čo sú lupiny?

Sú to kožné šupinky, ktoré vznikajú ako prirodzený dôsledok obnovy pokožky. Tento proces trvá zhruba 21 dní. Kožné bunky sa postupne splošťujú, strácajú vodu a súdržnosť. Na pokožke sa teda vytvorí tenká vrstva buniek a postupne odumiera. Ak je proces narušený a nefunguje tak ako by mal, bunky sa zhlukujú a spolu s mazom vytvárajú šupiny (lupiny). Preto je potrebné používať dobrý šampón, vďaka ktorému sa odumretých buniek zbavíte a zabránite tvorbe lupín.

Lupiny vo vlasoch - detail

Zvýšená tvorba lupín môže byť dôsledkom zlej starostlivosti o vlasy. Možno vám nesedí šampón, ktorý používate, máte suchú pokožku alebo si vlasy umývate v príliš teplej vode. Pokiaľ sa vám na hlave tvoria veľké ložiská pripomínajúce chrasty ktoré svrbia, obráťte sa na lekára. Môže ísť o ochorenie lupienky, psoriázy, atopického ekzému alebo soboroidného ekzému či plesne.

Prevencia tvorby lupín

Ak máte suchú pokožku, potom dbajte o správnu starostlivosť. Neumývajte si vlasy v horúcej vode, predídete tak aktivácií mazových žliaz, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na tvorbe lupín. Vlasy chráňte pred priamym slnečným žiarením. Ak vám pomáha olej, zaraďte ho do svojej starostlivosti o vlasy. Češte sa pravidelne, najlepšie aspoň raz za deň.

Čajovníkový olej na vlasy

O vlasy sa starajte pravidelne, umývajte ich zakaždým, keď sa vám vlasová pokožka spotí. Pokiaľ trpíte veľkými chrastami a šupinami, obráťte sa na svojho lekára, môže ísť o závažnejšie kožné ochorenie, ktoré je potrebné liečiť. Veľkú pozornosť by ste mali venovať aj samotnému výberu vlasovej kozmetiky. Zaujímajte sa o účinky a takisto zohľadňujte aj typ vlasov.

Dnes už nie je problém vybrať si špeciálny šampón na vlasy s lupinami, ale aj suché, mastné, kučeravé, farbené či veľmi poškodené vlasy. Zároveň je vhodné vedieť, ktoré látky v zložení šampónu najviac zaťažujú vlasy. Najčastejšie ide o:

  • sulfáty
  • parabény
  • silikóny

Šampóny z lekárne podľa rebríčka testu kvality

Domáce recepty

  • Tea tree  (čajovníkový) olej - je pomocníkom pri akné a kožných problémoch. Skúste ho teda použiť aj na lupiny. Rovnomerne ho naneste na pokožku hlavy, rozmasírujte, niekoľko minút nechajte pôsobiť a vlasy umyte bežným spôsobom. Opakujte niekoľkokrát do týždňa, po pár týždňoch by sa váš stav mal vďaka čajovníkovému oleju zlepšiť.
  • Jablčný ocot - po umytí nalejte na vlasy zmes vody a octu v pomere 3:1 a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Vlasy potom opláchnite vodou. Ak sa vám zdá, že kúra nezaberá, skúste zmeniť pomer pridaním octu v pomere 2:1 alebo 1:1.
  • Citrón - skúste si 15-20 minút pred umytím vlasov vmasírovať do pokožky šťavu z citróna. Zabráni lepivosti vlasov, tvorbe lupín a navyše oživí vaše vlasy. Ďalší spôsob využitia citróna je citrónový odvar. Šupy z 3-4 citrónov prevarte v 4-5 šálkach vody aspoň 15 minút. Keď odvar vychladne, použite ho na umytie vlasov. Kúru opakujte aspoň raz do týždňa.
  • Kokosový olej - zmiešajte 1 PL citrónovej šťavy a 5 PL kokosového oleja. Naneste na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť aspoň 20-30 minút. Vlasy umyte bežným spôsobom. Vďaka kokosovému oleju premastíte a vyživíte pokožku hlavy a predídete tak tvorbe ďalších lupín, pričom sa pôvodných zbavíte.

Šampónov na lupiny je na trhu naozaj veľa, v prípade nejasností alebo dlhodobo pretrvávajúcich problémoch kontaktujte lekára alebo lekárnika. Čo sa týka domácich receptov, je ich takisto mnoho. Sú v podstate zadarmo a niekedy pomáhajú viac ako šampóny. Prístup k vlasom je veľmi individuálny, preto musíte sami odskúšať, čo vám vyhovuje.Publikované dňa: 03.07.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

18/03/2019 14:47
tenda

ja som teda vyskusala rozne znacky, ale najlepsie zabral NODE DS+ od Biodermy. Je to ucinny sampon, len je na moj vkus prilis drahy (obcas sa da narazit na dvojbalenie za vyhodnejsiu cenu, treba brat do zasoby). Sampon mi pomohol zbavit sa lupin, menej ma po nom svrbi hlava. Zmenu k lepsiemu som spozorovala po velmi kratkej dobe.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Parusan šampón a tonikum pre ženy aj mužov - recenzia Parusan šampón a tonikum pre ženy aj mužov - recenzia

Parusan šampón a tonikum proti vypadávaniu vlasov sú prostriedky, ktoré môžu vypadávanie vlasov zmierniť a obmedziť. Aké je ich zloženie a účinky?

Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Ocot aj šampóny na rýchle odstránenie problému Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Ocot aj šampóny na rýchle odstránenie problému

Detské vši sú cudzopasníkmi oboch pohlaví. „Bodnutie“ vylučuje do pokožky hlavy sekrét, ktorý hostiteľovi spôsobuje nepríjemné svrbenie. Ako sa ich zbaviť? Dozviete sa v našom článku!

Reparex - recenzia a skúsenosti s prípravkom proti šediveniu z lekárne Reparex - recenzia a skúsenosti s prípravkom proti šediveniu z lekárne

Nefarbí vlasy zvonka, ako bežné farby na vlasy, ale naopak, zvnútra. To je zásadný rozdiel oproti podobným produktom. V našom článku vám predstavíme všetky výhody Reparexu!