Ako sa zbaviť akné? Čo pomáha? Prírodná liečba!

Už vás nebaví čítať "užitočné" rady, ktoré vám mali pomôcť zbaviť sa akné, no nestalo sa tak? V nasledujúcich riadkoch si povieme, čo na akné skutočne funguje.

Výrazné akné na tvári

Poskytneme vám komplexné informácie o problematike akné. Ľudskou rečou. Odporúčame vám prečítať si všetky. Ale ak sa vám bude zdať, že text je príliš dlhý, pokojne preskočte odseky podľa vlastnej ľubovôle.

Obľúbená kozmetika na liečbu akné

Ako vzniká akné?

Medzi vyvolávajúce faktory akné zaraďujeme:

 • nadmernú tvorbu kožného mazu,
 • nadprodukciu a odumieranie kožných buniek vlasových folikulov (= vyúsťujú do nich mazové žľazy), ktoré vedú spolu s nadbytočným mazom k úpchávaniu folikulov, a tým k vzniku uhrov a neskôr zapálených vyrážok až hnisavých ložísk,
 • nadbytok baktérií spôsobujúcich akné, ktoré kolonizujú vlasové folikuly (Propionibacterium acnes).

Možno sa teraz pýtate, čo má akné s vlasmi? Píšeme predsa o vlasových folikuloch, či nie? Ale na tvári či chrbte predsa nemáme žiadne vlasy alebo chlpy... Nuž, možno vás teraz prekvapíme, ale máme! Ale ide skôr o veľmi jemnučké chĺpky, ktoré vidieť skôr pod dobrou lupou.

Tieto mikrochĺpky vyrastajú z tzv. sebaceóznych folikulov. Ten síce produkuje iba tenký malý vlas, ale vyúsťuje doň veľká mazová žľaza. Teraz je to už jasnejšie, však? Práve preto sú také časté práve akné na tvári a akné na chrbte.

Čo vlastne spôsobuje, že mazové žľazy sú nadproduktívne? Že bunky sa množia a odumierajú (teda obnovujú sa) až príliš rýchlo? Že vnútri vlasových folikulov sa množia nežiaduce baktérie?

čierne bodky na nose

Aké sú príčiny vzniku akné?

Určite si kladiete aj otázku, prečo mám problémy s akné práve ja? A druhí patria medzi šťastlivcov, ktorí nemajú s pokožkou žiaden problém! Nuž, niektorí ľudia majú na akné proste predispozíciu. A keď sa v tele spustia určité neželané procesy (zmeny v hladinách určitých hormónov, oslabenie imunitného systému, zvýšená hladina toxínov v krvi...), prejavia sa vo forme akné. Najčastejšie ide o akné na tvári, akné na chrbte, prípadne aj akné na hrudi.

Príčiny vzniku akné sú rôzne

Ale každý z nás je iný a ľudské telo zložité. U niekoho môžu podobné "spúšťače" spôsobiť iné ochorenie. Napríklad syndróm dráždivého čreva, alebo psoriázu... To tiež nie je žiadna sláva.

Genetiku môžeme zaradiť medzi dôležitú príčinu vzniku akné. Ak máte pozitívnu rodinnú anamnézu (akné trpeli aj vaši rodičia), je vysoko pravdepodobné, že sa s ním potrápite aj vy.

Hlavnou príčinou vzniku akné sú však hormonálne zmeny. Predovšetkým ide o zvyšujúcu sa hladinu androgénov (mužských hormónov) v puberte.

Akné na tvári u chlapca

Niekedy je dôvodom fakt, že receptory mazových žliaz sú citlivejšie na androgény, ako by mali. A to aj pri normálnej hladine androgénov. Toto môže byť potom príčinou akné v dospelosti. Žiaľ, niektorí ľudia sa s akné trápia naozaj dlho. Ľudová "múdrosť" o tom, že akné je choroba puberťákov, platí naozaj len čiastočne.

Nadpriemerné množenie buniek v ústiach vlasových folikulov (= hyperkeratóza) vedie k vzniku tzv. mikrokomedónov. Mazový kanálik sa zúži a upchá množstvom odumretých kožných buniek. Postupne sa ich tu nazhromaždí toľko, že z toho vznikne komedón. Ten poznáme ako úhor – biele alebo čierne bodky. Komedóny môžu byť nezapálené, ale, žiaľ, často sa zapaľujú, čo spôsobuje "aknózna baktéria" (Propionibacterium acnes).

Z komedónov sa neskôr vyvíjajú oveľa závažnejšie a esteticky ešte nepríťažlivejšie aknózne prejavy.

Ďalšie prejavy akné

 • Papuly – sú to pupienky, ktoré nie sú zvyčajne vyplnené hnisom, ale môžu byť. Vtedy hovoríme o papulo-pustulách.
 • Pustuly – to sú už väčšie "vyrážky", dutiny, ktoré sú vyplnené hnisom. Pustúl zvykne bývať, našťastie, menej, než papúl, ale nie je to pravidlo. Pustuly môžu byť len povrchové, ale aj hlboké.
 • Noduly – tvoria sa pri najťažšom priebehu akné. Sú to hlboko uložené zapálené štruktúry, ktoré sú veľmi bolestivé. Zvykne sa im hovoriť aj "hlboké vyrážky". Ak máte viac šťastia, tak sa časom vstrebú, ak nie, končí to tým, čo nazývame "jazvy po akné".
 • Cysty – ide o najťažší prejav akné. Našťastie nebýva veľmi častý. Ak sa vytvoria pod kožou, tak spôsobujú veľké utrpenie. Môžu mať aj veľkosť niekoľko centimetrov a hustý žltý obsah. Zvyknú sa dokonca aj navzájom spájať. Prervávajú roky a bez zásahu lekárov sa prakticky vôbec nehoja.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie akné

Ako sa zbaviť akné? Zmeňte životný štýl!

Striedmosť a pravidelnosť sú síce fajn. Ale nie každý môže spať každý deň osem hodín. Nie hockto si môže dopriať tri výživné kvalitné jedlá a dôsledne dodržiavať pitný režim. Doba je rýchla a ťažká. Aspoň sa o to pokúsiť, je však dobrý nápad. Ak si doprajete zdravú stravu s veľkým dostatkom ovocia a zeleniny, vlákniny a kvalitných rastlinných tukov, môžete telu len osožiť. Žiaduca je aj konzumácia viac rastlinných, ako živočíšnych bielkovín. K tomu dostatok pohybu na zlepšenie metabolizmu – tiež super.

Pohyb ako prevencia vzniku akné

Ale dôležité je uvedomiť si, že predovšetkým strava ako taká nemá takmer žiadny vplyv na akné. V tomto smere panujú medzi mládežou aj dospelými trpiacimi akné, rôzne mýty. Najväčším z nich je, že sa musíte bezpodmienečne vyhnúť konzumácii pizze, hranoliek, tučných a vyprážaných jedál, čokoláde a iným sladkostiam. Aj keď takáto strava nie je určite prospešná pre vaše celkové zdravie, nespôsobuje ani nezhoršuje vaše akné! Bolo to vyvrátené mnohými vedeckými štúdiami.

Nevytláčajte si zapálené vyrážky!

Toto je jedna z najčastejších chýb, ktorú robia ľudia postihnutí akné. Ak sa chcete zbaviť akné, alebo ho aspoň dostať pod kontrolu, pozrite si rady, o ktorých píšeme nižšie v našom článku. Každopádne, v žiadnom prípade si "pupáky" nevytláčajte! Aj pri maximálnej opatrnosti a hygiene, vytláčanie spôsobuje, že kožné erupcie zostanú zapálené a plné hnisu oveľa dlhšie. Platí to o samovytláčaní pri akné na tvári, ale aj vytláčaní papúl a pustúl pri akné na chrbte či hrudi. 

Papuly, pustuly, dokonca aj noduly sa zvyknú vstrebať samé. Len im to trvá rôzne dlhý čas. Telo si dokáže poradiť - i keď niekedy aj s pomocou liekov – so zápalom aj baktériami. Akné by ste si v zásade nemali liečiť sami. Ibaže by bolo veľmi, veľmi slabé. Lepšia voľba je zveriť sa do rúk dobrého dermatológa. Ten vám odporučí vhodné prípavky na ošetrovanie pokožky. V prípade potreby predpíše aj topické lieky (určené na lokálnu aplikáciu), alebo aj lieky na vnútorné užívanie.

Nemusíte k nej chodiť ako na klavír. Stačia v priemere 2 až 3 návštevy mesačne. Odborne vám vyčistí pleť od "upchatých pórov", čiže komedónov. Či už majú bielu alebo čiernu hlavičku. Tak, ako sa vytláčanie papúl a pustúl dôrazne nedoporúča, s komedónmi je to presne opačne. 

Odstránenie nahromadeného mazu zmiešaného s odumretými bunkami vlasového folikulu, pomáha predchádzať tvorbe papúl a pustúl. Čiže závažnejších prejavov akné.

Ošetrenie akné u kozmetičky

Neodporúčame vám, aby ste si to robili sami. Vyškolená kozmetička to spraví naozaj odborne a pri zachovaní maximálnej hygieny. Navyše vám na podráždenú pokožku aplikuje špeciálnu kozmetiku, ktorá je určená na podpornú liečbu akné.

Umývanie a starostlivosť o pleť

Na umývanie svojej pleti používajte dvakrát denne jemné čistiace vody, gély alebo mydlá. Najlepšie také, ktoré sú špeciálne určené na aknóznu pleť. Často obsahujú výťažky z rôznych byliniek, ale napríklad aj kyselinu acetylsalicylovú, ktorá pomáha bojovať so zápalom. Tieto prípravky udržia vašu pleť čistú a minimalizujú možnú citlivosť alebo podráždenie.

Obľúbené prípravky na čistenie aknóznej pleti

Jedenkrát denne používajte aj peelingové čistiace prípravky alebo masky. Aj tieto výrobky môžu obsahovať kyselinu salicylovú v koncentrácii, ktorá má veľmi jemný peelingový efekt. Peelingové prípravky odstraňujú vonkajšiu odumretú vrstvu pokožky, a tým otvárajú póry. Výrobky obsahujúce glykolovú alebo alfa-hydroxykyselinu sú tiež jemné exfolianty. Pomôcť môže aj kefka na čistenie tváre, ktorú je veľmi efektívnou pomôckou pri čistení pleti.

Kefka na hĺbkové čistenie pleti

Dobrú službu vám urobia aj kozmetické prípravky s obsahom retinolu. Je to derivát vitamínu a okrem jemných peelingových vlastností pomáha zvyšovať aj produkciu kolagénu. Ako účinné sa ukázali aj masky s obsahom sírnych zlúčenín. Jednou z nich je maska z bahna z mŕtveho mora. Tá obsahuje síru, ktorá je účinná pri boji s akné. Maska pomáha predovšetkým odmastiť, vyčistiť, detoxikovať a regenerovať vašu pleť.

Domáce recepty proti akné?

Áno, existujú, na internete a všakovakých fórach ich nájdete dokonca požehnane. Lenže, treba povedať pravdu – proste väčšinou nefungujú! A s niektorými si môžete vašu aknóznu pleť viac poškodiť, ako jej osožiť. Naša rada teda znie – nepoužívajte domáce recepty, ak sa chcete zbaviť akné. A neradíme to len my, ale zhodne aj všetci poprední svetoví dermatológovia, špecialisti na akné.

Liečba akné a ošetrovanie aknóznej pleti sa nemá zakladať na báchorkách a blúzninách typu čistite si pleť octom, alebo natierajte si pupáky zubnou pastou... Ak už ošetrovať pleť s akné, tak s kozmetickými prípravkami na to určenými. Tak, ako odporúčame vyššie v texte. Ak čistiť pleť, tak s vhodnými prípravkami. Ak odstraňovať komedóny, tak nie doma, ale u kozmetičky. 

Čo zhoršuje akné

K tvorbe, prípadne zhoršovaniu stavu akné môžu prispievať napríklad aj niektoré lieky, ktoré možno užívate. Sú to najčastejšie tie, čo obsahujú jodidy a bromidy. Zloženie lieku, vrátane pomocných látok, nájdete vždy v príbalovom letáku, ale lepšie je spýtať sa lekára alebo lekárnika.

Medzi ďalšie lieky, ktoré nerobia dobre, ak máte akné, sú orálne prípadne injekčne aplikované steroidy. Najčastejšie ide o kortikosteroidy. Tie sa predpisujú na niektoré zápalové autoimunitné ochorenia, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a podobne. Pri užívaní kortikosteroidov, najmä vo vysokých dávkach, sa objavuje tzv. "steroidné akné". O tom, že chlapci či muži, ktorí chcú mať veľké svaly a uchýlia sa k pichaniu steroidov, škodia svojmu zdraviu, asi ani písať nemusíme.

Niektoré lieky zhoršujú akné

Okrem iných závažných zdravotných následkov sa u nich môže tiež objaviť nepekné "steroidné akné". Načo veľké svaly, keď je chrbát i hruď posiata vyrážkami... Nesmieme zabudnúť spomenúť aj lieky, ktoré sa používajú na liečbu epilepsie – antikonvulzíva. Aj tie môžu spôsobiť alebo zhoršiť prejavy existujúceho akné. No nie všetky.

O užívaní akýchkoľvek liekov sa vždy dôkladne poraďte s lekárom a nevysadzujte ich samovoľne. Mohli by ste si spôsobiť väčšiu patáliu, ako už máte. Ak máte podozrenie, že vaše akné zhoršujú lieky, ktoré vám boli predpísané, opýtajte sa na názor svojho lekára. Ak je nevyhnutné, aby ste ich ďalej užívali, vždy existujú spôsoby, ako ich užívať a mať zároveň pod kontrolou svoje akné.

Aby sme nezostali len pri liekoch, spomeňme, že akné môže zhoršovať aj nevhodne zvolená kozmetika. Na trhu je veľké množstvo produktov, ktoré sú odborne povedané komedonické. Čiže upchávajú vaše póry a prispievajú tak k upchatiu folikulov a tvorbe komedónov, uhrov. Vzniká z toho potom tzv. kozmetické akné (acne cosmetica).

Ponuka kozmetiky na akné je bohatá

Vyberajte si preto len kozmetiku, ktorá je špeciálne určená pre problematickú mastnú aknóznu pleť. Kvalitné značky to jasne uvádzajú na obaloch svojich výrobkov. A ak nevolíte príliš lacné produkty, účinok pocítite na vlastnej koži.

 • Ak predsa natrafíte na výrobok, ktorý sa nedeklaruje ako určený na aknóznu pleť, na zistenie či je pre vás vhodný, existuje malá finta. Pozrite si zloženie výrobku. Ak je v zozname zložiek medzi prvými uvedená voda, je to ok. Kozmetické výrobky na báze vody sú pre pleť s akné najlepšie.

Liečba akné u Dermatológa

Ak je vaše akné závažnejšie a nepomáhajú voľne predajné kozmetické prípravky (či už z lekárne alebo drogérie), ani pravidelné návštevy kozmetičky, vtedy je vhodný čas navštíviť dermatológa. Cieľom liečby by mala byť prevencia možného zjazvenia. Aby po vyriešení ochorenia a jeho odoznení nedošlo k trvalému poškodeniu pokožky. Jazvy po akné nie sú len estetický, ale aj psychologický problém.

Liečba akné u dermatológa

Správne indikovaná a vedená liečba skúseným dermatológom, vás týchto problémov dokáže ušetriť. Alebo, v tom horšom prípade, aspoň tieto nežiaduce následky zmierniť. Keď už sme pri tých jazvách, poďme si odpovedať na jednu často kladenú otázku:

Ako odstrániť jazvy po akné?

A kolujú aj ďalšie otázky: existuje krém na jazvy po aknéČo pomáha na jazvy po akné? A aj podobné ďalšie. Žiaľ, tieto otázky často vedú ľudí, ktorým zostali po akné jazvy k hľadaniu riešení, ktoré sú často založené na klamstvách. Alebo prinajmenšom dobre marketingovo podaných poloprávd.

Existujú výrobcovia, ktorí ponúkajú prípravky, o ktorých svätosväte tvrdia, že vám odstránia jazvy po akné. Lenže, ak nechcete strácať čas a peniaze, radšej sa začnite obzerať po skutočnom riešení. V prvom rade je však dôležité spomenúť, že nie všetky jazvy po akné zostávajú celý život. Sú aj také, ktoré spontánne zmiznú ako výsledok remodelingu kože.

Nechajte posúdiť dermatológa, aký typ jaziev máte a či s nimi treba niečo robiť alebo nie. Súčasným efektívnym riešním na jazvy po akné je takzvaný laserový resurfacing, ktorý pomáha vyhladiť plytké jazvy po akné. Ak sú však jazvy hlboké, vtedy nastupujú na rad rôzne metódy a techniky plastickej chirurgie. Nie sú to lacné záležitosti, ale výsledok často stojí za to.

Odstránenie jaziev po akné

Každopádne je však dôležité si uvedomiť jednu veľmi dôležitú skutočnosť. A síce, že docieliť úplnú korekciu zjazvenia sa podarí docieliť len ojedinele. Lekári vám teda môžu dať vašu pleť do poriadku, ale neočakávajte stopercentný výsledok!

Tak to proste je a potom je už na mieste sa s tým len nejako zmieriť. My tvrdíme, že dôležitejšia je prevencia jaziev po akné. Tá je veľmi jednoduchá: vráťte sa k predchádzajúcemu bodu nášho článku "Liečba akné u Dermatológa". Ani prevencia jaziev po akné nie je vec, ktorú vám môžeme stopercentne sľúbiť. Ale na tých 70 percent, ktoré dokazujú vedecké štúdie, áno.

Odstraňovanie jaziev je však (našťastie) posledná vec, ktorá sa v súvislosti s akné, ak je to potrebné, rieši. Poďme si ešte na záver povedať niečo o odbornej lekárskej pomoci pri akné.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie aloe vera

Ako lieči akné lekár / medicínska liečba akné?

Ak sa zveríte do rúk dermatológa, ten určí, o aký druh akné u vás ide. Podľa toho určí aj liečbu. Pri pravidelných kontrolách bude vyhodnocovať jej výsledky a v prípade nedostatočnej účinnosti, môže zmeniť postupy aj lieky.

Najčastejšie sa stretnete s týmito spôsobmi liečby akné

 • Lokálne aplikované liečivá (najčastejšie rôzne gély s obsahom rôznych účinných látok alebo antibiotík). Je ich pomerne veľké množstvo a ich použitie presahuje rámec tohto článku. Navyše, ide o lieky na predpis, takže uváženie, ktorý z lokálnych prípravkov vám nasadiť, je plne na lekárovi. Ale aspoň z rýchlika: najznámejší zástupcovia lokálnych liečiv sú tretinoín, adapalén, benzoylperoxid.
 • Podávanie antibiotík. Používajú sa vnútorne (doxycyklín a minocyklín), alebo lokálne (erytromycín a klindamycín). V súčasnosti sa uprednosťňujú skôr lokálne aplikované antibiotiká, pretože pri systémovom (vnútornom) užívaní vznikal problém s rezistenciou bakteriálnych kmeňov.
 • Vnútorné podávanie izotretinoínu. Je to veľmi účinné liečivo, ktoré sa orálne podáva u najťažej formy akné (acne conglobata = pri nej sa často tvoria aj noduly). Jeho zavedenie do liečby akné bolo doslova prelomové. Znížilo percento budúceho zjazvenia pokožky, ale najmä prinieslo pacientom veľkú psychickú úľavu.
 • Hormonálna liečba. Táto forma terapie sa používa u žien, ktoré trpia takzvaným akné v dospelosti. Ide vlastne o podávanie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Tá má vplyv na zníženie hladiny androgénov, a tým aj tvorby mazu.
 • Fototerapia. Používa sa zvyčajne ako doplnková liečba. Ale aj u pacientov s mierne ťažkými formami akné, ktorí iné formy terapie netolerujú. Používa sa viditeľné svetlo so spektrom vlnovej dĺžky 400 až 750 nm. Viditeľné svetlo ničí Propionibacterium acnes. Účinné sú ale aj modré svetlo (420 – 490 nm) a červené svetlo (650 – 750 nm).

Liečba akné vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Každá liečba uvedená vyššie môže trvať dva alebo tri mesiace, kým vôbec začne účinkovať (dokonca aj liečba izotretinoínom). Ak nezaznamenáte vedľajšie účinky, ako sú napríklad nadmerné vysúšanie pokožky alebo alergické reakcie, je dôležité dať každému režimu alebo lieku dostatok času a hneď nerezignovať, prípadne netlačiť lekára do iných foriem liečby. Skúsený dermatológ vie napokon najlepšie čo a ako. Ak máte akékoľvek otázky, nebojte sa mu ich adresovať. Pomocou moderných metód dokážu dnes už lekári pomôcť vyčistiť pokožku takmer všetkých pacientov trpiacich akné.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

27/03/2019 18:42
Eva Matejčíková

ja by som k tej kozmetike doplnila kvetové vody bio-bachovky zvlášť mätu a levanduĽu

25/10/2019 10:59
Livia

U mňa sa osvedčila krásne kozmetika na regenráciu a hydratáciu pokožky - vichy normaderm phytosolution z notina ;)

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.