Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Práve na tomto mieste je pokožka veľmi jemná, preto sa na nej najskôr objavia známky dehydratácie, starnutia a prejavy poukazujúce na to, že je pokožka v zlom stave. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Ako sa starať o očné okolie?

Nestačí len používať drahé prípravky, ale potrebné je zamerať sa aj na životosprávu a skúsiť môžete aj overené babské rady.

Obľúbené krémy na starostlivosť o očné okolie

Prečo si očné okolie vyžaduje viac starostlivosti

Pokožka očného okolia sa líši od pokožky na zvyšku tela. Je omnoho tenšia, má málo mäkkých tkanív, akými sú svaly alebo tukové tkanivá. V očnom okolí je tiež menej mazových žliaz, ktoré by predchádzali vysychaniu,kolagénu, ktorý pomáha udržiavať pokožku pružnú. Očné okolie je tak citlivejšie na rôzne zmeny, UV žiarenie, dehydratáciu, nedostatok spánku, stres a ďalšie faktory súvisiace so životosprávou aj genetikou. Často sa to prejaví ako skoré vrásky, tmavé kruhy pod očami, opuchy či suchá a začervenaná pokožka. Dobrou správou je, že sa pre prevenciu a nápravu postihnutej pokožky dá urobiť mnoho.

Kedy začať so starostlivosťou o očné okolie

Kým na krémy proti vráskam začína väčšina myslieť až v 40 či 50, s krémom na očné okolie by ste mali začať omnoho skôr. Nemali by ste po ňom siahať až vtedy, keď sa objavia prvé vrásky, ale mal by slúžiť preventívne. Preto je vhodné začať používať prípravky na očné okolie čím skôr, najlepšie od 25 rokov alebo v 30. Ak aj máte viac rokov a očný krém ešte nepoužívate, určite platí zásada lepšie neskoro, ako nikdy. Prípravky na očné okolie sa totiž môžu líšiť aj podľa veku. Očné krémy pre 20- a 30-ročných sa zameriavajú skôr na ochranu pred UV žiarením, redukciu tmavých kruhov pod očami a jemnú hydratáciu, krémy pre 40+ už aj aktívne vypĺňajú vrásky a intenzívne hydratujú.

So starostlivosťou o očné okolie by ste mali začať už v 25 rokoch

Aké prípravky používať

Pri starostlivosti o očné okolie máte na výber z viacerých produktov. Ide hlavne o očné krémy, ktoré majú hustú textúru a sú určené na hydratáciu pokožky v okolí očí. Sú skvelou voľbou pre suchšiu pokožku a ako ochrana pred vplyvmi počasia. Často obsahujú antioxidanty a vitamíny A, C a E, ktoré chránia pokožku a predchádzajú vzniku vrások. Očný krém možno dopĺňať očným sérom, ktorý má redšiu, vodnatejšiu konzistenciu, a tá veľmi ľahko preniká do pokožky. Používa sa pred aplikáciou očného krému a obsahuje rôzne aktívne ingrediencie, ktoré bojujú s konkrétnymi problémami, napr. vypĺňaním vrások.

Ďalšou alternatívou sú očné gély, ktoré majú veľmi jemnú konzistenciu, ľahko sa nanášajú a dobre vpijú do pokožky. Nehydratujú tak dobre ako očné krémy, ale používajú sa skôr na redukciu opuchu, tmavých kruhov pod očami či začervenanej pokožky. Pre čo najúčinnejšiu hydratáciu sa používajú očné masky, ktoré sa natrú na očné okolie a nechajú niekoľko minút pôsobiť. Nejde o každodennú starostlivosť, ale používajú sa raz za týždeň až 2 týždne. Sú dôležité pre dlhodobé výsledky a intenzívnu starostlivosť.

Ako na výber očného prípravku

Pri výbere prípravku na očné okolie vždy berte do úvahy vašu špecifickú situáciu. Aj keď jestvujú krémy na všetky typy pokožky a na akékoľvek použitie, vždy je lepšie siahnuť po prípravku, ktorý cieli na vaše potreby. V prvom rade sa teda zamerajte na to, aký typ pleti máte:

 • Normálna pokožka – Nemá výrazne suché miesta a netrápi ju nadmerná mastnota.
 • Suchá pokožka – Je vysušená, sama sa dobre nepremasťuje, chýba jej hydratácia.
 • Mastná pokožka – Má vyššiu produkciu kožného mazu, leskne sa a často ju trápi akné.
 • Zmiešaná pokožka – Niektoré časti tváre sú suché, iné mastné.
 • Citlivá pokožka – Ľahko dôjde k podráždeniu, svrbeniu a začervenaniu, preto si vyžaduje kozmetiku so špecifickým zložením.

S typmi pokožky súvisí aj vek. Mastná a normálna pokožka je typickejšia v mladšom veku, a vtedy postačí aj ľahší gél, ktorý sa ľahko vstrebe. Časom pokožka prirodzene starne a vytráca sa z nej pružnosť a hydratácia, preto sa môže vekom stať pokožka skôr suchšia a citlivejšia. Čím vyšší vek, tým väčšie nároky na hydratáciu. Preto si vyberajte starostlivo, očný krém 45+ bude mať iné zloženie než očný krém 60+, ktorý bude mať výraznejšie liftingové a hydratačné vlastnosti. Pokiaľ je vaša pleť citlivá, najlepšie je voliť produkty z lekárne. Ak už poznáte svoj typ pleti, je dobré posvietiť si na ingrediencie, ktoré sa v očnom kréme nachádzajú. Nie všetky musia totiž sedieť vašim individuálnym potrebám.

 • Vitamín C a E – Sú dôležitými antioxidantmi, ktoré chránia pleť pred oxidačným stresom či UV žiarením a sú vhodné pre všetky typy pokožky. Pomáhajú aj zmierňovať opuchy a rozjasňujú pokožku.
 • Zelený čaj a kofeín – Využívajú sa hlavne v očnej kozmetike pre mladšiu pleť. Pomáhajú ráno, pri začervenaní a opuchoch a chránia pleť pred vplyvmi okolia. Redukujú aj tmavé kruhy pod očami.
 • Kamilka – Používa sa v krémoch na mastnú a aknóznu pleť, keďže má dobré protizápalové a upokojujúce účinky, no skvelo pôsobí aj na citlivú pokožku.
 • Retinol a peptidy – Sú typickými ingredienciami pre suchšiu pleť s vráskami, ktoré vypĺňajú a pleti vracajú kolagén, čím sa stáva elastickejšia a mladšia. Retinol je formou vitamínu A, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a mal by sa používať ako nočný krém.
 • Kyselina hyalurónová – Je skvelou ingredienciou v krémoch na suchú a zrelú pleť, ktorú dokáže intenzívne hydratovať a pomáha vypĺňať vrásky.
 • Koenzým Q10 – Je ďalšou ingredienciou, ktorá sa veľmi často objavuje v krémoch na zrelú pleť. Dobre totiž vypĺňa vrásky a dokáže pleť udržiavať dlhšie mladú.
 • SPF – Ochranný faktor pred UV žiarením by mal ideálne obsahovať každý očný krém, no prinajmenšom tie, ktoré používate v lete. Predstavuje účinnú ochranu pred UV žiarením a voľnými radikálmi, ktoré pleť veľmi ničia a robia staršou.

Pri výbere prípravku na očné okolie treba myslieť na to, aký typ pleti máte

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie očné krémy

Ako používať očné krémy

Prípravky pre starostlivosť o očné okolie je dôležité používať pravidelne, ráno aj večer, a v správnom postupe. Nesmierne dôležitá je čistota, aby ste si do krému nezaviedli nečistoty, čím znížite jeho životnosť.

 1. Umyte si ruky a nástroje – Krémy a ďalšie prípravky možno nanášať rukami, ale tie je potrebné si pred každým použitím dobre umyť mydlom. Použiť môžete tiež špachtličku, ktorou si krém naberiete, ale aj tú pred a po každom použití dôkladne umyte.
 2. Očistite pokožku tváre – Očné krémy a iné prípravky nanášajte len na dobre umytú pokožku. Dobré je nielen ju umyť vodou, ale aj odmastiť a ak máte nanesený make-up, tak očistiť odličovačom alebo micelárnou vodou.
 3. Krém dobre rozotrite – Na očné okolie nanášajte len také množstvo, ktoré budete vedieť do pokožky votrieť. Nenechávajte na pokožke vrstvu krému, nemá to žiaden účinok navyše – krém si len rýchlejšie miniete. Naopak, radšej ho jemne vmasírujte, aby sa úplne vstrebal.
 4. Použite ďalšie prípravky podľa potreby – Ak chcete naniesť make-up, najprv sa nanáša očný krém, potom bežný tvárový krém a až tak korektor na očné okolie a ďalšia dekoratívna kozmetika. Očné sérum použite ako prvé, ešte pred krémom. Je dôležité dodržať správnu postupnosť, inak nebudú mať prípravky požadovaný efekt.

Pomôcť môžu aj babské rady

Na skrášľovacie procedúry sa odjakživa používali rôzne prírodné ingrediencie. Sú lacné, mnohé nájdete v kuchyni a ich účinky vás prekvapia.

 • Uhorka – Relaxovanie s kolieskami uhorky na očiach, to je obrázok, ktorý pozná úplne každý. Táto zelenina sa používa práve preto, že má skvelé sťahujúce účinky, dokáže zmierniť opuchy očí, dodať im hydratáciu a znížiť tým unavený vzhľad. Uhorky sa často používajú aj pri suchých a začervenaných očiach, keďže obsahujú množstvo vody, antioxidantov a pôsobia protizápalovo. Najľahšie sa aplikujú priložením tenkých plátkov uhorky, no možno ich aj pomixovať a použiť ako masku.
 • Kamilka – Kamilkový čaj nie je len zázrakom pre boľavé hrdlo, ale je skvelý aj pre očné okolie. Táto bylinka obsahuje mnoho antioxidantov a flavonoidov, má protizápalové účinky, pokožku upokojuje, upokojuje podráždené očné okolie, začervenanie a opuchy. Pomáha i pri suchých a začervenaných očiach či menších poraneniach. Kamilkový čaj aplikujte vychladený nanesený na kozmetický tampón alebo využite priamo použité čajové vrecúška.
 • Káva – Káva obsahuje kofeín a veľa antioxidantov, vďaka čomu sa využíva na redukciu tmavých kruhov a opuchov pod očami, rozjasnenie pokožky a znižovanie zápalu. Najlepšie je zúžitkovať použitú kávovú usadeninu. Tú si môžete zmiešať s medom alebo kokosovým olejom a nechať na 15 minút pôsobiť ako očnú masku.
 • Kokosový olej – Je nielen zdravou ingredienciou v kuchyni, ale veľmi často sa používa aj v kozmetike. Má antibakteriálne a protizápalové účinky a obsahuje prírodné antioxidany a vitamín E. Má skvelé hydratačné účinky, používa sa na veľmi suchú pokožku a je skvelý na vrásky či tmavé kruhy pod očami. Používa sa úplne jednoducho – stačí ho naniesť priamo na pokožku, no zmiešať si ho môžete aj s inými vyživujúcimi ingredienciami a vytvoriť domácu masku.
 • Aloe vera – Ak máte doma túto rastlinku, určite už poznáte jej liečivé účinky. Pokožku dokáže intenzívne hydratovať a pomáha redukovať vrásky. Má silné protizápalové účinky, preto pôsobí vynikajúco na červené, podráždené a citlivé očné okolie, pri tmavých kruhoch pod očami, opuchoch a zápaloch. Koži dopomáha pri hojení, a tak ju možno využiť aj v lete, po opaľovaní. Šťavu z aloe stačí natrieť priamo na pokožku, no možno ju primiešať ku krému.

Uhorka je účinným pomocníkom pri únave očí

Nepodceňujte vplyv životného štýlu na stav pokožky

Ak aj siahnete po tom najlepšom a najdrahšom očnom kréme, samotná kozmetika nebude mať až taký účinok, aký má v kombinácii s úpravou životného štýlu. Na stav pokožky pôsobí mnoho faktorov a ich vplyv nie je zanedbateľný.

 • Dbajte na dostatok spánku – Únava a nedostatok spánku sa najrýchlejšie prejavia na očnom okolí. Ak ráno vstávate s tmavými kruhmi pod očami, skúste sa zamerať na zlepšenie kvality a dĺžky spánku.
 • Hydratácia je základ – Pokožka musí byť dostatočne hydratovaná, inak bude očné okolie suché, začervenané a podráždené, čím je náchylnejšie na skorú tvorbu vrások. Nezabúdajte preto vypiť aspoň 2 l tekutín denne.
 • Chráňte sa pred UV žiarením – Počas letných horúčav sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu a celoročne používajte krém s dostatočne vysokým SPF. UV lúče totiž pokožku veľmi vysušujú, poškodzujú a vedú k vzniku vrások.
 • Nepodceňujte cvičenie – To podporuje správnu cirkuláciu krvi, čím sa pokožka lepšie prekrvuje a má zdravší vzhľad. Môžete sa zamerať aj konkrétnejšie na tvárovú jogu, ktorá pomôže vyformovať tvárové svalstvo a spevniť pokožku, čím bude pôsobiť mladšie a zdravšie.
 • Zlepšite svoje stravovanie – Strava by mala byť pestrá, bohatá na ovocie, zeleninu a čerstvé potraviny z kvalitných zdrojov. Uistite sa, že prijímate dostatok antioxidantov, najlepšie z tmavého ovocia a zeleniny, a omega-3 a -6 mastných kyselín, napr. z rýb alebo orechov.
 • Majte pod kontrolou príjem soli – Soľ je v primeranom množstve pre telo zdravá a potrebná, no často jej konzumujete priveľa. A keďže zadržiava vodu, môžete mať problémy s opuchmi a začervenaným očným okolím.
 • Vyhnite sa pitiu alkoholu a fajčeniu – Tieto zlozvyky majú obrovský vplyv na stav pokožky, ktorú dehydratujú, oslabujú a znižujú jej obranyschopnosť. Alkohol a cigarety sa rýchlo prejavia ako tmavé kruhy pod očami a rôzne zápaly.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie očné krémy

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?

V nasledujúcich riadkoch sa chcem s vami podeliť o moju už takmer 3-mesačnú skúsenosť s kolagénom Oslo Skin Lab. Prečo som si ho vybrala a ako som s ním spokojná? Čítajte ďalej... 

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.