Koenzým Q10 – látka, ktorá vplýva na vašu energiu a vitalitu

Je veľmi pravdepodobné, že ste o koenzýme Q10 už počuli. Viete však, o čo presne ide? S čím všetkým táto látka pomáha a prečo je nevyhnutná pre správne energetické fungovanie organizmu?

Prípravky Koenzým Q10

Koenzým Q10 je látka, ktorú majú ľudia vo svojich bunkách. Jej úroveň začne v tele po 20. roku života klesať, preto je potrebné ho do tela kvôli jeho správnemu fungovaniu dodávať.

Obľúbené produkty s koenzýmom Q10

Koenzým Q10 – čo to je?

Koenzým je nízko molekulárna látka nebielkovinového charakteru, tvoriaca súčasť zložených enzýmov. Koenzým Q10 je pre telo dôležitý z hľadiska biochemických reakcií, keďže zodpovedá za prenos a premenu energie z prijatej potravy na chemickú energiu ATP.

Koenzým Q10 je vlastnosťami podobný vitamínom, preto aj získal označenie vitamín Q10. Nachádza sa vo väčšine buniek v ľudskom tele, predovšetkým v tých, ktoré sú závislé od príjmu energie (srdce, pľúca či pečeň).

Táto zlúčenina je pre telo dôležitá, pretože vplýva na prenos okamžitej energie do orgánov a zároveň orgány chráni pred starnutím ich buniek.

Negatívne prejavy nedostatku koenzýmu Q10

Nedostatok koenzýmu Q10 v tele sa prejavuje viacerými spôsobmi. Pokiaľ je znížený o 25 %, prejaví sa to miernou únavou a znížením koncentrácie, v prípade, že sa jeho hladina zníži o 50 %, dostaví sa výrazne zníženie výkonnosti, imunita je slabšia a zdravotné problémy sa objavujú čoraz častejšie. Pokiaľ je deficit ešte vyšší, sprevádzujú ho rôzne kardiovaskulárne a neurologické ochorenia.

Unavená žena ležiaca na stole

K negatívnym javom nedostatku koenzýmu Q10 v tele patria únava, nedostatok energie, slabšie sústredenie, pomalší prenos nervových vzruchov, oslabenie svalov, nižšia imunita, častejšie ochorenia, spomalenie činnosti srdca či rýchlejšie starnutie.

Účinky koenzýmu Q10

Koenzým Q10 je látka stimulujúca imunitný systém, čiže možno nemá na obranyschopnosť rozhodujúci vplyv, ako prevencia však neuškodí. Vďaka nej budete mať viac energie a vitality. Priaznivo vplýva na nervový systém, pomáha najmä pri ochoreniach neurologického charakteru (myopatie, neurodegeneratívne choroby či epilepsia).

Vďaka dostatočnej hladine koenzýmu Q10 znížite riziko zlyhania srdca, infarktu myokardu, zlepšíte stav kardiovaskulárneho systému (zníženie krvného tlaku, krvného cukru a spomaľuje upchávanie ciev). Známe sú tiež jeho antioxidačné účinky na lipidy a plazmatické lipoproteíny. Koenzým chráni DNA a bielkoviny pred voľnými radikálmi.

pozitívne účinky na pleť, spomaľuje degradáciu a deštrukciu buniek, čiže spomaľuje starnutie, priaznivo pôsobí na redukciu hĺbky vrások. Dostatok koenzýmu v tele má vplyv aj na plodnosť, viacero druhov alergií či paradentózu, pomáha urýchľovať regeneráciu.

Koenzým Q10 – v strave i výživových doplnkoch

Vitamín Q10 je obsiahnutý v rôznych potravinách, jeho koncentrácia je však pomerne nízka. Problémom je tiež jeho postupná degradácia, pretože skladovaním a tepelnou úpravou sa kvalita koenzýmu znižuje.

Nájsť ho môžete v morských plodoch (morské ryby či dary mora), živočíšnych produktoch (vnútornosti, hovädzina, mlieko a vajcia), zelenine a strukovinách (napr. kukurica, brokolica, špenát, slnečnica, fazuľa), ovocí (čučoriedky, černice, hrozno, orechy), ale aj v olivovom oleji, sóji a obilninách.

Strukoviny s obsahom koenzýmu Q10

Keďže príjem v strave zvyčajne nie je dostatočný, treba najmä s pribúdajúcim vekom siahnuť po výživových doplnkoch. V tom prípade si však treba dať pozor na to, koľko koenzýmu je v nich obsiahnutého.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koenzým q10

Užívanie koenzýmu Q10

Denne by mal človek prijať 30 mg koenzýmu Q10. Vstrebávanie koenzýmu zlepšujú vitamíny E, C a B2, preto je vhodné ich spoločné užívanie, či už v strave alebo ako doplnky stravy. Kvôli čo najúčinnejšiemu vstrebávaniu je vhodné koenzým Q10 užívať počas jedla alebo po ňom. Vzhľadom na to, že koenzým je látka rozpustná v tukoch, nemali by ste sa im pri jeho príjme vyhýbať. V prípade doplnkov stravy sa riaďte príbalovým letákom, najčastejšie sa odporúča užívanie 1 alebo 2 kapsúl denne.

Jeho užívanie by mali zvážiť predovšetkým seniori, keďže so zvyšujúcim vekom sa koenzým Q10 znižuje a pokiaľ jeho deficit prekročí 75 %, spôsobuje vážne zdravotné problémy. Vhodný je tiež pre ľudí, ktorí sú vo veľkom fyzickom a psychickom vyťažení. Vyhýbať sa mu nemusia ani tehotné či dojčiace ženy, o jeho užívaní by sa však mali poradiť so svojím lekárom. Nevhodný je pre deti mladšie ako 3 roky.

Morské ryby obsahujúce koenzým Q10

Má nežiaduce účinky?

Pri užívaní koenzýmu Q10 sa nemusíte obávať žiadnych nežiaducich účinkov. Nedá sa nim ani predávkovať, pretože telo si ho vezme len toľko, koľko potrebuje a využije. Neodporúča sa však ľuďom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Tabletky, krém či strava

Je vhodné prijímať koenzým Q10 v prírodnej forme, to znamená v strave, ak však viete, že spomínané potraviny neobľubujete, prípadne ste vo vyššom veku, zvážte jeho užívanie vo forme výživových doplnkov.

Efektívnym spôsobom, ako dodať svojmu telu koenzým, je užívanie tabliet. Pozorne si všímajte zloženie a spôsob užívania. Ak je prípravok príliš lacný a musíte užívať viacero tabletiek denne, pravdepodobne sa vám neoplatí viac ako ten, ktorý je síce drahší, ale koenzým sa v ňom nachádza v koncentrovanejšej podobe.

Koenzým 10 býva tiež častou zložkou krémov, kde sa prejavuje jeho vplyv na starnutie pokožky. Ak potrebujete omladiť svoju pokožku, môžete siahnuť aj po tejto alternatíve.

Rada na záver

S ohľadom na priaznivé účinky koenzýmu Q10 na zdravie, by ste mali jeho užívanie aspoň zvážiť. Keď už pre nič iné, tak aspoň ako prevenciu. V spojení so zdravou stravou a dostatočným pohybom vám koenzým Q10 určite neuškodí, však?

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 14.02.2019
Hodnotenie článku:
(87%)

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?

Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?

Pravidelná manikúra má množstvo výhod pre vaše nechty a vôbec nemusí ísť o časovo ani finančne náročnú záležitosť.