Čo proti únave a vyčerpanosti? Lieky, čaj alebo vitamíny

Únave prepadne z času na čas každý z nás. Dôvodov môže byť pomerne veľké množstvo. Namáhavý deň v práci, v škole, nadmerná fyzická aktivita, prejedenie sa v rýchlom občerstvení, pretancovaná noc, cestovanie, vybavovanie rôznych záležitostí, dehydratácia, chrípka, nevhodná kombinácia postele, roštu a matraca, stretnutie s niektorými ľuďmi, zlé správy, ale aj ničnerobenie.

Unavená žena

Ide však o krátkodobé vyčerpanie, ktoré je dôsledkom zvýšenej námahy organizmu oproti jeho bežnému fungovaniu. Únava sa dostaví ako odpoveď organizmu na záťaž, či už fyzickú alebo psychickú. Väčšinou stačí regenerácia v podobe spánku, relaxu na terase, čítania knihy, kúpeľa, prechádzky a podobne. U každého funguje niečo iné, pričom platí, že fyzická únava sa odbúrava rýchlejšie ako psychická, prejavujúca sa najmä stratou koncentrácie a podráždenosťou.

Iný prípad nastáva, ak sa z krátkodobej únavy stáva dlhodobá, tzv. chronická. Slabosť, nesústredenosť, náladovosť, nedostatok motivácie, bolesť hlavy, ospalosť, mdloby či tráviace problémy začínajú zasahovať do každodenného života. Môžu byť výsledkom životného štýlu alebo súvisieť s ochorením, napríklad poruchou štítnej žľazy, chudokrvnosťou, dlhodobým užívaním liekov. Eliminovanie únavy si vtedy žiada aj niektoré výraznejšie zmeny v živote.

Obľúbené produkty na potlačenie únavy

Čo proti únave? Vitamíny a bylinky

Ak sa cítite unavený, bez nálady, neobchádza vás ani striedanie nálad, pravdepodobne chýbajú telu potrebné vitamíny. Ich prísun môžete zabezpečiť pestrou stravou alebo výživovými doplnkami. Medzi vitamínové „životabudiče“ patria najmä:

 • Ženšen – pôsobí ako povzbudzovač pri duševných a fyzických činnostiach. Podporuje sústredenosť a pomáha odstrániť únavu a vyčerpanosť.
 • Horčík – dôležitý minerál pre telo, ktorý je zodpovedný za transport energie v tele, ako aj zlepšenie koncentrácie.
 • Ginkgo biloba – pozitívne účinky má nielen na podporu pamäte a zlepšenie koncentrácie, ale tiež na podporu krvného obehu a eliminovanie únavy.
 • Koenzým Q10 – koenzým je súčasťou mitochondrií, ktoré sú továrňou na výrobu energie. Jeho pokles má za následok zníženú výkonnosť a vyčerpanosť.
 • Kofeín – známy stimulant, ktorého účinky boli preukázané. Silní kávičkári však môžu byť proti nim odolní, čo môže zapríčiniť opačný výsledok, a teda útlm.
 • Železo – telo ho využíva, aby vytváralo hemoglobín na prenášanie kyslíka. Deficit železa preto môže spôsobiť vyčerpanosť.
 • Vitamín D – nehrá len dôležitú úlohu v zdraví svalov a kostí, ale tiež pri potláčaní únavy. Sami najlepšie viete, ako vás slnko dokáže „nabudiť k životu“.
 • Vitamíny skupiny B – dodávajú telu energiu, zlepšujú pamäť, podporujú správne fungovanie imunitného systému.
 • Výťažky z húb lesklokôrovky obyčajnej, huby shiitake, šampióna brazílskeho, húsenice čínskej – znásobia účinnosť imunitného systému, doplnia telu potrebnú energiu a podporia činnosť mozgu.
 • Moringa caribbean – chrenový strom, je rastlina, ktorá sa v ajurvédskom liečiteľstve používa už stáročia. Vďaka svojmu zloženiu pôsobí aj proti dlhodobej únave a vyčerpanosti.
 • Dodržiavanie pitného režimu – množstvo denného príjmu vody sa môže odraziť aj na vašom zdravotnom stave. Ak telo nezásobujete dva a pol litrami vody denne, je pravdepodobné, že sa dostaví únava, vyčerpanosť či malátnosť. Cez leto a pri chronickej únave sa odporúča piť aspoň tri litre vody za deň. Zabudnite pritom na sladené vody (neznamená to však, že raz za čas si nemôžete dopriať aj tie). Ideálom je čistá alebo minerálna voda.
 • Spánok – všeobecne platí, že človek by mal spať sedem až osem hodín denne. Ak občas tento čas pozmeníte, nič hrozné sa nestane. Pravidelné ponocovanie však spôsobí, že telo nebude mať dostatok času na regeneráciu, dostaví sa nedostatok energie a únava. To platí aj vtedy, ak síce budete spať aj osem hodín, ale pravidelne budete zaspávať až nad ránom. Medzi nočným a denným spánkom sú v tomto smere väčšie rozdiely, ako by ste si mohli myslieť. Snažte sa chodiť spávať približne v rovnakú hodinu, ešte pred polnocou.
 • Vitamíny a strava – ak vás trápi únava, pravdepodobne je to spôsobené aj nedostatkom niektorých vitamínov v tele. Doprajte si vyvážený jedálniček. To znamená dostatok ovocia a zeleniny, mäso a ryby, cereálne a mliečne výrobky.
 • Pohyb a cvičenie – aj keď samotné cvičenie môže niekedy spôsobovať únavu, pravidelný pohyb poskytuje telu potrebnú energiu.
 • Obľúbené aktivity – dôležité je robiť to, čo človeka baví. Zamestnanie je osobitou kategóriou. No aj po príchode z práce a cez víkendy je dôležité nájsť si činnosť, ktorá vás napĺňa alebo funguje ako „vypínač“. Na pozeranie TV tento raz nemyslite. Niektoré typy programov a množstvo reklám vás môže ešte viac vyčerpať.

Lieky proti únave

Ďalšími výživovými doplnkami bojujúcimi proti únave sú napríklad BrainActive pamäť, energia, koncentrácia; Maxi horčík; Pharmaton geriavit; Kráľovský ženšen Red Dragon; Rhodiola bylinné kvapky, Dr. Popov Mumio; Benexia omega-3 barny´s a podobne.

Čaj proti únave a domáce recepty

Žihľava má rôzne blahodarné účinky. Povzbudivo pôsobí aj pri prejavoch únavy. Nakrájajte jej vňať a v množstve sedem polievkových lyžíc sparte v pol litri vody. Scedenú tekutinu nechajte vychladnúť na cca 25 ºC a namočte do nej uterák, ktorým si následne umyjete nohy, trup a ramená (smerom k srdcu). Nutnosťou je pravidelné opakovanie, ideálne ráno.

Žihľavový čaj

Zelený čaj je v tomto prípade favoritom, nielen vďaka obsahu kofeínu. Pri vyčerpanosti či strese ale môže pomôcť aj zázvor. Nastrúhajte ho približne vo veľkosti palca a zalejte horúcou vodou. Lúhujte pätnásť minút a sceďte. Tento nápoj môžete piť aj trikrát denne. Dlhodobé užívanie sa však platí prerušovať krátkymi pauzami.

Dajte si dve kvapky mätového oleja na vreckovku, priložte ju k nosu a zhlboka sa nadýchnite. Ležte na chrbte a podoprite si nohy vankúšmi tak, aby boli na úrovni hlavy, prípadne vyššie. Prietok krvi do mozgu posilní bdelosť, mäta pôsobí ako povzbudzovač.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.