Lieky, masti a náplasti na bolesť chrbta. Čo pomáha najrýchlejšie?

Akýkoľvek vek, akékoľvek pohlavie, rôzne príčiny – bolesti chrbta trápia mladých i seniorov. Zvyčajne si vystačia s gélmi, masťami či náplasťami.

Náplasť Flector na chrbát

Kedy siahnuť aj po liekoch predpísaných lekárom? Ak vaše bolesti neutíchajú a objavujú sa v pravidelných intervaloch, je nutné nielen tlmiť bolesť, ale poznať jej príčinu. 

Krémy a gély proti bolesti chrbta

Príčiny bolesti chrbta

Prečo ma bolí chrbát? Poznať odpoveď na túto neľahkú otázku je tým správnym predpokladom jej komplexného odstránenia. Záleží tiež na tom, aby ste bolesť podchytili včas a predišli tak jej prípadnému zhoršeniu, prejdeniu do vyššieho štádia chronickej bolesti. Avšak nie vždy ide o tieto dôvody bolestí. Bolesť môže vzniknúť z viacerých príčin:

 • deformita chrbtice (môže ju napríklad vyvolať dlhodobé sedenie alebo spanie v zlej polohe, zlé držanie tela)
 • preťažovanie svalstva, väzov, kĺbov (napríklad náročná manuálna práca, nosenie ťažkých nákupov, šport)
 • reumatické ochorenia
 • zúženie miechového kanála
 • minimálny pohyb (neustále vysedávanie pred TV, sedavé zamestnanie, dlhodobé šoférovanie)
 • nadváha, obezita
 • úrazy a fyzické zranenia
 • tehotenstvo
 • poškodenie platničiek a začínajúce degeneratívne zmeny stavcov
 • emocionálny stres
 • iné ochorenia niektorých orgánov, ktoré vyvoláva bolesť ako ďalší symptóm

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s Flector náplasťami

Ako na bolesť chrbta? Doprajte si pilates, strečing alebo jógu

Ak sa bolesti chrbta ešte len začínajú objavovať, ich najbežnejším prejavom je pocit stuhnutia alebo napätia. Aj keď platí, že oddych je účinným pomocníkom, paradoxne aj pohyb môže uľaviť bolestivej chrbtici. Cvičenia pilates, jóga, ale aj plávanie vám môžu priniesť väčšiu úľavu, ako by ste čakali.

Vyskúšajte napríklad mačací chrbát, zdvíhanie panvy, mostík, zakláňanie hlavy do strán či tzv. pozíciu kobry. Cviky, samozrejme, treba vykonávať pravidelne. 

Nepodceňujte význam strečingu. Vždy, keď máte chvíľu času, ponaťahujte sa. Ak totiž svalstvo nezaťažujete, začne sa postupne skracovať. Pri sedavom zamestnaní dbajte na výber kvalitnej stoličky, no i tak sa odporúča občas ju vymeniť za fitloptu. Nie, nemusíte na nej počas práce cvičiť. Slúži ako skvelý prostriedok na udržiavanie rovnováhy a správne držanie tela.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bolesť pohybového aparátu

Nielen cviky na bolesť chrbta pomáhajú

Čo sa týka liečby, závisí od konkrétnych príčin alebo prejavov bolesti. Prognóza je však priaznivá a u väčšiny ľudí dochádza k ustúpeniu bolesti. Ani úplne zotavenie nie je výnimkou. Základom je pokoj a nájdenie si tzv. úľavovej polohy, potom prichádzajú na rad už spomínané cvičenia a pohyb. Aj teplo a zahrievanie boľavých miest pôsobí u mnohých pozitívne. No ak by bol príčinou bolesti napríklad zápal nervu alebo svalu, bolesti by sa naopak mohli zintenzívniť.

Okrem medikamentóznej liečby je využívaná najmä fyzioterapia a rôzne rehabilitačné terapie, niektoré druhy masáží či špeciálnych kúpeľov.

Masáž chrbta na uvoľnenie svalstva

Vyskúšať môžete aj účinky akupunktúryozónotorapie alebo tzv. obstrekov. Prevenciou voči ďalším neželaným bolestiam chrbta je aj naďalej pravidelný pohyb, posilňovanie chrbta a úprava životosprávy. Inak hrozí ich návrat a zvyšuje sa pravdepodobnosť nosenia ortopedických pomôcok (napríklad korzetu či bedrového pásu).

Lieky na bolesť chrbta

Lieky proti bolesti sú pre mnohých jediným možným riešením. Ich užívanie by ste však mali kombinovať s vitamínmi skupiny B (dlhodobo, najmä B1, B6, B12), čím sa nielenže zníži výskyt nežiaducich účinkov, ale tiež zosilní samotný liečivý efekt. Liekmi proti bolesti bez predpisu sú napríklad:

Medikamenty síce akútnu bolesť odstránia, no samotnú príčinu už nie. Dlhodobé užívanie tabletiek, ktoré prinášajú iba úľavu, ale nie riešenie problému, môže mať negatívny dopad na vaše zdravie. Vyliečenie si potom bude vyžadovať dostatok času, a to nielen v domácom prostredí. 

Vyšetrenie chrbta u lekára

Ak sa na bolesti chrbta budíte aj zo spánku, napriek používaniu voľnopredajných liekov či náplastí nedochádza k tlmeniu bolesti, ak sa naopak stupňuje a neustupuje v priebehu piatich týždňov, neodkladajte návštevu lekára. To platí i v prípade, ak je bolesť krátkodobá, no vyžaruje do dolnej končatiny. Vtedy sa môžu objaviť aj poruchy citlivosti.

Náplaste na bolesť chrbta verzus masť na bolesť chrbta

Ako sme už naznačili, prípravky z lekárne pomôžu bolesť eliminovať, dokonca aj zneškodniť, no iba vtedy, ak ide o príčiny súvisiace napríklad z preťažením svalstva, nosenia ťažkých bremien a podobne. Účinky jednotlivých produktov sú individuálne. Za zmienku stoja napríklad náplaste:

Krémy a gély proti bolesti chrbta

Stačí ich nalepiť na postihnuté miesto a môžete očakávať pocity úľavy zvyčajne do dvadsiatich minút. Medzi gély a krémy, ktoré bojujú proti lokálnej bolesti patria napríklad:

Aj keď masti majú overené účinky, zaberajú zvyčajne v rozmedzí tridsiatich minút. Náplasti sú preto z časového hľadiska víťazmi.Publikované dňa: 23.05.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

11/03/2019 14:50
Miriama

Mne velmi pomahaju naplaste Flector - zacnu ucinkovat naozaj dost rychlo po nalepeni. Bohuzial po par hodinach je bolest sije spat, ale ked je to naozaj neznesitelne, tak clovek oceni aj takuto kratkodobu ulavu. Miernou nevyhodou je, ze sa mi pri pohybe sklzavaju a obcas ich treba posunut na spravne miesto, ale vzhladom k tomu, ze naozaj pomahaju je to naozaj nepodstatne negativum.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Keď počujete slovo osteoporóza, pravdepodobne si ihneď predstavíte zlomeninu kosti vplyvom jej rednutia. Prezradíme vám, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho symptómy, čo vás čaká, ak...

Vianutra Flex Care – recenzia prípravku na kĺby Vianutra Flex Care – recenzia prípravku na kĺby

Ak vás bolia kĺby mali by ste zvážiť užívanie prípravku Vianutra Flex Care s mixom viacerých účinných látok podporujúcich správnu funkciu kĺbov a pohybového aparátu. Prezradíme vám, aké...

Barny´s Inovo 5 recenzia. Nežiaduce účinky prezradí príbalový leták Barny´s Inovo 5 recenzia. Nežiaduce účinky prezradí príbalový leták

Aj vás bolievajú kĺby či šľachy? Prípravok Barny’s Inovo 5 Forte by vám mohol pomôcť. V recenzii vám prezradíme, s čím vám Inovo 5 Forte pomôže, kto ho môže užívať, aké sú jeho výhody i...