Lieky, masti a náplasti na bolesť chrbta. Čo pomáha najrýchlejšie?

Akýkoľvek vek, akékoľvek pohlavie, rôzne príčiny – bolesti chrbta trápia mladých i seniorov. Zvyčajne si vystačia s gélmi, masťami či náplasťami.

Náplasť Flector na chrbát

Kedy siahnuť aj po liekoch predpísaných lekárom? Ak vaše bolesti neutíchajú a objavujú sa v pravidelných intervaloch, je nutné nielen tlmiť bolesť, ale poznať jej príčinu. 

Krémy a gély proti bolesti chrbta

Názov Hodnotenie Detail
Dolgit krémZobraziť produkt
Voltaren Emulgel   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
TraumaplantZobraziť produkt
Ibalgin gél   ✔   VÝBORNÉ RECENZIEZobraziť produkt
Diclobene gel   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Príčiny bolesti chrbta

Prečo ma bolí chrbát? Poznať odpoveď na túto neľahkú otázku je tým správnym predpokladom jej komplexného odstránenia. Záleží tiež na tom, aby ste bolesť podchytili včas a predišli tak jej prípadnému zhoršeniu, prejdeniu do vyššieho štádia chronickej bolesti. Avšak nie vždy ide o tieto dôvody bolestí. Bolesť môže vzniknúť z viacerých príčin:

 • deformita chrbtice (môže ju napríklad vyvolať dlhodobé sedenie alebo spanie v zlej polohe, zlé držanie tela)
 • preťažovanie svalstva, väzov, kĺbov (napríklad náročná manuálna práca, nosenie ťažkých nákupov, šport)
 • reumatické ochorenia
 • zúženie miechového kanála
 • minimálny pohyb (neustále vysedávanie pred TV, sedavé zamestnanie, dlhodobé šoférovanie)
 • nadváha, obezita
 • úrazy a fyzické zranenia
 • tehotenstvo
 • poškodenie platničiek a začínajúce degeneratívne zmeny stavcov
 • emocionálny stres
 • iné ochorenia niektorých orgánov, ktoré vyvoláva bolesť ako ďalší symptóm

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s Flector náplasťami

Ako na bolesť chrbta? Doprajte si pilates, strečing alebo jógu

Ak sa bolesti chrbta ešte len začínajú objavovať, ich najbežnejším prejavom je pocit stuhnutia alebo napätia. Aj keď platí, že oddych je účinným pomocníkom, paradoxne aj pohyb môže uľaviť bolestivej chrbtici. Cvičenia pilates, jóga, ale aj plávanie vám môžu priniesť väčšiu úľavu, ako by ste čakali.

Vyskúšajte napríklad mačací chrbát, zdvíhanie panvy, mostík, zakláňanie hlavy do strán či tzv. pozíciu kobry. Cviky, samozrejme, treba vykonávať pravidelne. 

Nepodceňujte význam strečingu. Vždy, keď máte chvíľu času, ponaťahujte sa. Ak totiž svalstvo nezaťažujete, začne sa postupne skracovať. Pri sedavom zamestnaní dbajte na výber kvalitnej stoličky, no i tak sa odporúča občas ju vymeniť za fitloptu. Nie, nemusíte na nej počas práce cvičiť. Slúži ako skvelý prostriedok na udržiavanie rovnováhy a správne držanie tela.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bolesť pohybového aparátu

Nielen cviky na bolesť chrbta pomáhajú

Čo sa týka liečby, závisí od konkrétnych príčin alebo prejavov bolesti. Prognóza je však priaznivá a u väčšiny ľudí dochádza k ustúpeniu bolesti. Ani úplne zotavenie nie je výnimkou. Základom je pokoj a nájdenie si tzv. úľavovej polohy, potom prichádzajú na rad už spomínané cvičenia a pohyb. Aj teplo a zahrievanie boľavých miest pôsobí u mnohých pozitívne. No ak by bol príčinou bolesti napríklad zápal nervu alebo svalu, bolesti by sa naopak mohli zintenzívniť.

Okrem medikamentóznej liečby je využívaná najmä fyzioterapia a rôzne rehabilitačné terapie, niektoré druhy masáží či špeciálnych kúpeľov.

Masáž chrbta na uvoľnenie svalstva

Vyskúšať môžete aj účinky akupunktúryozónotorapie alebo tzv. obstrekov. Prevenciou voči ďalším neželaným bolestiam chrbta je aj naďalej pravidelný pohyb, posilňovanie chrbta a úprava životosprávy. Inak hrozí ich návrat a zvyšuje sa pravdepodobnosť nosenia ortopedických pomôcok (napríklad korzetu či bedrového pásu).

Lieky na bolesť chrbta

Lieky proti bolesti sú pre mnohých jediným možným riešením. Ich užívanie by ste však mali kombinovať s vitamínmi skupiny B (dlhodobo, najmä B1, B6, B12), čím sa nielenže zníži výskyt nežiaducich účinkov, ale tiež zosilní samotný liečivý efekt. Liekmi proti bolesti bez predpisu sú napríklad:

Medikamenty síce akútnu bolesť odstránia, no samotnú príčinu už nie. Dlhodobé užívanie tabletiek, ktoré prinášajú iba úľavu, ale nie riešenie problému, môže mať negatívny dopad na vaše zdravie. Vyliečenie si potom bude vyžadovať dostatok času, a to nielen v domácom prostredí. 

Vyšetrenie chrbta u lekára

Ak sa na bolesti chrbta budíte aj zo spánku, napriek používaniu voľnopredajných liekov či náplastí nedochádza k tlmeniu bolesti, ak sa naopak stupňuje a neustupuje v priebehu piatich týždňov, neodkladajte návštevu lekára. To platí i v prípade, ak je bolesť krátkodobá, no vyžaruje do dolnej končatiny. Vtedy sa môžu objaviť aj poruchy citlivosti.

Náplaste na bolesť chrbta verzus masť na bolesť chrbta

Ako sme už naznačili, prípravky z lekárne pomôžu bolesť eliminovať, dokonca aj zneškodniť, no iba vtedy, ak ide o príčiny súvisiace napríklad z preťažením svalstva, nosenia ťažkých bremien a podobne. Účinky jednotlivých produktov sú individuálne. Za zmienku stoja napríklad náplaste:

Krémy a gély proti bolesti chrbta

Stačí ich nalepiť na postihnuté miesto a môžete očakávať pocity úľavy zvyčajne do dvadsiatich minút. Medzi gély a krémy, ktoré bojujú proti lokálnej bolesti patria napríklad:

Názov Hodnotenie Detail
Dolgit krémZobraziť produkt
Voltaren Emulgel   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
TraumaplantZobraziť produkt
Ibalgin gél   ✔   VÝBORNÉ RECENZIEZobraziť produkt
Diclobene gel   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Aj keď masti majú overené účinky, zaberajú zvyčajne v rozmedzí tridsiatich minút. Náplasti sú preto z časového hľadiska víťazmi.


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

11/03/2019 14:50
Miriama

Mne velmi pomahaju naplaste Flector - zacnu ucinkovat naozaj dost rychlo po nalepeni. Bohuzial po par hodinach je bolest sije spat, ale ked je to naozaj neznesitelne, tak clovek oceni aj takuto kratkodobu ulavu. Miernou nevyhodou je, ze sa mi pri pohybe sklzavaju a obcas ich treba posunut na spravne miesto, ale vzhladom k tomu, ze naozaj pomahaju je to naozaj nepodstatne negativum.

07/11/2019 12:22
Eva

hrejive naplasti su rychle ale len ako riesenie bolesti na kratku dobu ... myslim ze kvalitnejsie je prevencia a to hlavne zdravou terapeutickou stolickou ... mne nastastie poradili pri zariadovani atelieru kancelarskestolicky kedy mi borec vysvetlil, ze ak budem sedavat denne takych osem hodin na zdravej stolicke tak moj chrbat a ani nohy nebudu boliet a budem vstavat ako clovek a nie ako dobity pes

07/11/2019 19:12
Lula

suhlasim s vasim nazorom, ja mam od malicka stuhnute sijove svalstvo, stale ma bolela vrchna cast chrbta a krk, ale odkedy chodim na pravidelne masaze a zainvestovala som do fakt kvalitneho kancelarskeho kresla, tak sa mi dost polepsilo :)

09/12/2019 11:02
Vlasta

toto je pravda, suhlasim. Celodenne sedenie v praci na nekvalitnej stoličke odnesie naše zdravie, naš chrbat

06/01/2020 19:45
Erika

presne prete toto som si kupila kvalitnu zdravotnu manažersku kancelarsku stoličku

20/01/2020 13:22
Viola

pravda je, že ak sa sedi na nekvalitnej stoličke, chrbat vlemi boli, sama to to tak mala. Preto som sme aj my v praci dostali nové kancelarske stoličky a vraj su ortopedicke

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?

Prečo je MSM prášok taký populárny? Na čo všetko sa používa? Pozreli sme sa na jeho zloženie, účinky, dávkovanie i cenu.

Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?

Kolagén je nevyhnutnou zložkou nášho organizmu, keďže tvorí až 30 % zo všetkých bielkovín. Aby však bola jeho konzumácia skutočne efektívna, telu musíte dodať i ďalšie dôležité živiny.

KetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenziaKetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenzia

Doplňte bielkovinovú alebo ultra nízkosacharidovú diétu aj špeciálnou starostlivosťou o pokožku. Doprajte jej kvalitnú dávku kolagénu, začnite užívať KetoDiet Collagen Plus a zredukujete...