Milgamma N recenzia - zloženie, užívanie, skúsenosti a cena. Injekcie iba na predpis

Možno ste sa už stretli s bolesťou ramena vystreľujúcou až do ruky, prípadne s bolesťami chrbta či končatín neurčitého pôvodu. Môže ísť o problémy s nervovou sústavou, s ktorými vám pomôže liek Milgamma N.

Milgamma N recenzia

V článku vám opíšeme, na čo sa používa, pre koho je vhodný a aké sú jeho pozitívne i vedľajšie účinky.

3 veľkosti balenia Milgamma N

Čo je Milgamma N a na čo sa používa

Milgamma N sa používa na liečbu neuropatií (ochorení nervov) u dospelých pacientov. Tie sa obvykle prejavujú bolesťou, svalovou slabosťou, kŕčmi či dokonca stratou citlivosti.

Milgamma N na bolesti chrbta

Liek pomáha pri liečbe zápalových ochorení nervov i koreňov periférnych nervov, diabetickej i alkoholovej polyneuropatie ale i migrény, syndrómu rameno-ruka, pásového oparu, obrne tvárového nervu a ďalších nervových ochoreniach. Taktiež sa používa pri natiahnutí svalov, skalenovom syndróme, dlhšej rekonvalescencii a v geriatrii.  

Milgamma N je síce liek, no nezamieňajte si ho s analgetikami – na rozdiel od látok ako ibuprofen či paracetamol totiž nepotláča bolesť, ale lieči priamo jej príčinu.

Účinnými látkami sú vitamíny skupiny B

Hoci je Milgamma N nazývaná liekom, ide v podstate o zmes 3 (v prípade kapsúl), resp. 2 (v prípade tabliet) vitamínov skupiny B.

 • Benfotiamín – Ide o formu vitamínu B1, ktorá je rozpustná v tuku, vďaka čomu sa v tele veľmi ľahko vstrebáva. Je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek, zmierňuje únavu a podporuje činnosti očistných enzýmov, ktoré rozkladajú škodlivé látky v tele. V jednej kapsule ho nájdete v množstve 40 mg.
 • Pyridoxíniumchlorid – Je to v podstate vitamín B6, ktorý nájdete tiež vo veľkom množstve potravín. V tele sa zúčastňuje na viac než 100 enzýmových reakciách a na metabolizme cukrov, tukov, bielkovín i mnohých aminokyselín. Má priaznivý účinok na funkciu neurotransmiterov, imunitného systému a na tvorbu červených krviniek. V jednej kapsule je zastúpený množstvom 90 mg.
 • Kyanokobalamín – Umelo vytvorená forma vitamínu B12, ktorý je inak produkovaný výhradne mikroorganizmami. Nájdete ho najmä v pečeni, mlieku, vajciach v mäse či v kvasenej kapuste, v pive a  v koreňoch rastlín. Je nevyhnutný pre tvorbu DNA, vývoj krvných a nervových buniek. Prispieva k správnej funkcii látkovej výmeny a k správnej činnosti nervového a imunitného systému. Odstraňuje pocity únavy a vyčerpania. Jedna kapsula ho obsahuje 0,25 mg.

Okrem týchto účinných látok obsahuje Milgamma N aj množstvo pomocných látok.

Milgamma N - najlepšie na liečbu bolestí

Cena, varianty a dávkovanie Milgamma N

Milgammu N nájdete vo forme kapsúl v troch veľkostných baleniach. Pri najlacnejšom 20 ks balení za cenu cca 8 eur vás vyjde 1 kapsula na 40 centov, pri 50 ks balení za 12 eur je to už len 24 centov za kapsulu a pri 100 ks balení za 20 eur dáte za kapsulu iba 20 centov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pri ľahších prípadoch odporúča výrobca užívať 1 – 2 kapsuly denne, pri intenzívnejších problémoch sú to 3 – 4 kapsuly denne. Ak budete užívať liek Milgamma N dlhšie než 6 mesiacov, môžete si zapríčiniť vznik neuropatií. Niektoré nervové ochorenia môžu mať závažnejšie príčiny, preto by ste sa pri bolestiach pretrvávajúcich dlhšie než 28 dní mali obrátiť na lekára, ktorý presne určí ich príčinu.

Milgamma N

Liek Milgamma N je dostupný aj vo forme tabliet, v ktorých ale na rozdiel od kapsúl nenájdete vitamín B6 a vitamín B1 je zastúpený v množstve 50 mg oproti 40 mg v kapsuliach. Pri 20 ks balení za 6 eur zaplatíte 30 centov za tabletu, pri 50 ks balení za 12,80 eur zaplatíte vyše 25 centov za tabletu a 100-tabletové balenie za 23,29 eur vám ponúkne jednu tabletu za cca 23 centov. Dávkovanie je rovnaké ako v prípade kapsúl.

Liek Milgamma N taktiež nájdete v injekčnej forme, jej výdaj je ale viazaný na lekársky predpis.

Milgamma N - užívanie, dávkovanie, zloženie

Otázky, odpovede a skúsenosti užívateľov

Užívatelia lieku Milgamma N si ho pochvaľujú ako vedľajšiu i hlavnú liečbu pri bolestiach chrbta. Chvália si ho aj cukrovkári, z ktorých mnohým pomáha zmierniť diabetickú neuropatiu. Iným užívateľom pomohol liek Milgamma N skrátiť dobu zotavenia po drobných úrazoch ako napr. natiahnutiach svalov či vyvrtnutom členku.

Skúsenosti s užívaním Milgamma N

 • Ako dlho treba užívať Milgamma N na bolesť chrbta?

  Prvé účinky sa zvyčajne prejavia po týždni užívania, kým ale bolesť vymizne, môže to trvať i 2 či 3 týždne.

 • Pomáha Milgamma N aj na pásový opar (herpes zoster)?

  Áno, mnoho užívateľov udáva zlepšenie stavu pásového oparu pri užívaní tohto lieku. Pri agresívnejších formách tohto ochorenia sprevádzaných bolesťami by ste ale mali navštíviť lekára, ktorý môže predpísať antivirotiká. O užívaní lieku Milgamma N sa s ním v takom prípade nezabudnite poradiť.

 • Milgamma N je plná vitamínov B, nepriberiem z nej?

  Žiaľ, niektorí užívatelia udávajú aj vedľajší účinok v podobe zvýšenej chuti do jedla a s tým spojeného priberania na hmotnosti.

Vedľajšie účinky a upozornenia

Liek Milgamma N je vhodný pre dospelých mužov a ženy – osobám do 18 rokov ho nepodávajte. Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali pred užívaním lieku poradiť s lekárom, avšak bezpečná dávka vitamínu B6 v tehotenstve je do 25 mg, pričom Milgamma N ho obsahuje až 90 mg, takže sa jeho užívanie počas tehotenstva neodporúča.

Neužívajte Milgamma N, ak máte alergiu na niektorú zo zložiek, prípadne na niektoré cukry. Glycerol (nájdete ho v lieku ako pomocnú látku), môže vyvolať pri vysokých dávkach bolesti hlavy, žalúdočné problémy a hnačku.

Milgamma N z lekárne. Cena 16€

Účinok vitamínu B6 môže byť oslabovaný levodopmi (liekmi na Parkinsonovu chorobu), účinok vitamínu B1 je zasa potláčaný 5-fluorouracilom (liek používaný pri chemoterapii) .

Naopak, zvýšená potreba pyridoxínu (vitamínu B6) nastáva počas dlhodobého užívania antikoncepcie s obsahom estrogénov, izoniazidu (liek proti tuberkulóze), D-penicilamínu a cykloserínu (antibiotiká), a tiež pri nadmernom požívaní alkoholu.

Milgamma N tabletky

Alternatívy

Alternatívou k lieku Milgamma N by mohli byť výživové doplnky obsahujúce vitamíny B1, B6 a B12. Často ich nájdete napr. aj v kombinácii s magnéziom (horčíkom), ktoré má taktiež pozitívny vplyv na nervovú sústavu, pomáha pri bolestiach a kŕčoch svalov, únave a má tiež upokojujúci účinok.

Záverečné zhodnotenie

Milgamma N je dobrým pomocníkom pri bolestiach vyvolaných poruchami nervovej sústavy najmä u ľudí s nedostatkom vitamínov B. Tak, ako pre iné výživové doplnky, i pre Milgamma N platí, že by nemal byť náhradou za pestrú stravu plnú vitamínov, preto ak máte komplikácie spojené s nedostatkom vitamínov B, skúste prehodnotiť zloženie vášho jedálnička. Nezabúdajte ani na to, že Milgamma N nesmiete užívať dlhšie ako pol roka.

Bolesti pohybového aparátu môžu mať aj inú, závažnejšiu príčinu ako v nervovom systéme, preto ak sa váš stav nezlepší, neodkladajte zbytočne návštevu lekára. Napr. pri bolestiach chrbta môže byť príčinou aj ochabnuté chrbtové svalstvo, neprimerané preťažovanie (napr. v práci) alebo spánok na nekvalitnom matraci.

Milgamma N - recenzia a skúsenosti s užívanímPublikované dňa: 13.03.2019
Hodnotenie článku:
(93.6%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

13/03/2019 13:28
Lucka

Milgammu som si vybrala podľa recenzií, pretože dlhodobo trpím bolesťami chrbta a doteraz mi nič nepomohlo. Môžem skonštatovať, že po prvom mesiaci užívania sú bolesti podstatne menšie, preto budem s jeho užívaním pokračovať aj naďalej.

15/03/2019 13:52
Marta

Milgamma N obsahuje vyšší podiel vitamínov B, ktoré veľmi rýchlo vstrebávajú do tela, a tak rýchlo a účinne pomáha pri bolestiach vyvolaných zápalmi nervov a ťažkosťami pohybovej sústavy. Prípravok som vyskúšala kvôli bolestiam chrbta, ktoré mi spôsobovalo každodenné sedenie. Chvíľu trvalo, kým som pocítila zlepšenie (asi 2 týždne), bolesť sa však stratila po viac ako 3 týždňoch užívania. Na Milgammu nedám dopustiť.

15/03/2019 19:53
Sima

Ja Milgammu používam na pásový opar a mne teda začal prípravok fungovať okamžite. Bolesti ustúpili, zlepšil sa mi spánok. Odporúčam rovno kúpiť väčšie balenie.

18/03/2019 15:23
Petra Koscova

Manzel dostaval injekcie Milgamma v kupeloch, z ktorych sa vratil ako novy clovek, preto som velmi rada ze sa daju kupit aj tieto tabletky. Pomahaju mu totiz tlmit bolesti na znesitelnu mieru.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Keď počujete slovo osteoporóza, pravdepodobne si ihneď predstavíte zlomeninu kosti vplyvom jej rednutia. Prezradíme vám, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho symptómy, čo vás čaká, ak...

Vianutra Flex Care – recenzia prípravku na kĺby Vianutra Flex Care – recenzia prípravku na kĺby

Ak vás bolia kĺby mali by ste zvážiť užívanie prípravku Vianutra Flex Care s mixom viacerých účinných látok podporujúcich správnu funkciu kĺbov a pohybového aparátu. Prezradíme vám, aké...

Barny´s Inovo 5 recenzia. Nežiaduce účinky prezradí príbalový leták Barny´s Inovo 5 recenzia. Nežiaduce účinky prezradí príbalový leták

Aj vás bolievajú kĺby či šľachy? Prípravok Barny’s Inovo 5 Forte by vám mohol pomôcť. V recenzii vám prezradíme, s čím vám Inovo 5 Forte pomôže, kto ho môže užívať, aké sú jeho výhody i...