Ako zvýšiť imunitu u dospelého. Tieto lieky a vitamíny sú najlepšie

Imunita je prirodzená odolnosť organizmu voči cudzorodým látkam a škodlivým baktériám, tzv. patogénom. V podstate ide o akýsi dozor nad bunkami, ktoré sa menia vplyvom vírusového alebo bakteriálneho ochorenia.

Znížená imunita u dospelého

Ak je imunita oslabená, prejaví sa nachladnutím alebo infekčnou chorobou.

Obľúbené výrobky na podporu imunity

Vrodená a získaná imunita

Imunita môže byť nešpecifická (vrodená) alebo špecifická (získaná). Človek sa narodí s vrodenou imunitou, no získanú si potrebuje vytvoriť. Napriek tomu, že jej nadobúdanie je v mladom veku procesom spájaným napríklad s teplotami či hnačkami, ide o prirodzený priebeh vedúci k posilneniu obranyschopnosti organizmu. Okrem spomínaných patogénov vplývajú na imunitu i nasledovné faktory:

 • domáce a pracovné prostredie
 • znečistenie vonkajšieho prostredia
 • stravovacie návyky a zlá životospráva
 • pravidelná liečba antibiotikami

Prečítajte si našu podrobnú recenziu Wobenzym, v ktorej sa dozviete všetko potrebné o dávkovaní a užívanie tohto enzymatického lieku.

Skúsenosti s užívaním Wobenzymu:

Recenzie a skúsenosti s Wobenzym

Čo je imunitný systém? Ako funguje?

Systém zabezpečujúci imunitu je tvorený komplexom mechanizmov, buniek, reakcií a chemických bariér, ktoré ochraňujú organizmus pred chorobami. Jeho primárnou funkciou je rozoznať vlastné bunky a látky od cudzích, a tým zabrániť ich napadnutiu a rozšíreniu.

Imunitný systém nás ochraňuje pred rôznymi baktériami a vírusmi

Schopnosť rozlíšenia škodlivého od neškodného si uloží „do pamäti“ vďaka bielym krvinkám (leukocytom) a pri opätovnom stretnutí s patogénmi vyhodnotí, či ich bude tolerovať alebo proti nim bojovať. Rozoznávame dva druhy leukocytov.

 • Fagocyty sú zodpovedné za ničenie baktérií. Na jeden liter krvi ich pripadá približne šesť miliárd. Medzi najznámejšie patrí neutrofil. Jeho zvýšená hladina v krvi signalizuje, že telu hrozí infekcia bakteriálneho pôvodu.
 • Lymfocyty zase slúžia na rozpoznávanie a zapamätanie si vírusov a baktérií. Pracujú „v dvoch skupinách“. Lymfocyty B vyhľadajú patogén, ktorý treba zneškodniť, lymfocyty T sa postarajú o jeho zničenie.

Z recenzií výrobku:

Blendea supergreens skúsenosti a recenzie

Vitamíny na imunitu, probiotiká aj výživové doplnky

Dopriať telu výživu prostredníctvom vitamínov je zárukou vytvorenia dobrej imunity. Prijať ich môžete vo forme stravy alebo výživových doplnkov. Silný imunitný systém by mal mať dostatok:

 • Železa – pomáha bielym krvinkám hľadať cudzorodé látky v tele a ničiť ich. Je prevenciou voči anémii, únave a zníženej výkonnosti.
 • Zinku – urýchľuje hojenie rán, podporuje tvorenie protilátok voči infekcii.
 • Vitamínov A, C, D, E – podieľajú sa na aktivácii imunitného systému pred tzv. voľnými radikálmi kyslíka.
 • Selénu – jeho dostatočné množstvo je potrebné na odbúravanie škodlivých látok von z tela.

Probiotiká sú živé kultúry mikroorganizmov, ktoré normalizujú črevnú flóru a pôsobia preventívne proti infekciám čreva a tiež voči alergiám. Tým napomáhajú prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Výživové doplnky majú podobné účinky. Ich užívanie pomáha imunitnému systému zvýšiť odolnosť. Preventívne pôsobia napríklad s výťažkami echinacei, hlivy ustricovej, rakytníka, kustovnice čínskej, šípky a podobne. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie na imunitu

V čom spočíva posilnenie imunity?

Základom úspechu a dobrého zdravotného stavu je osvojenie si niektorých návykov a činností. Mnohé z nich tvoria automatickú súčasť života a sú nevyhnutné pre fungovanie človeka. Stačí ich upraviť a pozitívne výsledky sa dostavia. Imunitu posilní:

 • Otužovanie – je preukázané, že ľudia, ktorí sa pravidelne otužujú sú odolnejší voči infekciám spôsobujúcim prechladnutie. Taktiež je badateľný rýchlejší priebeh liečby pri prípadnom ochorení. Podobné účinky má i striedavé sprchovanie. Sprchu začnite teplou vodou a po približne jednej minúte pokračujte studenou vodou smerom od nôh nahor. Opäť pustite teplú vodu a sprchovanie zakončite studeným prúdom vody.
 • Pohyb a telesná aktivita – nepotrebujete podávať žiadne extra výkony. Dôležité je prechádzky na čerstvom vzduchu, bicyklovanie, plávanie, beh či domáce cvičenie vykonávať pravidelne. Príjemné pocity spôsobia uvoľňovanie endorfínov, ktoré majú priaznivý vplyv na prevenciu chorôb.
 • Strava – odriekanie v tomto prípade nie je dobrá voľba. Vyvážená a pestrá strava je alfou omegou. Jedzte mäso, doprajte si zeleninu, ovocie aj mliečne výrobky. V malej miere neuškodia ani mastné a vyprážané jedlá. Je ich však potrebné vykompenzovať dostatkom surovín rastlinného pôvodu (na problémy s imunitou sú náchylnejší ľudia pravidelne sa stravujúci sa v rýchlych občerstveniach, ale tiež prísni vegáni).

Prírodné lieky na podporu imunity - citrón, zázvor, med

 • Smiech, vyhýbanie sa stresu a záťažovým situáciám – podnety, ktoré vyvolávajú stres pôsobia na správne fungovanie imunitného systému ako brzda. Psychické faktory majú vplyv na imunitu aj vďaka tomu, že sú prepojené s nervovým a hormonálnym systémom. Obklopte sa priateľmi, vyhýbajte sa ľuďom a prostrediu, ktoré vás oberá o energiu.
 • Dostatok spánku – predovšetkým v noci, nie počas dňa. Spánok dodáva telu energiu, pretože pomáha regenerovať nielen telo, ale tiež myseľ.
 • Oblečenie – počasie sa neoplatí podceňovať. Dôležité je dopriať telu teplo, ale zároveň zabezpečiť jeho odvádzanie. Uprednostnite hrejivé, no vzdušné ošatenie.
 • Očkovanie – umelo navodená imunita je najmä v posledných rokoch často diskutovanou témou. Pravdou zostáva, že vďaka tomuto ochrannému spôsobu sa pri opätovnom kontakte s infekciou zaktivizujú „pamäťové bunky z očkovania“, čím dôjde k odolnosti voči pôvodcovi ochorenia.

Čo na imunitu? Prirodzené lieky v podobe potravín

Imunitný systém je oslabený najmä počas jesene a v zime. Je to spôsobené vlhkým počasím a nízkymi teplotami. Riziko nachladnutia vtedy niekoľkonásobne stúpa. Preventívne opatrenia môžu obranyschopnosť organizmu posilniť, čím šancu na vznik ochorenia eliminujú. Obohaťte stravu o:

 • zázvor – ako prevencia pred ochoreniami dýchacích ciest a zápalov
 • cibuľa – má niekoľko preventívnych účinkov, no významnú úlohu zohráva najmä pri chrípke
 • cesnak – je prirodzené prírodné antibiotikum
 • chren – pomáha pri trávení i nádche
 • citrón – podporuje trávenie, dodáva telu energiu
 • hliva ustricová – je výborným antioxidantom
 • špenát a listová zelenina – obsahuje viacero druhov vitamínov, čím napomáha k celkovej imunite
 • med – má antibakteriálne aj regeneračné účinky
 • ryby – omega-3 mastné kyseliny prospievajú najmä srdcu a krvnému obehu

Domáci medovo-zázvorový sirup na podporu imunity

 • zázvor ošúpte a najemno nastrúhajte
 • preložte ho do uzatvárateľného pohára a zalejte šťavou z 1 citróna
 • zmes zalejte väčším množstvom medu, poriadne premiešajte a vložte do chladničky
 • lúhujte aspoň 24 hodín a následne užívajte 1 čajovú lyžičku šťavy 3x denne

Domáci recept na medovo zázvorový sirup s citrónom

Obľúbené výrobky na podporu imunity

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

13/03/2019 10:44
Ida

ja vam teda poviem, co najlepsie posilni imunity - zdrave stravovanie, caste vetranie, prechadzky (aj pocas mrazivych dni), trochu sportu a hlavne menej sa stresovat a jedovat! potom aj take tie klasicke recepty, ktore poznali uz aj naes babicky - cesnak, cibula, med, sipkovy caj..netreba hend utekat do lekarne, nasa priroda je plna liekov, len sme na to v tejto rychlej dobe nejako pozabudli

25/10/2019 11:21
Ipeg

Mne na posilnenie imunity hrozne moc pomaha zdrave stravovanie, pitna voda, vlazna sprcha, ranny beh a ako doplnok vyzivy si davame pastilky tenoros od pharmaselect-u a tiež sa snažíme spať aspoň tých 6-7 hodín a darí sa nám to

24/03/2020 10:51
Jitka33

zdrava strava a dostaok vitaminov v nej, otuzovanie a pohyb nie kazdemu ale stacia,a niekto ma proste oslabenu imunitu bez ohladu na to aky zivotny styl vedie. vtedy zial ziadna prirodna pomoc nepomaha a clovek tak ci tak musi siahnut po nejakych liekoch , ja ich mam vyskusaych habadej, ale ruku do ohna by som dala len za wobenzym, na odporucanie lekara som ho vyskusala asi pred rokom

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

EnzyMAX R – recenzie, skúsenosti, účinky, cena. Ako enzýmy užívať?EnzyMAX R – recenzie, skúsenosti, účinky, cena. Ako enzýmy užívať?

Komplex enzýmov, ktoré sú jedným zo základných zložiek fungovania imunitného systému človeka, nájdete v jednej kapsule EnzyMAX R. Počuli ste už niekedy o ňom?

100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena

Potrebujete zlepšiť svoju imunitu a udržiavať sa vo forme? Vyskúšajte Sibírsku čagu v 100%-tnom stave v produkte od Superionherbs. V recenzii sa dozviete o jej účinkoch i dávkovaní.

Oscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cenaOscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cena

Oscillococcinum je homeopatický liek, ktorý je vhodný na liečbu nachladnutia a chrípky. Ľahko sa dávkuje, je možné ho podávať deťom aj tehotným. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť pred...