Doprava z certifikovanej lekárne zadarmo Ukázať podmienky

zavrieť

Echinacea - kvapky, sirup či čaj. Prírodný liek na posilnenie imunity

Krásna rastlinka s farebnými kvetmi, ktorá má blahodárne účinky na ľudský organizmus. Ak vás trápi problém s oslabenou imunitou, siahnite po echinacei.

Éterický olej z echinacei purpurovej

Tento skvelý prírodný liek vám pomôže posilniť vašu obranyschopnosť, dodá vám energiu a pomôže i s kožnými problémami. Nenechajte sa však zmiasť širokým spektrom druhov echinacei. Najlepšie na zdravie vplýva len jedna z nich - Echinacea purpurová.

Obľúbené produkty s echinaceou

Niečo málo o echinacei purpurovej

Pôvabná rastlina sa radí do čeľade astrovité. U nás sa v prírode bežne nevyskytuje. Jej domovom je Severná Amerika. Väčšine ľudí slúži najmä ako ozdoba záhrad, keďže má nádherné purpurové kvety, ktoré vedia vyrásť až do výšky 150cm. Tak isto im slúži ako liek na rôzne choroby, ale i ako prevencia.

Echinacea purpurová - kvety

No a prečo je práve táto rastlinka taká liečivá? Obsahuje rôzne účinné látky, no najdôležitejšou z nich je echinacín. Práve od echinacínu je odvodený názov Echinacea. Medzi jeho najdôležitejšie vlastnosti patrí podpora imunitného a lymfatického systému, rýchlejšie hojenie rán či zmiernenie bolesti. Okrem echinacínu sa však na liečivých účinkoch podieľajú i kyselina citrónová, polysacharidy, flavoidy, silice, steroly a mnohé ďalšie. Práve tieto látky, ktoré sú obsiahnuté v echinacei, podporujú lymfatický a imunitný systém.

Účinky echinacei

Ako už bolo viackrát spomenuté, primárne sa blahodárne účinky echinacei spomínajú v spojení s imunitou a lymfatickým systémom. Aké ďalšie účinky má ale echinacea na ľudský organizmus?

 • podpora imunitného a lymfatického systému - podľa rôznych výskumov dokáže pravidelné užívanie echinacei znížiť náchylnosť na prechladnutie až o 50% a skracuje tiež dĺžku ochorenia až o 2 dni.
 • prevencia rakoviny - osobne by som sa nespoliehala na to, že keď si dám echinaceu, nedostanem rakovinu, avšak svojim zložením stimuluje napr. T bunky, ktoré sa chránia telo pred vznikom rakovinu a tak isto pomáha odstraňovať voľné radikály.
 • spomalenie starnutia - echinacea má antioxidačný účinok, čo znamená, že spomaľuje predčasné starnutie buniek. Jej antioxidačné účinky sa podieľajú tiež na antioxidácií organizmu.
 • zlepšenie trávenia - v otázke účinku rastliny na tráviacu sústavu sú tu dve veci, ktoré treba spomenúť. V prvom rade má pozitívne účinky, nakoľko pomáha pri žalúdočných vredoch, pomáha obnoviť pečeň a podporuje celkové trávenie. Na druhú stranu, pri nedodržaní odporúčeného dávkovania sa môže dostaviť neželaný efekt a pečeň si môžete naopak poškodiť.
 • protizápalové účinky + hojenie rán - echinacea sa často odporúča ako podporná liečba pri bolesti kĺbov a svalov. Jej účinné látky totiž preukázateľne znižujú zápal a pôsobia proti bolesti. Pri kožných problémoch sa echinacea používa v rôznych tinktúrach, ale i krémoch. Využiť ju tak môžete aj pri psoriáze či ekzémoch. Pôsobí tiež proti infekcii.
 • liečba infekčných ochorení dýchacích ciest - keďže rozširuje dýchacie cesty, využíva sa napríklad pri liečbe bronchitídy, ale i pri bežných respiračných problémoch. Redukuje ukladanie hlienu a napomáha regenerácií dýchacích ciest.

Dávkovanie a užívanie

Existuje mnoho podôb echinacei, v ktorých sa dá kúpiť. Medzi najrozšírenejšie patria kvapky, sirupy, čaje či tabletky.

Výrobky s obsahom echinacei na zlepšenie imunity

Pri kožných problémoch sa však dá dostať i v podobe krému, tinktúry, masti či gélu. Dávkovanie a užívanie je teda odvodené od toho, v akej podobe ste si echineaceu zadovážili.

V lekárni sa dá zohnať ✅ GS echinacea forte 600, ktorú si zadovážite už okolo 4€. V prípade tohto produktu je dávkovanie stanovené na 1 tabletu 1x za deň. Odporúča sa užívať ju pri jedle. U iných výrobcov sa však dávkovanie môže líšiť, preto je potrebné vždy si pozorne prečítať príbalový leták s informáciami od výrobcu.

V prípade čaju sa odporúča najmä pri chrípke či prechladnutí 1-2 dávky denne, zväčša ráno. Inak v rámci prevencie stačí 2x do týždňa. Čaj zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 8-10 minút, následne preceďte a servírujte. Čaj je vhodný aj pre deti - či už vrámci liečby zápalov hrdla, nádchy, soplíkov, kašľu, ale aj ako výborná prevencia. Na jeho prípravu odporúčame ✅ sušený kvet z echinacei od slovenského výrobcu Hanus.

Čaj z echinacei pre deti a dospelých

Čo sa týka kvapiek, tinktúr, sirupov či mastí, taktiež platí, že si treba prečítať informácie od výrobcu a riadiť sa pri dávkovaní nimi.

Vyberáme z nášho katalógu

Môžu echinaceu užívať aj deti?

Aj keď sa pri tehotenstve a dojčení echinaceu neodporúča užívať, existujú kvapky/sirup pre deti Echinacea - Hanus. Odporúčam sa poradiť s lekárom, ktorý vám povie svoj názor. Čo sa však týka samotného sirupu, je určený pre deti už od 1 roka s problémami s imunitou. Okrem výťažku s echinacei obsahuje vitamín C a má ríbezľovú arómu.

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s Hanus sirupom s echinaceou pre deti

Komu sa neodporúča užívať echinaceu?

Aj keď echinacea nemá sama o sebe žiadne vedľajšie účinky, existuje skupina ľudí, ktorým sa neodporúča užívať ju. Patria medzi nich:

 • tehotné a dojčiace ženy
 • pacienti užívajúci lieky s obsahom látky amiodaron, ketokonazol či metotrexát
 • športovci, ktorí užívajú anaboliká
 • pacienti chorí na AIDS, HIV
 • pacienti, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity (po transplantácií)

Taktiež sa neodporúča brať echinaceu dlhodobo, nakoľko môžu vzniknúť pri dlhodobom užívaní alergické reakcie. Preto po pár týždňoch užívania si dajte na mesiac či dva pauzu.

Skúsenosti ľudí s touto rastlinou

I keď ja osobne skúsenosti s touto rastlinkou nemám, po prečítaní rôznych fór na internete a taktiež z toho, čo som počula od známych, ktorí s touto rastlinou skúsenosti majú, som sa rozhodla echinaceu tiež vyskúšať. Takmer všetci echinaceu ospevujú, chvália jej pozitívne účinky na imunitu, pri začiatkoch choroby a tiež na únavu a hojenie rán. ,

Taktiež som zistila, že v spojení echinacei s hlivou, rakytníkom či zázvorom si dokážete pripraviť doslova bombu na imunitu, ktorá vás ochráni pred chrípkovým obdobím. Už len zostáva to skúsiť na vlastnej koži.

Obľúbené produkty s echinaceou

Chceli by ste si echinaceu vypestovať sami vo vlastnej záhradke?

Aj keď sa u nás echinacea bežne nevyskytuje v takej miere, keď sa ju rozhodnete pestovať, pravdepodobne sa jej bude dariť. Dôležité však je, aby ste mali kvalitné semená na sadenie. Na pestovanie je nenáročná, stačí jej slnečné miesto a hlinito-piesočnatá pôda. Dariť sa jej však bude pravdepodobne len do výšky 600 m.n.m.. Je to trvalka a vyžaduje si dostatok vlahy, na to si treba dať pozor a zbytočne ju nevysúšať. Aj keď ide o trvalku a znáša pomerne dobre zimu, po 3-4 rokoch stráca svoje liečebné účinky. A ak ju chcete zbierať, pokojne ju odtrhnite celú. Využívajú sa jej listy, stonky, okvetné lístky aj koreň.

Pestovanie echinacei v záhrade

Ak máte teda problém s imunitou, lymfatickým systémom, únavou či nejaké kožné problémy, alebo hľadáte len prevenciu pred chorobami a prírodný spôsob detoxikácie organizmu, určite nebude na škodu poobzerať sa po echinacei. A je už len na vás, v akej podobe si ju zaobstaráte alebo či ju dokonca budete chcieť pestovať sami.Publikované dňa: 12.03.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Horúce nápoje na liečbu prechladnutia Horúce nápoje na liečbu prechladnutia

Imunoglukan vo forme tabliet či sirupu vám pomôže zlepšiť imunitu Imunoglukan vo forme tabliet či sirupu vám pomôže zlepšiť imunitu

Problémy s imunitou nie sú v súčasnom uponáhľanom svete ničím výnimočným. Našťastie sa imunita dá zlepšiť viacerými spôsobmi. Užívanie imunoglukanu je jedným z nich.

Včelí peľ pozitívne vplýva na ľudské zdravie i psychiku Včelí peľ pozitívne vplýva na ľudské zdravie i psychiku

Včelí peľ má veľmi veľa pozitívnych účinkov nielen na naše zdravie, ale aj na našu psychiku. Viete, prečo by ste ho mali začať užívať?