Psoriáza vo vlasoch i na tvári. Príznaky a liečba psoriázy u dospelých i detí

Psoriáza je dlhodobé chronické zápalové ochorenie, ktoré je vo väčšine prípadov sprevádzané svrbením kože.

Psoriáza na tele

Pri tomto ochorení sa hromadí odumretá vrstva pokožky, ktorá vyvoláva svrbenie a začervenanie kože. V mnohých prípadoch bývajú okrem kože postihnuté aj nechty a kĺby. Vo svete ňou trpí približne každý štyridsiaty človek, čiže táto choroba postihuje takmer 2 – 5% celkovej populácie. Psoriáza sa môže objaviť v akomkoľvek veku, no najčastejšie sa prejaví okolo dvadsiateho roku života.

Účinné krémy proti psoriáze

Príčiny vzniku psoriázy

Príčina vzniku psoriázy doposiaľ nie je celkom známa. Najčastejšie sa za príčinu vzniku považuje porucha funkcie imunitného systému. Táto porucha spôsobuje nadmernú produkciu kožných buniek. Prvé príznaky psoriázy sú menej či viac výrazné zmeny kvality a farby pokožky. Nahromadenie kožných buniek vyvoláva zápal a s tým spojené odlupovanie pokožky. Niekedy sa ochorenie hneď navonok neprejaví, nakoľko ide o viacfaktorové ochorenie. Psoriázu výrazne zhoršuje nezdravý životný štýl – zlá strava a s tým súvisiaca obezita, fajčenie, či konzumácia alkoholu.

Nepríjemné sú aj komplikácie psoriázy

Psoriáza nie je nákazlivá. Nie je spôsobená žiadnymi baktériami ani vírusmi. Pacienta však môže priviesť k ďalším nepríjemným ochoreniam ako je cukrovka alebo aj k iným už vážnejším ochoreniam. Psoriáza sa nedá vyliečiť, ale je liečiteľná. Niekedy je pacient na tom lepšie, inokedy zas horšie. Psoriáza môže ustúpiť aj na o čosi dlhšie obdobie. U niektorých pacientov sú spúšťačmi napríklad stres, infekcia alebo aj gravidita. Psoriáza sa často zhoršuje v  zimnom období. Psoriáza sa môže vyskytovať na akejkoľvek časti tela. V závislosti od miesta sú rozličné jej prejavy a tiež potrebná starostlivosť.

Pomôžu liečivé oleje

Na zmiernenie prejavov psoriázy môžete siahnuť po viacerých liečivých prírodných olejoch:

 • Konopný olej - zvýšuje hladinu GLA (omega-6 mastná kyselina) v krvnom sére, vďaka čomu pomáha pri zápaloch a najrôznejších ochoreniach kože (psoriáza, mykóza, atopický ekzém)
 • Šípkový olej - vysoký podiel vitamínu E a nenasýtených mastných kyselín pomáha pri liečbe akné, psoriázy, ekzémov. Olej výborne regeneruje pokožku a odstraňuje jazvy
 • Cedrový olej - zmierňuje nepríjemné kožné ochorenia (atopický ekzém, psoriáza, rôzne alergické excesy) a urýchľuje hojenie pokožky

Psoriáza na rukách

Psoriáza na rukách je menej častá. Ak sa však predsa na rukách vyskytne, treba zabrániť akémukoľvek kontaktu s chemikáliami a látkami, ktoré by mohli urobiť pokožku citlivou. Vážna psoriáza na ruke

Psoriáza na dlaniach rúk

Choroba postihuje aj nechty, kožu okolo nechtov a končeky prstov. Veľmi ťažká je starostlivosť o nechty poškodené psoriázou. Pred chemikáliami, tekutinami alebo nečistotou dokážete ruky ochrániť rukavicami.

Psoriáza na nohách

Psoriáza na nohách je už častejšia. Problémy zvyknú postihnúť najmä pacientov s nadváhou, ale trpia tiež pacienti, ktorí radi cvičia, preto sa neodporúčajú športy ako aerobik, či beh. Ak sa psoriáza prejaví na nohách, pacienti by mali nosiť ľahkú a pohodlnú obuv, ktorá netlačí a najlepšie je obúvať si ponožky z bavlny.

Psoriáza na tvári

Psoriáza na tvári je menej zvyčajná a pomerne dosť vzácna. Aby pokožka tváre netrpela, mali by sa pri ošetrení tváre používať jemné produkty na starostlivosť o citlivú pleť.

Prezrite si širokú ponuku účinných krémov, mastí, gélov či šampónov na psoriázu pre deti i dospelých v ✅ online lekárni Dr.Max.

Psoriáza na tvári dieťaťa

Neodporúča sa pohybovať v zafajčených priestoroch, nakoľko chemické výpary môžu zhoršiť zápal. Problémy sa zvyknú prejavovať aj pri zmene počasia. V zimnom období sa pokožka vysušuje, v teplom období slnečné lúče môžu zhoršiť zápal.  

Psoriáza vo vlasoch

Psoriáza sa tiež vyskytuje na vlasatej časti hlavy a prejavuje sa šupinami, ktoré sú podobné lupinám, avšak sú väčšie a viditeľnejšie. Snažte sa čo na jemnejšie umyť a osušiť vlasy a dôkladne osušiť kožu za ušami. Fén majte od hlavy približne 30 cm. Vyhýbajte sa natáčkam, kulmám a ďalších spotrebičom, ktoré môžu pokožku hlavy vysušiť.

Psoriáza v kožných záhyboch

Vo všetkých kožných záhyboch sa vytvára vlhké prostredie, kvôli ktorému sa psoriáza na týchto miestach vyvíja rýchlejšie. Sú to miesta v podpazuší, pod prsníkmi, okolo genitálií, či za ušami. Ak vás trápi psoriáza v kožných záhyboch, odporúča sa nosiť voľné a pohodlné oblečenie z bavlny. Po každom umytí je potrebné kožné záhyby poriadne osušiť.

Nie je psoriáza ako psoriáza

Psoriáza má viacero podskupín a delí sa na druhy:

 • ložisková psoriáza,
 • psoriáza vo vlasatej časti hlavy,
 • inverzná psoriáza,
 • psoriasis guttata,
 • pustulárna psoriáza,
 • erytrodermická psoriáza,
 • psoriatická artritída.

Z recenzií produktu...

Recenzie a skúsenosti s Excipial U Lipolotio na heureke

 Ložisková psoriáza je u pacientov najčastejšia a postihuje skoro 80% ľudí trpiacich týmto ochorením. Vyskytuje sa kdekoľvek po tele, najčastejšie na lakťoch, chrbte, kolenách a tiež vo vlasoch. Príznakmi ložiskovej psoriázy sú červené miesta pokryté šupinami, ktoré sa odlupujú.

 Psoriáza vo vlasatej časti hlavy postihuje približne 50 – 80% ľudí, ktorí trpia na toto ochorenie. Prejavuje sa svrbením hlavy a viditeľnými šupinami. Pokiaľ sa vo vlasatej časti tvoria hrubé chrasty a pokrývajú takmer celú časť hlavy, môže ísť o veľmi závažné ochorenie.

 Inverzná psoriáza sa najčastejšie vyskytuje pod pazuchou, pod prsníkmi, na slabinách alebo v iných kožných záhyboch a to tiež aj okolo pohlavných orgánov. Prejavuje sa červenkastými ložiskami okolo záhybov. Tento druh psoriázy zhoršuje potenie a tiež napríklad obtiahnuté oblečenie, kedy dochádza k odieraniu pokožky.

 Psoriasis guttata postihuje väčšinou deti a mládež. Prejavuje sa malými začervenanými šupinatými bodkami. Spúšťačom môže byť streptokoková infekcia hrdla. V miernejších prípadoch zmiznú šupinaté bodky bez liečby. Psoriasis guttata môže prejsť až do najčastejšej formy – ložisková psoriáza.

 Pustulárnou psoriázou trpí menej ako 5% pacientov. Prejavuje sa hrčkami naplnenými hnisom alebo identickými vredmi. Tento druh psoriázy najviac postihuje ruky a nohy. Väčšinou sa tento druh psoriázy vyskytne vtedy, keď pacient užíva stále rovnaké lieky alebo naopak, ak náhle vysadí lieky, ktoré dlhodobo užíval.

 Hoci sa erytrodermická psoriáza u pacientov vyskytuje len veľmi málo, je to jedna z najťažších druhov psoriáz a nakoľko je veľmi rozsiahla, môže ohrozovať život pacienta.

 Psoriatickou artritídou trpí asi 30% pacientov vo veku 35 až 50 rokov. Najčastejším príznakom je bolesť a opuch kĺbov. Tento druh psoriázy zvykne byť dedičný.

Psoriáza a jej liečba

Moderná medicína, kde je zahrnutá aj dermatológia, disponuje veľkým množstvom liečebných metód v boji proti psoriáze, avšak nie každá liečba účinkuje rovnako u pacientov trpiacich touto chorobou. Ak žiadna liečba pacientovi nezaberá, prípadne sa prejavy zhoršujú, je nevyhnutné vyhľadať pomoc práve u svojho dermatológa. V súčasnosti existujú 4 metódy liečenia psoriázy. Každá liečba závisí od ťažkosti postihnutia.

 • Lokálna liečba – topická, je liečba, kedy sa lieky, ktoré pacient užíva aplikujú priamo na kožu a postihnuté miesta. Je to tiež najčastejšia liečebná metóda.
 • Perorána systémová liečba je liečba, kedy pacient užíva lieky vo forme tabliet alebo injekcií. Kým lokálna liečba pôsobí len priamo na miestach, perorána liečba – vnútorná, pôsobí na celý organizmus.
 • Biologická liečba predstavuje podávanie liekov, ktoré pôsobia len v postihnutej, chorej časti celého organizmu.
 • Liečba fototerapiou spočíva v tom, že sa na postihnuté miesta nechá pôsobiť ultrafialové svetlo.

Psoriáza u detí

Objavuje sa zväčša po desiatom roku života. Vyskytuje sa vo vlasatej časti hlavy, lakťoch a kolenách. Najčastejším príznakom je zhrubnutá červená koža pokrytá šupinami. Psoriázu u detí vyvoláva akútna infekcia. Väčšinou sa objaví po zápaloch, napr. zápale stredného ucha. Ak je psoriáza u dieťaťa rozsiahla, rodičia by mali ihneď navštíviť lekára.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.