Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)

Každý si z času na čas zažil problémy so suchou pokožku. Vo väčšine prípadov nejde o nič vážne a po odstránení vonkajších vplyvov a hydratácii pokožky sa rýchlo vrátite do formy. Viete však spoznať, čo sa môže skrývať za suchou pokožkou a kedy je potrebné vyhľadať dermatológa?

Citlivým miestom je tvár, suchá pokožka sa často objavuje na nose

V tomto článku sa pozrieme na to, čo najčastejšie spôsobuje suchú pokožku, a poradíme vám niekoľko tipov, ako si so suchou pokožkou čo najlepšie poradiť.

Telové mlieka na suchú pokožku

Ako sa prejavuje suchá pokožka

Suchá pokožka je veľmi nepríjemný symptóm, ktorý sa spája s ďalšími príznakmi. V počiatkoch môže ísť o pocit napätia pokožky, ktorý často prechádza do svrbenia. Vrchná časť kože je často viditeľne dehydratovaná, je drsná a môžu sa na nej tvoriť šupiny. Pri nedostatočnej starostlivosti dochádza k podráždeniu pokožky až popraskaniu, najmä na nohách a na rukách. Na pokožke sa vytvoria záhyby a povrch pokrýva biela vrstva suchej kože, pod ktorou sa nachádza červená, podráždená pokožka. Prejavy suchej pokožky môžu byť dočasné, vyskytujúce sa počas určitej doby, napr. v zime, alebo dlhodobé. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí a ak vám úľavu neprinášajú voľnopredajne dostupné krémy a prípravky, je potrebné obrátiť sa na lekára.

Kde na tele sa najviac objavuje suchá pokožka

Prejavy suchej pokožky ovplyvňujú niektoré časti tela viac než iné. Najviac postihnuté sú časti, ktoré sú vystavované vplyvom prostredia a sú najviac namáhané. Ide teda predovšetkým o nohy, chodidlá a priestor medzi prstami na nohách, päty, ktoré môžu až popraskať, ale aj predkolenia a kolená. Ďalej ide o ruky, dlane a priestor medzi prstami, no suché sú aj lakte, na ktoré sa často zabúda, a predlaktia. Citlivým miestom je predovšetkým tvár, na ktorej pocítite napätie. Suchá pokožka sa prejaví hlavne na čele, okolo očí a nosa.

Čo spôsobuje suchú pokožku

Jestvuje skutočne množstvo príčin, ktoré spôsobujú suchú pokožku a svrbenie. Rozdeliť si ich môžeme na externé faktory prostredia a zdravotné a genetické faktory.

Dôvodom suchej pokožky môžu byť externé aj genetické faktory

Externé faktory

 • Chladné ročné obdobie – Suchá pokožka je problémom zimných mesiacov. Keďže je vzduch chladnejší, prirodzene sa v ňom zadržiava menej vody. Zároveň trávite menej času vonku, pričom vo vnútri je vzduch suchý z kúrenia.
 • UV žiarenie v lete – Problém môžete mať aj počas suchého leta, keď sa viac vystavujete slnečným lúčom. Opaľovanie pokožku dehydratuje a UV žiarenie ju poškodzuje, čo vedie k suchej pokožke a skorým známkam starnutia.
 • Časté umývanie rúk a kúpanie – Voda vysušuje pokožku, a preto časté kúpanie sa, sprchovanie a umývanie si rúk skutočne vedie k napätej a svrbivej pokožke. Práve preto pocítili mnohí počas pandémie suchú pokožku na rukách a okrem dezinfekcie tak stúpol aj predaj krémov na ruky.
 • Povolanie a pracovné podmienky – Za suchou pokožkou môžu byť aj podmienky na pracovisku. Pri niektorých povolaniach (kaderníčky, kozmetičky, lekári a zdravotné sestry, chyžné a upratovačky) dochádza častejšie ku kontaktu s vodou, čo má za následok vysúšanie pokožky.
 • Fajčenie – Tento zlozvyk neškodí len pľúcam, ale aj pokožke. Keďže cigaretami sa do tela dostáva veľa škodlivých látok, koža je náchylnejšia na rýchle starnutie, čím dochádza aj k strate hydratácie.
 • Veľká záťaž na nohy – Suché chodidlá a päty môžu byť výsledkom priveľkej záťaže na nohy, napr. u osôb, ktoré veľa chodia, u tehotných žien, ľudí s nadváhou, ale aj u tých, ktorí nosia tesné topánky a ich pokožka tak zažíva mechanické poškodzovanie.

Zdravotné a genetické faktory

 • Ekzém, dermatitída, psoriáza – Je množstvo kožných ochorení, ktoré sa prejavujú práve suchou a podráždenou pokožkou. V takomto prípade je potrebné vyhľadať lekára a s ním konzultovať, ako udržať symptómy pod kontrolou.
 • Niektoré ochorenia – Ochorenia obličiek, štítnej žľazy, diabetes či HIV sú spojené s nadmerne suchou a svrbivou pokožkou. Platí to aj pre niektoré lieky a liečebné procedúry, ako je chemoterapia alebo dialýza.
 • Starnutie – S pribúdajúcim vekom stráca pokožka svoju prirodzenú schopnosť hydratácie. So suchšou pokožkou môžete počítať hlavne po 40. Ak ste aj dovtedy mali normálnu pokožku, môžete zaznamenať prejavy suchej pokožky.
 • Hormonálna nerovnováha – V dôsledku hormonálnej nerovnováhy sa môžu objaviť problémy s pokožkou, vrátanie suchej a svrbivej kože, vlasmi a nechtami. Ide predovšetkým o tehotenstvo a menopauzu.
 • Nedostatok vitamínov – Ak zo stravy nedostávame dostatok vitamínov a minerálov, jedným z prejavom môže byť práve suchá a svrbivá pokožka.
 • Genetické predispozície – Niektorí ľudia zdedili suchú pokožku alebo ochorenia spojené so suchou pokožkou po svojich rodičoch.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie suchá a citlivá pokožka

Ako sa zbaviť popraskanej a suchej pokožky

V boji so suchou a svrbivou pokožkou je podstatné prísť na to, čo ju spôsobuje. Pokiaľ máte podozrenie, že ide o zdravotný faktor alebo vás vaše symptómy zjavne obmedzujú pri bežných činnostiach, neváhajte a obráťte sa na svojho lekára. Pokiaľ viete, že u vás tieto prejavy spôsobujú alebo zhoršujú predovšetkým externé faktory, snažte sa ich čo najlepšie vyvarovať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako svoju pokožku chrániť a vyživovať zvonku.

 • Chráňte sa pred vlhkom – Ak môžete, nevystavujte sa vlhku a namáčaniu pokožky. Namiesto horúceho kúpeľa si doprajte rýchlu sprchu. Zvážte, koľkokrát je nevyhnutné sa vystavovať vode. V prípade domácich prác ako umývanie riadu či okien noste vždy gumené rukavice.
 • Vždy sa dobre osušte – Po sprche, kúpeli alebo plávaní sa vždy dosucha utrite uterákom. Nezabudnite ani na záhyby medzi prstami na rukách a na nohách, ktoré často trpia suchom. Pokožku nedrhnite, ale utierajte ju jemne mäkkým uterákom.
 • Po kontakte s vodou pokožku hydratujte – Po každej sprche hydratujte telo olejom alebo telovým mliekom. Po umytí rúk si ich nakrémujte výživným krémom. Nezabúdajte ani na pokožku hlavy, ktorú môžete vyživiť kondicionérom alebo vlasovým olejom.
 • V zime zvýšte hydratáciu – V chladných mesiacoch používajte viac hydratujúcu kozmetiku, balzamy na pery, krémy na ruky a nohy. Krémujte si aj lakte a kolená. Na tvár používajte krém na veľmi suchú a citlivú pleť bez parfumácie.
 • Vyhnite sa zbytočnej chémii – Pre citlivú a suchú pokožku sú najpríjemnejšie prírodné látky. Stavte na oblečenie z bavlny a ďalších prírodných látok, v kozmetike si vyberajte prírodné zloženie, resp. kozmetiku bez parfumov a ďalšej zbytočnej chémie, ktorá môže kožu iritovať. To platí aj pre pracie prostriedky a aviváže.
 • Zbavte sa silných mydiel a obmedzte dezinfekciu – Na bežné použitie nepotrebujete silné, antibakteriálne mydlá, ktoré pokožku zbavujú množstva hydratácie. Stavte skôr na upokojujúce mydlá a sprchové gély, ktoré pokožku odmasťujú mierne a dodávajú jej hydratáciu.
 • Použite zvlhčovač – Počas vykurovacej sezóny používajte doma zvlhčovač. Hygrometrom si môžete sledovať vlhkosť v miestnosti a v prípade suchého vzduchu si zapnite zvlhčovač. Pomôcť môže aj položenie vlhkého uteráka alebo nádobky s vodou na teplý radiátor.
 • Neškrabte sa – Aj keď je ťažké odolať, hlavne keď pokožka poriadne svrbí, neškrabte sa. Škrabaním si môžete pokožku poškodiť, suchá koža môže popukať a spôsobiť bolesť. Škrabaním si tak môžete privodiť viac problémov ako úľavy.
 • Používajte správnu kozmetiku – Svoju bežnú kozmetiku aspoň dočasne vymeňte za tú pre suchú a citlivú pokožku. Bežné krémy nemusia vašu pleť dostatočne hydratovať a parfumácia môže spôsobovať podráždenie. Ak máte ekzém alebo kožné ochorenie, používajte špeciálnu kozmetiku z lekárne.
 • Ošetrujte pokožku na chodidlách – Veľa ľudí sa vôbec nestará o hydratáciu nôh krémom a o problém sa zaujíma, až keď koža puká a bolí. Kožu vyživujte a hydratujte pravidelne, starajte sa o zhrubnutú kožu a pedikúru si robte jemne, ale pravidelne.

Hydratačné telové mlieko na suchú pokožku

Ako vyživiť pokožku zvnútra

Okrem vonkajšej ochrany je potrebné zaoberať sa aj vnútornou výživou. Zdravá pokožka s dostatkom vitamínov a minerálom si totiž lepšie poradí aj s nepriaznivými vplyvmi prostredia, zatiaľ čo pokožka, ktorej vitamíny chýbajú, je skôr náchylná na poškodenie a ochorenia. Preto konzumujte pestrú stravu a dodajte svojej pokožke všetko potrebné aj zvnútra.

 • Pitný režim – Nezabúdajte naň ani v zime, keď je vzduch najsuchší, no kvôli chladu smäd až tak veľmi necítime. Základom dobre vyživenej a hydratovanej pokožky je totiž najprv dobre hydratované telo.
 • Vitamín C – Vitamín C poznáme ako vitamín potrebný pri nachladnutí na posilnenie imunity. Imunita a stav pokožky spolu úzko súvisia, preto je pri suchej pokožke potrebné dopĺňať aj tento vitamín, napr. vo forme citrusového ovocia, brokolice, paradajok či bobuľovitých plodov.
 • Vitamín D – Jeho nedostatok sa prejaví hlavne v zime, keď trávime viac času vo vnútri. Vitamín D má vplyv na stav pokožky, ako aj celkovú imunitu, preto si ho v zime dopĺňajte vo forme výživových doplnkov.
 • Vitamín E – Je základným vitamínom pre zdravie pokožky. Ide o silný antioxidant, ktorý ju dokáže chrániť pred voľnými radikálmi, čím znižuje dehydratáciu a známky starnutia. Má tiež protizápalové účinky, čo je vítané pri svrbivej pokožke. Nájdete ho najmä v orieškoch, semienkach a ovocí.
 • Kolagén – Kolagén je bielkovina, ktorá ovplyvňuje pružnosť a mladistvý vzhľad pokožky. Vekom sa jeho množstvo prirodzene znižuje, preto je potrebné ho dopĺňať. V strave sa kolagén nachádza v rybách, kostiach a vývare, vajíčkach a mäse, ale aj v želatíne.
 • Omega-3 mastné kyseliny – Sú nesmierne dôležité pre schopnosť pokožky regulovať produkciu olejov a schopnosť udržať si hydratáciu. V strave ich nájdete v rybách a morských plodoch, ľanových semienkach či vajíčkach.
 • Horčík, vápnik, zinok – Túto trojkombináciu minerálov obsahuje každý výživový doplnok na vlasy, nechty a pokožku. Majú protizápalové vlastnosti, podporujú imunitný systém a kompletne posilňujú zdravie pokožky. Nájdete ich v mliečnych výrobkoch, mäse a rybách, listovej zelenine a strukovinách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie suchá a citlivá pleť

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.