Vitamín D – nedostatok má účinok na vlasy aj imunitu. Ako ho užívať

Trpíte bolesťami svalov a kĺbov, častými infekciami, rednutím kostí, vypadávaním vlasov či depresívnymi náladami? Jednou z príčin môže byť nedostatok vitamínu D. Ten totiž nepôsobí pozitívne iba na kosti, ale je zodpovedný za správne fungovanie mnohých procesov v ľudskom tele.

VItamín D

V článku vám prezradíme, ako zistíte, že máte nedostatok vitamínu D, ako ho môžete doplniť a objasníme jeho vplyv na váš organizmus.

Obľúbené vitamíny D3

Čo je vitamín D a ako ho získať

Vitamín D je v skutočnosti hormón, ktorý sa tvorí v koži vplyvom pôsobenia slnečného UV-B žiarenia z látky zvanej 7-dehydrocholesterol. Tá vzniká vďaka cholesterolu – áno, tomu cholesterolu, ktorého zvýšená hladina má negatívny dopad na vaše zdravie. Tejto forme sa hovorí vitamín D3 a príslovie „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár“ platí v tomto prípade doslovne.

Vitamín D získavaný zo Slnka

Množstvo vitamínu D „získaného“ zo slnka ovplyvňujú:

  • Geografická poloha – V severských krajinách je slnečné žiarenie menej intenzívne a slnko svieti menej hodín počas dňa.
  • Ročné obdobie – V zime je v našich končinách podobná situácia ako v severských krajinách, preto má mnoho Slovákov nedostatok vitamínu D práve v zime.
  • Opaľovacie krémy – Bránia absorpcii UV-B žiarenia do pokožky – nadmerné používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom nad 8 môže spôsobiť pokles prirodzenej tvorby vitamínu D až o 95 %.
  • Vek – Koža starších ľudí dokáže tvoriť až o 25 % menej vitamínu D.
  • Farba pokožky – Tmavá pokožka pôsobí pre UV žiarenie ako prirodzená bariéra, preto koža týchto ľudí vytvára menej vitamínu D.

Druhým spôsobom, akým môžeme vitamín D získať sú potraviny. Z niektorých druhov totiž vie ľudský organizmus získať vitamín D2, ktorý sa následne mení na D3. Najvýdatnejšími zdrojmi vitamínu D sú rybí tuk, kakaové maslo, slede a tuniaky. Dobrými zdrojmi sú aj kakaový prášok, losos, sardinky, vaječné žĺtky a huby. Určité množstvo obsahujú aj smotana, pečeň či maslo a mlieko.

Tretí spôsob získania vitamínu D je užívanie výživových doplnkov. To má význam najmä v zimných obdobiach, kedy sme slnečnému žiareniu vystavovaní najmenej.

Potravinové zdroje vitamínu D

Účinky vitamínu D na organizmus

Najvýznamnejšou funkciou tohto vitamínu v ľudskom tele je napomáhanie vstrebávaniu vápnika a fosforu z čriev. Zlepšuje tak jeho ukladanie do kostí a je teda priamo zodpovedný za to, že budete mať pevné a zdravé kosti. Dokáže teda zlepšiť stav vašej osteoporózy, ale tiež uľaviť od bolestí kostí a svalov.

Ďalšie účinky vitamínu D:

  • Lieči infekcie – Podporuje imunitný systém a vďaka nemu môžete predchádzať bežným ochoreniam ako nachladnutie, chrípka či iné infekcie. Funguje tiež ako prevencia pred poruchami imunity a nimi vyvolanými ochoreniami ako napr. reumatoidná artritída, Crohnova choroba, skleróza, diabetes 1. typu alebo astma.
  • Reguluje rast buniek – Nielen tých „dobrých“, ale tiež nádorových, tým pádom hrá významnú rolu v prevencii i liečbe rakoviny hrubého čreva, prostaty, pankreasu a prsníka.
  • Reguluje produkciu inzulínu – Má vplyv na bunky v pankrease produkujúce inzulín, zlepšuje jeho produkciu a znižuje tzv. inzulínovú rezistenciu (nadmerne zvýšenú hladinu inzulínu). Pôsobí teda ako prevencia cukrovky 2. typu.
  • Znižuje krvný tlak – Hypertenzia (vysoký krvný tlak) nemusí byť zapríčinená len obezitou alebo srdcovocievnym ochorením. V ľudskom tele totiž krvný tlak reguluje sústava hormónov renín-angiotenzín-aldosterón, ktoré v prípade, ak nefungujú správne spôsobujú tzv. sekundárnu hypertenziu. Vitamín D má priaznivý vplyv na funkciu tohto mechanizmu, čím pomáha sekundárnu hypertenziu liečiť a predchádzať jej.
  • Vitamín D ďalej udržuje zdravú vašu pokožku, vaše zuby a je dôležitý pre správnu funkciu a vývoj mozgu. Používa sa teda aj pri prevencii a liečbe neurologických porúch ako napr. autizmus, Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Z vedeckej štúdie vykonanej v r. 2013 vyplýva, že nedostatkom vitamínu D trpí významná väčšina populácie na svete. Tejto pre organizmus nevyhnutnej látke sa taktiež pripisuje čiastočná vina za rozšírenie civilizačných ochorení ako chronická únava, osteoporóza, hypertenzia, cukrovka a pod.

Príznaky nedostatku vitamínu D

Kedysi bol deficit vitamínu D príčinou tzv. rachitídy u detí, ktorá sa prejavovala tvarovou deformáciou kostí. Dnes ale vieme, že jeho nedostatok sa prejavuje aj ďalšími príznakmi ako oslabená imunita (častá nádcha, chrípka, infekcie), osteoporóza, kolísanie nálad až do depresívnych stavov, časté kožné ochorenia či kardiovaskulárne poruchy. U dospelých môže signalizovať nedostatok vitamínu D tiež rozmazané videnie.

Najčastejšie trpia nedostatkom vitamínu D športovci, tehotné a dojčiace ženy, ženy v menopauze, deti, ľudia s obličkovými problémami a ľudia konzumujúci nevyváženú stravu.

Vyberáme z nášho katalógu

Vitamín D pre deti

Pre novorodencov a dojčatá je nevyhnutný. Zodpovedá totiž za zdravý vývoj kostí a kĺbov. Nedostatok vitamínu D u týchto detí má za následok oslabené a deformované kosti a z toho vyplyvajúcu nesprávnu funkciu kĺbov a svalov.

Deti v dojčenskom veku môžu mať nedostatok vitamínu D, pretože napriek predpokladom mnohých mamičiek sa táto látka v materskom mlieku nachádza iba v nízkej koncentrácii. To však neplatí pre deti kŕmené umelou výživou – tá je obvykle bohatá na vitamín D.

Pozor, nie každý doplnok s vitamínom D je určený pre malé deti. Pre ne nájdete vitamín D najčastejšie vo forme ľahko konzumovateľných a vstrebateľných kvapiek. Môžete ich podávať dieťaťu od 1. mesiaca veku. Pri ich užívaní si ale dajte veľký pozor na predávkovanie, ktoré je jendoduchšie než pri dospelých ľuďoch.

Dávkovanie a riziko predávkovania

Najvhodnejší spôsobom pre príjem vitamínu D je, samozrejme, prirodzená cesta (t. j. slnečné žiarenie a strava), čo však môže byť v našich končinách problematické na jeseň a v zime.

Jedinou cestou sú potom výživové doplnky. Z nich sú lepšou formou želatinové alebo celulózové kapsuly. Bežné tablety vitamínu D sú totiž náchylné k navlhnutiu a môžu obsahovať až 80 % spojiva alebo látok zaťažujúcich tráviaci trakt (napr. šelak vyrábaný zo schránok chrobákov).

Vitamín D vo forme výživových doplnkov

Dávkovanie vitamínu D je pre každého človeka individuálne, v závislosti od jeho deficitu, stravy, ktorú konzumuje atď. Dávky sa uvádzajú v tzv. medzinárodných jednotkách IU (z angl. international units), v mikrogramoch μg alebo v tzv. percentách referenčnej výživovej hodnoty na deň (% RVH), ktorá je najpresnejším vodítkom. Niektorí výrobcovia majú totiž odporúčanú dennú dávku rozdelenú na jednu kapsulu denne, iní napr. na jednu týždenne.

Bezpečný denný príjem vitamínu D3 v strave výživových doplnkoch:

Vek Denná dávka v μg Denná dávka v IU
0 – 12 mesiacov 25 1 000
1 – 10 rokov 50 2 000
11 – 17 rokov 100 4 000
nad 18 rokov 100 4 000
Tehotné a dojčiace ženy 100 4 000

Predávkovanie vitamínom D zvýši hladinu vápnika v krvi, pri ktorej dochádza ku kalcifikácii tkanív a ciev – tá môže poškodiť srdce, cievy či obličky (obličkové kamene). Priamo viditeľné príznaky predávkovania sú nechutenstvo, nevoľnosť so zvracaním, strata hmotnosti, slabosť, nervozita, vysoký krvý tlak a nadmerný smäd.

Predávkovanie príliš dlhým pobytom na slnku nie je možné, keďže telo disponuje mechanizmami na zabránenie tomuto stavu. Predávkovanie zo stravy je taktiež nepravdepodobné, najčastejšie hrozí predávkovanie nadmerným požívaním vitamínu D vo forme výživového doplnku. Pri dospelých je to dlhodobé užívanie v množstve nad 50 μg (2 000 IU) denne, pri deťoch je to polovica, t. j. viac ako. 25 μg (1 000 IU) denne.

Cena vitamínu D

Výživové doplnky obsahujúce čistý vitamín D nie sú vôbec drahé. Napr. balenie so 100 tabletami pri odporúčanom dávkovaní 1 tableta denne vás vyjde do 6 eur. Takéto balenie vám vydrží 3 mesiace, čo vychádza na 24 eur ročne. V porovnaní s nákladmi na stravu bohatú na vitamín D (rybí tuk a veľa morských rýb) je to takmer zanedbateľná položka.

Obľúbené vitamíny D3

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.