Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Slová Marilyn Monroe "Neviem, kto vynašiel vysoké topánky, ale všetky ženy mu dlžíme veľa" sú síce pravdivé, no krásne topánky na podpätku nám ženám neurobia len pekný deň a super dlhé nohy, ale aj deň plný bolesti. Zlá obuv totiž vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov, z ktorých sa môže vykľuť ešte poriadny zdravotný problém. 

Otlak na nohe od nevhodných topánok

Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť? My áno.

Obľúbené prípravky na ošetrenie otlakov

Nie je pľuzgier ako pľuzgier

Druhov pľuzgier je niekoľko, navzájom sa od seba líšia veľkosťou alebo príčinou vzniku, napr. pľuzgiere po opálení, pľuzgiere zo slnka, ale aj pľuzgiere na nohách. Pri každom pľuzgieri, a je jedno aký vonkajší podnet ho spôsobí, ide o obrannú reakciu imunitného systému, ktorý vplyvom intenzívneho a dlhodobého tlaku na konkrétne miesto vytvorí na koži ochranný vak = pľuzgier. Vo vnútri vaku sa nachádza číra alebo do biela sfarbená tekutina. Táto tekutina obsahuje sterilnú vodu, občas s malou prímesou bielkovín, ktorá chráni miesto hlbšieho podkožného tkaniva pred ďalším tlakom a trením. Laicky povedané, chráni ďalšiu vrstvu pokožky, keďže tú prvú sme už "odpálili".

Sprievodným znakom pľuzgiera je bolesť pri tlaku na pľuzgier, pretože tlak na pľuzgier spôsobuje aj tlak na tú vrstvu pokožky, ktorú pľuzgier chráni. Ak vás pľuzgier svrbí, páli alebo príliš sčervenal, pravdepodobne máte zápal, čoho sprievodným znakom môže byť aj zvýšená telesnú teplotu a je potrebné vyhľadať lekára. Takéto komplikácie hojenia alebo skôr "nehojenia" môžu byť zapríčinené aj vážnejším ochorením, napr. cukrovkou. Ak sa vám objavilo biele bolestivé miesto, otlak pod nechtom, okamžite vyhľadajte kožného lekára, môže ísť len o krvnú zrazeninu, ale aj o zhubný nádor či cystu. 

Otlak verzus pľuzgier

Veľa ľudí si mýli pľuzgiere s otlakmi. Pľuzgier nie je to isté ako otlak. Otlak je oblasť, kde zhrubla koža. Nezmizne tak jednoducho ako pľuzgier a časom sa stane nielen prekážkou pri chodení, ale aj nepríjemnou bolestivou záležitosťou. Otlaky vznikajú najčastejšie na prstoch na nohe potom, čo sa na mieste pľuzgiera opakovane vyvíja tlak. Koža na danom mieste zhrubne. Ich odstránenie je oveľa náročnejšie ako pri pľuzgieroch, dokonca niektoré prípady vedú až k návšteve chirurga, ktorý otlak chirurgicky alebo tekutým dusíkom (závisí od veľkosti a hĺbky narušeného kožného tkaniva) odstráni. Otlaky sú zákerné, pretože ak sa neriešia a neustále sa na toto miesto vyvíja tlak, vzniká v nich kurie oko

Ako predchádzať pľuzgierom a otlakom?

Úplným základom, ako vyriešiť problém s pľuzgiermi a otlakmi je nenosiť nevhodnú obuv, pretože otlaky sa tvoria z topánok. To je ale niekedy nemožné a hlavne u nás žien, ktoré máme aj vďaka nim, pekne vysoko posunutý prach bolesti. Naopak, muži sú tí, ktorí sa potrebujú cítiť pohodlne a krása topánok je pre nich až na druhom mieste. Ako teda predchádzať otlakom? 

Nenoste zlé topánky

Pre čo najmenší výskyt otlakov je potrebné, aby ste nosili správnu obuv, teda ani tesnú a ani voľnú. Nikdy nekupujte topánky len prostredníctvom internetu a už dupľom nie po niekom inom. Dôvodom je, že topánky si nielen, že musíte vyskúšať pri sedení na stoličke, ale musíte sa v nich aj prejsť. Najideálnejšie by bolo, keby ich máte obuté cca 30 min. a viac, ale to sa, žiaľ, v predajniach veľmi nedá. Máme však riešenie. Kúpte si topánky, ktoré vám sedia v predajni, netlačia vás a ani sa vám nevyzúvajú. Po príchode domov, si topánky vyskúšajte a behajte v nich po byte. Akonáhle pocítite, že vás tlačia alebo s nimi máte nejaký problém, vráťte ich! Urobte to aj v prípade, ak sa vám s nimi lúči ťažko. Napriek tomu, že sú krásne, ak vás už po chvíli chodenia v nich bolia nohy, budú len odsunuté vo vašom šatníku na poličke s nálepkou, "Čo ak sa mi zmenší noha, čo ak sa mi zväčší noha, čo ak ...". To sa však s veľkou pravdepodobnosťou nestane.

K otlakom najčastejšie dochádza kvôli noseniu zlých topánok

Ideálny čas na kúpu nových topánok

Ak kupujete topánky online, je to jedno, máme na mysli kúpu topánok, ktoré si priamo v predajni vyskúšate. Napadlo vám už niekedy ako je možné, že topánky v predajni vám sadnú ako uliate a keď si ich obúvate do práce, neviete si do nich napchať nohy? Počas spánku sa nohy rovnomerne prekrvia, zregenerujú sa a ráno sú v ideálnej forme. Počas dňa však chodíte, sedíte a do toho pôsobí aj sila gravitácie, čoho výsledkom je zvýšená cirkulácia krvi v dolných častiach končatín a opuch chodidiel. Práve večer, keď si líhate, máte chodidlá o jedno číslo väčšie ako ráno. Navyše, ak si ráno obujete topánky, ktoré vám dokonale sedia, je veľká pravdepodobnosť, že o pár hodín vás budú skôr tlačiť, ako sa vám vyzúvať. Preto naše preventívne odporúčanie znie: kupujte si topánky v poobedných hodinách!

POZNÁMKA: V športových obchodoch si obuv môžete vyskúšať aj na špeciálnej plošine, ktorá stvárňuje kopec. Prejdite sa po nej hore a dolu, aby ste zistili, či vás topánky nebudú tlačiť pri chôdzi do kopca a z kopca.

Starajte sa o vaše chodidlá

Niekedy sa vám otlaky a pľuzgiere podarí získať aj v tých najpohodlnejších topánkach. Väčšinou je to pri dlhých vychádzkach, turistike. Dobrou pomocou môže byť natieranie si chodidiel, hlavne tých najrizikovejších oblastí, neutrálnou vazelínou alebo obyčajným olivovým olejom. Ak nemáte ani jedno, ani druhé, natrite si ich nejakým krémom. O chodidlá tak bude aspoň čiastočne postarané. Samozrejme, nezabúdajte ani na pomôcky, ktoré by v nijakej kúpeľni nemali chýbať. Ide o pemzu, škrabku, pilník na nechty a krém na zvláčnenie. Za pravidelnú starostlivosť chodidiel, sa vám vaše nohy odvďačia.

Radšej dva ako ani jeden

V topánkach by ste nemali mať nechránené bosé nohy. Topánka vás bude tlačiť oveľa skôr a bolestivejšie, ako keby ste mali ponožky. Nielen tlačiť, ale pri potení sa budú isté miesta chodidla trieť o topánku alebo sa bude vzájomne trieť prst o prst a vzniknú pľuzgiere, možno dokonca aj ekzémy. Preto si chráňte nohu silonkami alebo ponožkami. Pri tvrdej obuvi sa odporúča chrániť nohu až 2-vrstvou. Dvoje ponožky v topánky alebo 2 silonky v lodičkách. Potenie eliminujete špeciálnym sprejom na nohy alebo použite klasický antiperspirant, ktorý používate pod pazuchy.

Správne ponožky

Nielen to, koľko párov ponožiek nosíte v obuvi, ale aj to, aké ponožky nosíte, môže dosť zavážiť pri eliminácii pľuzgierov a otlakov. Ponožky, rovnako ako aj topánky, vám musia sadnúť. Dbajte na to, aby prsty v ponožkách boli tam, kde sú znázornené aj na ponožkách a rovnako je to tak aj s pätou. Ak sú vám príliš voľné, na miestach, kde sa v topánke ponožka nahromadí, vznikne väčšie teplo, čo vedie k poteniu a k treniu prstov a ku vzniku pľuzgierov. Navyše, takáto ponožka môže znepríjemňovať aj nosenie obuvi. Ani tesné, ani priveľké, musia sadnúť ako uliate. Myslite aj na materiál, z ktorého sú ponožky, najlepšie sú jednoznačne tie bambusové.

Preventívne opatrenia v skratke

 • Noste vzdušnú obuv a ponožky
 • Používajte vložky do topánky
 • Kupujte si topánky vo vhodnom čase
 • Používajte krémy, spreje, pemzu, pilník

Vyberáme z nášho katalógu

Čo robiť v prípade, ak už otlak na chodidle mám?

Niektoré "lodičkové maniačky" majú svoje osvedčené triky, ako sa zbaviť pľuzgierov a otlakov čo najrýchlejšie. Čo robiť, ak už pľuzgier alebo otlak na nohe už mám?

Prvá pomoc

Poskytnite si prvú pomoc. Hneď ako zacítite, že sa vám cez kožu prediera pľuzgier alebo otlak, ihneď ho prelepte špeciálnu náplasťou na pľuzgiere. Tá bude aspoň čiastočne chrániť pľuzgier pred neželaným prasknutím a prípadnou infekciou. Tieto náplasti sa bežne dajú kúpiť v rôznych online i kamenných predajniach s drogistickým tovarom, v lekárňach a stoja okolo 4 eur. Niektoré majú aj detské prevedenie, ktoré je atraktívne pre detského pacienta, v prípade ak potrebujete ošetriť otlak na nohe svojich detí.

Neprepichovať, neodtrhávať

Pľuzgier sa tvorí ako obranná reakcia kože, ktorá chráni hlbšie vrstvy pokožky pred zvýšeným tlakom alebo trením. Najlepšou starostlivosťou je nerobiť s nimi nič. Ak sa už vyskytnú, treba ich nechať odznieť, väčšinou sa stratia po pár dňoch (7 dní). V žiadnom prípade ho neprepichujte, neobtrhávajte a nestrihajte. To, že sa v ňom nachádza nejaká tekutina, je len normálnym hojivým procesom. Tekutina totiž chráni kožu pred vniknutím infekcií. Ak ho prasknete, môže sa vám miesto zaniesť, rýchlejšie sa doň dostane infekcia a môže vzniknúť otlak a následne aj kurie oko, ktorého sa už inak ako chirurgicky nezbavíte. Keď praskne bez vašej pomoci, ošetrite ho len mydlom a vodou a ochráňte ho použitím náplasti.

Na otlačenú nohu môžete použiť náplasť

Pomôžu bylinky

Na elimináciu potenia nôh, ale aj ako antibakteriálna kúra sa na nohy používa kúpeľ s obsahom dubovej kôry, ale aj tradičný kúpeľ s harmančeka či ďalších liečivých bylín, ktoré urýchľujú hojenie rán a zabraňujú vzniku zápalov (medvedí cesnak, šalvia lekárska, rebríček, skorocel...).

Babské tipy a triky, ako na pľuzgiere a otlaky

"Odborníčky", ktoré sa nezrieknu topánok ani kvôli bolestivým pľuzgierom, medzi nimi aj ja, majú v rukáve overené babské rady, ako sa pľuzgierov čo najrýchlejšie zbaviť, najlepšie už počas jednej noci. Domáca liečba pľuzgierov a otlakov zahŕňa:

Na pľuzgiere:

 1. Ricínový olej – sterilnú gázu omočte v ricínovom oleji a priložte ho na pľuzgier. Nechajte pôsobiť celú noc. Ricínový olej urýchli hojenie pľuzgiera tak, že vysaje tekutinu z pľuzgiera, čím vysuší samotný pľuzgier.
 2. Nemáte ricínový olej? Nevadí, rovnaké účinky má aj jablčný ocot.
 3. Aloe vera – mať doma rastlinku s týmto názvom nie je na škodu. Nielenže je to pekný sukulent, ktorý vám zútulňuje domácnosť, ale je to aj pomocník pri pľuzgieroch. Odtrhnite jeden list a s tekutinou (gélom), ktorá sa nachádza v dužine, si potrite pľuzgier. Hojenie bude rýchlejšie a bezbolestné.
 4. Med – naneste med na oblasť pľuzgiera, obviažte obväzom a nechajte pôsobiť cez noc. Med je plný antibakteriálnych látok, ktoré urýchľujú hojenie rán.
 5. Tvaroh – ak máte v chladničke zabudnutý tvaroh, ktorý už nie je vhodný na konzumáciu, nevyhadzujte ho. Tvaroh spolu s cesnakom má antibakteriálne a protizápalové účinky. Zmiešajte tieto dve suroviny dokopy, prihrejte ich v mikrovlnke, zmes dajte do väčšieho mikroténového vrecka, položte priamo doň nohy a pohybujte prstami. Je to úžasné, hlavne pre dotlačené chodidlá.
 6. Šupy zo zemiakov – šupy nevyhadzujte, urobte si z nich kúpeľ na nohy. Vlažný vývar zo zemiakových šúp vám pomôže predchádzať pľuzgierom a ak už pľuzgier máte, bude sa rýchlejšie hojiť.
 7. Paradajka – priložte šupu od paradajky na pľuzgier a nechajte pôsobiť počas noci. Ráno by po pľuzgieri nemala byť ani stopa. Ak si rajčinu budete prikladať každú noc, zbavíte sa tak aj otlaku a rôznych zápalov nechtov okolo nechtov.

Na otlaky:

 1. Cibuľa/cesnak a ocot – toto je spôsob, ktorý vyrieši otlak a aj kurie oko. Namočte cibuľu alebo cesnak na 10 min. do octu. Potom ho na noc priložte na postihnuté miesto a omotajte obväzom. Tento postup opakujte každú noc, pokým nebude možné otlak alebo kurie oko odstrániť len odlúpnutím tejto časti koži.
 2. Aspirín – tento liek sa nepoužíva len na zmiernenie horúčky, ale je to aj spoľahlivý prostriedok, ako odstrániť kurie oká a otlaky na nohách. Môže za to kyselina salicylová, ktorá zmäkčí pokožku. Vezmite si 5 aspirínov, podrvte ich na jemný prášok, pridajte 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy a polovicu lyžičky vody. Premiešajte a vzniknutú zmes naneste na postihnuté miesto. Obaľte plastovým vreckom alebo igelitom, zabaľte do teplého uteráku a po 10 min. ošúchajte miesto pemzou.

Na starostlivosť:

 1. Citrónová šťava – je výborným prostriedkom, ako zbaviť chodidlá tvrdej a suchej kože. Koža po aplikácii citrónovej šťavy zvláčnie, zmäkne a vy s pomocou pemzy budete mať raz-dva znovu nožičky ako bábätko.
 2. Kávová usadenina – ako píling na chodidlá sa postará o zmäknutie pokožky na nohách a navyše obrúsi aj starú pokožku.
 3. Sóda bikarbóna – urobte si kúpeľ na nohy, do ktorého pridajte 2 veľké polievkové lyžice sódy bikarbóny a nechajte pôsobiť 15 min. Kúpeľ odstráni odumretú kožu a "načne" aj otlaky, ktoré krásne odstránite pomocou pemzy.

Náplasti, krémy, gély a spreje na pľuzgiere a otlaky

V kategórii výživových doplnkov sa nachádzajú aj produkty na pľuzgiere. Sú to rôzne náplasti, gély, krémy a pod. Ich úlohou je chrániť odhalené kožné tkanivo, ktoré je pokryté pľuzgierom, pred ďalším tlakom. Ide o tieto produkty:

 • Krémy a masti: napr. Hemagel alebo Kalciová masť. Oba produkty sa nanášajú na už vzniknutý pľuzgier. Podporujú hojenie a intenzívne ošetrujú postihnuté miesto. Prispievajú k rýchlejšej regenerácii.
 • Náplasti: v podstate ide o leukoplast, ktorý je napustený gélom. Modernejším variantom sú tyčinky, ktoré po nanesení na pľuzgier vytvoria ochranný film. Tieto náplasti a tyčinky vyrába mnoho výrobcov. Sú to napr. náplasť Cosmos na pľuzgiere na päte alebo Cosmos na pľuzgiere na prstoch, Compeed tyčinka proti pľuzgierom, Urgo na pľuzgiere...
 • Spreje: sú zväčša používané ako prevencia proti pľuzgierom, keďže príliš tepla spôsobuje potenie a to zase trenie, čo koniec koncov vedie k vzniku pľuzgierov, napr. Pedik antiperspirant sprej na nohy.

Obľúbené prípravky na ošetrenie otlakov

Upozornenie

Väčšina ľudí nerieši vznik pľuzgierov na nohách a nosí topánky aj cez bolesť. Majte na pamäti princíp tvorby kurieho oka. Ak nebudete nosiť vhodnú obuv (a samozrejme dobré ponožky) a starať sa o svoje chodidlá, budete mať pľuzgiere. Ak nebudete ošetrovať tie, vzniknú vám otlaky a konečný proces uzatvára kurie oko. Hoci existujú náplasti a aj babské rady, ako ho odstrániť, nie vždy pomôžu. Kurie oko siaha hlboko do kože, preto budete potrebovať chirurgický zákrok a pravdepodobne aj PN-ku. Radšej sa starajte o svoje nohy, aby ste sa vyhli skalpelu.  


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.