Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú odumretými čiastočkami pokožky hlavy a vyskytujú sa úplne u každého. V zdravej miere sú malé a v zanedbateľnom množstve, preto ich ani nevnímame. Problémom je, ak sa ich objaví veľa, vypadávajú na ramená a oblečenie, sú veľké a spája sa s nimi svrbenie pokožky hlavy.

Vznik lupín ovplyvňuje množstvo faktorov

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Obľúbené šampóny proti lupinám

Čo sú lupiny a ako vznikajú

Pokožka nášho tela sa neustále obnovuje, čím na povrchu vzniká odumretá koža, ktorá časom opadáva. Ani pokožka hlavy nie je výnimkou. Aj na nej vznikajú kúsky odumretej kože, ktoré voláme lupiny. Pri bežnom, pomalom odlupovaní kože nezaznamenávame žiadnu zmenu, avšak problémom je, ak sa objavia vo veľkom množstve. Vtedy dochádza k premnoženiu kvasiniek Malassezia furfur, ktoré sa v pokožke hlave vyskytujú, no ak dôjde k ich premnoženiu, spôsobia zápal. Telo naň reaguje zvýšenou obnovou pokožky, ktorá sa prejaví ako tvorba lupín. Tie nie sú len estetickým problémom, ale môžu spôsobovať aj nadmerné svrbenie hlavy, začervenanie a podráždenie pokožky. Lupiny sa pritom netýkajú len vlasov, ale môžu sa objaviť taktiež v obočí alebo vo fúzoch a v brade.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik lupín

Na výskyt lupín môže vplývať široká škála faktorov, v závislostí od ktorých sa môžu vyskytnúť buď krátkodobo, len počas vplyvu daného faktora, alebo dlhodobo.

 • Kožné ochorenia, predovšetkým seboroická dermatitída, ale aj atopický ekzém či psoriáza.
 • Genetika a vrodené faktory.
 • Niektoré ochorenia, napr. diabetes.
 • Hormonálne zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť v puberte, počas tehotenstva, po pôrode a počas dojčenia, v menopauze či pri užívaní niektorých liekov.
 • Stres a psychická záťaž z dlhodobého hľadiska oslabujú imunitu a môžu sa prejaviť nedostatkom vitamínov a tvorbou lupín.
 • Nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré ovplyvňujú zdravie pokožky.
 • Nevhodne zvolené vlasové prípravky, predovšetkým lacná kozmetika s iritujúcimi alebo agresívnymi zložkami, ale aj nadmerné používanie vlasovej kozmetiky.
 • Počasie a ročné obdobia, keď je chlad a sucho alebo horúco.
 • Nezdravý životný štýl, čo sa týka stravy a sedavého spôsobu života.

Suché vs. mastné lupiny

Poznať príčinu vzniku lupín je v boji proti ním dôležité. Rovnako tak je potrebné rozoznať, o aký druh lupín ide. Rozlišujeme pritom medzi suchými a mastnými lupinami.

Suché lupiny

Suché lupiny vznikajú pre suchú pokožku hlavy. Ak má pokožka nedostatok kožného mazu a hydratácie, vysušuje sa, vznikajú na nej malé prasklinky a šupinky. Suché lupiny sú menšie, majú bielu farbu a ľahko vypadávajú na ramená a oblečenie. Spája sa s nimi často suchá až svrbivá pokožka hlavy. V boji proti suchým lupinám je dôležité zvýšiť hydratáciu a pravidelne dodávať pokožke hlavy výživu.

Proti suchým lupinám sa dá bojovať hydratáciou pokožky hlavy

Mastné lupiny

Mastné lupiny vznikajú z dôvodu premnoženia kvasiniek Malassezia furfur, čo sa prejavuje kombináciou nadmerného udumierania a regenerácie pokožky hlavy a zvýšenia tvorby kožného mazu. Mastné lupiny sa preto prejavujú ako väčšie olejnaté šupiny, ktoré majú zažltnutú farbu. Tým, že sú väčšie a olejnaté, sa viac zachytávajú vo vlasoch a len tak ľahko nevypadávajú. Pri liečbe týchto lupín už nestačí pokožku len hydratovať, ale je potrebné využívať antibakteriáne zložky, ktoré pomôžu znížiť premnoženie kvasiniek.

Ako sa zbaviť lupín

Aj keď lupiny nespôsobujú žiadne závažne zdravotné problémy alebo komplikácie, život s nimi nie je práve príjemný. Ľudia s lupinami sa často za tento stav hanbia, najmä ak sú naozaj viditeľné, čo môže viesť k zhoršenej nálade, vyhýbaniu sa aktivitám a k nižšiemu sebavedomiu. Tento stav však možno riešiť. Jestvuje veľa spôsobov, ako zlepšiť zdravie pokožky hlavy a znížiť tak tvorbu lupín.

Siahnite po vhodnom šampóne

Niekedy si škodíme používaním nevhodnej vlasovej kozmetiky, čo sa netýka len šampónu, ale aj kondicionéru, laku či peny. V prípade, že máte suché lupiny, môže stačiť vyhnúť sa kozmetike, ktorá vlasy a pokožku vysušuje a zaťažuje. Šampón by nemal obsahovať žiadne agresívne chemické zložky ako SLS (laurylsulfát sodný). Ak máte iba suchý typ pokožky, používajte kozmetiku určenú pre suchú a citlivú pleť a vlasy.

Zmena kozmetiky nie vždy stačí a pokiaľ máte problém s mastnými lupinami, je potrebné siahnuť po špecializovanom šampóne na lupiny. Takéto šampóny obsahujú zmes látok, ktoré zacielia na premnožené kvasinky, hydratujú pokožku hlavy a tlmia podráždenie. Preto dôkladne čítajte zloženie a všímajte si, aké látky daný šampón obsahuje.

 • Ketokonazol – Táto látka je účinná pri liečbe premnožených kvasiniek, ktorých množenie reguluje. Tým pádom sa znižuje nadmerná tvorba kožného mazu a odlupovanie odumretej kože. Táto látka sa považuje za jednu z najúčinnejších pri liečbe seboroickej dermatitídy.
 • Sulfid seléničitý – Je ďalším antimykotikom, ktoré šampón na mastné lupiny musí obsahovať. V kombinácii s ketokonazolom reguluje množstvo kvasiniek, znižuje začervenanie, svrbenie, podráždenie a znižuje tvorbu lupín.
 • Piroktón olamín – Ide o antifungálnu látku, ktorá funguje najlepšie v kombinácii s kyselinou salicylovou. Zabraňuje premnožovaniu kvasiniek a predchádza vzniku lupín, Čo vedie k zníženiu podráždenia pokožky.
 • Kyselina salicylová – Používa sa v šampónoch na seboroickú dermatitídu a psoriázu. Pomáha odstraňovať nahromadené lupiny a pokožke dodáva proteíny. Zároveň zmierňuje svrbenie a upokojuje podráždenie.
 • Pyritión zinočnatý – Taktiež sa používa na kontrolu množstva kvasiniek na pokožke hlavy. Je vhodný na každodenné použitie, znižuje tvorbu kožného mazu, ktorý sa pri mastných lupinách objavuje nadmerne. Nie je však veľmi vhodný pri psoriáze, ktorú môže zhoršiť.

Pri výbere šampónu na mastné lupiny je najlepšie nakupovať v lekárni. Medzi obľúbené a pozitívne hodnotené šampóny na lupiny patria Bioderma Nodé DS+, Nizoral šampón 2 %, Ducray Kelual DS, Vichy Dercos Anti-Pelliculaire či La Roche-Posay Kerium.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie proti lupinám

Umývajte si vlasy správne

K zhoršeniu tvorby lupín môže dôjsť nesprávnym umývaním vlasov a nevhodnou frekvenciou. na umývanie vlasov nepoužívajte horúcu vodu, ktorá pokožku vysušuje, ale skôr vlažnú a mierne teplú. Vlasy si najprv zvlhčite, potom do nich rovnomerne naneste šampón, ktorý nechajte pôsobiť aspoň 5 minút. Ak by ste šampón ihneď spláchli, jeho účinné látky by nemali dostatok času pôsobiť na pokožku.

Čo sa týka frekvencie umývania vlasov, odporúča sa 3 – 4x do týždňa. Umývanie každý deň vlasy a pokožku hlavy vysušuje, keďže sa tak zbavujete kožného mazu. Pokožka je potom náchylnejšia na suchosť a svrbenie. Frekvenciu umývania však prispôsobte svojim potrebám – ak chodíte často do fitka, umývajte ich častejšie. V prípade, že máte kučeravé a prirodzene suché vlasy, stačí ich umývať raz do týždňa.

Doplňte vitamíny a minerály

Za vznikom lupín môže byť nedostatok vitamínov a minerálov či zhoršená imunita. Svojmu telu preto dodajte živiny, ktoré sú pre zdravie pokožky potrebné.

 • Vitamín A – Je dôležitý pre celkové zdravie a imunitný systém. Podporuje bunkovú obnovu a regeneráciu a je antioxidantom, čiže chráni bunky pred oxidačným stresom. Pokožku hlavy pomáha udržiavať hydratovanú a podporuje zdravú produkciu kožného mazu, čím predchádza vzniku lupín.
 • Vitamíny skupiny B – Viaceré vitamíny skupiny B, hlavne pyridoxín a biotín, ovplyvňujú stav pokožky. Pomáhajú predchádzať dehydratácii a suchej pokožke hlavy, znižujú tvorbu lupín a zmierňujú podráždenie či zápal.
 • Vitamín C – Je veľmi dôležitým antioxidantom potrebným pre zdravé fungovanie imunitného systému. Nedostatok vitamínu C môže viesť ku kožným problémom a vypadávaniu vlasov. Dodaním vitamínu C sa posilňujú vlasové štruktúry a tým aj celkové zdravie pokožky hlavy.
 • Vitamín D – Nedostatkom tohto vitamínu trpíme predovšetkým v zime, čo sa prejavuje na zníženej imunite a suchej a popraskanej pokožke. Vitamín D pomáha prinavrátiť pokožke hydratáciu, čím predchádza podráždeniu, vzniku lupín a svrbeniu.
 • Vitamín E – Ide o ďalší významný a silný antioxidant, ktorý podporuje zdravie pokožky, chráni ju pred poškodením a známkami starnutia. Je dôležitý ako pre pokožku, tak aj pre vlasy, ktoré posilňuje a dodáva im lesk.
 • Zinok – Tento minerál posilňuje pokožku a nechty. Pomáha produkovať zdravé množstvo kožného mazu, čím zostáva pokožka hydratovaná. Posilňovaním imunitného systému a podporou obnovy kožných buniek je taktiež dôležitou súčasťou boja proti lupinám.
 • Železo – Málo železa sa rýchlo prejaví na zhoršenom stave pokožky. Tá môže byť vysušená a šupinatá. Práve dostatok železa je potrebný pri predchádzaní výskytu lupín a nepríjemnej svrbivej a podráždenej pokožky hlavy.

Dbajte na životosprávu

Keďže výskyt lupín môže veľakrát odrážať nesprávnu životosprávu, ktorá sa prejaví na oslabenej imunite, je dôležité zamerať sa na svoj životný štýl. Zamerať sa môžete na stravu, psychickú pohodu a dostatok spánku. V strave je potrebné obmedziť cukor, ktorý zvyšuje zápaly v tele. Siahnite po pestrej strave plnej antioxidantov, ktoré nájdete v tmavom a bobuľovitom ovocí. Keďže vitamíny a minerály je najlepšie prijímať zo stravy, zamerajte sa na konzumáciu väčšieho množstva ovocia a zeleniny. Doplňte dôležité mastné kyseliny, ktoré nájdete v rybách a orieškoch. Vyhnúť by ste sa mali jedlám obsahujúcim kvasinky, teda pečivu, pivu, vínu a alkoholu, keďže nimi prispievate k premnoženie kvasiniek na pokožke hlavy.

Lupinám môžete predchádzať správnou životosprávou

Na vašu imunitu v značnej miere vplýva váš psychický stav. Ak zažívate často stres, skúste si nájsť spôsoby relaxácie, napr. prechádzky, cvičenie a koníčky. S duševným zdravým sa spája taktiež spánok. Nedostatok spánku sa odrazí na vašej nálade, schopnosti zvládať stres, mrzutosti a zníženej obranyschopnosti. Uistite sa, že denne spíte aspoň 7 – 8 hodín.

Použite prírodné prostriedky a babské rady

Pokiaľ nemáte s lupinami prílišné ťažkosti, skúsiť môžete aj babské rady alebo to, čo už doma máte. Veľakrát pomôžu prírodné produkty, po ktorých radi siahajú tí, ktorí sa chcú vyhnúť chémii.

 • Brezová voda – Odvar z brezy sa tradične používal na lupiny a suchú pokožku hlavy. Breza pomáha regulovať tvorbu kožného mazu, takže nedochádza k nadmernej tvorbe šupiniek a svrbeniu pokožky.
 • Olej z čajovníka – Používa sa pre jeho antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, takže upokojuje zápal a podráždenie. Dokonca môže byť účinný pri premnožených kvasinkách. Možno ho primiešať k šampónu a používať.
 • Jablčný ocot – Ocot je známy tým, že si dokáže poradiť s plesňami a baktériami. Nikdy sa neaplikuje čistý, ale len zriedený s vodou. Avšak nie je vhodný pre každého. Pre ľudí s psoriázou, ekzémami a veľmi suchou pokožkou môže byť dráždivý.
 • Sóda bikarbóna – Má zásadité vlastnosti a môže pomôcť vyrovnať pH na pokožke hlavy. zároveň je protiplesňová a antibakteriálna, čo je výhodou. Podobne ako jablčný ocot, nie je vhodná pre každého a pre ľudí s veľmi citlivou a suchou pokožkou môže byť dráždivá.
 • Odvar zo žihľavy – Táto bylina pomáha regulovať množstvo kožného tuku, takže predchádza mastnej pokožke hlavy, ktorá zhoršuje lupiny. Má protizápalové vlastnosti a upokojuje pokožku, čím predchádza svrbeniu.
 • Odvar z harmančeka – Harmanček nepomáha len pri boľavom hrdle, ale aj pri problémoch s pokožkou. Má protizápalové vlastnosti a dokáže znižovať začervenanie a podráždenie. Reguluje tvorbu kožného mazu, čím predchádza zvýšenej tvorbe lupín.
 • Kokosový olej – Je vhodný skôr na suché lupiny než mastné. Jeho úlohou je totiž hydratácia suchej pokožky hlavy, čím predchádza ekzémom a psoriáze. Používa sa ako bežné oleje na vlasy.
 • Aloe vera – Táto rastlina je známa svojimi liečivými účinkami na pokožku. Dokáže redukovať zápaly aj pleseň, preto je ako stvorená na podpornú liečbu lupín. Dá sa zadovážiť ako zložka v šampóne alebo čistý výťažok.
 • Odvar z bazalky – Bazalka má antibakteriálne a protiplesňové účinky, preto sa odvar z nej používa na umývanie vlasov s lupinami. Vlasy možno v odvare namáčať, nechať pol hodinu pôsobiť a opláchnuť.

Navštívte lekára

Lupiny nie sú vždy čisto estetickým problémom a v niektorých prípadoch je najlepšie vyhľadať pomoc dermatológa. Lekára navštívte vtedy, ak sa vám zvýšil výskyt lupín, ktorý spôsobuje nepríjemné svrbenie. Všímajte si pokožku hlavy a pomoc vyhľadajte, ak objavíte známky zápalu, teda začervenanie, jazvičky, opuch a podráždenú pokožku. Na kožného lekára sa môžete obrátiť tiež vtedy, ak si už s lupinami sami neviete poradiť a nepomáhajú ani šampóny proti lupinám či iné rady.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?

V nasledujúcich riadkoch sa chcem s vami podeliť o moju už takmer 3-mesačnú skúsenosť s kolagénom Oslo Skin Lab. Prečo som si ho vybrala a ako som s ním spokojná? Čítajte ďalej... 

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.