Zinok – účinky na vlasy, nechty, pleť pre deti aj v tehotenstve. Nedostatok sa prejaví

Máte problémy s oslabenými vlasmi, lámavosťou nechtov, únavou či zápalmi kože? Na vine môže byť nedostatok zinku. Tento stopový prvok má totiž pre naše telo omnoho vyšší význam, než mu väčšina ľudí pripisuje.

Zinok - výživové doplnky

Prezradíme vám, aká je úloha zinku vo vašom organizme, ako zistíte, že ho máte nedostatok a akými potravinami zinok doplníte.

Obľúbené výživové doplnky s obsahom zinku

Zinok na vlasy, nechty, imunitu i plodnosť

V ľudskom tele nájdete cca 2 – 3 g zinku, pričom väčšina sa nachádza v kostiach a zvyšok prevažne v koži. Napriek tomuto malému množstvo ide o stopový prvok nevyhnutný pre správne fungovanie mnohých procesov v organizme.

Účinky zinku na ľudský organizmus:

 • Zvyšuje fyzickú a psychickú výkonnosť – Zinok má pozitívny vplyv na výkonnosť organizmu, fyzickú vitalitu i na činnosť nervového systému. Vďaka tomu vás dokáže upokojiť, navodiť pohodu a pomôcť vám lepšie sa sústrediť.
 • Urýchľuje rast svalov – Napomáha bunkovému rastu a bunkovému deleniu, čím umožňuje vášmu telu rýchlejšie sa regenerovať po náročných športových výkonoch. Okrem toho zinok podporuje uvoľňovanie testosterónu, rastového hormónu a IGF (inzulínu podobného rastového faktora), ktoré majú priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na efektívne využívanie prijatých živín. Športovci zvyšujú svoj príjem zinku práve kvôli rýchlejšej regenerácii.
 • Pomáha imunitnému systému – Zinok je pre telo nevyhnutný kvôli aktivácii T-buniek (tzv. T-lymfocitov). Tie kontrolujú a regulujú reakcie imunitného systému a napádajú infikované a rakovinotvorné bunky. Okrem toho má aj antivírový účinok, keďže dokáže blokovať vírusové ochorenie pripojením k receptorom v nosových epitelových bunkách. Pri nádche zasa pomáha tým, že zasahuje do molekulárnych procesov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu hlienu a baktérií v nosných priechodoch.
 • Má priaznivý vplyv na vlasy, nechty a pokožku – Zinok prispieva k rastu vlasov, zvyšuje ich pevnosť a kvalitu. Má vplyv na farbu nechtov, prispieva k ich odolnosti, spevňuje ich, čím znižuje ich lámavosť a podporuje ich rast. Taktiež prispieva k zdravému vzhľadu pokožky, udržuje ju hladkú, chráni ju pred zápalmi, pomáha bojovať proti psoriáze a podporuje hojenie rán.
 • Podporuje plodnosť – Zinok je potrebný na tvorbu testosterónu u mužov i estrogénu u žien. Okrem toho zlepšuje prekrvenie ciev a srdcovú činnosť, čím podporuje erekciu. U mužov zaručuje správne fungovanie pohlavných orgánov, keďže mužský reprodukčný systém obsahuje veľké množstvo zinku. Taktiež chráni bunky prostaty pred zápalmi. U žien sa zinok podieľa na uvoľňovaní vajíčok z vaječníkov, pomáha pri problémoch s menštruáciou a eliminuje zmeny nálady.
 • Udržiava hormonálnu rovnováhu – Okrem už spomínaných mužských i ženských pohlavných hormónov a rastových hormónov má zinok vplyv aj na správne vylučovanie inzulínu. Ten je kľúčový pre správne využívanie prijatých cukrov a ich ukladanie, resp. neukladanie vo forme tukových zásob. Zinok a chudnutie teda jednoznačne idú dohromady.
 • Okrem toho zinok pomáha regulovať neuróny ovplyvňujúce pamäťové schopnosti a taktiež pomáha pri chronických problémoch s trávením, ktoré sú sprevádzané hnačkami.

Nedostatok zinku je zriedkavý

Deficit zinku v organizme sa môže prejaviť napr. rednutím vlasov, oslabením nechtov, oslabením čuchu a chute, problémami s trávením sprevádzanými hnačkou a nechuťou do jedla, infekciami kože, spomaleným hojením rán, chronickou únavou, slabou pamäťou či slabou schopnosťou sa sústrediť.

Nedostatkom zinku sú vo výraznejšej miere ohrození vegetariáni a vegáni. Zinok v rastlinných potravinách ako napr. obilniny a strukoviny má totiž omnoho ťažšiu vstrebateľnosť než zinok zo živočíšnych zdrojov. Deficit zinku môže byť aj dôsledkom črevných ochorení alebo problémov s trávením (napr. ľudia s celiakiou).

Biele škvrny na nechtoch

Zvýšiť príjem zinku byste mali aj v prípade, že máte problém s kvalitou erekcie, vykonávate náročné fyzické aktivity (pravidelný šport), ak nadmerne konzumujete alkohol alebo máte problémy s únavou, zníženou imunitou, pokožkou či vlasmi.

Príjem zinku odporúčajú odborníci zvýšiť aj tehotným a dojčiacim ženám, aby zabezpečili správny vývin dieťaťa.

Max. odporúčané dávkovanie pre zinok je 150 – 200 mg denne. Nadmerný príjem zinku vám hrozí v dôsledku nadmernej konzumácie potravín či výživových doplnkov s vysokým obsahom zinku, ale napr. aj v dôsledku konzumácie potravín dlhodobo skladovaných v pozinkovaných konzervách.

Predávkovanie zinkom nie je príliš časté, keďže zo stravy sa získava pomerne ťažko. Nadbytok zinku sa prejavuje bolesťou žalúdka, nevoľnosťou, vracaním a kovovou chuťou v ústach. Samozrejme, tieto symptómy môžu byť aj príznakom iného ochorenia, takže v prípade takto sa prejavujúcich zdravotných problémov by ste mali mali navštíviť lekára.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zinok

Potraviny s obsahom zinku

 • Morské plody – Najvyšší obsah zinku v potravinách nájdete v ustriciach, kraboch a homároch (v nich nájdete tiež množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov), ale tiež napr. sardinkách či lososovi.
 • Mäso a vnútornosti – Najviac zinku nájdete v hovädzom mäse a v hovädzej pečeni (4,3 mg na 100 g), menej v bravčovom a jahňacom mäse (3,9 a 2,9 mg na 100 g) a najmenšie množstvo zinku obsahuje mäso kuracie (iba 0,9 mg na 100 g). Skvelým zdrojom zinku je aj srdce a mozog.
 • Strukoviny – Najlepšie sú na tom sója a šošovica (takmer 5 mg na 100 g), o niečo horšie fazuľa s 3 mg a na poslednom mieste s iba 1,53 mg na 100 g je cícer. Nezabúdajte, že zinok z rastlinných zdrojov sa horšie vstrebáva, takže ich musíte skonzumovať viac.
 • Zelenina – Najbohatšími na zinok sú špenát a cesnak (1,16 mg na 100 g), za nimi nasleduje brokolica a cvikla.

Strava bohatá na zinok

 • Orechy a semienka – Jednoznačným víťazom sú kešu orechy s 5,78 mg zinku na 100 g, za nimi nasledujú arašidy s 3,3 mg a lieskové orechy s 2,45 mg. Zinok nájdete aj v populárnych chia semienkach, 1 lyžica semienok ho obsahuje 0,5 mg.
 • Obilniny – Najviac zinku obsahuje pšeno, čo je v podstate proso, z ktorého sa odstránia plevy. V 100 g pšena nájdete 2,7 mg zinku, v 100 g špaldy 1,8 mg a v 100 g quinoy 0,9 mg zinku.
 • Mlieko a mliečne výrobky – Bohatými na zinok sú kefíry a jogurty, kravské mlieko (cca 2 mg v 1 šálke) a syry.
 • Huby – Najviac zinku nájdete v pečiarke poľnej, pečiarke lesnej, hlive ustricovej či v dubákoch.
 • Vajcia – Vaječné žĺtky slepačích, ale tiež prepeličích vajec sú bohaté na minerálny ako sú draslík, vápnik, železo a zinok.

Zinok doplníte aj výživovými doplnkami

Zinok je súčasťou mnohých výživových doplnkov, či už multivitamínových alebo čisto s obsahom zinku od rôznych výrobcov (napr. Jamieson). Časté sú doplnky s kombináciou zinku a selénu, pretože selén má podobné účinky na vlasy, nechty, imunitný systém a plodnosť ako zinok. Selén však nájdete aj v potravinách a ľudské telo ho potrebuje pomerne málo.

Zinok v doplnkoch môže mať formu octanu zinočnatého, glukonátu zinočnatého alebo síranu zinočnatého, pričom všetky tri látky majú rovnaký účinok a vstrebávajú sa podobným tempom. Doplnky obsahujúce zinok bývajú dostupné ako tablety, kapsuly, šumivé tablety či kvapky.

Výživové doplnky obsahujúce zinok kúpite takmer v každej internetovej lekárni (napr. Dr. Max) alebo e-shope s výživovými doplnkami alebo zdravou výživou.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

22/05/2019 13:59
Mima

Dlhšiu dobu som mala problémy s vlasmi, preto som začala pravidelne užívať zinok a čuduj sa svete, vlasy mám pevnejšie a krajšie. Zlepšili sa mi aj nechty. Myslím si, že je vhodné ho užívať aj ako prevenciu.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.